Články k osobnosti

Vladislav Vančura

  spisovatel, dramatik a režisér

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o Vladislav Vančura »
 

Hlavní cenu Trilobit 2021 získali tvůrci dokumentu V síti

 
Tvůrci dokumentu V síti Barbora Chalupová a Vít Klusák získali cenu Trilobit 2021 za námět, scénář a režii snímku o sexuálním predátorství na internetu. Český filmový a televizní svaz FITES dále udělil poctu za celoživotní dílo v podobě Ceny Vladislava Vančury Janě Brejchové. Letošní vyhlášení vítězů audiovizuálních cen se kvůli pandemii koronaviru uskutečnilo on-line bez diváků v Kulturním domě Plzeňka v Berouně.
29.01.2021 12:17 |

podobné články

Osobnosti: Vladislav Vančura (16 článků) , Jana Brejchová (343 článků) , Vít Klusák (128 článků) , Barbora Chalupová (21 článků)

Básník a hudebník Josef Fousek: Milosrdná lež není hříchem

 
Kniha Bezstarostné cesty je vlastně průvodce po nostalgické krajině vzpomínek. Josef Fousek společně se svým přítelem Vladimírem Bobem Skleničkou putuje romantickým Křivoklátskem a setkává se s tamními rázovitými figurkami. Styl psaní připomíná poetiku Vladislava Vančury i pábitelské krasosmutnění Bohumila Hrabala.
23.10.2020 08:40 |

podobné články

Osobnosti: Vladislav Vančura (16 článků) , Bohumil Hrabal (127 článků) , Josef Fousek (9 článků) , Bob Bob (67 článků)

Legendární Rudolf Hrušínský (✝73) se komunistům nikdy nezaprodal. O co kvůli tomu přišel?

 
„Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným,“ pronese pan Antonín Důra, jehož říční lázně mají kvůli špatnému počasí nouzi o návštěvníky. Slavná věta pochází z pera spisovatele Vladislava Vančury, podle jehož půvabné knížky Rozmarné léto natočil Jiří Menzel  (✝82) roce 1967 stejnojmenný film.
20.10.2020 11:20 |

podobné články

Osobnosti: Rudolf Hrušínský (308 článků) , Jiří Menzel (469 článků) , Vladislav Vančura (16 článků)

Rudolf Hrušínský: Dnes by mu bylo 100 let

 
Přesně na den je to 100 let, co se narodil herecký velikán Rudolf Hrušínský (†73). Jeho výrok „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným“ se už stal skoro ustáleným slovním spojením. Mnozí ho užívají, aniž by tušili, že je z Menzelova filmu Rozmarné léto, že ho řekl majitel lázní Antonín Důra a napsal Vladislav Vančura. A o Důrovi neboli Rudolfu Hrušínském a o tom, jak mu jeho výročí zničil covid, jsme si povídali s jeho synem, principálem Divadla Na Jezerce Janem Hrušínským (65).
17.10.2020 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Rudolf Hrušínský (308 článků) , Vladislav Vančura (16 článků) , Jan Vančura (11 článků)

Lékař Pucholt: Věřte na mladé lidi. Demonstrace na Letné ukazují, že tu není lhostejnost

 
Lékař a někdejší herec Vladimír Pucholt, jenž je čerstvým držitelem Ceny Vladislava Vančury, v internetové televizi DVTV vzpomínal na minulý režim a na to, jak jeho rodinu vydírali. Odhalil, co si myslí o dnešní společnosti. „Dnes vládne chamtivost, sílu mají peníze,“ říká lékař, jenž vidí naději v mladých lidech. A poukazuje na loňské protivládní demonstrace na Letné, které ukazují, že zde není lhostejnost.
26.01.2020 11:26 |

podobné články

Osobnosti: Vladimír Pucholt (16 článků) , Vladislav Vančura (16 článků)

Máme u voleb mezinárodní pozorovatele. Fotografovali si voliče, mají zaznamenávat i sčítání hlasů

 
Server iRozhlas.cz informuje o tom,že na Základní škole Vladislava Vančury na Zbraslavi asistovali policisté u incidentu, kdy dva neznámí muži začali ve volební místnosti fotografovat. Muži se později identifikovali jako mezinárodní pozorovatelé voleb.
21.10.2017 11:45 |

podobné články

Osobnosti: Vladislav Vančura (16 článků)

Radim Uzel: Moudrost starců

 
Když jednou mladý učitel v dávné televizní milionářské soutěži nevěděl, že „ora et labora“ znamená „modli se a pracuj“, to by se ještě dalo odpustit. Ten sympatický tělocvikář však vzápětí přišel o pěkných pár desítek tisíc korun, protože si nedokázal vzpomenout na to, že Vladislav Vančura byl původním povoláním lékař. Oni to mají v té televizi pěkně spočítané a zaútočí vždycky na vaše slabé místo. Mně by třeba vyřadili už na začátku nějakým sportovním dotazem a nevyhrál bych ani tu základní výhru v podobě několika korun.
15.03.2017 11:55 |

podobné články

Osobnosti: Vladislav Vančura (16 článků) , Radim Uzel (148 článků)

Zbraslav za 83 milionů opravila školu. Do lavice si sedla i Krnáčová

 
Za pouhých šest měsíců prošla Základní škola Vladislava Vančury na Zbraslavi úplnou proměnou. Slavnostního znovuotevření po rekonstrukci, která vyšla na 83 milionů korun, se zúčastnila i primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO). Při procházce po škole pro 800 žáků zavzpomínala na svá léta ve školních lavicích a litovala, že už se tam nemůže vrátit.
31.01.2017 20:45 |

podobné články

Osobnosti: Vladislav Vančura (16 článků) , Adriana Krnáčová (799 článků)

Na dvorku školy našli lidské ostatky. Muž zemřel před více než 20 lety

 
Na konci června, pouhých pár dní před prázdninami, našli dělníci při rekonstrukci Základní školy Vladislava Vančury lidské ostatky. S finišem první etapy prací policie poodhalila, jak to s ostatky bylo. Na místě před více jak dvaceti lety zemřel muž, nicméně podle expertízy nedošlo k násilné smrti. Zřejmě tak šlo o nehodu, a případ se tedy odkládá.
21.09.2016 14:15 |

podobné články

Osobnosti: Vladislav Vančura (16 článků)

Děsivý nález: Na dvoře základní školy ve Zbraslavi našli dělníci kostru člověka

 
Dělníci, kteří na dvoře Základní školy Vladislava Vančury ve Zbraslavi 24. června hloubili podél základů budovy díru, aby zdi mohli zaizolovat, v hlíně objevili hrůzný nález. A to ostatky lidského těla. Ty si po oznámení ředitele školy Jiřího Kovaříka odvezli policisté na expertizu. Přitom zde před třiceti lety probíhala podobná rekonstrukce a nic se nenašlo.
28.06.2016 17:55 |

podobné články

Osobnosti: Vladislav Vančura (16 článků)

MO ČR: Památku obětí protinacistického odboje připomněl pietní akt na Kobyliské střelnici

 
Na Kobyliské střelnici, kde vyhasl život stovek odbojářů, se uskutečnil pietní akt k 71. výročí konce 2. světové války. Řada významných hostů si tak připomněla jména Aloise Eliáše, Vladislava Vančury, Evžena Rošického, část obyvatel Lidic a další stovky obětí nacistické zlovůle.
09.05.2016 10:25 |

podobné články

Osobnosti: Vladislav Vančura (16 článků) , Alois Eliáš (12 článků)

Filmový svaz udělil cenu zemanovci Velebovi. Jmenuje se "Zlatý citron"

 
Nejhodnotnější počiny v oblasti audiovizuální tvorby odměnil dnes Český filmový a televizní svaz FITES výročními cenami. Za přínos české a světové kinematografii udělil Cenu Vladislava Vančury režiséru Vojtěchu Jasnému, jehož díla z 60. let Procesí k panence, Až přijde kocour či Všichni dobří rodáci patří mezi nejvýznamnější v české kinematografii.
17.01.2016 11:01 |

podobné články

Osobnosti: Vladislav Vančura (16 článků) , Vojtěch Jasný (40 článků)

Ransdorf (KSČM): Česká tradice je naše budoucnost

 
Vladislav Vančura je spisovatelem mého srdce. Nejenom proto, že měl stejný pohled na svět a společnost, ale i proto, že stavěl na české tradici. Věděl, že jazyk není jen prostředek komunikace.
19.05.2014 16:00 |

podobné články

Osobnosti: Vladislav Vančura (16 článků)

Vieweghovy parodie, Krylovy básně i Vančurovo Rozmarné léto na CD

 
Nová várka audio literatury přišla na pulty těsně před prázdninami. Raritou jsou archívní záznamy Karla Kryla čtoucího vlastní básně, které ze dna archívu vykutal a zvukově pročistil Supraphon, stejně jako Rozmarné léto Vladislava Vančury. Pro odlehčení jsou tu Vieweghovy Nápady laskavého čtenáře.
23.06.2010 16:35 |

podobné články

Osobnosti: Vladislav Vančura (16 článků) , Karel Kryl (206 článků)

Nová CD - Tom Petty and The Heartbreakers, Suzanne Vega i Rozmarné léto

 
Po dlouhých letech se s novu deskou vrací Tom Petty and The Heartbreakers, Suzanne Vega se rozhodla zrekapitulovat dosavadní tvorbu na čtyřech CD, z nichž první Close-Up 1: Love Songs vychází nyní a pro milovníky románu Vladislava Vančury Rozmarné léto tu máme mluvené CD, které namluvili herci z oblíbené filmové verze.
16.06.2010 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Suzanne Vega (24 článků) , Tom Petty (10 článků) , Vladislav Vančura (16 článků)

Studenti činoherního herectví pohlédli na Vančurovu dceru Lazarovu svěžíma očima

 
Pánbů zaplať za mladoboleslavské loupeživé rytíře, z jejichž rodu vyšli – a to už skoro v našich časech – příbuzensky vlastníci Jiří Mahen a Vladislav Vančura. Neboť vězte, že Marketa Lazarová sahá do paměti jejich rodu, naplněného i lapkovstvím, proměněným později ve statečnost: třeba nevzdat se víry ve století 18., umírat nezlomen, to už z historického hlediska docela nedávno, za heydrichiády.
28.01.2010 11:15 |

podobné články

Osobnosti: Vladislav Vančura (16 článků) , Jiří Mahen (16 článků)
« Předchozí 1 Další »