Články k osobnosti

Vladislav Jagellonský

  český a uherský král

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o Vladislav Jagellonský »
 

505 let od smrti „krále bene“. Na korunovaci mu museli zlatit klenoty, proč mu Praha nepřirostla k srdci?

 
Názory historiků na éru jeho kralování se různí. Přesto lze s určitou nadsázkou říci, že se Čechům pod Vladislavem Jagellonským (ⴕ60) nemuselo vést kdo ví jak špatně. Jeho nejčastější odpovědí na otázku jakéhokoliv druhu totiž údajně bylo „bene“ neboli „dobře“, odkud také pochází poněkud posměšná přezdívka – král bene. Zemřel před 505 lety v maďarském Budíně, kam přesídlil z Prahy. Proč mu české královské sídlo nepřirostlo k srdci?
13.03.2021 07:20 |

podobné články

Osobnosti: Vladislav Jagellonský (4 články)

Trudný osud české královny: Barbora byla ve 12 letech vdovou, na svého »krále bene« čekala celý život

 
Na Pražském hradě se vystřídal bezpočet českých kněžen, královen i prvních dam. Dokonce bychom ale v jeho sáhodlouhé historii narazili na jednu českou královnu, která jej nikdy ani nenavštívila. Ostatně Prahu znala také jen z doslechu – a nejinak tomu bylo i s jejím manželem, jejichž podivuhodný sňatek trval neuvěřitelných 24 let. Řeč je o Barboře Hlohovské (†51), první manželce Vladislava Jagellonského (†60). Její životní pouť ustala přesně před 505 lety.
04.09.2020 06:25 |

podobné články

Osobnosti: Vladislav Jagellonský (4 články)

Vědci objevili nejstaršího žijícího obratlovce: 512 let starý žralok! Plaval, už když Da Vinci maloval Monu Lisu

 
Narodil se v době, kdy u nás vládl Vladislav Jagellonský a Leonardo da Vinci ve Florencii portrétoval Monu Lisu. Vědci tvrdí, že objevili nejstaršího žijícího živočicha – žraloka, který podle nich může být starý až 512 let!
17.12.2017 21:55 |

podobné články

Osobnosti: Vladislav Jagellonský (4 články) , Mona Mona (61 článků)

Svatováclavská kaple v novém lesku

 
Svatováclavská kaple v katedrále sv. Víta na Pražském hradě patří k nejvýznamnějším uměleckým a architektonickým pokladům českého umění. Stavitelem byl Petr Parléř, část výzdoby vznikla za Karla IV. a část za Vladislava II. Jagellonského. Celou spodní část nechal Petr Parléř obložit drahými leštěnými kameny, vloženými do zlacených štuků.
12.06.2014 11:40 |

podobné články

Osobnosti: Petr Parléř (10 článků) , Vladislav Jagellonský (4 články)
« Předchozí 1 Další »