Články k osobnosti

Vítězslav Nezval

  básník, spisovatel a překladatel

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o Vítězslav Nezval »
 

Neslyšící Beethoven mohl komponovat díky udělátku na klavíru

 
Tisíc hluchých lidí bloudí beze jména a jen v jednom z nich jsme našli Beethovena, píše Vítězslav Nezval v básni  Edison . Ale jak mohl slavný skladatel komponovat, když neslyšel?
10.09.2021 19:00 |

podobné články

Osobnosti: Vítězslav Nezval (11 článků)

Prezident Zeman: Jak říká básník Vítězslav Nezval v Manon Lescaut, děj se osude...

 
Projev prezidenta republiky při setkání se zastupiteli Libereckého kraje
25.02.2016 12:35 |

podobné články

Osobnosti: Vítězslav Nezval (11 článků)

Recenze: Špinarova Manon Lescaut se v Národním divadle chytila do pasti Nezvalových veršů

 
Po filozofické alegorii Ze života hmyzu bratří Čapků a Shakespearově Othellovi sáhl umělecký ředitel činohry Národního divadla Daniel Špinar po další klasické látce, tentokrát velkém milostném příběhu Vítězslava Nezvala Manon Lescaut.
15.02.2016 13:10 |

podobné články

Osobnosti: Vítězslav Nezval (11 článků)

Martin Chodúr: Mým velkým vzorem byl Vítězslav Nezval

 
Zpěvák Martin Chodúr (26) vydává album nazvané 3. „Moderní evropská hudba se začala vyvíjet až od chvíle, kdy vznikl akord, a akord je souzvuk tří tónů. Jde také o mé třetí album a s přítelkyní čekáme rodinu, takže budeme tři,“ vysvětluje. Na desce je třináct písniček plus bonus v podobě písně Ukolébavka. Kmotry alba se nedávno stali zpěváci Hana Zagorová a Štefan Margita, jejichž repertoár v tomto roce Chodúr obohatil jako skladatel a textař.
29.11.2015 16:25 |

podobné články

Osobnosti: Vítězslav Nezval (11 článků) , Hana Zagorová (704 článků) , Martin Chodúr (468 článků) , Štefan Margita (357 článků)

Poezií za krásnější Prahu! Tunel mezi Žižkovem a Karlínem obsadí básníci

 
Tunel pod pražským Vítkovem, který spojuje čtvrti Karlín a Žižkov, 21. října rozezní autorské čtení poezie. Do básnického projektu se zapojí 14 českých autorů. Akce je poctou Vítězslavu Nezvalovi a Jaroslavu Seifertovi i připomínkou, že umění dokáže proměnit a zlidštit i zdánlivě nevlídná místa, informovala za organizátory Anna Přikrylová. "V Karlíně žil po jistý čas Nezval a za kopcem na Žižkově byl zase doma Seifert. Kdyby měli v té době tunel, jistě by se v něm na půl cesty setkávali a Nezval by v něm svým zvučným hlasem recitoval Seifertovi Apollinairovo Pásmo," uvedla Přikrylová. Čtení organizují Ondřej Kobza a Bogdan Trojak.
19.10.2015 12:45 |

podobné články

Osobnosti: Jaroslav Seifert (41 článků) , Vítězslav Nezval (11 článků)

Zdechovský (KDU-ČSL): Zájem mladých lidí o poezii mě potěšil

 
Po dlouhých třiceti letech obnovila třebíčská knihovna Festival Vítězslava Nezvala, nad nímž se rozhodl převzít záštitu europoslanec Tomáš Zdechovský. Přestože samotný festival začíná 20. března, předchází mu vyhlášení prvního ročníku obnovené soutěže poezie. O účast v soutěži je velký zájem.
24.02.2015 06:35 |

podobné články

Osobnosti: Vítězslav Nezval (11 článků)

RECENZE: Arara připomíná Bieblovu meziválečnou poezii

 
Meziválečná poezie je většinou spojována se jmény Jaroslava Sieferta a Vítězslava Nezvala, v poslední době trochu opomíjeného Konstantina Biebla připomíná výbor Král kravat arara, který bude mít křest v úterý v 19.00 v Kavárně U Božího mlýna, kde zazní ukázky z knihy.
27.01.2015 10:37 |

podobné články

Osobnosti: Vítězslav Nezval (11 článků)

Surrealismus se vrátil do Mánesa

 
Ikonická díla českých surrealistických mistrů Marie Čermínové alias Toyen a Jindřicha Štýrského lze vidět do 1. února v pražském Mánesu. Volba výstavního místa není náhodná, protože před osmdesáti lety se na stejném místě uskutečnila první prezentace Skupiny surrealistů, kterou připravili Karel Teige a Vítězslav Nezval.
26.01.2015 07:02 |

podobné články

Osobnosti: Karel Teige (23 článků) , Vítězslav Nezval (11 článků) , Maria Karel (74 článků)

Nové knihy: Saudek, Sedaris, Millerová, Gilk a Severa

 
Novinky tohoto týdne zahajujeme legendárním komiksem Káji Saudka, knihou nejpopulárnějšího amerického humoristy Davida Sedarise i historickým románem jeho rodačky Madeline Millerové. Pozornost si zaslouží edice díla Vítězslava Nezvala, kniha o Ladislavu Fuksovi i rozhovory Martina Severy. Nádavkem první komiksový magazín Barta Simpsona.
24.01.2014 07:10 |

podobné články

Osobnosti: Ladislav Fuks (9 článků) , Vítězslav Nezval (11 článků) , Bart Simpson (34 článků) , David (23 článků) , David Martin (111 článků)

V Mostě prasklo potrubí a auto se propadlo do země

 
Zhruba metr pod zem se dnes dopoledne propadlo jedno z aut, zaparkovaných v centru Mostu. V ulici Vítězslava Nezvala praskla voda a podemlela silnici i se zaparkovanými auty v ulici Vítězslava Nezvala. Policie odhaduje, že opravy potrvají až do noci, dopravní komplikace by ale nastat neměly, protože jde jen o nevýznamnou ulici.
10.06.2012 14:45 |

podobné články

Osobnosti: Vítězslav Nezval (11 článků)

Nové knihy: Jack Du Brul, Will Adams, Simon Scarrow a Robert Low, Všetečka i Nezval

 
Nabídku tohoto týdne zahájíme thrillery amerických autorů Jacka Du Brula a Willa Adamse a pokračujeme dalšími díly britských autorů historických románů Simona Scarrowa a Roberta Lowa. Dnes už klasik české fotografie Jiří Všetečka doprovodí verše Vítězslava Nezvala. Nechybí výbor dobrých amerických detektivek a na závěr komiks amerického autora Briana K. Vaughana a kanadské výtvarnice, která se jmenuje Pia Guerra.
21.10.2011 07:30 |

podobné články

Osobnosti: Vítězslav Nezval (11 článků) , Robert Adams (2 články) , Simon Adams (1 článek) , Jack Low (1 článek) , Robert Adams (2 články)
« Předchozí 1 Další »