Články k osobnosti

Pavel Janeček

 

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o Pavel Janeček »
 

Německá firma, co si říká burza... Expert Janeček popsal, kdo nejvíc vydělává z odírání českých spotřebitelů

 
Levnějších energií se tento rok už v České republice lidé nedočkají, říká energetický expert a někdejší předseda představenstva Pražské plynárenské Pavel Janeček v rozhovoru pro Rádio Universum. Sám se domnívá, že ceny teď budou stabilní, možná mohou i trochu růst. V rozhovoru se zaměřil na fungování burzy energií v Německu i na dodávky zkapalněného plynu LNG z Ameriky.
04.02.2024 13:05 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Janeček (41 článků)

Strop na elektřinu? „Výrobci by odešli.“ Síkela vysílal a vrátilo se mu to

 
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se na sociálních sítích pokusil vysvětlit, že mýtus o tom, že by k vyřešení vysokých cen elektřiny stačilo „zastropovat cenu u výrobce“, připravit tak o zisky velké firmy a snížit tak výdaje spotřebitelů, je nesmysl. Výrobci elektřiny by podle něj odešli z ČR. A vrátilo se mu to. „Je to jenom o tom, že ti politici zjevně nejsou schopni a ochotni jít proti energetickým výrobcům. Pan ministr Síkela zjevně není ministrem průmyslu a obchodu, ale je ministrem energetických společností. Nic víc, nic míň,“ říká pro ParlamentníListy.cz energetický expert Pavel Janeček s tím, že ministrův příspěvek je jen dílem marketérů a odborně je to naprostý nesmysl. Padla i vážnější myšlenka: Síkela se jako kandidát na eurokomisaře chce blýsknout.
24.01.2024 04:55 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Janeček (41 článků)

Kde vezmeme ten plyn? Z čeho dostavíme Dukovany? Pavel Janeček nastřílel vládě do energetiky díry

 
Vláda svou nečinností v oblasti dostupnosti energií páchá atentát na český průmysl. Při výhledu do nového roku v oblasti energetiky to říká expert v oboru a bývalý šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček. Na co se mají občané připravit? A co způsobuje stále rostoucí ceny? Důvody jsou podle něho jasné a kvůli uhlí nás za pár let čeká možná ještě větší cenový šok.
03.01.2024 19:35 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Janeček (41 článků)

„Nezmrzli jsme bez Ruska. Dokázali jsme to.“ Pekarová jásá. Rána! Čísla mažou vše

 
Nezávislost na ruském plynu něco stojí. Toto pětikoaliční moudro ve svém nedávném vystoupení v Rádiu Impuls zopakovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Pochybnosti a zlou krev však vyvolává skutečnost, že ceny energií v okolních zemích jsou výrazně nižší. „Neexistuje žádné jiné řešení než získat levné suroviny, zbavit se systému emisních povolenek a přes lipskou burzu prodávat jen přebytky. Jinak budeme pokračovat v deindustrializaci České republiky a Evropy,“ říká pro ParlamentníListy.cz energetický expert a někdejší šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček.
07.11.2023 11:05 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Janeček (41 článků)

Jak se v Česku řídí energetika: Dosadili Piráta, divadelního režiséra. Hodinu a půl jsem mu vysvětloval základy, ale měl utkvělou představu

 
Současná vládní garnitura není schopna efektivně řešit ekonomickou krizi. I to zaznívá v rozhovoru, který ParlamentnímListům.cz poskytl Pavel Janeček, energetický expert a bývalý šéf Pražské plynárenské. „Nejhorší je, že politici těmto svým poradcům velmi naslouchají a pak jejich moudra papouškují. Když si pustíte nějaký vládní projev, uslyšíte podobná klišé. Žádná odbornost, žádná vize dlouhodobého odborného řešení,“ říká Janeček.
06.09.2023 16:20 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Janeček (41 článků)

Expert: Bez uhlí se ještě dlouho neobejdeme

 
Současná vláda garnitura není schopna efektivně řešit ekonomickou krizi. I to zaznívá v rozhovoru, který ParlamentnímListům.cz poskytl Pavel Janeček, energetický expert a bývalý šéf Pražské plynárenské. „Nejhorší je, že politici těmto svým poradcům velmi naslouchají a pak jejich moudra papouškují. Když si pustíte nějaký vládní projev, uslyšíte podobná klišé. Žádná odbornost, žádná vize dlouhodobého odborného řešení,“ říká Janeček.
06.09.2023 15:00 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Janeček (41 článků)

„Úplně jinak.“ Nový průšvih s plynem, Německo, ruský plyn. A zima

 
Plánované odstavení velkého nizozemského plynového vrtu a zároveň rušení jaderných elektráren v Německu. Ať si každý domyslí, proč se to děje, řekl ParlamentnímListům.cz exředitel Pražské plynárenské Pavel Janeček. Slova, že Nizozemci chtějí končit s těžbou kvůli otřesům půdy, odmítá. V případě tuhé zimy by nyní Evropě dle něj plyn chyběl. Že se do střední Evropy vrátí ruský plyn, považuje jen za otázku času.
17.06.2023 16:50 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Janeček (41 článků)

„Přeprodávají nám ruský plyn.“ Prý jinak, než tvrdí Síkela

 
Energetická krize pomalu končí, shodují se někteří ekonomové a odborníci, ale je to právě naopak, jsme na jejím samém začátku, upozorňuje někdejší šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček. Energetická válka s Ruskem je navíc zřejmě plná paradoxů. „Je možné, že nám přeprodávají noví dodavatelé ruský plyn,“ dodává energetický expert v pořadu X-Talk, podle kterého by vláda měla jednat o koupi jaderných elektráren v Německu.
10.05.2023 08:30 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Janeček (41 článků)

„Lhali.“ Po 231% růstu plynu Fialu dorazí toto. Už nejen Rusko

 
Nevídaný růst cen plynu v Česku v porovnání s našimi sousedy. Důvod? Vedle jiného též rychlé odstřižení od ruského plynu. „Vláda bere jako pozitivní PR, že za první kvartál jsme neodebrali ani kubík ruského plynu, byť ze zásobníků ho ještě čerpáme. To je jistě pozitivní fakt,  ale vysoké ceny energií české firmy dramaticky poškozují,“ konstatuje expert v oblasti energetiky Pavel Janeček. Změna systému emisních povolenek, což by mohlo dále energie podražit, podle bývalého ministra zdevastuje českou ekonomiku a je to vinou vlády Petra Fialy.
27.04.2023 04:45 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (6464 článků) , Pavel Janeček (41 článků)

Bezohledné. Německo bez jádra zvedne Čechům ceny. „Kupte je,“ vyzývá Janeček Fialu

 
„Náklady na odstavení jaderných elektráren a jejich likvidaci se blíží nákladům na jejich vybudování a instalaci. O tom nikdo nehovoří. Tyto náklady samozřejmě zaplatí spotřebitel ve vyšších cenách energií, a to i v ČR,“ varuje bývalý ředitel Pražské plynárenské a energetický odborník Pavel Janeček. A vyzývá zcela vážně českou vládu, aby začala s Německem vyjednávat o odkupu odstavených reaktorů, než budou zničeny.
19.04.2023 17:50 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Janeček (41 článků)

Pavel Janeček natvrdo: Plyn je levný, ale ne pro vás

 
Extrémně nízké ceny plynu na burze? Na občany a firmy to nebude mít sebemenší vliv, neboť dodavatelé mají ceny dané na základě předchozích nákupů. PL na to upozornil expert v oblasti plynárenství a energetiky, bývalý předseda představenstva Pražské plynárenské Pavel Janeček. Příští zima podle jeho slov z hlediska přípravy zásob plynu může být daleko horší, nyní jsou totiž zásobníky většinou naplněny ještě ruským plynem. České předsednictví dle Janečka krizi nevyřešilo a výhled pro český průmysl není vůbec růžový.
06.01.2023 07:20 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Janeček (41 článků)

Jak budete bránit svobodu projevu? Pavel a Nerudová neodpověděli, zde jsou odpovědi dalších

 
Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Karel Diviš, Pavel Fischer, Tomáš Zima a Karel Janeček – to jsou ti, kteří odpověděli Společnosti pro obranu svobody projevu na otázky týkající se právě svobody projevu. Co pro ně svoboda projevu znamená a co říkají boji proti dezinformacím?
05.01.2023 17:45 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26328 článků) , Karel Janeček (510 článků) , Pavel Fischer (328 článků) , Pavel Janeček (41 článků) , Pavel Diviš (6 článků)

Pavel Kalenda: Otevřený dopis Karlu Janečkovi

 
Nejsem sice statistik, ale mám s ní v rámci své profese (seismolog) velké zkušenosti. Chci Vám proto popsat svůj pohled na proces "ověřování" podpisů pod petičními nebo prezidentskými archy.
17.12.2022 10:45 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Janeček (41 článků)

To je ten Katar, kde sháníme plyn? Skandál v EU může mít přesah

 
Bruselem otřásá skandál. Policie prohledala 16 objektů kvůli podezření na korupční jednání ve prospěch Kataru. Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) připustil, že ani europoslanci nejsou 100% odolní vůči korupčním svodům, označil to za smutné a navrhl, co s tím udělat. Investor Michal Šnobr připomněl, že je to ten Katar, na který teď Západ sází místo Ruska. Bývalý předseda představenstva Pražská plynárenské, a.s. Pavel Janeček vyrukoval s ironickou poznámkou.
11.12.2022 16:40 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Janeček (41 článků)

„Co tohle udělá lidem.“ Elektřina od ledna: Fiala v ohni ze dvou stran

 
Zanedlouho začne platit zastropování schválené vládou Petra Fialy na podzim. Z toho, co bude znamenat, však panují obavy. Tuto obavu už vyjádřil například akcionář firmy ČEZ, Michal Šnobr. „Bohužel přesně víme. Průmysl to také ví,“ seznal pak bývalý ředitel Pražské plynárenské Pavel Janeček. A přišly také stížnosti na to, co stát provedl akcionářům. Totiž že kvůli němu klesá hodnota akcií, jakýkoliv zisk si stát vezme pro sebe a ještě se šíří, že na ziscích akcionáři vydělávají.
06.12.2022 15:05 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (6464 článků) , Pavel Janeček (41 článků)

FOTO zničeného plynového kotle. Pozdvižení na internetu. Odborník naznačuje

 
Bude mít Česká republika v zimě dostatek plynu? O této otázce se přou politici s odborníky již několik měsíců. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ujišťuje občany, že zásob je dost, zatímco kritické hlasy z řad energetiků varují před vysokými cenami i před možným nedostatkem této klíčové suroviny. Nyní se však objevil další problém. Bývalý šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček přišel se spekulací, že by plyn z nových zdrojů mohl poškozovat spotřebiče. Na Twitteru se kvůli tomu strhla vášnivá debata.
26.11.2022 10:00 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Janeček (41 článků)

Přes den okolo nuly. To stačí, aby plyn nebyl. Pavel Janeček prozradil krutou pravdu

 
Přežijeme. Pokud bude zima mírná, říká bývalý šéf pražské plynárenské Pavel Janeček. Jak mírná? „Tvrdší zima znamená, že v noci bude kolem minus osmi a před den kolem nuly. V případě dalšího poklesu po dobu 14 dnů až měsíce, pak budou muset nastoupit regulační stupně,“ vysvětlil pro PL. Kromě toho také na pravou míru uvedl to, co se říká o Maďarsku a také o Německu.
25.11.2022 17:35 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Janeček (41 článků)

Devět kandidátů. Ale ani Janeček, ani Březina. Rakušanovo vnitro rozhodlo

 
Ministerstvo vnitra k prezidentským volbám připustilo devět kandidátů, stejně jako před pěti lety. Jsou mezi nimi všichni tři favorité – Andrej Babiš (ANO), Danuše Nerudová či Petr Pavel. Voliči se však budou muset obejít bez Karla Janečka nebo Tomáše Březiny.
25.11.2022 15:20 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26328 článků) , Petr Pavel (2915 článků) , Tomáš Janečko (5 článků) , Pavel Janeček (41 článků)

Souboj prvních dam a pána: Stylová Babišová, generálka Pavlová, božská Lilia či právník Neruda

 
Konec spekulacím. Expremiér Andrej Babiš oznámil během Televizních novin na Nově svou kandidaturu na prezidenta České republiky. O post, který ještě pár měsíců bude patřit Miloši Zemanovi, usilují dále generál Petr Pavel, Danuše Nerudová, Marek Hilšer, Josef Středula, Pavel Fischer, Karel Janeček a další. S novou hlavou státu dorazí i nová první dáma či muž. Po Ivaně Zemanové by se tak na Hradě mohla objevit například právě Monika Babišová. Potenciálních kandidátek je ale víc, a dokonce je mezi nimi i jeden muž.
01.11.2022 05:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26328 článků) , Ivana Zemanová (427 článků) , Karel Janeček (510 článků) , Petr Pavel (2915 článků) , Marek Hilšer (256 článků) , Pavel Fischer (328 článků) , Pavel Marek (377 článků) , Pavel Marek (393 článků) , Pavel Janeček (41 článků)

Karel Janeček se střetl s ostatními kandidáty. Už se ví, proč do toho šel

 
V klimaticky, ekonomicky i sociálně vyhrocené době není čas na dekorativní pojetí nejvyšší státní funkce. Prezident/ka má moc ovlivnit společenskou atmosféru i povahu vládnutí v zemi. Jak se vybraní kandidující stavějí k výzvám nejbližší budoucnosti? Jakým způsobem míní přistupovat k naléhavým problémů chudoby a nerovnosti, kolabujícího životního prostředí, narůstajícího sociálního konfliktu v doufejme brzy poválečné Evropě? Co udělají pro to, aby se v Česku dalo dobře žít? Hosty Inspiračního fóra byli Pavel Fischer, Marek Hilšer, Karel Janeček, Danuše Nerudová a Josef Středula.
26.10.2022 23:30 |

podobné články

Osobnosti: Karel Janeček (510 článků) , Marek Hilšer (256 článků) , Pavel Fischer (328 článků) , Pavel Marek (377 článků) , Pavel Marek (393 článků) , Pavel Janeček (41 článků)
« Předchozí 1 2 3 Další »