Články k osobnosti

Otto Wichterle

  vynálezce, chemik, akademik

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o Otto Wichterle »
 

Otto Wichterle by slavil 108: K vynálezu čoček tento génius použil Merkur

 
Když se řeknou kontaktní čočky, mnozí Češi si vybaví jméno Otto Wichterle. Právě geniální český chemik, který by dnes oslavil 108. narozeniny, totiž přišel na to, jak nepohodlné sklo nahradit plastem. Při vývoji čoček přitom použil dětskou stavebnici Merkur. 
27.10.2021 19:50 |

podobné články

Osobnosti: Otto Wichterle (12 článků)

Akademie věd: Z rodinných archivů k historikům. Do jejich databáze můžete přispět i vy

 
Zaplnit historii těmi, kdo ji skutečně prožili, si klade za cíl Databáze dějin všedního dne. Lze v ní nejen volně hledat, ale také do ní přispět. Projekt má na starosti Vojtěch Kessler z Historického ústavu AV ČR. Za svůj výzkum historické paměti a kultury vzpomínání obdržel loni Prémii Otto Wichterleho, která se uděluje perspektivním vědcům do 35 let.
03.07.2021 21:55 |

podobné články

Osobnosti: Otto Wichterle (12 článků)

Výročí kontaktních čoček: Před 65 lety přišel Wichterle (†84) s převratným materiálem

 
Vyměnit brýle za kontaktní čočky je dnes běžnou záležitostí. Dříve byly ale vyráběny ze skla a plexiskla, což pro nošení nebylo příliš příjemné. Převrat přišel díky českému vědci Otto Wichterlemu (†84), který před 65 lety získal patent na hydrofilní gel.
27.05.2020 12:10 |

podobné články

Osobnosti: Otto Wichterle (12 článků)

Jak chtěl bratr Dušana Třísky získat v privatizaci fyzikální ústav. Profesor Chýla bilancuje třicet let v české vědě. Až po úplné dno za Nečase...

 
30 LET POTÉ – KROKY K DEMOKRACII Dramaticky jiná byla u nás situace ve vědě do roku 1989 a v následujících třiceti letech. Přesto však dva nejvýznačnější čeští vědci, Otto Wichterle a Antonín Holý, dosáhli svých největších objevů v hlubokém komunismu. Profesor Jiří Chýla z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR vzpomíná i na dobu privatizace, kdy se ústav pokusil zprivatizovat předlistopadový ředitel Aleš Tříska, bratr Dušana Třísky, otce kuponové privatizace. Z aktuálních událostí ho zaujalo, jak dopadly volby na Slovensku, a zamýšlí se nad tím, proč se spolek Milion chvilek pro demokracii nepokusí o totéž co u našich sousedů vítězné hnutí OLaNO.
06.03.2020 09:56 |

podobné články

Osobnosti: Otto Wichterle (12 článků) , Antonín Holý (27 článků) , Jiří Holý (29 článků) , Jiří Holý (29 článků)

Měkká kontaktní čočka spatřila světlo světa již před téměř 60 lety

 
Otto Wichterle si s myšlenkou výroby měkkých kontaktních čoček pohrával již o přibližně 10 let dříve, než spatřil světlo světa první model. Díky počátečním potížím a zákazu ministerstva zdravotnictví se však události pohnuly až v momentě, kdy na Štědrý den roku 1961 vyrobil svůj první prototyp stroje na výrobu čoček z proslulé stavebnice Merkur.
16.01.2020 07:00 |

podobné články

Osobnosti: Otto Wichterle (12 článků)

Expozice Národního technického muzea Historie kontaktních čoček

 
Nová expozice navazující na stálou výstavu „Chemie kolem nás“ mapuje historii kontaktních čoček a představuje světový přínos českého vědce Otto Wichterleho, který stál za vynálezem vhodného materiálu a způsobu výroby měkkých kontaktních čoček.
09.10.2017 16:50 |

podobné články

Osobnosti: Otto Wichterle (12 článků)

Díky mému česáčku padá méně Čecháčků!

 
Pohybují se ve stínu zájmu veřejnosti, ale jejich vynálezy mnohdy vylepšují život všem. Řady českých hlaviček, jako byl třeba Otto Wichterle (†84), může rozšířit každý, komu patentový úřad výtvor »posvětí«. Jen vloni vydal 781 patentů, což je nejvíc za posledních 20 let!
26.04.2017 12:15 |

podobné články

Osobnosti: Otto Wichterle (12 článků)

Hrdé Česko: Víte, kdo dal světu skutečný dar vidění? Přečtěte si o geniálním Ottovi Wichterlem!

 
Otto Wichterle byl jedním z těch lidí, které minulý režim opravdu neměl v lásce. Špičkový chemik, výborný profesor a geniální vynálezce, který stál například za zrodem silonu, totiž nikdy nesklonil hlavu. A to ani poté, co mu ministerstvo zdravotnictví v roce 1952 zakázalo výzkum kontaktních čoček. On v ně věřil a to bylo jediné, na čem záleželo.
05.08.2015 19:51 |

podobné články

Osobnosti: Otto Wichterle (12 článků)

Otto Wichterle (†84), český génius: Vynalezl čočky, ale miliardy shrábl úplně někdo jiný…

 
Vyhodil do povětří laboratoř, z chemie dostal nedostatečnou, a přesto je mu dnes vděčný - za kontaktní čočky - celý svět.
26.07.2015 05:16 |

podobné články

Osobnosti: Otto Wichterle (12 článků)

Malý (ČSSD): Za muziku víc než za fyziku?

 
Napadlo vás někdy, kolik českých vynálezů ohromilo svět? Ano, jsme možná malý, ale vzdělaný národ, který dokáže často tvořivost lidského ducha proměnit v genialitu, která poslouží celému lidstvu. Z těch tradičních, učebnicových případů, můžeme jmenovat kontaktní čočky Otto Wichterleho či Nobelovou cenou ověnčený vynález polarografu profesora Heyrovského.
22.09.2014 13:11 |

podobné články

Osobnosti: Otto Wichterle (12 článků)

Zbořil (Svobodní): Otto Wichterle o nezávislosti Akademie věd

 
Životopisná kniha Vzpomínky od Otta Wichterleho uvádí na straně 138, že XXIV. valné shromáždění ČSAV (17. a 18. dubna 1968) bylo pozoruhodné tím, že se zde poprvé (a bohužel i naposledy) mluvilo vesměs spatra místo předčítání předem připravených a bůhvíjakými organizacemi schválených referátů.
29.07.2013 18:15 |

podobné články

Osobnosti: Otto Wichterle (12 článků)

Cenová válka prodejců kontaktních čoček

 
Ještě před 5ti lety zaplatil běžný uživatel za půlroční zásobu čoček s příslušenstvím průměrně 3 500 Kč. Díky nástupu internetu a strmému propadu cen, lze dnes výbavu na 6 měsíců pořídit bez problémů pod 1 000 Kč. Ani to však není dost. I nejlevnější online obchody si zákazníky předchází velmi zajímavými akcemi. Jestlipak by si byl český vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterle pomyslil, že jednou bude stát korekce zraku kontaktními čočkami dokonce méně než brýle?
02.04.2012 07:10 |

podobné články

Osobnosti: Otto Wichterle (12 článků)
« Předchozí 1 Další »