Články k osobnosti

Ondřej Sekora

  spisovatel, grafik, ilustrátor, žurnalista

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o Ondřej Sekora »
 

Ferda Mravenec slaví 90 let: Byl zásadně ovlivněn životem Ondřeje Sekory

 
Kdo by neznal Ferdu Mravence, jenž s heslem "práce všeho druhu" baví již nejméně druhou generaci. Legendární hmyzí kamarád s červeným šátkem s puntíky kolem krku je tu s námi již 90 let. Jeho autor ovšem ne vždy zažíval snadné časy a právě ty jej neblaze ovlivnily. Mělo to vliv i na jeho částečně autobiografického hrdinu, jak před časem rozebral i server iRozhlas.cz.
01.01.2023 07:10 |

podobné články

Osobnosti: Ondřej Sekora (7 článků)

Proč byl první Ferda opilec?

 
Nejslavnější český literární pohádkový brouk, konkrétně Ferda Mravenec, se poprvé na stránkách novin objevil před 95 lety! Ačkoli tehdy ještě nebyl charakterním dětským hrdinou, spíš naopak, považujeme rok 1927 za datum jeho zrození. Ondřej Sekora jej coby flamendra umístil do prvních českých komiksů.
09.01.2022 12:20 |

podobné články

Osobnosti: Ondřej Sekora (7 článků)

Ferda Mravenec i brouk Pytlík: Unikátní výstava kreseb, loutek i soukromí Ondřeje Sekory

 
Moravské zemské muzeum  připravilo výstavu  ze slavných i méně známých knih významného českého ilustrátora, spisovatele a brněnského rodáka Ondřeje Sekory (1899 - 1967). Pochopitelně nechybí ani Ferda Mravenec a Brouk Pytlík, které si zamilovaly generace českých dětí.
22.12.2019 13:25 |

podobné články

Osobnosti: Ondřej Sekora (7 článků)

Zajímavá výstava v centru Prahy připomíná nesmrtelnou dvojici: Ferda Mravenec a jeho táta Sekora!

 
Vůbec na to nevypadá, ale je mu už devadesát. Přesně před tolika lety (přesně 22. června 1927) se totiž poprvé objevila postavička Ferdy Mravence v časopise Pestrý týden. A za pár dní tomu navíc bude padesát let, co zemřel její autor Ondřej Sekora (†67, 4. 7. 1967). Tyto dvě události připomíná ode dneška výstava v centru Prahy.
16.06.2017 07:45 |

podobné články

Osobnosti: Ondřej Sekora (7 článků)

Recenze: Sekorovy deníky z nenormální doby. Jak prožíval koncentrák?

 
Nakladatelství Plus, součást Albatrosu, vydalo deníky známého výtvarníka, ilustrátora a spisovatele Ondřeje Sekory, kterého známe převážně jako autora knih pro děti. Málokdo ale ví, že se jedná také o jednoho ze zakladatelů českého komiksu.
29.09.2016 08:00 |

podobné články

Osobnosti: Ondřej Sekora (7 článků)

Sekora zavzpomíná na lágr: Rodina zpřístupnila jeho deníky

 
Pod názvem Deníky Ondřeje Sekory 1944–1945 vyjdou v květnu dosud nepublikované deníkové záznamy známého spisovatele a ilustrátora knih pro děti i dospělé. Jeden ze zakladatelů českého komiksu zachytil ve dvou denících dobu, kdy byl nucen na základě nacistických zákonů nastoupit na konci druhé světové války do pracovního tábora v Německu. Za vydavatelství Albatros Media informovala Veronika Sonnková.
05.02.2016 13:10 |

podobné články

Osobnosti: Ondřej Sekora (7 článků)

V Brně oslavují 90 let komiksu v Česku: Rychlé šípy a ti další!

 
Český komiks slaví 90 let! A s velkou pompou – výstavou Signály z neznáma v Domě umění města Brna. Přestože jeho kořeny sahají do poloviny 19. století, kdy na našem území začaly vycházet satirické časopisy, za zakladatele českého komiksu se považují Josef Lada s kozlem Bobešem a Ondřej Sekora, který stvořil Ferdu Mravence. Ve výstavních síních nechybí ale ani Rychlé šípy či Čtyřlístek.
26.09.2012 12:15 |

podobné články

Osobnosti: Ondřej Sekora (7 článků) , Josef Lada (51 článků)
« Předchozí 1 Další »