Články k osobnosti

Nelson Mandela

  prezident Jihoafrické republiky, bojovník za lidská práva

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o Nelson Mandela »
 

Kouzlo Nelsona Mandely: Jak v JAR dokázal přesvědčovat a získávat si rasistické tyrany?

 
Dlouholeté vězení jihoafrického disidenta Nelsona Mandelu nezatvrdilo, vůči rasistickým utiskovatelům nezahořkl. Naopak se snažil jim porozumět a brát je jako partnery pro jednání. Díky tomu skončil apartheid, aniž se JAR rozpadla nebo propukla občanská válka. Mandelova empatie může být lekcí pro dnešní stále rozdělenější společnost v USA i jinde na světě, píše analytik CNN John Blake.
21.07.2021 07:50 |

podobné články

Osobnosti: Nelson Mandela (206 článků)

Markéta Šichtařová: Černý Harry Potter, bílý Nelson Mandela

 
Může být dospělá Hermiona z Harryho Pottera v chystané divadelní hře černoška? No jasně, že může, co by nemohla. Dokonce i sama autorka Harryho Pottera, J. K. Rowlingová, je prý pro. Podle samotné Rowlingové údajně „barva pleti žačky čarodějnické školy v Bradavicích Hermiony nebyla v jejích knihách nikdy určena“.
01.09.2018 14:00 |

podobné články

Osobnosti: Nelson Mandela (206 článků) , Harry Potter (1580 článků)

Bezecný (KDU-ČSL): Melting Pot nebo Separate Development?

 
Při hodnocení Nelsona Mandely se nelze omezit pouze na finální část jeho kariéry. Je také třeba vidět, že byl komunistou a významným členem organizace Africký národní kongres, která byla ve svobodném světě na seznamu teroristických organizací.
18.07.2018 21:10 |

podobné články

Osobnosti: Nelson Mandela (206 článků)

Pražské schody jsou o výkonech i bolístkách, říká zakladatel závodu Roman Čermák (58). Letos se pojede 25. ročník

 
Před 25 lety vznikla v Praze Galerie Rudolfinum, pražský arcibiskup Miroslav Vlk byl jmenován kardinálem, Nelson Mandela se stal prvním černošským prezidentem Jihoafrické republiky a v Praze se poprvé jel cyklistický závod Pražské schody. Za jeho organizací stál tehdy třiatřicetiletý Roman Čermák (58) spolu s Robertem Bakalářem (†71). „Chtěli jsme Pražanům přiblížit závody horských kol,“ říká Roman dnes.
28.05.2018 18:20 |

podobné články

Osobnosti: Nelson Mandela (206 článků) , Miroslav Vlk (28 článků)

Ženu Mandely slavně pohřbili. „Matka národa“ má ale stinnou minulost

 
Při státním pohřbu v Sowetu, předměstí Johannesburgu, se v sobotu Jihoafrická republika rozloučila s ikonou svého boje proti apartheidu Winnie Madikizelaovou-Mandelovou. Druhá manželka bývalého prezidenta Nelsona Mandely zemřela 2. dubna ve věku 81 let. Pietní ceremonie na stadionu Orlando se zúčastnily tisíce lidí, promluvil při ní prezident Cyril Ramaphosa i modelka Naomi Campbellová. Na pohřeb přijeli také čelní politici různých afrických sousedních zemí.
14.04.2018 18:30 |

podobné články

Osobnosti: Nelson Mandela (206 článků)

Zemřela Winnie Mandelová. První dáma JAR, která měla „na triku“ i vraždu

 
Ve věku 81 let zemřela Winnie Madikizelaová-Mandelová, druhá manželka bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely. Informovala o tom její osobní asistentka Zodwa Zwaneová.
02.04.2018 17:20 |

podobné články

Osobnosti: Nelson Mandela (206 článků)

Obama si získal Američany. Jeho tweet o rasismu je nejoblíbenější v historii

 
„Nikdo se nenarodil s nenávistí vůči jiné osobě kvůli barvě její pleti, jejímu původu nebo víře.“ Ve svém tweetu k sobotním událostem ve Virginii to napsal bývalý americký prezident Barack Obama. Jeho vzkaz, který je výňatkem z knihy Nelsona Mandely, se stal nejoblíbenějším v dějinách Twitteru. Jako „líbí se mi“ ho označilo přes 3,1 milionu uživatelů, uvedla ve středu stanice CNN.
16.08.2017 15:00 |

podobné články

Osobnosti: Barack Obama (2508 článků) , Nelson Mandela (206 článků)

Nástupce Nelsona Mandely uzemnil Američany a hezky pohovořil o Rusech. Mnozí se budou divit

 
Bývalý prezident Jihoafrické republiky Thabo Mbeki tvrdí, že bipolární či unipolární svět je již dávno pasé. Žijeme v multipolárním světě a mezinárodní instituce by se tomu měly přizpůsobit, každý by měl mít rovné zastoupení, tvrdí africký politik.
11.01.2017 09:05 |

podobné články

Osobnosti: Nelson Mandela (206 článků) , Thabo Mbeki (1 článek)

„Si děláš p*del? V pátek tady nejsem.“ Babiše u rozpočtu zradil mikrofon

 
Mikrofony Poslanecké sněmovny mají další oběť. Po vulgárním premiérovi Jiřím Rusnokovi, kterému se nechtělo na pohřeb Nelsona Mandely, se do jejich „pasti“ chytil vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Při projednávání státního rozpočtu ve středu hudral nad tím, že by se hlasování mohlo protáhnout až do pátku. Nebo nad tím, že kvůli návrhu šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury na přesuny peněz musí poslanci zvednout ruku 19krát. V obou případech si pomohl hovorovým termínem pro sedací partie.
08.12.2016 08:55 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24573 článků) , Nelson Mandela (206 článků) , Jiří Rusnok (1920 článků)

Špatné zprávy pro stranu Nelsona Mandely

 
Africký národní kongres (ANC) v poslední době stíhá jedna špatná zpráva za druhou. Strana zesnulého prezidenta Nelsona Mandely, která v Jihoafrické republice nepřetržitě vládne od pádu apartheidu, na začátku měsíce utrpěla nejhorší volební výsledek v historii a minulý týden navíc přišla o vládu nad nejvýznamnějšími městy v zemi. Je to důsledkem dohody opozičních uskupení, které cítí příležitost po více než dvaceti letech narušit politickou hegemonii jedné strany.
23.08.2016 20:40 |

podobné články

Osobnosti: Nelson Mandela (206 článků)

Mandela se otáčí v hrobě! Jeho vnuk se zpovídá ze znásilnění 15leté dívky

 
Kdyby tohle viděl Nelson Mandela (†95)... Vnuk bývalého jihoafrického prezidenta stanul před soudem. Mbuso Mandela (24) se bude zpovídat ze znásilnění teprve patnáctileté dívky.
20.08.2015 23:40 |

podobné články

Osobnosti: Nelson Mandela (206 článků)

Vilka Nelsona Mandely je k pronájmu. Od 140 tisíc na den a víc

 
Pokud jste fanouškem Nelsona Mandely, můžete strávit prázdniny v jeho chalupě. Vilka bývalého prezidenta JAR, která se nachází severně od Johannesburgu nedaleko botswanských hranic, je volně k pronájmu v přepočtu zhruba od 145 tisíc do 175 tisíc korun na den, v závislosti na sezóně. 
12.05.2015 14:04 |

podobné články

Osobnosti: Nelson Mandela (206 článků)

Jsem jako Mandela nebo Ježíš! Madonna se přirovnává k legendám

 
Zpěvačka Madonna (56) ráda provokuje, její fanoušci ale kontroverzní fotky a výroky milují. Tentokrát si místo obdivu vysloužila vlnu kritiky, když se přirovnala k legendám boje za rovnoprávnost Martinu Lutheru Kingovi (†39) a Nelsonu Mandelovi (†95).
05.01.2015 06:46 |

podobné články

Osobnosti: Nelson Mandela (206 článků) , Martin King (30 článků)

Číňané prý obdivují Putina. Spisovatel vysvětluje důvody

 
Je známo, že popularita Vladimira Putina mezi Rusy dosahuje historických maxim. Spisovatel a bloger Břetislav Olšer upozorňuje, že ruský prezident má velmi početnou skupinu obdivovatelů i mezi Číňany. Ti prý tíhnou k silným vůdcům, o čemž svědčí i to, že na dračku jde kniha čínského spisovatele o Vladimiru Putinovi a memoáry Baracka Obamy, Margaret Thatcherové či Nelsona Mandely zůstávají na pultech knihkupců.
08.10.2014 17:46 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (4502 článků) , Barack Obama (2508 článků) , Nelson Mandela (206 článků)

RECENZE: O chystané vraždě Nelsona Mandely

 
Komisaře Kurta Wallandera vytvořil v literárním světě švédský herec, dramatik, režisér a především úspěšný prozaik Henning Mankell (66). Více než dvacet let po původním vydání se v české verzi dostává na náš trh jeho třetí detektivní próza Bílá lvice.
09.05.2014 13:20 |

podobné články

Osobnosti: Nelson Mandela (206 článků)

Idris Elba přivítal na světě syna

 
Britský herec Idris Elba se stal před víkendem otcem chlapečka. Londýnský rodák a filmový představitel bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely přivítal na světě chlapečka Winstona 17. dubna na Zelený čtvrtek. Jednačtyřicetiletý herec se pochlubil se zprávou na Twitteru, kde vyvěsil fotku svého ukazováčku, jehož se Winston reflexivně chytá.
25.04.2014 07:15 |

podobné články

Osobnosti: Idris Elba (64 článků) , Nelson Mandela (206 článků)

U2 na Oscarech poprvé naživo vystoupí s novou písní Ordinary Love

 
Irská rocková kapela U2 na slavnostním předávání Oscarů poprvé naživo vystoupí s písní Ordinary Love z filmu o Nelsonu Mandelovi. Oznámila to podle agentury DPA americká Akademie filmových umění a věd, která Oscary organizuje a uděluje. Song U2 byl nominován v kategorii nejlepší filmová píseň.
13.02.2014 16:05 |

podobné články

Osobnosti: Nelson Mandela (206 článků)

Pravicový bloger se vysmál těm, co bojkotují olympiádu v Soči. Ať to raději nečtou

 
Pravicový bloger František Matějka se na webu iDnes.cz podělil se svými čtenáři o názor na rozhodnutí některých státníků a politiků bojkotovat zimní olympijské hry v Soči kvůli tomu, že Rusko nedodržuje lidská práva, a nepovažují ho za demokratický stát. Matějka označil všechny, kteří se her odmítli zúčastnit z těchto důvodů, za „šašky". V článku také označil nedávno zesnulého prezidenta Nelsona Mandelu za teroristu.
10.02.2014 12:25 |

podobné články

Osobnosti: Nelson Mandela (206 článků)

Přečetli Mandelovu závěť: Kdo dostane 84 milionů?

 
Byl vůdcem, bojovníkem proti rasismu a inspirativní osobností. A za svůj život shromáždil Nelson Mandela (†95) pořádné jmění. Celých 84 milionů! Dva měsíce po jeho smrti konečně notář přečetl jeho závěť. Kdo peníze dostane?
03.02.2014 15:05 |

podobné články

Osobnosti: Nelson Mandela (206 článků)

Ukrajinský exministr žijící v Česku kritizuje tamní vládu i opozici

 
Ukrajina by v současnosti potřebovala politika typu Václava Havla nebo Nelsona Mandely. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz to uvedl bývalý ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn, který získal v ČR politický azyl a žije zde už tři roky. Danylyšyn kritizuje současnou vládu, nit suchou ale nenechává ani na vůdcích současných protestů.
28.01.2014 10:50 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (6290 článků) , Nelson Mandela (206 článků)
« Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Další »