Články k osobnosti

Miloš Jakeš

  politik

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o Miloš Jakeš »
 

Pavel Žáček k Jakešovi: Ano, smrtí unikl spravedlnosti, měl být odsouzen. Ptejme se: Věděl o chystané okupaci? Podporoval represe?

 
ROZHOVOR „Proč by měli v Německu stále stíhat nacistické zločince, když my vlastní komunistické vrahy nestíháme?“ ptá se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz historik, poslanec ODS a místopředseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žáček. Zatímco, podle jeho slov, Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů postupně ponížil na alibi českého státu navenek, ve skutečnosti nic nedělá. Žáček rovněž odmítá relativizování negativního podílu zesnulého Miloše Jakeše na tehdejším režimu a jeho kroků. Jakeš prý nese plnou zodpovědnost za represi činěnou komunistickými mocenskými orgány od roku 1987, za zatýkání, násilí při výsleších, za mrtvé ve věznicích, politické procesy i rozhánění a mlácení demonstrantů.
29.07.2020 08:15 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Jakeš (134 článků)

Havel? Trest si určil sám. V tomhle souhlasím s Jakešem. Nové informace z archivu

 
Bohumil Pečinka při příležitosti úmrtí Miloše Jakeše a uvedení filmu Havel do kin vyslechl archiváře a znalce moderních dějin Radka Schovánka. Zaznělo například, že si Havel sám určil výši trestu, protože před spolupracovníkem StB prohlásil, že při trestu nad 5 let by emigroval. A také čeho chtěl dosáhnout Michail Gorbačov a jaký byl vztah disidentů v Československu a v zahraničí.
23.07.2020 15:10 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Jakeš (134 článků)

Zbořil: Lidi. Nepřátelé knížete a Kalouska. A paní Čaputová, toto vysvětlete

 
ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Nepřítelem obou pánů jsou ‚lidi‘!“ Zdeněk Zbořil komentuje působení dvou politiků TOP 09, kteří se rozhodli v příštích volbách do sněmovny už nekandidovat. „Spolu se činili, spolu byli chyceni a doufejme, že se jim dostane společného ocenění jejich hrdinských skutků,“ dodává ke kariéře Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga. Politolog v dnešním Rozjezdu hovoří také o popularitě slovenské prezidentky nebo výzvách k odvolání dvou ministrů hnutí ANO. „Dohadování se o tom, co bude státní a co soukromé, zanechává za sebou krvavou stopu. Pan Havlíček je dědicem této historie, ale i tak jen dědicem symbolickým,“ podotýká. Zbořil zavzpomínal i na své setkání s Milošem Jakešem.
20.07.2020 10:40 |

podobné články

Osobnosti: Karel Schwarzenberg (3929 článků) , Miroslav Kalousek (7104 článků) , Miloš Jakeš (134 článků) , Zdeněk Havlíček (5 článků) , Miroslav Jakeš (26 článků)

„Havla zvolili komunisté. Kalousek potřebuje zakrýt hříchy. A ODS?“ mladý komunista nakládá opozici

 
Předseda vyškovské organizace KSČM a kandidát na místopředsedu strany Filip Zachariaš se ohradil proti kritice, jež se vzedmula po sdílení snímku, na němž je srovnání nedávno zesnulého komunistického funkcionáře Miloše Jakeše s prvním polistopadovým prezidentem Václavem Havlem. „Jeden moc předával, druhý ji přijímal,“ okomentoval oba představitele, s tím, že ruch kolem snímku nechápe. Kritikům vzkázal: „Václav Havel byl zvolen prezidentem díky hlasům komunistických poslanců.“ A pustil se i do šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska: „Potřebuje zakrýt své hříchy,“ utrousil k poslanci v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
19.07.2020 21:50 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (5762 článků) , Miroslav Kalousek (7104 článků) , Miloš Jakeš (134 článků) , Miroslav Jakeš (26 článků)

„Dálnice, modernizace hospodářství, zdravotnictví. Za nás by to bylo dávno hotový.“ Tak trochu jiné ohlédnutí za Jakešem

 
„Šedivý úředník v šedivé době.“ I taková slova padla v souvislosti s bývalým generálním tajemníkem ÚV KSČ Milošem Jakešem, který před pár dny ve věku 97 let zemřel. Po Daliboru Jandovi, Vítězslavu Jandákovi nebo Janu Bauerovi promluvil pro ParlamentníListy.cz teď několikanásobný bloger roku Ladislav Větvička a spisovatel Bruno Solařík. Přečtěte si jejich pohled na někdejšího komunistického pohlavára i to, co mu nakonec přece jen přičítají k „dobru“.
19.07.2020 10:15 |

podobné články

Osobnosti: Vítězslav Jandák (407 článků) , Dalibor Janda (201 článků) , Jan Bauer (71 článků) , Miloš Jakeš (134 článků) , Jan Bauer (71 článků) , Jan Bauer (71 článků) , Bruno Bruno (15 článků) , Bruno Bruno (15 článků)

To tam nedávejte... Xaver pustil minutu z rozhovoru s Jakešem. Přiznání největší chyby v životě. A další zjištění o slavném projevu

 
Moderátor Luboš Xaver Veselý se ve svém pořadu Xaver Live vrátil k úmrtí komunistického politika Miloše Jakeše. Nechyběla však ani vzpomínka na prvního českého prezidenta Václava Havla.
18.07.2020 08:50 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (5762 článků) , Miloš Jakeš (134 článků) , Luboš Veselý (488 článků)

Život Milouše Jakeše: Po smrti jeho drahé polovičky mu dělala společnost omladina

 
Potěšen ani smířen nebyl. S polistopadovým vývojem se Milouš Jakeš (†97) nikdy nevyrovnal. Až do své smrti urputně hájil dobu, v níž prožíval dospělost. Byl přesvědčen, že současníci by mluvili jinak, kdyby si prošli tím, co Jakešovi vrstevníci, svěřil se eXtra.cz.
17.07.2020 07:00 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Jakeš (134 článků)

Jakeš to neříkal kvůli penězům, ale... Disident Karel Srp odhaluje pozadí legendárního projevu na Červeném Hrádku. A nejen to

 
ROZHOVOR Byl politickým vězněm, disidentem, přesto poznal Miloše Jakeše osobně. Předseda Jazzové sekce Karel Srp se podělil s ParlamentnímiListy.cz o unikátní vzpomínky na někdejšího generálního tajemníka ÚV KSČ a poodhalil prakticky neznámé pozadí legendárního projevu na Červeném Hrádku.
16.07.2020 18:55 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Jakeš (134 článků)

Toto o Jakešovi nebylo zveřejněno. Komunista Skála promluvil

 
Bývalý místopředseda KSČM Josef Skála popsal v rozhovoru nedávno zesnulého Miloše Jakeše jako poctivého a pracovitého člověka. Převrat v roce 1989 podle Skály Jakeš nemohl odvrátit, protože se na něm dohodli jak spojenci, tak Sověti pod vedením zrádce Gorbačova. Rozhovor původně vznikl pro server Echo24.cz, kde ovšem nevyšel v plném znění.
16.07.2020 16:35 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Jakeš (134 článků)

Komunista odsoudil soudruhy: Vysmívat se Havlovi po smrti Jakeše se nehodí, říká tvář KSČM Dolejš

 
Sociální sítě pobouřilo provokativní rozloučení KSČM s nedávno zesnulým Milošem Jakešem (97). Po úmrtí bývalého předrevolučního generálního tajemníka strany oficiální stránka strany zveřejnila koláž vysmívající se tomu, že Václav Havel na rozdíl od Jakeše zemřel mnohem dřív. Podle poslance a bývalého místopředsedy Jiřího Dolejše (59), který je u komunistů za umírněné, jde o velmi nevhodný krok.
16.07.2020 15:05 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (5762 článků) , Jiří Dolejš (500 článků) , Miloš Jakeš (134 článků) , Jiří Havel (416 článků) , Jiří Havel (416 článků)

A co ten Jakeš vlastně provedl? Mám právo se ptát. Petr Hampl překvapil

 
ROZHOVOR Podle sociologa Petra Hampla nikdo nedokáže říct, čím se měl vlastně Miloš Jakeš provinit. Podle něj usiloval o zvýšení životní úrovně na venkově, a i když byl aktivní v tvrdých letech Klementa Gottwalda, není známo, že by někoho udal, poslal do kriminálu nebo připravil o majetek. „Musíme mu přiznat podíl na tom, že posunul režim z té brutální stalinské podoby do celkem pohodových 80. let. Minulý režim by Hampl zpátky nechtěl: „Měli bychom ale dějiny toho režimu studovat, snažit se podrobně porozumět a nenechat se strhnout povrchními ideologickými klišé. Jako je třeba označování Milouše Jakeše za kriminálníka,“ řekl mimo jiné v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.
16.07.2020 09:55 |

podobné články

Osobnosti: Klement Gottwald (148 článků) , Miloš Jakeš (134 článků)

Filip k Jakešovi: Tohle si nezaslouží. A slova o Dubčekovi

 
Miloš Jakeš si nezaslouží posměšky a těžko prý mohl udělat něco jinak nebo lépe. ParlamentnímListům.cz to v obsáhlém exkurzu řekl předseda KSČM a první místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip. Odmítá, aby byl minulý režim vykreslován pouze v černých barvách. 70. a 80. léta podle něho byla dobou skutečného ekonomického růstu a rozvoje.
15.07.2020 18:30 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Filip (1368 článků) , Miloš Jakeš (134 článků)

Schwarzenberg pro PL o Jakešovi: Nešťastník. Aspoň nevraždil

 
ANKETA Jak s odstupem času hodnotit “život a dílo” Miloše Jakeše, někdejšího generálního tajemníka KSČ, který nedávno zemřel v 97 letech. ParlamentníListy.cz se zeptaly politiků v rámci ankety. Zazněla i varování k současné době a premiérovi nebo konstatování, že si vše musí Jakeš obhájit na věčnosti.
15.07.2020 15:20 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Jakeš (134 článků)

700 stran o Miloši Jakešovi: Moskevské archivy promluvily. Zavěr: Jasný

 
Historik Michal Macháček se v posledních letech dokázal sblížit s bývalým šéfem československých komunistů Milošem Jakešem. Zjistil o něm mnoho zajímavého, doplnil to unikátním pokladem z ruských archivů v Moskvě a píše o tom svou novou knihu. K nedávému Jakešovu úmrtí ovšem nabídl několik vzpomínek, ukazujících jej jako člověka, politika, i jako trochu podivný symbol, na kterém mnozí rádi parazitovali.
15.07.2020 12:00 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Jakeš (134 článků)

Jakeši, díky! napsala KSČM. A hokynářka od Mináře jede. A Pavel Novotný. Radši nečíst

 
Po úmrtí bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše sdílela KSČM na svém facebooku vzpomínku na něj spojenou s koláží. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. „Dobří lidé odchází a svině zůstávají. A ještě ty kecy, co si k tomuto napsali! Ti se absolutně v ničem nezměnili! Je to svoloč,“ myslí si aktivistka z Milionu chvilek Jana Filipová. „Komunisté jsou nepoučitelní a reforma u nich neproběhla. Andrej Babiš, doufám, že to sleduješ. Co ty na to?“ tázal se Jiří Pospíšil. „Jste ubožáci. Nic než ubožáci. Už abyste si šli lehnout všichni,“ naštval se starosta Řeporyjí.
15.07.2020 11:45 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (18943 článků) , Jiří Pospíšil (2078 článků) , Jiří Pospíšil (2078 článků) , Pavel Novotný (977 článků) , Miloš Jakeš (134 článků) , Jiří Novotný (214 článků) , Jan Novotný (86 článků) , Jiří Novotný (40 článků) , Jan Novotný (86 článků) , Jiří Novotný (214 článků) , Jan Nic (9 článků)

„Kde jsou ty krávy?!” Jakešův rok starý projev. A po jeho smrti všichni promluvili

 
Reakcí na smrt Miloše Jakeše se na internetu sešlo požehnaně. Od pochvalných po odsuzující. Od poslance Jaroslava Foldyny a analytika Štěpána Kotrby zazněly výtky směrem k současnému režimu. Výtky, které měl i Miloš Jakeš a zmínil je před rokem ve svém projevu při křtu jeho knihy. "To zemědělství fungovalo. Ale nefunguje. Kde jsou ty krávy? Kde jsou ty počty těch krav? No, kde jsou?" kritizoval a dodal: "Když se srovnává 30 let komunismu a 30 let kapitalismu, tak se zapomíná na jednu věc. Ono se nenarodilo milion dětí."
15.07.2020 07:45 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Jakeš (134 článků)

Shoř v pekle, dědku. Drsná slova Jakešovi. Od mladíka

 
Podle informací CNN Prima News zemřel generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš. Zemřel člověk, který celý svůj život věřil, že komunistický režim existující v této zemi před rokem 1989 byl lepší než stávající svobodný demokratický systém. Komentátor serveru Info.cz Jan Palička napsal, že si Jakeš zaslouží „shořet v pekle“. A nebyl sám...
15.07.2020 07:25 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Jakeš (134 článků)

O mrtvých jen dobře? U Jakeše to neplatí. Podívejte se, co vypuklo na internetu

 
Zpráva o smrti 97letého bývalého generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše vyvolala na sociálních sítích nejrůznější reakce. „Nemohl se koukat na to vleklé umírání českejch komunistů,“ píše například komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. „Symbol prohnilosti a komunistického papalášství,“ říká na Jakešovu adresu poslanec Petr Gazdík (STAN). A další nelichotivá vyjádření přibývají.
14.07.2020 22:55 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Jakeš (134 článků) , Petr Gazdík (981 článků) , Petr Gazdík (970 článků)

Bizarní loučení s Jakešem (†97): KSČM tasila Havla a jeho lavičku. Gazdík „symbol prohnilosti“

 
Bývalý generální tajemník KSČ Miloš Jakeš (†97) zemřel. O jeho úterním pohřbu v motolském krematoriu informovala CNN Prima News. Na sociálních sítích lidé prokazovali čest jeho památce, a to i přesto, že si podle řady z nich velkou úctu spíše nezaslouží. Poslanec a bývalý šéf STAN Petr Gazdík (STAN) označil Jakeše za symbol prohnilosti. Vyškovská KSČM na rozloučenou vytáhla Václava Havla i Jakešovy oblíbené švestkové knedlíky. „Snad už sedíš v lepším světě bez hladu, bídy a rozdílů,“ napsala.
14.07.2020 22:55 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Jakeš (134 článků) , Petr Gazdík (981 článků) , Petr Gazdík (970 článků)

Zemřel komunistický funkcionář Miloš Jakeš. Dožil se 97 let

 
Ve věku 97 let zemřel bývalý komunistický politik Miloš Jakeš. Neveřejný pohřeb někdejšího generálního tajemníka ÚV KSČ se konal v úterý v pražském motolském krematoriu bez účasti veřejnosti. Informovala o tom televize CNN Prima News.
14.07.2020 21:55 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Jakeš (134 článků)
« Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 Další »