Články k osobnosti

Milan Kundera

  spisovatel, překladatel a dramatik

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o Milan Kundera »
 

Festival Knižní lázně bude již počtvrté pečovat o duševní zdraví,

 
Ambasadory letošního ročníku jsou herečka Bára Seidlová a spisovatel a básník Petr Borkovec, festival připomene i dílo zesnulého spisovatele Milana Kundery.
20.07.2023 12:30 |

podobné články

Osobnosti: Barbora Seidlová (49 článků) , Milan Kundera (152 článků) , Petr Borkovec (44 článků)

Tajný pohřeb Milana Kundery. Jeho ostatky zatím zůstanou v Paříži

 
Literární svět v minulém týdnu zasáhla tragická zpráva o úmrtí jednoho ze spisovatelských velikánů, Milana Kundery. Talent, který strávil většinu svého života ve Francii, měl ve středu kremaci v Paříži. Český velvyslanec, Michal Fleischmann, informoval ČTK o tom, kam poputuje jeho urna. 
19.07.2023 21:55 |

podobné články

Osobnosti: Milan Kundera (152 článků)

Ivo Strejček: Važme si živých, snadněji se nám bude o nich mluvit, až budou mrtví

 
Protože v posledních dnech mluví o Milanu Kunderovi ze všech možných stran kde kdo, téměř jsem si zakázal k tomuto smutnému tématu cokoliv dodávat. Pak jsem si na serveru Echo24 přečetl text Lukáše Novosada „Jak se stavět k velikánům na příkladu Milana Kundery“ (16. 7. 2023), a dodat pár svých poznámek prostě musím.
18.07.2023 17:25 |

podobné články

Osobnosti: Milan Kundera (152 článků) , Ivo Strejček (259 článků)

Pořad o pravdě a lži. Na ČT. Pamětník Petr Bohuš jej rozebral

 
Petr Bohuš se na svém portálu věnoval úmrtí Milana Kundery. Ve světě patřil k nejznámějším a nejuznávanějším českým spisovatelům. Bohuš si všímal všech politiků, kteří se ke Kunderově smrti vyjádřili, ale i reportážím, jež mu věnovala Česká televize.
17.07.2023 20:15 |

podobné články

Osobnosti: Milan Kundera (152 článků)

Kundera udával? Celé jinak. „Shodou okolností jeho příbuzná...“ Jan Schneider odhalil

 
Pověst nedávno zesnulého spisovatele Milana Kundery v Česku kazí nařčení, že měl na začátku padesátých let udat agenta Dvořáčka. Jenže okolo tohoto nařčení jsou vážné pochybnosti, které vysvětluje bezpečnostní analytik Jan Schneider. Jednak, podle protokolu nebyla ověřena totožnost udavače. O Dvořáčkovi prý vědělo více lidí a zatčeni byli následně i lidé, o kterých Kundera nic nevěděl. „Amatérský badatel, jenž kauzu otevřel, tak touto hypotézou očistil od podezření Militkou, která je shodou okolností jeho příbuznou...“ popisuje Schneider další možnou motivaci.
14.07.2023 09:05 |

podobné články

Osobnosti: Milan Kundera (152 článků)

Babiš vzpomínal na Milana Kunderu. Dorazil Hřib a spustil o komunistech

 
MONITORING SÍTÍ Ve středu ve věku 94 let zemřel jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů Milan Kundera. Bývalý premiér Andrej Babiš mu na twitteru složil poklonu a zavzpomínal na společné setkání. Babiš v rámci vzpomínání vysekl poklonu také Tomáši Baťovi, který zemřel před 91 lety. Bývalý primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) se do něj ihned obul, že komunisti jako Babiš celý Baťův odkaz zašlapali.
12.07.2023 16:10 |

podobné články

Osobnosti: Milan Kundera (152 článků) , Andrej Babiš (26000 článků)

O Havlovi mluvil jako o duševně chorém, občanství mu vrátil Drulák. Zemřel spisovatel Milan Kundera. Teď je to pravda

 
Zemřel Milan Kundera. Taková zpráva se před třemi lety rozšířila na sociálních sítích a zveřejnila ji třeba polská Gazeta Wyborcza. Nebyla to pravda. Stejnou smutnou zprávu dnes zveřejňují všichni. Jeden z nejznámějších českých spisovatelů, autor Žertu či Nesnesitelné lehkosti bytí, odešel na onen svět. A je to, bohužel, pravda!
12.07.2023 14:05 |

podobné články

Osobnosti: Milan Kundera (152 článků)

Zemřel Milan Kundera

 
Zemřel český spisovatel Milan Kundera, který patří k nejvýznamnějším českým autorům minulého století. Bylo mu 94 let, od roku 1975 žil ve Francii. K jeho nejznámějším dílům patří například romány Žert , Nesnesitelná lehkost bytí či soubor povídek Směšné lásky .
12.07.2023 12:40 |

podobné články

Osobnosti: Milan Kundera (152 článků)

Zemřel spisovatel Milan Kundera: Téměř 50 let žil ve Francii, do Čech se už nikdy natrvalo nevrátil

 
Literární svět přišel o jednoho ze svých nejvýznamnějších velikánů. Ve věku 94 let zemřel spisovatel Milan Kundera. Rodák z Brna a autor románů Žert nebo Nesnesitelná lehkost bytí v 70. letech emigroval do Francie, krátce nato mu tehdejší komunistický režim odebral československé občanství. Přesto, že svou rodnou zemi občas tajně navštěvoval, natrvalo už se do Česka nikdy nevrátil. Jeho vztahu k tuzemskému prostředí neprospělo ani nařčení ze spolupráce s StB, které se objevilo v roce 2008. O úmrtí Kundery informovala Česká televize.
12.07.2023 11:45 |

podobné články

Osobnosti: Milan Kundera (152 článků)

Zahraniční toky! První měla být Nerudová, Pavel jako „aktivní záloha“. Profesor Budil tuší skryté vlivy

 
Milan Kundera napsal, že Gustav Husák nastoupil jako „prezident zapomnění“ na obrodný proces Pražského jara. Bude-li zvolen Petr Pavel, stane se „prezidentem zapomnění“ na vzletné ambice a očekávání v listopadu 1989. „Má mimořádné nadání být zcela neoriginální a nic než naučené fráze od něho nelze očekávat. Domnívám se, že větší naděje zahraničních sponzorů byly původně vkládány do Danuše Nerudové. Její smůla spočívala v tom, že intelektuální nedostatečnost se hůře zakrývá u univerzitní profesorky než u profesionálního vojáka,“ říká pro ParlamentníListy.cz profesor Ivo Budil s tím, že Petr Pavel pak posloužil jako „aktivní záloha“.
24.01.2023 17:10 |

podobné články

Osobnosti: Milan Kundera (152 článků) , Ivo Budil (75 článků) , Petr Pavel (2465 článků)

Útok na rodinu Marka Ebena. Věta z Varů se zvrhla

 
I několik dnů po projevu moderátora a herce Marka Ebena na uvedení zrestaurované verze filmové adaptace románu Milana Kundery Žert nedají jeho slova o „nových svazácích“ mnohým lidem spát. Přestože od mnohých osobností zaznívá Ebenovi podpora za to, že se veřejně nebojí postavit proti politické korektnosti, sypou se na oblíbeného moderátora ostré výroky. Od novinářů a aktivistů zaznívá, že je Eben „kok*t,“ či padají slova o „mentální okupaci“. Novinář SeznamZpráv.cz vyzývá, aby si lidé utahovali z Ebenovy manželky na vozíku. „Otázkou je, zda by to ustála,“ baví se žurnalista.
05.07.2022 14:05 |

podobné články

Osobnosti: Marek Eben (507 článků) , Milan Kundera (152 článků)

Marek Eben před filmem Žert: Jsou tu noví svazáci bez smyslu pro humor

 
Digitálně zrestaurovaná verze filmové adaptace románu Milana Kundery Žert si odbyla svoji premiéru na 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Projekci uváděl moderátor Marek Eben, který mimo jiné uvedl, že téma snímku je stále aktuální. Píše to server Novinky.cz.
03.07.2022 11:35 |

podobné články

Osobnosti: Marek Eben (507 článků) , Milan Kundera (152 článků)

Ministerstvo kultury: Kunderův archiv míří do Brna

 
V Paříži začaly přípravy na přesun listinné části archivu a knihovny Milana Kundery do Moravské zemské knihovny v Brně (MZK).
25.06.2022 21:30 |

podobné články

Osobnosti: Milan Kundera (152 článků)

Zemřel režisér slavné pohádky Princ Bajaja! Bylo mu 99 let

 
Ve věku 99 let zemřel ve středu ráno filmový režisér Antonín Kachlík, který natočil mimo jiné pohádku Princ Bajaja. Zprávu serveru Lidovky.cz potvrdil ČTK Jiří Srstka z agentury Dilia. K nejúspěšnějším Kachlíkovým dílům patřil snímek Já, truchlivý bůh natočený podle povídky Milana Kundery, film Pršelo jim štěstí či snímky Bylo nás deset a Náš dědek Josef. Některá Kachlíkova díla z 60. let se zařadila mezi trezorové filmy, později točil prorežimní snímky.
20.04.2022 13:55 |

podobné články

Osobnosti: Milan Kundera (152 článků) , Antonín Kachlík (6 článků) , Josef Kundera (25 článků)

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 235. díl. Imagologie

 
Milan Kundera (*1929 Brno) je česko-francouzský spisovatel. Od roku 1975 žije ve Francii. Do literatury vstoupil jako básník a dramatik, nakonec se ale celosvětově proslavil zejména jako prozaik a esejista.
29.03.2022 11:30 |

podobné články

Osobnosti: Milan Kundera (152 článků)

Udání agenta Dvořáčka: Kundera jako donašeč, nebo oběť režimu?

 
Aféra kolem Milana Kundery vzbudila před 14 lety velký poprask. Náhodně objevený záznam udání, ve kterém tehdy teprve budoucí spisovatel nahlásil na SNB emigranta a agenta Západu Miroslava Dvořáčka, měl dokázat jeho provinění proti svobodě. Kundera se k celé věci vlastně nikdy uspokojivě nevyjádřil, proti obvinění ale protestoval. Jako zarytý komunista by ovšem k podobné akci měl pádný důvod. Tím pro něj ale mohl být i pokus odčinit svůj dřívější přohřešek...
18.03.2022 14:35 |

podobné články

Osobnosti: Milan Kundera (152 článků)

Církev se zalekla Jidáše se jménem Kundery: Nechala ho odstranit z křížové cesty v Brně

 
Jen pár dnů vydrželo jméno Milana Kundery, co by zpodobnění Jidáše u 1. zastavení nové křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty v Brně. Církev ho v tichosti odstranila. Prý vyvolávalo emoce...
14.03.2022 09:15 |

podobné články

Osobnosti: Milan Kundera (152 článků)

Unikátní křížová cesta v Brně: Jidášem je Milan Kundera!

 
V novém brněnském kostele, který je zasvěcený místní rodačce Marii Restitutě (1894 - 1943), odhalili unikátní křížovou cestu. Ta kromě křesťanského příběhu připomíná i bojovníky za svobodu. Jedno jméno se ale podle autorky díla trochu vymyká. Jde o Milana Kunderu, kterého nechala připsat k 1. zastavení, které symboluzuje zradu Jidáše.
19.02.2022 14:00 |

podobné články

Osobnosti: Milan Kundera (152 článků)

Knihy roku podle Rychetského: Kundera, Juráček a Lustigovy rozhovory

 
Předseda Ústavního soudu doporučuje román Nevědění od Milana Kundery, poslední díl deníku Pavla Juráčka a rozhovory s Arnoštem Lustigem.
23.12.2021 10:05 |

podobné články

Osobnosti: Arnošt Lustig (104 článků) , Milan Kundera (152 článků) , Pavel Juráček (4 články) , Pavel Rychetský (224 článků)

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 216. Nechovejte se tu jako doma, příteli

 
Milan Kundera (narozen 1. dubna 1929 v Brně) je česko-francouzský spisovatel. Od roku 1975 žije ve Francii, v roce 1979 byl zbaven československého státního občanství, roku 1981 získal občanství francouzské, v roce 2019 mu bylo vráceno občanství české.
25.11.2021 19:20 |

podobné články

Osobnosti: Milan Kundera (152 článků)
« Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 Další »