Články k osobnosti

Klement Gottwald

  4. československý prezident

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o Klement Gottwald »
 

Alena Vitásková: Vzali nám svobodu - 25. únor. Hitler, Gottwald, Fiala, Stříž

 
Datum, památné datum dvacátý pátý únor, kdy Klement Gottwald před desítkami let oznámil, že se právě vrací z Hradu. Komunisté převzali moc ve státě, psal se rok 1948.
28.02.2022 18:25 |

podobné články

Osobnosti: Klement Gottwald (160 článků)

Třídní učitelka za mě tak bojovala, že ji vyhodili ze školy, vzpomíná Jiří Štrébl

 
Psalo se o něm jako o vynikajícím představiteli bezcharakterních kreatur. Hrál nacistu, otce, který znásilňuje dceru, pedofilního manžela, Klementa Gottwalda... Negativní roli měl Jiří Štrébl původně i v televizním seriálu Ulice. Zásluhou jeho vtipů a básniček se mu však podařilo změnit ji postupně v někoho, koho diváci milují. Jaký má herecký sen? „Všichni chtějí hrát Hamleta nebo Romea, ale já chci čerta,“ říká. „Myslím, že by se mnou maskéři ani nemuseli mít moc práce.“
02.02.2022 20:05 |

podobné články

Osobnosti: Klement Gottwald (160 článků) , Jiří Štrébl (26 článků)

Rudolf Slánský chtěl pro Horákovou provaz: Sám se stal obětí vykonstruovaného procesu

 
Syn pracujícího lidu. To si děti mohly přečíst ve svých čítankách o Rudolfu Slánském (†51). Muži, který byl do roku 1952 druhou nejmocnější osobou v Československu. Zastával post generálního tajemníka Ústředního výboru KSČ a osobně se přátelil s Klementem Gottwaldem. Ke komunistickému mocnáři se nicméně strana obrátila zády  a udělala z něj exemplární příklad. Sovětský svaz byl posedlý myšlenkou hledání vnitřního nepřítele a chtěl demonstrovat svou moc. Slánský se tak stal součástí vykonstruovaného monstrprocesu a nakonec skončil před popravčí četou.
21.11.2021 14:20 |

podobné články

Osobnosti: Klement Gottwald (160 článků) , Rudolf Slánský (28 článků)

„I ten Klement Gottwald se k moci dostal legálněji!“ Známý právník natřel Pekarovou Adamovou

 
Právník a bývalý poradce prezidenta Václava Klause Pavel Hasenkopf tvrdí, že se šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dostala k funkci předsedkyně Poslanecké sněmovny na hranici legálnosti. „I ten Klement Gottwald se dostal k moci legálněji,“ prohlásil znechucený Hasenkopf.
11.11.2021 17:35 |

podobné články

Osobnosti: Klement Gottwald (160 článků) , Václav Klaus (10768 článků)

I Gottwald se dostal k moci poctivěji. Výtka Pekarové Adamové

 
I Klement Gottwald se k moci dostal legálněji než Markéta Pekarová Adamová do čela Poslanecké sněmovny. Tak právník Pavel Hasenkopf shrnul středeční dění v Poslanecké sněmovně, kdy Fialova sto osmička vůbec nepřipustila do voleb kandidáta opozice. „Pětikoalice zahodila možnost ukázat vlídnou tvář opozici, za to plně využila možnosti ukázat všem svůj strach a faktickou slabost,“ poznamenává právník.
11.11.2021 08:50 |

podobné články

Osobnosti: Klement Gottwald (160 článků)

Senátní vši a jejich vůdce jako Kléma. Válka o Zemana. Karel Srp vynesl dávné věci

 
Klémovi převrat nevyšel. Vyšuměl, ale opět se stal mementem ke zrušení Senátu. Takhle parodicky popisuje dění kolem prezidenta Miloše Zemana bývalý disident, předseda Jazzové sekce a spoluzakladatel občanského sdružení Přátelé Miloše Zemana Karel Srp. To předsedu Senátu Miloše Vystrčila přirovnává k bývalému vůdci komunistů Klementu Gottwaldovi, který byl hlavním hybatelem převratu v únoru 1948.
24.10.2021 20:05 |

podobné články

Osobnosti: Klement Gottwald (160 článků) , Karel Zeman (351 článků) , Miloš Zeman (27374 článků)

KSČM není žádná parta hodných strýců, čílil se Jurečka a připomínal Semelovou a Gottwalda

 
V XTV u Luboše Xavera Veselého se sešli lidovec Marian Jurečka a komunista Ludvík Šulda. Zástupci stran, které si často a s oblibou předhazují minulost se v předvolební debatě opět přeli o Klementa Gottwalda a středověkou inkvizici, ale také o důchody pro komunisty, rozpočet i setrvání v Evropské unii. Jeden chce šetřit a druhý si posvítit na dividendy nadnárodních koncernů. Řeč padla i na sňatky homosexuálů a Jurečka to vysvětlil.
23.09.2021 20:50 |

podobné články

Osobnosti: Klement Gottwald (160 článků) , Marian Jurečka (966 článků) , Luboš Veselý (633 článků)

Přísně zakázané ovoce! Politické procesy ze 40. a 50. let... Co zjistil Ransdorf pár týdnů před svou nečekanou smrtí? Josef Skála ohromil. Posaďte se

 
Z PROFILŮ Komunista Josef Skála odpovídal na dotazy čtenářů ParlamentníchListů.cz, kteří se před blížícími volbami ptají, kdy konečně přijde změna ve vedení strany a zda je podle něj předseda Filip srovnatelný zrádce, jako byl v SSSR Gorbačov. „Filipovo odcházení je nekonečné, riskujeme následky. Gorbačov také zatloukal. A ty donebevolající podvody,“ píše Skála. Rovněž vysvětlil, proč komunisté ustoupili od svého volebního programu z roku 1946. Stranou nezůstal ani politický život Klementa Gottwalda.
06.06.2021 11:40 |

podobné články

Osobnosti: Klement Gottwald (160 článků)

Přísně zakázané ovoce! Politické procesy ze 40. a 50. let... Co zjistil Ransdorf pár týdnů před svou nečekou smrtí? Josef Skála ohromil. Posaďte se

 
Z PROFILŮ Komunista Josef Skála odpovídal na dotazy čtenářů ParlamentníchListů.cz, kteří se před blížícími volbami ptají, kdy konečně přijde změna ve vedení strany a zda je podle něj předseda Filip srovnatelný zrádce, jako byl v SSSR Gorbačov. „Filipovo odcházení je nekonečné, riskujeme následky. Gorbačov také zatloukal. A ty donebevolající podvody,“ píše Skála. Rovněž vysvětlil, proč komunisté ustoupili od svého volebního programu z roku 1946. Stranou nezůstal ani politický život Klementa Gottwalda.
06.06.2021 11:25 |

podobné články

Osobnosti: Klement Gottwald (160 článků)

Komunistická strana slaví sto let: Od vzývání dělníků po podporu miliardáře

 
"Před sto lety byla strana založena na podporu zájmů dělníků, dnes je to strana, která podporuje jednoho miliardáře", říká historik, který krátce popsal vznik Komunistické strany Československa. V roce 1929 nastupuje do čela Klement Gottwald, který veřejně prohlašuje, že odpůrcům zakroutí krkem.
16.05.2021 07:10 |

podobné články

Osobnosti: Klement Gottwald (160 článků)

Podcast: Umírání v přímém přenosu. Farář Toufar před smrtí sotva stál, řekl Doležal

 
Česko si připomíná 71 let od smrti katolického kněze Josefa Toufara (†47), který 25. února 1950 podlehl zraněním po brutálním mučení členy STB. Tehdejší komunistický prezident Československa Klement Gottwald chtěl s Toufarem zahájit obří monstrproces, ale přes veškeré snahy lékařů z komunistického sanatoria v Praze jim Josef Toufar umřel na operačním stole. Jak pamětníci vzpomínali na milovaného faráře, co řekli o Čihošťském zázraku a jestli vrahové Toufara litovali svých činů, prozradil v Blesk Podcast spisovatel a novinář Miloš Doležal.
25.02.2021 06:25 |

podobné články

Osobnosti: Klement Gottwald (160 článků) , Josef Toufar (69 článků) , Miloš Doležal (20 článků)

„Nepřítel je uvnitř“. Americká paní Němcová už je na úrovni Klementa Gottwalda, myslí si Žantovský

 
TÝDEN V MÉDIÍCH Zakázat třem opozičním televizím vysílat po dobu pěti let se rozhodl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Přitom od času Majdanu v roce 2014 až do dneška si mohou západní novináři ubrousit tužky, když píšou o Ukrajině jako demokratické zemi. Petra Žantovského zaujalo i hledání „vnitřního nepřítele“, do čehož se pustila předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Lidé jako ona pochopili vývoj od prezidentských voleb jako příležitost pro svůj kariérní růst, ale k tomu potřebují potřít a vyhladit veškeré opoziční myšlenky a jejich nositele.
06.02.2021 07:40 |

podobné články

Osobnosti: Klement Gottwald (160 článků) , Petra Němcová (653 článků)

A co ten Jakeš vlastně provedl? Mám právo se ptát. Petr Hampl překvapil

 
ROZHOVOR Podle sociologa Petra Hampla nikdo nedokáže říct, čím se měl vlastně Miloš Jakeš provinit. Podle něj usiloval o zvýšení životní úrovně na venkově, a i když byl aktivní v tvrdých letech Klementa Gottwalda, není známo, že by někoho udal, poslal do kriminálu nebo připravil o majetek. „Musíme mu přiznat podíl na tom, že posunul režim z té brutální stalinské podoby do celkem pohodových 80. let. Minulý režim by Hampl zpátky nechtěl: „Měli bychom ale dějiny toho režimu studovat, snažit se podrobně porozumět a nenechat se strhnout povrchními ideologickými klišé. Jako je třeba označování Milouše Jakeše za kriminálníka,“ řekl mimo jiné v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.
16.07.2020 09:55 |

podobné články

Osobnosti: Klement Gottwald (160 článků) , Miloš Jakeš (141 článků)

A totalitní mašinerie spustila motory. Stačilo, aby Landovský otevřel dopis, ve kterém se psalo o otci Martina Zounara a jeho financích za ztvárnění Klementa Gottwalda

 
CHARTA 77 Podle mnohých odborníků přesvědčivým dokladem o kinematografii první poloviny sedmdesátých let zůstává historický opus režiséra Antonína Kachlíka Dvacátý devátý. Podle scénáře prorežimního autora Jaroslava Matějky vznikla politická agitka líčící okolnosti zvolení Klementa Gottwalda do čela Komunistické strany Československa v roce 1929. Film spatřil světlo světa v roce 1974 a hlavního představitele ztvárnil (Klementa Gottwalda) Miroslav Zounar. Otce dodnes populárního Martina Zounara můžeme znát jako předsedu hoštického JZD Rádla ve filmu Slunce, seno, jahody.
06.06.2020 05:10 |

podobné články

Osobnosti: Martin Zounar (303 článků) , Klement Gottwald (160 článků) , Antonín Kachlík (5 článků) , Miroslav Zounar (5 článků)

Zazděné Rudé právo s gratulací Gottwaldovi: Na archeology vypadla na zámku historická záhada

 
Vzkaz budoucím generacím v podobě ukrytého výtisku Rudého práva z roku 1951 s gratulací prezidentu Klementu Gottwaldovi k narozeninám pobavil archeology z brněnského ústavu Archaia. Ti při průzkumu Rytířského sálu na zámku v Moravském Krumlově, kde spočine část pláten Slovanské epopeje, otevřeli zazděný výklenek a nestačili se divit.
16.05.2020 17:00 |

podobné články

Osobnosti: Klement Gottwald (160 článků)

Historická záhada či dílo vtipálka? Kdo na zámku ukryl Rudé právo z roku 1951?

 
Vzkaz budoucím generacím v podobě výtisku Rudého práva z roku 1951 s gratulací prezidentu Klementu Gottwaldovi k narozeninám. Takový nález pobavil archeology při průzkumu Rytířského sálu na zámku v Moravském Krumlově.
11.05.2020 12:05 |

podobné články

Osobnosti: Klement Gottwald (160 článků)

Milan Press: Ženu ani květinou neuhodíš. Kvůli viru nezapomeňme na poslankyni Maříkovou

 
Poslanec Klement Gottwald kdysi vyhrožoval kroucením krků české buržoazii a nic se mu nestalo. Karla Maříková z SPD nikomu ničím nevyhrožuje a o smrti nehovoří. Tak proč policie žádá parlament o její vydání?
01.04.2020 18:45 |

podobné články

Osobnosti: Klement Gottwald (160 článků)

Gottwald je stále čestným občanem! V Blatnici pod sv. Antonínkem zavládlo zděšení

 
V Blatnici pod svatým Antonínkem objevili na radnici při převádění kroniky do digitální formy šokující fakt. „Čestným občanem naší vesnice je Klement Gottwald. Dodnes jsme o tom neměli tušení,“ svěřil se místostarosta Antonín Hanák (42, STAN).
14.03.2020 10:50 |

podobné články

Osobnosti: Klement Gottwald (160 článků)

Překvapení v Blatnici: Gottwaldův přízrak!

 
Šokující fakt objevili na radnici v Blatnici pod svatým Antonínkem. Při přefocování obecní kroniky zjistili, že je dodnes čestným občanem vesnice bývalý československý prezident Klement Gottwald (†56).
12.03.2020 08:15 |

podobné články

Osobnosti: Klement Gottwald (160 článků)

Brutálně mučený Toufar: Bili ho, až nevypadal jak člověk. Chtěli mu přišít zneužité chlapce

 
Česko si připomíná oběti zrůdného komunistického režimu, Josef Toufar byl jednou z nich. Je to již 70 let, co po brutálním mučení a následné operaci v Borůvkově sanatoriu zemřel 25. února 1950 farář a smutný aktér kauzy kolem tzv. číhošťského zázraku, kterého trýznil především vyšetřovatel StB Ladislav Mácha. Toufarovy tragické smrti pak kvapně využil Klement Gottwald i komunistická propaganda. Pro Blesk Zprávy o ní promluvil historik Jan Kalous, který sebral mj. i dobové výpovědi estébáků z Máchova týmu.
25.02.2020 05:25 |

podobné články

Osobnosti: Klement Gottwald (160 článků) , Jan Kalous (12 článků) , Josef Toufar (69 článků)
« Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 Další »