Články k osobnosti

Jozef Tiso

  prezident slovenské republiky

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o Jozef Tiso »
 

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 179. Židovský kódex

 
Stejně jako před týdnem, i dnes se vraťme k událostem z března 1939. Patnáctého toho měsíce přepadli a vojensky obsadili českou část někdejší první republiky nacisté. Ale už o den dříve, 14. 3. 1939, se od českomoravské části odtrhlo Slovensko, utvořilo si samostatnou Slovenskou republiku, postavilo do jejího čela Jozefa Tisa, dlouholetého nejbližšího spolupracovníka Andreje Hlinky, na jehož idejích nový stát vyrůstal. Stálo by za samostatnou úvahu, nakolik si odtržení Slovenska sami Češi zasloužili, jak občas slýcháme i v odborných kruzích, či zda to byl logický historický čin, mající svou geopolitickou logiku. Nicméně věc se stala a v jejích stopách pak tisíce věcí dalších.
09.03.2021 17:55 |

podobné články

Osobnosti: Jozef Tiso (6 článků)

Kotlebovci si připomněli popravu „mučedníka“ Tisa: Za všechno prý mohou Češi

 
Zhruba tři desítky lidí si v úterý v Bratislavě připomněly 70 let od popravy prezidenta fašistického Slovenského štátu Jozefa Tisa. Shromáždění proběhlo u zdi Justičního paláce, kde byla 18. dubna 1947 poprava vykonána.
19.04.2017 19:10 |

podobné články

Osobnosti: Jozef Tiso (6 článků)

„P*cání dětí a krveprolití.“ Kandidát na prezidenta po pivu sepsul Halíka

 
Krveprolití, Jozefa Tisa i „p*cání dětí“. Tato témata vytáhl na katolického kněze Tomáše Halíka při diskuzi kontroverzní vysokoškolský pedagog a kandidát na prezidenta Milan Kohout. Stalo se tak po Halíkově přednášce v americkém Bostonu, kde vystoupil v rámci svého turné po USA. Farář od sv. Salvátora zachoval dekorum, nakonec ale Kohouta upozornil na množství alkoholu, které zřejmě vypil.
31.03.2017 21:50 |

podobné články

Osobnosti: Jozef Tiso (6 článků) , Tomáš Halík (593 článků)

Aktivista provokoval na Prague Pride v tričku s knězem Tisem. Všechno v pořádku, řekla nyní policie

 
Neodporuje zákonu to, že někdo nosí tričko s kontroverzním slovenským politikem Jozefem Tisem? Právě to zjišťovali policisté, informoval server Lidovky.cz.
17.09.2016 21:55 |

podobné články

Osobnosti: Jozef Tiso (6 článků)

Radek John zpátky u novinařiny: Fámy o uprchlících, Kiska jako fašista Tiso

 
Radek John se po čtyřletém politickém angažmá vrátil ke svým novinářským kořenům. Stal se v roce 2014 šéfredaktorem webu Security magazín. Ten se má věnovat širokému spektru bezpečnostních otázek, stále častěji ale píše hlavně o uprchlících. A to ne právě v nezaujatém světle. Pod taktovkou Johna zveřejnil například fámu o tom, že uprchlíci v Německu drželi vlajku Islámského státu. I poté, co byla zpráva vyvrácena, ji vedení nechalo na webu. V jiném článku zase autor přirovnává slovenského prezidenta Andreje Kisku nepřímo k fašistickému prezidentovi Jozefu Tisovi.
17.09.2015 20:05 |

podobné články

Osobnosti: Radek John (2480 článků) , Jozef Tiso (6 článků) , Andrej Kiska (358 článků)

Ministr kultury o Vánocích odpovídal čtenářům na dotazy. Například vysvětlil, proč po revoluci už nechtěl být knězem

 
Během Štědrého dne i prvního svátku vánočního odpovídal na dotazy čtenářů serveru ParlamentníListy.cz na svém profilu ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Mimo jiné vysvětlil svůj názor na už tradiční akci homosexuální minority Prague Pride, vyjádřil se k církevnímu reformátorovi Janu Husovi, vysvětlil, proč se vzdal kněžského povolání, vyjádřil se i k tomu, že katolický kněz Jozef Tiso byl prezidentem fašistického Slovenského státu a vysvětlil, jak to bude s podporou českých památek z fondů EU v příštím roce.
25.12.2014 17:41 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hus (174 článků) , Jozef Tiso (6 článků) , Daniel Herman (653 článků) , Daniel Herman (1130 článků)
« Předchozí 1 Další »