Články k osobnosti

Jan Palach

  student filozofie

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o Jan Palach »
 

Chci odejít jako Jan Palach, napsal bratrovi muž, který se zapálil na Václaváku. Policisté se ho snažili zachránit, ale o chvíli to nestihli

 
54letý muž, jenž se včera odpoledne zapálil na Václavském náměstí, napsal svému bratrovi, že chce odejít jako Jan Palach. Jeho výročí smrti si v těchto dnech připomínáme. O případu informuje server Aktuálně.cz.
19.01.2019 07:50 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (245 článků)

50. výročí smrti Jana Palacha (†20): V PRAZE SE ZAPÁLIL MUŽ (54)!

 
Na podobném místě a v téměř stejný čas jako před 50 lety Jan Palach (†20) se včera v centru Prahy pokusil upálit neznámý muž (54). Hasili ho kolemjdoucí, skončil v nemocnici údajně s výrazně popálenýma rukama a obličejem. O jeho motivech se dá zatím jen spekulovat, lékaři ho uvedli do umělého spánku.
19.01.2019 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (245 článků)

Propaganda o Palachovi. Trapně se polyká nad hrobem s lucernou. Brutální krajan z Kanady vytáhl na dnešní plačky rebela Kryla

 
Deset procent populace žije na hranici chudoby, máme politiky, kteří přežvýkávají svoje fráze ještě hůř než jejich předsametoví odpůrci. Rozpustili jsme republiku a přehodili výhybku oficiální nenávisti do protisměru. Takovéhle obžaloby padají v komentáři biologa Jiřího Jírovce k padesátiletému výročí smrti Jana Palacha. Ku pomoci si dokonce bere texty Karla Kryla. A tím to nekončí, posuďte sami.
19.01.2019 04:45 |

podobné články

Osobnosti: Karel Kryl (170 článků) , Jan Palach (245 článků)

Dopis na rozloučenou: Chci odejít jako Jan Palach! Pak se muž (54) zapálil na Václaváku

 
Chci zemřít jako Jan Palach! To napsal zoufalý muž (54) svému bratrovi předtím, než se okolo tří odpoledne v pátek zapálil na Václavském náměstí. Bratr proto okamžitě zalarmoval policii, která se ho snažila najít prostřednictvím mobilního operátora. Stihli to až ve chvíli, kdy už ho vyděšení Pražané viděli hořet.
18.01.2019 20:50 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (245 článků)

Primátor Hřib lituje pokusu o upálení v centru Prahy. Jurečka chválí kolemjdoucí

 
V Praze se na Václavském náměstí před sochou svatého Václava v pátek kolem třetí odpoledne zapálil Čech (54). A zatímco kolemjdoucí ho uhasili a lékaři pak dvě hodiny dostávali na operačním sále z toho nejhoršího, politici na čin příliš nereagovali. Pražský primátor Zděnek Hřib (Piráti) nebo adept na šéfa lidovců Marian Jurečka (KDU-ČSL) litovali, že se něco takového přihodilo, většina dalších ale v prvních hodinách po incidentu mlčela. Muž se pokusil upálit 50 let a dva dny poté, co si sáhl na život student Jan Palach (†20) na protest proti sovětské okupaci Československa. Podle prvotních informací policie neměl stávající pokus o upálení politický podtext.
18.01.2019 20:40 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (245 článků) , Marian Jurečka (644 článků)

Šokující záběry ze záchrany popáleného muže na Václaváku. „Chci odejít jako Palach,“ napsal bratrovi

 
Jako Jan Palach? Důvod, proč odpoledne 18. ledna přišel muž, ročník 1964, pod koně na Václavské náměstí, polil se a zapálil se, zůstává zatím i pro pražskou policii neznámý. Policejní mluvčí Andrea Zoulová však podle prvotních výsledků vyšetřování uvedla, že jeho čin neměl být politicky motivovaný. Podle místostarosty Prahy 1 Petra Hejmy (STAN) ale souvislost s upáleným studentem před 50 lety má.
18.01.2019 19:35 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (245 článků)

Žena, která pomáhala hasit muže na Václaváku: Jen sténal, nic neříkal

 
Takřka neuvěřitelná tragédie se odehrála jen kousek od místa, kde se přesně před 50 lety upálil Jan Palach. 54letý muž se pod sochou svatého Václava polil hořlavinou a zapálil. Na pomoc mu ihned přiběhli kolemjdoucí, kteří ho začali hasit. „Vlasy mu shořely. Nic neříkal, jen sténal,“ uvedla žena, jež volala záchranku.  „Oblečení měl na sobě šekvařené, napsal Blesku muž, který byl na místě.
18.01.2019 17:05 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (245 článků)

Nově zveřejněný záznam z pohřbu Jana Palacha! Matka: »Můj synáčku...«

 
„Mami.“ To bylo jediné slovo, na které se zmohl popálený student Jan Palach (†20), když za ním den po jeho protestním činu přišla matka s bratrem. Jak vzpomíná jeho lékařka, této ženě patřilo i poslední přání krátce předtím, než Jan znovu upadl do kómatu, z něhož se už neprobudil.
18.01.2019 09:05 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (245 článků)

Plzeň si poprvé připomene sebeupálení Josefa Hlavatého

 
Plzeň si v neděli poprvé připomene památku dělníka Josefa Hlavatého, muže, který se v Plzni 20. ledna polil petrolejem a zapálil. Bylo to den poté, co v Praze zemřel Jan Palach. Hlavatý byl podle mínění některých lidí prvním z Palachových následovníků, další názory ale zpochybňují, zda byl jeho skutek opravdu politicky motivovaný. Plzeňský primátor Martin Baxa (ODS) Hlavatému v neděli na náměstí T. G. Masaryka věnuje tichou vzpomínku a zapálí svíčku, řekl ČTK.
18.01.2019 06:45 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (245 článků) , Martin Baxa (68 článků)

Senátor Láska: Jan Palach - osudový čin hodný obdivu

 
Pro mě byl čin Jana Palacha strašně dlouho nepochopitelný. Vzít si život. Něco tak radikálního a v té době, z mého pohledu, i zbytečného.
18.01.2019 06:35 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (245 článků)

„Byl přesvědčen, že přežije.“ Lékařka popsala pocity Palacha těsně před smrtí

 
Padesát let uběhlo od chvíle, co se student Jan Palach postavil na pražské Václavské náměstí, polil hořlavinou a zapálil. Čin, kterým chtěl vyslovit nesouhlas s probíhající okupací sovětskými vojsky, dodnes silně rezonuje českou společností. Tři dny strávil mladík v mukách na klinice pro popálené, než zemřel. Celou tu dobu s ním strávila psychiatrička Zdena Kmuníčková, která mu jako jedna z mála lidí měla možnost pohlédnout do mysli. Jak se Palach během svých posledních chvil choval, popsala v pořadu Epicentrum.
18.01.2019 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (245 článků)

Pospíšil navrhne udělit Palachovi in memoriam čestné občanství

 
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil jako pražský zastupitel navrhne vedení hlavního města, aby udělilo in memoriam čestné občanství Janu Palachovi. ČTK to dnes sdělila mluvčí TOP 09 Šárka Kuželová. Návrh přednese koaličním partnerům, Pirátům a Praze Sobě v pátek po jednání zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN). Udělení čestného občanství musejí schválit zastupitelé, podle Pospíšila bude nutná i změna vyhlášky.
17.01.2019 20:50 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Pospíšil (1990 článků) , Jiří Pospíšil (1990 článků) , Jan Palach (245 článků) , Jana Kuželová (1 článek)

Slova Václava Havla o morální sebevraždě doprovodila vzpomínku na Jana Palacha. Rektor univerzity pak připomněl, jak čin mladíka přispěl k „sametu“

 
REPORTÁŽ Zapálené svíčky i položené květiny, tak uctili lidé v Českých Budějovicích památku Jana Palacha. Na náměstí Přemysla Otakara II. se sešli ve středu večer, přesně padesát let poté, co se Jan Palach upálil. Kromě jeho fotografie zde byly i snímky dalších „lidských pochodní“.
17.01.2019 19:56 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (5208 článků) , Jan Palach (245 článků)

Jako 11letý byl za Palachem v nemocnici: „Příšerný pocit,“ říká Martin (61). Návštěva mu změnila život

 
Jako malý chlapec zažil Martin Winige (61) Pražské jaro i vpád vojsk Varšavské smlouvy. Žádná z těchto událostí v něm však neutkvěla natolik, jako upálení Jana Palacha. Snad i právě proto, že byl jedním z mála, kdo Palacha navštívil na specializované klinice v Legerově ulici. „Byl to příšerný pocit,“ vzpomíná.
17.01.2019 19:40 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (245 článků)

Poslanec Benda: Dochází k restauraci komunismu a jeho přisluhovačů. Komunisté podporují vládu a diktují si podmínky

 
ROZHOVOR Čin studenta Jana Palacha před padesáti lety byl podle poslance ODS Marka Bendy velmi silným výkřikem. „V roce 1969 zvedl Jan Palach nějakou emoci, ale nestačila, protisíla sovětských tanků a kolaborantů v Československu byla dostatečná na to, aby ji dokázala velmi rychle umlčet,“ prohlásil Benda, který byl účastníkem demonstrací v Palachově týdnu před třiceti lety. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz poslanec upozornil, že dnes dochází k nějaké restauraci komunismu a jeho přisluhovačů. Komunisté s nejhorším volebním výsledkem mají největší moc od roku 1989, podporují vládu a diktují si podmínky.
17.01.2019 16:50 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (245 článků) , Marek Benda (535 článků)

50 let od zoufalého činu Pochodně č. 1: Palach měl 29 následovníků

 
»Pochodeň č. 1« podepsal se v dopise na rozloučenou Jan Palach (+20), který se 16. ledna před 50 lety upálil na pražském Václavském náměstí. Byl první a ne poslední. Někdejší Veřejná bezpečnost zaregistrovala jen do dubna 1969 dalších 29 pokusů o sebevraždu s odkazem na čin Jana Palacha.
17.01.2019 16:10 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (245 článků)

„Honza byl cool, shořel za Tvoje free statusy na fejsíčku?“ Primeros to schytal za Palacha

 
16. ledna uběhlo 50 let od sebeupálení Jana Palacha. Výročí využil marketingový tým výrobce prezervativů Primeros, a to ne zrovna šťastně. „Honza byl cool kid, veselej kluk a rváč. Shořel i za Tebe a Tvoje free statusy na fejsíčku?“ píše firma na facebooku a následně zve lidi do kina na promítání autobiografického filmu o Palachovi, kdy jako odměnu nabízí tričko Primeros. Na příspěvek se snesla záplava kritiky, někteří se ironicky podivují i tomu, že je v něm nepřímo zmíněn umučený farář Josef Toufar. Toho by prý kondomy asi neoslovily. Firma vysvětluje, že lidé jen nepochopili její záměr.
17.01.2019 15:40 |

podobné články

Osobnosti: Josef Toufar (54 článků) , Jan Palach (245 článků)

Prezident Zeman o důchodu, blbcích u Palacha i kauze Huawei: Exkluzivně z Lán

 
Prezident republiky Miloš Zeman (74) a moderátor David Vaníček (34) spolu byli znovu v Masarykově pracovně v rámci živě vysílaného pořadu Blesku S prezidentem v Lánech. V neděli už pošestnácté. Témata? Například špionská kauza čínské telekomunikační firmy Huawei, ale i komentář k úmrtí Jiřího Bradyho (†90), jehož Zeman před dvěma lety odmítl vyznamenat. Chybět mezi dotazy nemohlo 50. výročí sebeupálení Jana Palacha, ale i zoufalý čin muže, který se v Praze pokusil upálit v pátek.
17.01.2019 15:25 |

podobné články

Osobnosti: David Vaníček (52 článků) , Miloš Zeman (22562 článků) , Jiří Brady (88 článků) , Jan Palach (245 článků)

Epicentrum: Před 50 lety se upálil Jan Palach. Co prožíval těsně před smrtí?

 
Co prožíval Jan Palach v posledních hodinách svého života? Proč se před 50 lety rozhodl upálit se? Nejen o tom bude hovořit ve čtvrtečním Epicentru psychiatrička Zdena Kmuníčková, která Palacha ležícího s těžkými popáleninami v nemocnici zpovídala. Vysílání začíná v 15:00.
17.01.2019 14:50 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (245 článků)

Jan Palach a zapomenutý příběh z Brna: O půlnoci budu slavný, řekl zloděj a podpálil se

 
Čin Jana Palacha vešel do dějin jako protest proti potlačování svobody. Student měl několik následovníků, někteří z nich ale upálením chtěli upozornit jen a jen na sebe.  Jeden z nejkurióznějších se odehrál v noci z 21. na 22. ledna 1969 v Brně. Zámečník Miroslav Malinka (23) přišel k improvizovanému katafalku na náměstí Svobody a dvacet minut po půlnoci se zapálil.
17.01.2019 13:50 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (245 článků) , Miroslav Svoboda (36 článků) , Miroslav Svoboda (159 článků)