Články k osobnosti

Jan Palach

  student filozofie

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o Jan Palach »
 

Zbytečně se trápím věcmi, které nemohu ovlivnit, říká Denisa Barešová

 
Na svém kontě má seriály Božena, Guru, Podezření i Kukačky a hrála ve filmech Román pro muže, Jan Palach, Krajina ve stínu a Promlčeno. Letos budou mít premiéru dva filmy Její tělo a Přišla v noci. Herečka Denisa Barešová (27) v rozhovoru pro IDNES.cz prozradila, že sleduje všechno, co kdy natočila.
05.02.2023 00:05 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (268 článků) , Denisa Barešová (18 článků) , Denisa Barešová (14 článků)

„Hnus. Největší.“ Co Pavel udělal, je moc i na Tomáše Vyorala

 
PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Každému režimu bude strkat hlavu do zadnice,“ varuje před generálem Pavlem komentátor Tomáš Vyoral a poukazuje, že tento kandidát by byl prodlouženou rukou Američanů a NATO. Jako voják byl totiž vycvičen poslouchat rozkazy. „Vzhledem k tomu, že to dotáhl až do vedoucí pozice v NATO i můžeme tušit, z které strany ty rozkazy budou přicházet,“ odhaduje. A znechutilo ho, jak se Petr Pavel začal hlásit k oběti Jana Palacha. „Přiživováním se na Palachovi překračuje hranice jakéhokoliv poznaného vkusu,“ míní komentátor.
20.01.2023 15:25 |

podobné články

Osobnosti: Tomáš Vyoral (208 článků) , Petr Pavel (2029 článků) , Jan Palach (268 článků)

Lidé si připomínají Jana Palacha: Svědkyně popsala jeho upálení

 
Dnes je to přesně na den 54 let od hrůzných okamžiků, kdy se Jan Palach (†20) upálil na Václavském náměstí. Sebeobětování studenta, jenž už se nevydržel jen tak dívat, jak nás Rusové pět měsíců po srpnové invazi v roce 1968 stále okupují, a rozhodl se konat, z hlavy jen tak nedostanou zejména očití svědci. "Šla jsem si koupit něco na sebe do Domu módy a uviděla jsem hlouček lidí, jak pobíhá za hořící postavou. Bylo to něco, co se ani popsat nedá," vzpomíná pro eXtra.cz žena, která byla v osudný moment na místě tragédie. 
16.01.2023 15:45 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (268 článků)

Hvězda Podezření Denisa Barešová: Herečka o nejsilnějších momentech z natáčení

 
V minisérii Podezření, kterou vysílá Česká televize, exceluje herečka Klára Melíšková (50), jež ztvárňuje neodbytnou zdravotní sestru Hanu Kučerovou. Role její dcery Terezy se chopila nadějná herečka Denisa Barešová (26), která se objevila i ve filmu Jan Palach, Krajina ve stínu nebo v minisérii Kukačky, v níž kritiky zaujala natolik, že byla nominována na Českého lva za herecký výkon ve vedlejší roli. Půvabná herečka s rozjetou kariérou prozradila, jak se se svou rolí Terezy v Podezření dokázala sžít, a také se svěřila, jaký moment byl pro ni nejsilnější.
27.03.2022 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Klára Melíšková (65 článků) , Jan Palach (268 článků) , Denisa Barešová (18 článků) , Denisa Barešová (14 článků) , Tereza Kučerová (7 článků) , Tereza Kučerová (7 článků)

Borůvkovo sanatorium: Místo, kde Palach s Toufarem vydechli naposledy. Připomene je pietní místo

 
Budova v Praze 2 známá jako Borůvkovo sanatorium už mnoho let chátrá. Současný majitel budovy ji chtěl přestavět na hotel. S tím ale nesouhlasila Praha 2 ani iniciativa Prázdné domy. Ta zde chtěla vybudovat veřejně přístupné pietní místo, které by připomínalo Jana Palacha a Josefa Toufara.
04.02.2022 19:10 |

podobné články

Osobnosti: Josef Toufar (69 článků) , Jan Palach (268 článků)

Za to se Palach neupálil. Pamětník roku 1968 o Pekarové a posledních 30 letech

 
Když viděl Markétu Pekarovou Adamovou a další současné politiky uctívat památku Jana Palacha, vzpomněl si na text Karla Kryla „Píseň neznámého vojína“. „Jan Palach se rozhodně neupálil kvůli tomu, co se děje dnes, respektive co předvádí dnešní politická scéna. Asi by bylo dobré říci, že se Palach neobětoval například kvůli dnešní paní Pekarové a dalším,“ říká ParlamentnímListům.cz Ivan Stránský, technik, pamětník roku 1968, za normalizace konstruktér a elektrikář a po listopadu 1989 nejen komunální politik ČSSD, ale i externí pracovník Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. „Tento stát je za nějakých 30 let zadlužený tak, že to nemá obdoby. Je to na úkor většiny,“ stýská si nad vývojem po roce 1989.
31.01.2022 04:45 |

podobné články

Osobnosti: Karel Kryl (204 článků) , Jan Palach (268 článků) , Jan Stránský (76 článků) , Karel Stránský (8 článků) , Ivan Ivan (2686 článků)

Pekarová Adamová (TOP 09): Díky Palachovi víme, že svobodu musíme bránit za každou cenu

 
Komentář na facebookovém profilu k dnešnímu výročí upálení Jana Palacha
16.01.2022 21:15 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (268 článků)

Nenechme se ukolébat, že jsou komunisti mimo Sněmovnu, vyzýval Vystrčil při vzpomínce na Palacha

 
Odkaz činu Jana Palacha upozorňuje, že hájit svobodu a nezávislost je velmi důležité. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) to dnes dopoledne řekl na pietním aktu k uctění památky studenta, který se před 53 lety upálil na Václavském náměstí v Praze. Vystrčil také zdůraznil, že je třeba se o demokracii starat. Palach se v lednu 1969 zapálil, aby vyburcoval společnost z letargie, do níž upadala po zděšení z okupace země vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Těžce popálený mladík zemřel 19. ledna 1969.
16.01.2022 13:05 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (268 článků)

53 let od upálení Jana Palacha: Vystrčil položil květinu a zmínil svobodu a nezávislost

 
Odkaz činu Jana Palacha upozorňuje, že hájit svobodu a nezávislost je velmi důležité. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) to dnes dopoledne řekl na pietním aktu k uctění památky studenta, který se před 53 lety upálil na Václavském náměstí v Praze. Vystrčil také zdůraznil, že je třeba se o demokracii starat. Palach se v lednu 1969 zapálil, aby vyburcoval společnost z letargie, do níž upadala po zděšení z okupace země vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Těžce popálený mladík zemřel 19. ledna 1969.
16.01.2022 12:30 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (268 článků)

Buržoazní kráska, hokejisté „špioni“ i Palach. Příběhy bezpráví připomenou mladé odpůrce komunismu

 
Jan Palach, 20 let. Augustin Bubník, 21. Dagmar Šimková, 23. Studenti stovek základních a středních škol si nad rámec hodin dějepisu připomenou, jak se žilo za komunismu a jak proti němu bojovali i mladí lidé. V listopadu proběhne již 17. ročník Měsíce filmu na školách, stejně jako v minulém roce převážně online formou. V letošním roce projekt prostřednictvím filmů, výstavy a dalších materiálů seznámí žáky a studenty s příběhy lidí, kteří i přes nízký věk bojovali za svobodu a zachování lidské důstojnosti.
12.11.2021 11:00 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (268 článků) , Augustin Bubník (6 článků)

Muzeum získalo rubašku, kterou Palach přivezl ze SSSR krátce před srpnovou invazí

 
Muzeum paměti XX. století získalo do svých sbírek unikátní exponát, rubašku, kterou přivezl student Jan Palach ze Sovětského svazu do Československa v roce 1968 krátce před okupací vojsky Varšavské smlouvy. O Palachově rubašce muzeum pořídilo i krátký film.
21.08.2021 05:30 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (268 článků)

Rusko zablokovalo stránku Českého rozhlasu kvůli článku o Palachovi

 
Ruský státní úřad pro kontrolu práv spotřebitelů Rospotrebnadzor zablokoval stránku ruského vysílání Českého rozhlasu (ČRo), kde vyšel článek o Janu Palachovi, protože údajně porušuje tamní zákony. Podle ČRo v Rusku není dostupný celý web jeho ruskojazyčného vysílání.
18.07.2021 14:20 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (268 článků)

V Rusku zablokovali web ČRo za propagaci sebevraždy v článku o Palachovi

 
Ruský úřad pro ochranu práv spotřebitelů zablokoval ruskou webovou stránku Českého rozhlasu (ČRo) s článkem o Janu Palachovi z roku 2001. Upozornil na to server iRozhlas.cz. Podle ČRo není v Rusku dostupný celý web jeho ruského vysílání.
18.07.2021 12:35 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (268 článků)

Rusové zablokovali ruské vydání Českého rozhlasu. Vadil 20 let starý článek o Janu Palachovi

 
Ruský úřad pro ochranu práv spotřebitelů zablokoval ruskou webovou stránku Českého rozhlasu (ČRo) s článkem o Janu Palachovi z roku 2001. Upozornil na to server iROZHLAS.cz. Podle ČRo není v Rusku dostupný celý web jeho ruského vysílání.
18.07.2021 12:25 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (268 článků)

Číhošťský zázrak měl znamenat konec komunismu: Kněze kvůli němu StB umlátila k smrti

 
Je to pouhých šest let, co se Josef Toufar dočkal důstojného pohřbu. Zemřel ale už před jednasedmdesáti lety v Praze v Borůvkově sanatoriu, kde o devět let později zesnul i Jan Palach. I Toufarova smrt byla tragicky spjata s komunistickým režimem. Římskokatolický kněz se stal obětním beránkem StB, která toužila zlikvidovat církev. Příhodnou událostí se stal tzv. Číhošťský zázrak - samovolné vychýlení křížku na oltáři.
12.07.2021 05:10 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (268 článků) , Josef Toufar (69 článků)

Režisér se rozohnil: Lidé se nechávají očkovat, nebojují za svobodu. Až o ni přijdou...

 
Začátkem března letošního roku se před Ministerstvem zdravotnictví zastřelil člověk, ale média o tom podle režiséra Jana Tománka mlčela. Podobně jako mlčela, když se na počátku roku 1969 upálil student Jan Palach. „Propaganda, jeden jediný správný názor, autocenzura, ostrakizace jiného myšlení, zastrašování – ty metody jsou stále stejné a stále dokonale funkční,“ varoval režisér.
14.06.2021 20:20 |

podobné články

Osobnosti: Jan Tománek (71 článků) , Honza Tománek (71 článků) , Jan Palach (268 článků) , Jan Tománek (46 článků)

Dan Landa: Ten, co se zastřelil? Nový Jan Palach. Ohrožujete zdravé

 
Známý český anarchokapitalista Urza si k sobě do studia Svobodného přístavu pozval zpěváka Daniela Landu. Řeč byla hlavně o vlastenectví a epidemii koronaviru. Má z toho všeho, co se děje, prý opravdu nepříjemný pocit. Vidí také, že některé nemocnice mají problémy, ale plošná opatření a deprese mohou podle něj způsobit daleko vážnější škody. „Teď hazardujeme se zdravím zdravých,“ říká. Padla také pochmurná slova o „temném světle“ ze Seznamu a o ekonomické likvidaci střední třídy. Protektorát s covidovými pasy se prý zpěvákovi také nelíbí.
28.03.2021 19:30 |

podobné články

Osobnosti: Daniel Landa (632 článků) , Jan Palach (268 článků)

Jan Zajíc (†18) se upálil před 52 lety: Za rakví kráčel průvod dívek v bílých šatech, vzpomínala místostarostka Prahy 1

 
Před dvaapadesáti lety se v tento den upálil na protest proti normalizaci a komunistické cenzuře student Jan Zajíc. Učinil tak jen měsíc poté, co se upálil na protest jiný student, Jan Palach. Zajíc je proto označován jako pochodeň číslo 2. Na tento hrdinský čin mladého studenta, který se nechtěl spokojit s komunistickým diktátem, dnes na Václavském náměstí vzpomněli i zástupci Prahy 1 a Senátu České republiky.
25.02.2021 16:25 |

podobné články

Osobnosti: Honza Zajíc (26 článků) , Jan Palach (268 článků) , Jan Zajíc (26 článků) , Jan Zajíc (10 článků)

52 let od upálení Honzy Zajíce (†18): Pochodeň č. 2, o které se moc nevědělo

 
25. února uběhlo 52 let od sebeupálení Jana Zajíce, přezdívaného jako Pochodeň. č. 2. Inspiroval se Janem Palachem, chtěl dosáhnout podobného ohlasu, jaký vyvolal Palach. Cenzura ale zapříčinila, že se o něm moc nevědělo. Jeho pohřeb proběhl v tichosti. Bylo mu osmnáct let.
25.02.2021 05:35 |

podobné články

Osobnosti: Honza Zajíc (26 článků) , Jan Palach (268 článků) , Jan Zajíc (26 článků) , Jan Zajíc (10 článků)
« Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Další »