Články k osobnosti

Jan Karafiát

  spisovatel, evangelický farář, duchovní publicista

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o Jan Karafiát »
 

„Broučci poslušně zmrznou.“ Fiala a dárek dětem: Už se to valí

 
Premiér Petra Fiala (ODS) dnes při zahájení školního roku hovořil o situaci kolem energetické krize a pronesl, že podle něj nebude mít vliv na výuku. Následně však předal žákům pohádkovou knihu Broučci od spisovatele Jana Karafiáta – tedy příběh, který končí dosti tragicky, jelikož v něm všichni umrznou. „Jeden si říká, jestli nás a naše děti pan předseda vlády podprahově psychicky nepřipravuje na letošní zimu,“ naznačuje právník a předseda stany PRO Jindřich Rajchl k premiérovu výběru literatury na letošní podzim. Za problém to považuje i liberální novinář Miloš Čermák.
01.09.2022 13:15 |

podobné články

Osobnosti: Jan Karafiát (6 článků) , Petr Fiala (6327 článků)

LED osvětlení zachránilo světlušky

 
Když se Jan Karafiát toulal letní přírodou, fascinovaly ho roje světlušek, tak podle nich napsal pohádkovou knihu Broučci. V jeho dobách světélkující hmyz neohrožovalo pouliční osvětlení a byly velmi hojné. Sodíkové lampy kolem cest ale samečky světlušek odrazují od páření. A tak se jejich populace ve Walesu tak ztenčila, že se tamní ochránci rozhodli donutit úřady k výměně lamp za LED diody. A světlušky se do přírody vracejí.
13.08.2015 11:00 |

podobné články

Osobnosti: Jan Karafiát (6 článků)

Fiala (ODS): Proč nepřišel autor Broučků k volbám

 
Jan Karafiát, slavný autor Broučků, byl významným evangelickým teologem a hluboce věřícím člověkem. O jeho vlastenectví nemůže být pochyb, ale přesto nechodil za první republiky k volbám. Volilo se totiž v neděli a pro něj bylo nepřijatelné porušit „den Páně“ kvůli světským nařízením. Za svou hospodyni, která ho v tom následovala, platil i pokutu – volební účast byla tehdy povinná.
30.05.2014 14:41 |

podobné články

Osobnosti: Jan Karafiát (6 článků)

Laudát (TOP 09): Zapomenutý poklad

 
Před 135 lety vyšlo první vydání Broučků Jana Karafiáta. Po téměř padesáti letech od vydání se Jan Herben probíral knižní produkcí evangelického knihkupectví Františka Bašteckého. Mezi mnoha jinými knihami si vybral i zapomenutý knižní „ležák“ – Karafiátovy Broučky.
02.11.2011 11:15 |

podobné články

Osobnosti: Jan Herben (1 článek) , Jan Karafiát (6 článků) , František Laudát (288 článků)

Těšínští Broučci určitě jen nespí a nespí

 
Scena Lalek Bajka Těšínského divadla poprvé promluvila česky. Režisérka, herečka, spisovatelka a hudební skladatelka Marie Míková v Bajce podle vlastní dramatizace nastudovala zakladatelské dílo české literatury pro děti - Broučky Jana Karafiáta.
20.11.2010 21:20 |

podobné články

Osobnosti: Jan Karafiát (6 článků) , Marie Míková (8 článků)

Broučci Jana Karafiáta v Brně

 
Broučky Jana Karafiáta znají generace dětí i dospělých a vracejí se k nim, ačkoli příběh sám je už na vypravěčské kvapíky v klipové éře tvorby filmové a televizní takový zpomalený, mravokárný, zbožný, autoritativní. Pánbů zaplať.
06.01.2010 08:10 |

podobné články

Osobnosti: Jan Karafiát (6 článků)
« Předchozí 1 Další »