Články k osobnosti

Jan Kaplický

  architekt, designer, přednášející

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o Jan Kaplický »
 

Jan Kaplický: V zahraničí platil za hvězdu architektury, v Praze mohl postavit jen jediný dům

 
Jan Kaplický (†71) patřil mezi nejvýznamnější architekty uplynulých let. Dlouhá desetiletí působil v zahraničí, pozornost Pražanů vzbudil až svým vítězným futuristickým návrhem na budovu Národní knihovny na Letné. Celý život se přitom počítal za Pražana, neboť v Praze se narodil i zde zemřel. V přednášce, kterou zorganizovalo Muzeum města Prahy (MMP), na něj zavzpomínal architekt a spisovatel Ivan Margolius, který o Kaplickém napsal loni obsáhlý životopis.
08.04.2021 05:20 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kaplický (168 článků) , Ivan Ivan (2796 článků)

Model blobu od Kaplického se v Londýně neprodal

 
České umění bylo úspěšné v dražbě slavné londýnské aukční síně Sotheby’s. V on-line aukci, která trvala od 5. listopadu do dneška, se mimo jiné prodalo všech deset děl připravených českou aukční síní Galerie Kodl. Neprodal se blob Jana Kaplického.
12.11.2020 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kaplický (168 článků)

Kaplického „blob“ má utrum: Praha v přípravě stavby pokračovat nehodlá

 
Vedení hlavního města nebude pokračovat v přípravě případné stavby budovy knihovny podle projektu architekta Jana Kaplického. Důvodem je změna podmínek, za kterých by stavba nyní vznikala, uvedla pražská radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Minulé vedení radnice oprášilo myšlenku postavit tzv. blob loni v červnu a schválilo vypracování studie proveditelnosti. V její přípravě město nebude pokračovat. S projektem Kaplický zvítězil v roce 2007 v soutěži na podobu nové budovy Národní knihovny (NK).
17.01.2019 14:35 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kaplický (168 článků)

Podivný vzkaz Elišky Kaplicky 10 let po smrti manžela: Vulgarity a drsný humor!

 
V pondělí to bylo přesně 10 let od náhlé smrti světoznámého architekta Jana Kaplického (†71). Přesně v ten samý den se také jeho manželce Elišce Kaplicky (40) narodila dcera Johanka. Vdova tak spojila smutek s oslavami a celé to propojila poněkud černým humorem.
16.01.2019 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kaplický (168 článků)

Eliška Kaplicky je dvojnásobnou maminkou: Porod vyžvanila bývalá primátorka Prahy

 
Eliška Kaplicky Fuchsová (40) se stala podruhé maminkou. Vdova po známém architektu Janu Kaplickém (✝71) porodila dceru už před dvěma týdny.
03.12.2018 09:40 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kaplický (168 článků)

Elišku Kaplicky namíchla Krnáčová: Vyžvanila její tajemství!

 
Politička Eliška Kaplicky (40) dlouhá léta žila sama a veškerý čas věnovala dceři Johance (9), která se narodila v den, kdy její otec Jan Kaplický (†71) zemřel na náhlé selhání srdce jen pár hodin po jejím příchodu na svět. Teď má ale Eliška zase důvod se radovat. Porodila v tajnosti dceru Miu Stellu (4 týdny).
03.12.2018 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kaplický (168 článků)

Štěpán Toman: Na novou budovu Národní knihovny vypište novou soutěž a nechte chudáka chobotnici spát

 
Pražský magistrát nechá vytvořit tzv. studii proveditelnosti výstavby blobu na Letné podle projektu Jana Kaplického. Rozhodli o tom odcházející pražští radní.
19.10.2018 09:51 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kaplický (168 článků)

Praha vytvoří studii proveditelnosti výstavby blobu na Letné

 
Pražský magistrát nechá vytvořit tzv. studii proveditelnosti výstavby blobu na Letné podle projektu Jana Kaplického. Rozhodli o tom dnes odcházející pražští radní. Studie posoudí všechny aspekty výstavby a hotova má být do konce dubna příštího roku, napsala ČTK.
16.10.2018 16:21 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kaplický (168 článků)

Praha na popud Krnáčové nechá vytvořit studii proveditelnosti Kaplického blobu na Letné

 
Praha nechá z popudu končící primátorky Adriany Krnáčové (ANO) vypracovat studii proveditelnosti výstavby blobu od zesnulého architekta Jana Kaplického na Letné. V úterý o tom rozhodli pražští radní, kteří zároveň vzali na vědomí analýzu, která městu doporučuje vytvořit studii stavby. S jejím projektem Kaplický zvítězil v soutěži na novou Národní knihovnu.
16.10.2018 15:10 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kaplický (168 článků) , Adriana Krnáčová (799 článků)

Vdova po Kaplickém Eliška (40) je těhotná: Tátou je mladý politik

 
Tak tohle nikdo nečekal! Devět let po smrti architekta Jana Kaplického (†71) vdova Eliška (40) zakládá novou rodinu. Se slovenským přítelem, politikem Jozefem Lucárem (33) čeká miminko.
19.07.2018 10:35 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kaplický (168 článků)

Nová šance pro Kaplického chobotnici: Vrátí se na Letnou? Kromě knihovny by v ní mohlo být i divadlo

 
Kulturní výbor pražského zastupitelstva doporučil vypracovat studii proveditelnosti ke stavbě takzvané chobotnice architekta Jana Kaplického, která měla sloužit jako nová budova Národní knihovny. Nyní by mohla najít jiné využití. Stavba by mohla vyrůst na původně zamýšleném místě, tedy na Letné. Studie má být podle usnesení hotova do konce září, tedy několik dní před volbami do pražského zastupitelstva.
14.06.2018 12:25 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kaplický (168 článků)

Ministr Hüner: České známky se umísťují v soutěžích na předních místech

 
Ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo v dubnu tři nové poštovní známky. Pohlednice či dopisy tak můžete odesílat s mamuty Eduarda Štorcha či se zamýšlenou podobou Národní knihovny, kterou navrhl architekt Jan Kaplický. Vyšla také známka s prezidentem Milošem Zemanem.
10.05.2018 21:25 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kaplický (168 článků) , Miloš Zeman (27964 článků)

Národní knihovna: První známka nové edice Český design připomíná dílo Jana Kaplického

 
Česká pošta představila ve spolupráci s Nadačním fondem Kaplicky Centre a Národní knihovnou České republiky v úterý 3. 4. 2018 příležitostnou poštovní známku z edice Český design, která připomíná nedokončené dílo světově uznávaného architekta Jana Kaplického.
03.04.2018 22:35 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kaplický (168 článků)

Vdova (39) po architektovi Kaplickém (†71): Nový muž (33) v jejím životě!

 
Od smrti Jana Kaplického (†71) letos v lednu uplynulo devět let a od té doby nebyla spatřena Eliška Kaplická (39) po boku jiného muže. To se ovšem změnilo tuto sobotu, kdy se vdova ukázala na udílení cen Český lev po boku pohledného mladíka. Blesk zjistil, o koho se jedná a jak se s Kaplickou seznámil.
14.03.2018 12:05 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kaplický (168 článků)

Kaplického knihovna na Letné? Nejdříve za deset let, říká developer

 
Čeští odborníci a také lidé znovu rozpoutali diskuse ohledně postavení Kaplického návrhu knihovny na Letné. Tato stavba rozdělila Pražany na dva tábory, které stavbu buď obdivují, nebo nenávidí. Ke stavbě takzvaného blobu je ale ještě hodně daleko. Podle developera Sekyra Group nejméně deset let, kdyby šlo vše dobře. Radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL) ale připomíná, že by návrh znovu musel vyhrát veřejnou soutěž.
18.08.2017 19:15 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kaplický (168 článků)

Josef Provazník: Klaus zabil Kaplického. Jak to, že to včera Česká televize nepřipomenula?

 
Se slzou v oku jsem včera při sledování dokumentu k nedožitým osmdesátinám Jana Kaplického zavzpomínal, kolik nám ten jeho projekt přinesl legrace. Vznikla partaj Blob, která chtěla prosadit stavbu jeho blobu. Mladá paní Paroubková slibovala, že když vyhraje její manžel volby, tak knihovna bude stát...
20.04.2017 13:20 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kaplický (168 článků)

Architekt Kaplický (†71) má v Praze 6 pamětní desku. Na budově, u níž náhle zemřel

 
Pamětní deska věnovaná architektovi Janu Kaplickému (†71) je od úterý k vidění v Praze 6. Odhalili ji u příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin přímo v místě, kde v roce 2009 náhle zemřel. Svým tvarem odkazuje k nejvýznamnějšímu realizovanému projektu Jana Kaplického – obchodnímu domu Selfridges v Birminghamu.
18.04.2017 18:15 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kaplický (168 článků)

Jan Kaplický, v zahraničí obdivovaný, v Čechách nedoceněný

 
Letos v dubnu by vizionář a představitel hi-tech architektury Jan Kaplický oslavil osmdesáté narozeniny. A právě k příležitosti tohoto výročí se koná také výstava „JKOK Nekonečno Jana Kaplického“. Ve třech patrech Tančícího domu mohou návštěvníci nastudovat jeho podrobné skicy letounů pro NASA, zhlédnout ryze ženskou módní kolekci vytvořenou ve spolupráci se značkou LEEDA, prohlédnout si návrhy designového nábytku nebo polemizovat o kontroverzním blobu, který je na výstavě sestaven z více než 200 tisíc kostek LEGO. Kromě Kaplického inspiračních vlivů a rodinného zázemí v první části výstavy a jeho nejslavnějších a nejdiskutovanějších architektonických návrhů v přízemí je možné jít v prvním podlaží i po stopách jednotlivých fází Kaplického tvůrčího procesu.
07.02.2017 10:45 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kaplický (168 článků)

Architekt Jan Kaplický by příští rok oslavil osmdesátku, připomíná to výstava v Tančícím domě

 
Jan Kaplický byl architekt, umělec, designér i vizionář, jehož jméno je spojováno hlavně s návrhem Národní knihovny, která měla stát na pražské Letné. Přestože vyhrál veřejnou soutěž, tak se projekt přezdívaný chobotnice nebo blob nikdy nerealizoval. Dodnes se okolo něj vedou žhavé diskuse a objevují se i snahy ideu projektu znovu oživit.
21.12.2016 11:15 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kaplický (168 článků)

Jiřičná: Historické budovy přežijí, když se přizpůsobí. Bourání nemám ráda, ale někdy je to nutné

 
Architektka Eva Jiřičná v rozhovoru vypráví o nové retrospektivní výstavě Jana Kaplického, o debatách s památkáři i o novém projektu v Praze.
14.11.2016 14:25 |

podobné články

Osobnosti: Eva Jiřičná (62 článků) , Jan Kaplický (168 článků)
« Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »