Články k osobnosti

Jan Hus

  náboženský myslitel, kazatel, reformátor, učitel, kněz...

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o Jan Hus »
 

Jan Hus se v hrobě obrací

 
O dosti neuvěřitelný zážitek se postaral server Seznam Zprávy, o to bizarněji, že se to přihodilo právě 6. července, v den výročí upálení Místra Jana Husa. Server přinesl sáhodlouhý text doplněný o rozhovor s osobou jménem Beth Goldbergová, představenou jakožto „výzkumnice Google think tanku zaměřeného na dezinformace a extremismus“. Co je na té dámě tak zajímavého, že jí byl věnován prostor zvící deseti stran normopisu?
08.07.2022 16:05 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hus (174 článků)

Šlachta (Přísaha): Jan Hus ovlivnil směřování celé Evropy

 
Komentář na facebookovém profilu k výročí upálení Jana Husa.
06.07.2022 15:15 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hus (174 článků)

Pradědu upálili bolševici. Ale Putin? Spisovatel Junek o Ukrajině, Fialovi a Husovi. Pestré

 
POLOČAS ROKU HRŮZY O Vladimiru Putinovi se toho napsalo hodně a jistě ještě víc napíše. Žádného Hitlera v něm však nevidím, jen pouhý pokus o orientálního despotu. To říká v obsáhlém rozhovoru pro ParlamentníListy.cz spisovatel Václav Junek, který má na svém kontě do šedesáti knih a pracoval dlouhá léta na vedoucím postu v pražské Lucerně. A když už je ten státní svátek, tak jsme se ho zeptali i na Jana Husa.
06.07.2022 10:50 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (4513 článků) , Jan Hus (174 článků) , Jan Fiala (330 článků) , Jan Fiala (330 článků) , Václav Fiala (137 článků)

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 237. díl. Národnost a humanita

 
Tomáš Garrigue Masaryk (1850 – 1937) byl československý státník, filozof, sociolog a pedagog, první prezident Československé republiky. Kromě činnosti politické se celý život věnoval práci odborné a literární. Vydal desítky knih s velmi širokým tematickým záběrem, např. O studiu děl básnických, Česká otázka, Moderní člověk a náboženství, Otázka sociální, Problém malého národa, Demokratismus v politice, O bolševictví, Světová revoluce, monografie o Janu Husovi, Blaise Pascalovi, J.A.Komenském či Karlu Havlíčkovi (Borovském) atd. Masarykův náhled na politiku je dobře shrnut v následujícím citátu: „Veškerá politika, zahraniční i vnitřní, je mně prováděním a upevňováním humanity; podřizuji politiku přikázáním ethickým. Vím, že to stanovisko se někdy politikům, kteří se pokládají za velmi praktické a chytré, nelíbí; ale zkušenost, a myslím, nejen moje, dokazuje, že politika rozumná a poctivá (Havlíček!) je nejpraktičtější, nejúčinnější a nejvýnosnější. Nakonec tzv. idealisté, lidé slušní a čestní vždycky mívají pravdu a udělají pro stát, národ a lidstvo více než politikové, jak se jim říká, reální a chytří. Chytráci jsou konec konců hloupí. Pojímám politiku, jako celý život jednotlivce a společnosti, sub specie aeternitatis“. (Časopis Světozor 1931, č. 22.)
09.04.2022 10:05 |

podobné články

Osobnosti: Blaise Pascal (1 článek) , Jan Hus (174 článků)

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 221. díl. O škodlivosti opilství

 
Jan Hus je jednou z hlavních ikonických postav našich dějin. Ať už si o něm myslí kdo chce, co chce, vymazat ho z dějepisu prostě nelze. Neměli jsme v naší historii tolik mužů slova a činu, abychom jimi mohli plýtvat.
30.12.2021 12:25 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hus (174 článků)

Jiří Paroubek: Sancta simplicitas

 
Tedy z latiny do češtiny přeloženo, „svatá prostoto“. Tímto vyjádřením prý reagoval Jan Hus stojící na hranici v Kostnici, když viděl prostou ženu z lidu, kterak přináší k již hořící hranici dřevěné polínko a hází jej na ni.
24.09.2021 18:10 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hus (174 článků) , Jiří Paroubek (4410 článků)

Hus chtěl reformu, a o sto let později to došlo i Němcům. Svobodní rozjeli akci k výročí u rozhledny z peněz EU

 
Výročí upálení Mistra Jana Husa se stalo pro mnohé příležitostí k připomenutí jeho rebelské odvahy. Svobodní společně s organizací Chcípl PES uspořádali akci přímo v jeho rodném Husinci. Vyšli na Svobodnou horu, z cest sdíleli videa. Šlo o připomínku boje za svobodu, který podle nich rozhodně nekončí.
06.07.2021 17:25 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hus (174 článků)

Hus chtěl reformu, a o sto let později to došlo i Němcům. Svobodní rozjeli akci k výročí u rozhledy z peněz EU

 
Výročí upálení Mistra Jana Husa se stalo pro mnohé příležitostí k připomenutí jeho rebelské odvahy. Svobodní společně s organizací Chcípl PES uspořádali akci přím v jeho rodném Husinci. Vyšli na Svobodnou horu, z cest sdíleli videa. Šlo o připomínku boje za svobodu, který podle nich rozhodně nekončí.
06.07.2021 17:05 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hus (174 článků)

Brusel a Jan Hus ve válce: Okamura vysvětlil. A připomněl hříchy

 
Češi si užívají prodloužený víkend. Dnes si připomínáme upálení Jana Husa, který volal po reformě katolické církve. Za své snahy byl v Kostnici 6. července 1415 upálen. Do poslední chvíle žádal své bratry a sestry, aby měli vždy na mysli pravdu a aby za ni vždy bojovali. Europoslanec Jan Zahradil (ODS) se bojí, co se s Husovým odkazem stane teď. Zarazila ho slova komentátora HN Petra Honzejka. Ozval se i předseda SPD Tomio Okamura, který Husa vykreslil jako bojovníka proti Bruselu.
06.07.2021 14:40 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hus (174 článků) , Jan Zahradil (700 článků) , Tomio Okamura (2867 článků)

Král (NÁR.SOC.): Co mají společného Cyril, Metoděj a Jan Hus

 
Dva svátky jsou zapsány v kalendáři vedle sebe. Jako každý rok si připomínáme 5. července příchod slovanských věrozvěstů Konstantina, který později přijal jméno Cyril, a Metoděje, na Velkou Moravu.
06.07.2021 09:50 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hus (174 článků)

Nové knihy: Ericksonová, Elen An a Vácha

 
Nabídka tohoto týdne přináší knihy se silnou ženskou tematikou. Najdeme v ní návod, jak získat vlastnosti silné ženy, mysteriózní román nejen pro dívky i knihu o dámách šířících v americké divočině vzdělání. A navrch historická studie o Janu Husovi, publikace věnující se našim legionářům, a ještě audiokniha od Stephena Kinga Ústav.
18.12.2020 07:05 |

podobné články

Osobnosti: Stephen King (114 článků) , Jan Hus (174 článků) , King King (100 článků)

Husitská farářka: Jan Hus byl obyčejný kluk z chudých poměrů. Čech, který se nesklonil

 
Po celé zemi má více než stovku soch a pomníků. Jan Hus se v anketě Největší Čech umístil na sedmém místě. Dnes je to 605 let od jeho tragické smrti. O tom, čím je dnes mistr Jan Hus inspirativní, hovořila v pořadu Interview na ČT24 Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské.
06.07.2020 21:15 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hus (174 článků) , Martin Čech (204 článků) , Martin Čech (100 článků)

„Ty chceš ještě kandidovat?“ Výsměch Kalouskovi

 
Mistr Jan Hus bojoval za křesťanskou pravdu, které se nechtěl vzdát ani na hranici. Takto se na Jana Husa dívá celá řada Čechů. Publicista Martin Schmarcz však upozornil, že realita byla trochu jiná a na husity je těžké hledět jako na svaté bojovníky z malého, leč hrdého českého národa. Takovýto výklad je podle Schmarzce nevhodným pokusem o překreslování dějin. Přidali se k němu expremiér Mirek Topolánek a Miroslav Kalousek.
06.07.2020 16:40 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hus (174 článků) , Mirek Topolánek (2414 článků) , Miroslav Kalousek (7596 článků)

Výročí upálení: Pravda vyděsí? S Husem to bylo jinak

 
Před 605 lety, 6. 7. 1415, byl v německé Kostnici upálen Mistr Jan Hus, významný český kazatel, náboženský reformátor a myslitel. Na svých facebookových profilech na něj vzpomínají komentátor Petr Fischer, exposlanec Bohuslav Chalupa a poslanec ANO Milan Feranec. Komentátor Martin Schmarcz pak přinesl komentář na serveru Info.cz.
06.07.2020 14:45 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hus (174 článků) , Martin Chalupa (28 článků) , Martin Fischer (6 článků) , Martin Milan (7 článků)

Mistr Jan Hus zemřel před 605 lety: Film o něm je plný historických nepřesností

 
Leckdo se s životním příběhem Jana Husa blíže seznámil až prostřednictvím filmů. To, co jsme zapomněli ze školních lavic, připomněl starším generacím režisér Otakar Vávra ve svém filmovém opusu z roku 1954, mladším pak Jiří Svoboda v televizním filmu na pokračování z roku 2015. Oba režiséři se ale ve svých filmových zpracováních života a smrti jednoho z nejslavnějších Čechů dopustili manipulace s historickou pravdou.
06.07.2020 09:40 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hus (174 článků) , Jiří Svoboda (495 článků) , Jiří Svoboda (495 článků) , Otakar Vávra (105 článků)

Pranice o mariánský sloup. Vzduchem létala Panna Marie i Jan Hus. Smíření? Na ČT bylo veselo

 
Má se na Staroměstské náměstí v Praze vrátit mariánský sloup? V Událostech, komentářích České televize se o to přeli pražský pirátský zastupitel Viktor Mahrik a předseda výboru pro kulturu a cestovní ruch a člen zastupitelstva hl. m. Prahy Jan Wolf (KDU-ČSL).
31.01.2020 10:55 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hus (174 článků)

Schwarzenberg je nadšen z mariánského sloupu: Ať jim žehná Jan Hus i Panna Marie!

 
Na pražské Staroměstské náměstí se zřejmě vrátí mariánský sloup v podobě repliky, kterou vytvořil sochař Petr Váňa. Zastupitelé ve čtvrtek revokovali dřívější zamítavé stanovisko města, kvůli kterému sochař nezískal finální povolení k umístění sloupu. Do debaty o kontroverzní sloup se na sociální síti vložil i čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, aby vysvětlil, že stržení mariánského sloupu na Staroměstském náměstí před více než sto lety byl „barbarský čin a omyl“.
28.01.2020 22:16 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hus (174 článků) , Karel Schwarzenberg (4053 článků)

RECENZE: Projížďka husitským hnutím ve sto dvaceti minutách

 
Jiráskovu Husitskou trilogii málokdo četl, většina z nás ji zná z filmového zpracování Otakara Vávry (Jan Hus, Jan Žižka, Proti všem) z padesátých let minulého století, kdy se také naposledy hrála v tehdejším Divadle československé armády na pražských Vinohradech. Nyní se o ni pokusil tým režiséra Lukáše Brutovského a dramaturga Mira Dacha v Městských divadlech pražských.
26.01.2020 10:45 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hus (174 článků) , Jan Žižka (135 článků) , Otakar Vávra (105 článků) , Mira Mira (116 článků)
« Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »