Články k osobnosti

Immanuel Kant

  filozof

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o Immanuel Kant »
 

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 196. Procházka v roce 2033

 
Jak píše Slovník cizích slov, Sapere aude je latinské rčení, které poprvé použil Horatius ve svém díle Epistulae (Listy) v prvním století před naším letopočtem. Poté, co jej roku 1784 Immanuel Kant zmínil ve svém eseji Odpověď na otázku: Co je to osvícenství?, je považováno za motto osvícenství. V překladu znamená „Odvaž se vědět“, v přeneseném významu „Měj odvahu používat vlastní rozum“.
02.07.2021 09:45 |

podobné články

Osobnosti: Immanuel Kant (3 články) , Petr Procházka (32 článků)

Psal to Kocour Mour, který chodil po střeše

 
Koncem ledna jsme si připomněli dvousté pětačtyřicáté výročí narození Ernsta Theodora Amadea Hoffmanna. Na svět přišel roku 1776 v Královci, městě, které na Baltu založil český král Přemysl Otakar II. Město zvané německy Koenigsberg obsadili Němci, je spojeno s působením filozofa Immanuela Kanta a dnes pod názvem Kaliningrad patří Rusku.
08.06.2021 11:25 |

podobné články

Osobnosti: Immanuel Kant (3 články)

Petr Bílek: Je třeba vyšlápnout z dráhy a shodit laťku

 
Se stoupajícím zaujetím jsem v televizi sledoval nedávné mistrovství Evropy v atletice, které se konalo v Berlíně. Nejsem zvláštním fanouškem žádné z disciplín, ani nenosím v hlavě tabulky rekordů a jejich nositelů. Nechávám se unášet tou show, jakou ze sportu kouzlí televize. Pociťuji čirou bezzájmovou libost, jak estetickou tvář světa charakterizoval už Immanuel Kant. Vizuální stránka mnohahodinových přenosů by měla poloviční působivost bez komentářů.
18.08.2018 14:50 |

podobné články

Osobnosti: Immanuel Kant (3 články)
« Předchozí 1 Další »