Články k osobnosti

George Orwell

  prozaik, esejista

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o George Orwell »
 

Zostření. Tomuto se Rusové chtějí vyhnout. Vážná předpověď

 
Sever stojí, na jihu a východě Rusové postupují, hodnotí britský válečný analytik Franz-Stefan Gady současnou situaci. Rusové mají velké ztráty, ale Ukrajinci také. A množí se ruské útoky ze vzduchu. Příštích pár dní pak budou pro ukrajinské síly kritické, odhaduje. Co naopak známo není, je stav ruské morálky. Gady varuje, že o ní pravdivě neinformuje ani jedna strana. „Jeden z nejhroznějších aspektů války je, že všechna válečná propaganda, všechen ten řev, lži a nenávist, je pokaždé od lidí, kteří nebojují,“ citoval George Orwella.
03.03.2022 10:20 |

podobné články

Osobnosti: George Orwell (42 článků) , Stefan Franz (4 články)

Covidová totalita? Možná je to jen příprava na islamizaci EU, uvažuje Bašta

 
Poslanec Jaroslav Bašta (SPD) má pocit, že novela pandemického zákona se podobá románu George Orwella 1984. Ale zatímco Orwell ve svém románu před totalitou vyrovnal, pětikoalice chce podle Bašty takovou totalitu zavést. A pak ji s pomocí korespondenčního hlasování udržet při životě. A to celé může být podle něj vlastně jen příprava na smíření se s islamizací EU.
13.02.2022 08:05 |

podobné články

Osobnosti: George Orwell (42 článků)

George Orwell by se obracel v hrobě, kdyby viděl, co se dnes děje se svobodou slova i soukromím, uvedla Strossen

 
Nadine Strossen je profesorkou ústavního práva na New York Law School a bývalou prezidentkou Amerického svazu pro občanské svobody, největší a nejstarší americké organizace zabývající se občanskými právy, kde působila v letech 1991–2008. Často přednáší o problematice ústavy a občanských práv, vystupuje v médiích, její práce byly publikovány v mnoha odborných i populárně naučných publikacích. Před několika dny navštívila také Prahu u příležitosti vydání její knihy Nenávist, s podtitulem Proč bychom se jí měli bránit pomocí svobody projevu, nikoli cenzurou. Smysl knihy je vystižen právě oním podtitulem. Dodejme, že ji v českém překladu vydal Institut H21. Návštěvy Nadine Strossen v Praze jsme využili k následujícímu rozhovoru.
14.12.2021 16:10 |

podobné články

Osobnosti: George Orwell (42 článků)

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 209. díl. Politika a jazyk

 
George Orwella (1903-1950) zná asi nejvíc lidí díky jeho erbovnímu románu 1984, metafoře totalitní tyranie a ponížení člověka. Orwell však byl velmi plodným novinářem, reportérem a esejistou.
06.10.2021 21:25 |

podobné články

Osobnosti: George Orwell (42 článků)

Ilustrátor Xavier Coste: Každá věta v 1984 mě lákala ke kresbě

 
Dnes už klasickou prózu o moci propagandy a represivního režimu z pera George Orwella 1984 adaptoval do komiksové podoby ilustrátor Xavier Coste. Po lednovém vydání v tvůrcově rodné Francii se jeho dílo dočkalo i českého překladu, o nějž se postaralo nakladatelství Argo.
11.08.2021 09:10 |

podobné články

Osobnosti: George Orwell (42 článků) , Xavier Xavier (12 článků)

RECENZE: Komiks 1984 nedělá geniálnímu sci-fi románu ostudu

 
Dystopický román anglického spisovatele George Orwella inspiroval českou komiksovou verzi Matyáše Namaie. Příběh, který Orwell dopsal v roce 1949, je pořád děsivě aktuální.
07.04.2021 16:55 |

podobné články

Osobnosti: George Orwell (42 článků)

Pokrokáři, podívejte se do šarie, jak trestá sexuální úchylky. Exdisident Bašta o novém světě. Aktivisté se nakonec pobijí mezi sebou

 
CIVILIZACE A MY K Maově kulturní revoluci v Číně přirovnává současné dění kolem genderu, sexuality, upravování historie a rasismu politický analytik Jaroslav Bašta, bývalý poslanec, disident, signatář Charty 77 a diplomat. Revoluce čínského vůdce tehdy skončila smrtí mnoha lidí a rozsáhlou ztrátou kulturního dědictví – před tím nyní Bašta varuje, stejně jako před naplněním myšlenek spisovatele George Orwella v románu „1984“. „Ve Spojených státech dochází situace do takových absurdností, kdy lidé, kteří nikdy nebyli otrokáři, mají platit odškodné lidem, kteří nikdy nebyli otroci,“ říká Bašta. A stejně jako tehdy to může dopadnout tím, že pokrokáři se nakonec obrátí proti sobě, kvůli tomu, který názor je ten správný.
04.04.2021 07:10 |

podobné články

Osobnosti: George Orwell (42 článků)

Orwell se vrací v komiksové podobě

 
Stále aktuální román 1984 George Orwella má novou komiksovou adaptaci. Vychází česky a anglicky 8. března.
12.02.2021 16:40 |

podobné články

Osobnosti: George Orwell (42 článků)

Nejstarší člověk světa slaví narozeniny

 
Japonka Kane Tanakaová, která je nejstarším člověkem na světě, v sobotu v pečovatelském domě ve Fukuoce na jihozápadě země oslavila 118. narozeniny. Přišla na svět v roce 1903, stejně jako třeba britský spisovatel George Orwell.
02.01.2021 17:35 |

podobné články

Osobnosti: George Orwell (42 článků)

Nejstarší žena světa oslavila 118. narozeniny. Japonka dny tráví cvičením

 
Japonka Kane Tanakaová, která je nejstarším člověkem na světě, v sobotu v pečovatelském domě ve Fukuoce na jihozápadě země oslavila 118. narozeniny. Přišla na svět v roce 1903, stejně jako třeba britský spisovatel George Orwell.
02.01.2021 13:20 |

podobné články

Osobnosti: George Orwell (42 článků)

Nejstarší člověk světa oslavil narozeniny: Japonské dámě je 118

 
Japonka Kane Tanakaová, která je nejstarším člověkem na světě, oslavila v pečovatelském domě ve Fukuoce na jihozápadě země  118. narozeniny. Přišla na svět v roce 1903, stejně jako třeba britský spisovatel George Orwell nebo americký zpěvák Bing Crosby.
02.01.2021 12:20 |

podobné články

Osobnosti: Bing Crosby (1 článek) , George Orwell (42 článků)

Generál Šándor: Směřujeme do „1984“ od Orwella. Covid? Tohle nesedí

 
Andor Šándor, bezpečnostní analytik, sdělil, že žijeme v nebezpečné době. V době, která je svázána politickou korektností a politici se bojí lidem říkat pravdu. Pravdu, která může být někdy nepříjemná, ale i tak je ji třeba říci. Má obavy, že se svět řítí do totality jako vystřižené z románu 1984 britského spisovatele George Orwela. Stranou jeho pozornosti nezůstala ani koronavirová krize. Šándor má pocit, že lidé jsou v koronavirové krizi uměle udržováni v permanentním napětí.
23.10.2020 08:10 |

podobné články

Osobnosti: George Orwell (42 článků) , George Pravda (2 články) , George George (844 článků)

Kobza (SPD): Že neumíte evropsky? Přeložím do češtiny. Migranty nám cpou hlava nehlava

 
Newspeak čili novořeč je uměle znetvořený jazyk z knihy George Orwella 1984. Jeho cílem je vymýt mozky a sjednat poslušnost lidí, ovládaných totalitou. Eurospeak slouží euromocipánům k tomu, aby občané neprohlédli zrůdnost nové migrační politiky EU.
24.09.2020 16:30 |

podobné články

Osobnosti: George Orwell (42 článků)

Prohra Trumpa? To by byl konec civilizace. USA by z pozadí řídili tito... Nenávidí bílé, židy a Ameriku. Ze slov Bena Kurase mrazí

 
ROZHOVOR „Biden nic neumožní, je gaga a už ani ze sebe nedokáže vymáčknout srozumitelnou větu. Jestli vyhraje, bude jen kulisou, za níž to bude řídit klika obamovsko-clintonovsko-sandersovská, za pochodového zpěvu antikapitalistických, antiamerických, antibělošských a antisemitských chorálů. To nebude jen prohra nás všech, to bude konec západní civilizace, která bez silné a zdravé Ameriky nemůže přežít,“ domnívá se spisovatel Benjamin Kuras, který současnou dobu vyvolávající ducha George Orwella předpovídal ve svých knihách.
11.07.2020 19:06 |

podobné články

Osobnosti: George Orwell (42 článků)

Kobza (SPD): Myslím, že George Orwell musí rotovat v hrobě jako vrtule

 
Projev na 49. schůzi Poslanecké sněmovny 27. května 2020 – Žádost Policie České republiky o vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny k trestnímu stíhání poslankyně Karly Maříkové
28.05.2020 00:00 |

podobné články

Osobnosti: George Orwell (42 článků)

Evropská komise má autoritu, jde o peníze Unie, říká opozice k auditu k možnému střetu zájmů Babiše

 
Jde o evropské finance, oponuje opozice tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO), že Evropská komise nemá v případě auditu jeho střetu zájmů autoritu pro výklad českého práva. Na společném postupu se opoziční strany domluví v úterý ráno na společné schůzce, kterou svolali Piráti. „EU je kompetentní, neboť jsou to evropské peníze – v opačném případě by to znamenalo, milá EU plať, my si to tu rozdělíme (rozkrademe), jak nás napadne,“ řekl ČTK předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Šéfovi ODS Petru Fialovi výrok Babiše připomenul autora alegorických antiutopických románů George Orwella.
02.12.2019 19:15 |

podobné články

Osobnosti: George Orwell (42 článků) , Andrej Babiš (24358 článků) , Petr Fiala (3482 článků) , Vít Rakušan (421 článků)

Jan Vítek: Co mají John F. Kennedy a Donald Trump společného?

 
«Jestliže svoboda něco vůbec znamená, je to právo říct lidem, co nechtějí slyšet.» George Orwell
01.01.2019 18:50 |

podobné články

Osobnosti: George Orwell (42 článků) , Donald Trump (5849 článků) , John Kennedy (115 článků) , John Kennedy (115 článků)

Udělají vám ze života peklo a ještě na vás pošlou těžkooděnce, stěžovala si dáma a Facebook jí to smazal. Věci se ale ujal Klaus mladší...

 
Poslanec Václav Klaus mladší vyrazil do boje za svobodu slova na sociálních sítích. Pokud budeme tolerovat mazání statusů či skupin, k jakému v poslední době dochází poměrně často, jednoho dne se probudíme v totalitě, jak popsal v románu 1984 George Orwell.
02.09.2018 16:55 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (10729 článků) , George Orwell (42 článků)

Facebook zcenzuroval americkou Deklaraci nezávislosti. Marian Kechlibar přináší velké varování. Tohle se prý může brzy stát

 
Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost. Tak zní citát George Orwella a tak také vyznívá text Mariana Kechlibara na serveru neviditelnypes.lidovky.cz. Že Facebook zavedl cenzuru a maže „nenávistné“ komentáře skrz algoritmy, to už je většinou lidem známo. Ale že algoritmy vyhodnotí jako nenávistnou i americkou Deklaraci nezávislosti, to ještě nikdo netušil.
06.07.2018 09:20 |

podobné články

Osobnosti: George Orwell (42 článků)

Čichám, čichám novičok. Propaganda přitvrzuje, za každým keříčkem vidíme zakleknutého Rusa s kalašnikovem. Ostrá slova biologa Jírovce

 
ROZHOVOR Syrská válka trvá již sedm let a USA s Francií se v ní angažují od začátku. Bráno do důsledku, mají zájem o to, aby zabíjení probíhalo civilizovaně. Přírodovědec Jiří Jírovec se svou sžíravou ironií hodnotí klíčové mezinárodní události posledních měsíců. Srovnává je s příběhem Zvířecí farmy George Orwella.
28.04.2018 08:25 |

podobné články

Osobnosti: George Orwell (42 článků)
« Předchozí 1 2 3 Další »