Články k osobnosti

František Hrubín

  Spisovatel, básník

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o František Hrubín »
 

O zakleté princezně: Hezké Maciuchové by slušela lepší pohádka

 
Přestože předlohou pro pohádku měl být příběh z pera Františka Hrubína, scenáristka Jarmila Turnovská asi neměla nejlepší den, když pohádku pustila do světa. To ale nic nemění na tom, že Hana Maciuchová ztvárnila v roce 1979 sice zmatenou, ale krásnou princeznu.
11.07.2023 17:30 |

podobné články

Osobnosti: František Hrubín (6 článků) , Hana Maciuchová (396 článků) , Jarmila Turnovská (3 články)

RECENZE: Počínám chápat závrať časnosti

 
Herec Luděk Munzar se vrátil do pražského Divadla Viola. Po Františku Hrubínovi si tentokrát zvolil básnickou sbírku Jaroslava Seiferta Koncert na ostrově, v níž se básník, v době vydání útlé knížky šestašedesátiletý, dotýká tématu stáří a smrti.
25.10.2015 15:35 |

podobné články

Osobnosti: Luděk Munzar (114 článků) , Jaroslav Seifert (41 článků) , František Hrubín (6 článků)

Fimfárum v Chebu letí z Dejvic do Nejdedál

 
Fimfárum Jana Wericha jsou jiné pohádky než ze sbírek Erbena či Němcové. Liší se i od vyprávěnek Františka Hrubína nebo Jana Drdy. Sluší jim zkrátka přívlastek werichovské, proto originální, jeho humorem a moudrostí pepřené. Od variace rybářky z láhve od octa až po pohádku z jednoslabičných slov.
19.11.2012 08:35 |

podobné články

Osobnosti: Jan Drda (8 článků) , František Hrubín (6 článků) , Jana Němcová (129 článků)

Otakar Vávra (†100): Milovník Baarové a Masaryka

 
Za 100 let svého života natočil Otakar Vávra hodně filmů podle předloh svých oblíbených autorů, jako byli Alois Jirásek, František Hrubín a Karel Čapek. Měl na kontě na padesát snímků a přes devadesát scénářů. Jen dvě témata legendárnímu tvůrci unikla, a právě ta, na nichž mu hodně záleželo. Životní osudy favorizované herečky Lídy Baarové a politika Jana Masaryka.
21.09.2011 07:30 |

podobné články

Osobnosti: Alois Jirásek (30 článků) , Karel Čapek (262 článků) , František Hrubín (6 článků) , Lída Baarová (510 článků) , Otakar Vávra (106 článků) , Jan Masaryk (142 článků) , Karel Vávra (26 článků)

Návraty k Hrubínovi - snaživé hledání kuriozit

 
Skoro by se jeden mohl radovat, že Oldřich a Božena v brněnském Národním divadle a Křišťálová noc ve Švandově divadle Praha představují návraty ke skutečné české dramatické tvorbě, nota bene k největšímu lyrickému epikovi - Františku Hrubínovi. V Brně si ale operním aranžmá komorního historického dramatu vylámal zuby Pavol Juráš, na Smíchově si s Hrubínem jenom nepříliš porozuměl Štěpán Pácl.
24.05.2011 08:15 |

podobné články

Osobnosti: František Hrubín (6 článků) , František Pavol (2 články)

Luděk Munzar: Měl jsem to štěstí potkat Františka Hrubína

 
Před dvaceti lety opustil jeden z největších českých herců Luděk Munzar společně s manželkou Janou Hlaváčovou Národní divadlo. Tři roky před tím natočil v režii Františka Vláčila svůj poslední film Mág. V pátek večer vystoupí v pražské Viole v repríze komponovaného pořadu Obleču tě do hvězd a zároveň v těchto dnech natáčí film Jana Hřebejka Nevinnost.
17.09.2010 12:00 |

podobné články

Osobnosti: Jana Hlaváčová (245 článků) , Jan Hřebejk (540 článků) , Luděk Munzar (114 článků) , František Hrubín (6 článků) , František Vláčil (20 článků)
« Předchozí 1 Další »