Články k osobnosti

Fráňa Šrámek

  spisovatel, básník, dramatik a buřič

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o Fráňa Šrámek »
 

Fráňa Šrámek: Neznámý známý bojovník i pacifista

 
Stříbrný vítr , Měsíc nad řekou , Splav . Fráňa Šrámek jako synonymum romantiky. Trochu bychom však známému básníkovi křivdili, kdybychom jej považovali za rozervaného a emočně labilního poetu. Přes svůj až pacifistický postoj byl překvapivě i docela pěkným bouřlivákem.
11.01.2019 20:00 |

podobné články

Osobnosti: Fráňa Šrámek (8 článků)

Fráňo, to je konec!

 
Básníkovi lásky Fráňu Šrámkovi (1877–1952) zvoní hrana.
16.06.2017 12:15 |

podobné články

Osobnosti: Fráňa Šrámek (8 článků)

Goldie Hawn: Muži jsou zrozeni k šíření svého semene

 
Básník Fráňa Šrámek ve své básni Splav veršuje, že „muž má touhu rozsévače, žena má úrodný klín.“ Český poeta před 101 lety psal otevřeně o něčem, co evoluce v mužích vypěstovala před miliony let. A rozhodně se tím odmítá trápit také americká herečka Goldie Hawn. Jako by četla Šrámkovu sbírku, sama teď prohlásila: „Muži jsou stvořeni k šíření svého semene.“
23.05.2017 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Goldie Hawn (101 článků) , Fráňa Šrámek (8 článků)

Co způsobí vynucená monogamie?

 
Jak píše básník Fráňa Šrámek v jednom ze svých veršů ve Splavu, muž má touhu rozsévače, žena úrodný klín. Platí to obecně na celou živočišnou říši. Samci včetně mužů mají evolučně přirozenou touhu roznést své spermie na maximum samic. Jenže ne vždy je polygamie u jejich druhu možná. Mnohdy tak volí z existenčních důvodů monogamii, ale jen zřídka ji dodržují stoprocentně. Pokud k tomu nejsou donuceni jako řada pavouků. Samice samečky pro jistotu začnou žrát už při kopulaci. Aby nemohli zanášet jinam. To z těchto samců činí extrémně vybíravé tvory, kteří jdou jen po nejplodnějších sexbombách.
09.06.2016 08:05 |

podobné články

Osobnosti: Fráňa Šrámek (8 článků)

Rande šéfa spravedlnosti: Pelikánovo divočení v Divoké Šárce

 
Chtěl bych tě potkati v lukách... lkal kdysi bard vášně Fráňa Šrámek. Jenže luka jsou v metropoli pod asfaltem, a tak ministr spravedlnosti Robert Pelikán (35, za ANO) potkává dívku Báru na loučce koupaliště v Divoké Šárce.
19.07.2015 06:25 |

podobné články

Osobnosti: Fráňa Šrámek (8 článků) , Robert Pelikán (436 článků)

Návrat lyrického Šrámka na vinohradskou scénu

 
Fráňu Šrámka zná dnešní mladá generace v lepším případě jako básníka „povinné školní četby“, autora románu Stříbrný vítr, v horším pak vůbec ne. Jako dramatika ho ale zná dnes už málokdo. Hry Červen, Léto, Měsíc nad řekou, Hagenbek či Zvony jsou na českých jevištích vzácnými hosty.
05.03.2015 08:31 |

podobné články

Osobnosti: Fráňa Šrámek (8 článků)

Kytarista Rolling Stones se do rakve nechystá! V 67 letech chce MIMINKO!

 
Rocker Ronnie Wood je osminásobným dědou. Jenže to a ani fakt, že má už sedmašedesát, v něm netlumí touhu rozsévače, jak o ní píše Fráňa Šrámek ve Splavu. Britský hudebník se nechal slyšet, že by si rád pořídil dalšího vlastního potomka. Co na tom, že až bude dítěti osmnáct, jemu – bude-li živ – bude na dortu plápolat minimálně pětaosmdesát svíček.
28.07.2014 10:00 |

podobné články

Osobnosti: Fráňa Šrámek (8 článků)

Ronnie Wood z Rolling Stones chce v osmašedesáti další dítě!

 
Rocker Ronnie Wood je osminásobným dědou. Jenže to ani fakt, že má už sedmašedesát, v něm netlumí touhu rozsévače, jak o ní píše Fráňa Šrámek ve Splavu. Britský hudebník se nechal slyšet, že by si rád pořídil dalšího vlastního potomka. Co na tom, že až bude dítěti osmnáct, jemu – bude-li živ – bude na dortu plápolat minimálně pětaosmdesát svíček.
22.07.2014 20:05 |

podobné články

Osobnosti: Fráňa Šrámek (8 článků)
« Předchozí 1 Další »