Články k osobnosti

Ferdinand Peroutka

  prozaik, žurnalista, dramatik a esejista

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o Ferdinand Peroutka »
 

Soud pravomocně v kauze Peroutka: Stát se musí za Zemana omluvit

 
Za prezidenta Miloše Zemana (75) se musí omluvit stát. Rozhodl tak Městský soud v Praze, který řešil výrok hlavy státu o Ferdinandu Peroutkovi (†83) a jeho údajném článku velebícím Adolfa Hitlera (†56).
03.07.2020 12:10 |

podobné články

Osobnosti: Adolf Hitler (734 článků) , Ferdinand Peroutka (211 článků) , Miloš Zeman (24024 článků)

„Hitler je gentleman.“ Významný posun v rozepři

 
Stát se musí prostřednictvím ministerstva financí omluvit za to, že prezident Miloš Zeman opakovaně označil novináře Ferdinanda Peroutku za autora článku "Hitler je gentleman". Dnes o tom rozhodl pražský městský soud, jenž tak částečně vyhověl odvolání žurnalistovy vnučky Terezie Kaslové. Verdikt je pravomocný, Kaslová se však obrátí ještě na Nejvyšší soud. Trvá totiž na omluvě za všechny prezidentovy výroky včetně těch, které odvolací senát označil za hodnotící soudy. Svůj názor k celé věci již napsal i hradní mluvčí Jiří Ovčáček.
02.07.2020 15:40 |

podobné články

Osobnosti: Ferdinand Peroutka (211 článků) , Miloš Zeman (24024 článků)

Stát se musí omluvit za Zemanovy výroky o novináři Peroutkovi

 
Stát se musí prostřednictvím ministerstva financí omluvit za některé výroky, které pronesl prezident Miloš Zeman o novináři Ferdinandu Peroutkovi. Dnes o tom rozhodl pražský městský soud, jenž částečně vyhověl odvolání žurnalistovy vnučky Terezie Kaslové. Verdikt je pravomocný, lze se proti němu dovolat k Nejvyššímu soudu.
02.07.2020 12:40 |

podobné články

Osobnosti: Ferdinand Peroutka (211 článků) , Miloš Zeman (24024 článků)

Stát se musí omluvit za výroky Zemana o článku o Hitlerovi. Peroutkova vnučka chce víc

 
Stát se musí prostřednictvím ministerstva financí omluvit za výroky, které pronesl prezident Miloš Zeman o novináři Ferdinandu Peroutkovi. Ve čtvrtek o tom rozhodl pražský městský soud, jenž částečně vyhověl odvolání žurnalistovy vnučky Terezie Kaslové. Verdikt je pravomocný, lze se proti němu dovolat k Nejvyššímu soudu. Kaslová se kvůli výrokům prezidenta Zemana obrátí ještě na Nejvyšší soud. Od státu chce omluvu za všechny pronesené výroky. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru zdůraznil, že u třech ze čtyřech výroků uspělo ministerstvo financí. Ministerstvo financí předpokládá, že podá dovolání proti dnešnímu rozsudku, také právní zástupce Hradu Marek Nespala novinářům řekl, že podání dovolání je pravděpodobné.
02.07.2020 12:40 |

podobné články

Osobnosti: Ferdinand Peroutka (211 článků) , Miloš Zeman (24024 článků)

Odvolací soud projedná Zemanovy výroky o novináři Peroutkovi

 
Pražský městský soud dnes projedná odvolání ve sporu vnučky novináře Ferdinanda Peroutky s ministerstvem financí. Pře se týká výroků prezidenta Miloše Zemana, který mimo jiné tvrdil, že Peroutka napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem "Hitler je gentleman". Obvodní soud loni žalobu zamítl s tím, že projev hlavy státu nemůže být nesprávným úředním postupem, za který nese odpovědnost stát.
02.07.2020 06:30 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (24024 článků) , Ferdinand Peroutka (211 článků)

Berwid-Buquoy (KDU-ČSL): Jan Bervida a jeho zpravodajské akce „Svobodné Evropy“

 
Dne 25.02. 1949 si ředitel americké CIA, Allen Welsh Dulles, pozval k sobě vedení „Rady svobodného Československa“ (The Council of Free Czechoslovakia) ve složení Petr Zenkl, Ing. Jan Bervida, Julius Firt a Ferdinand Peroutka.
30.03.2020 18:35 |

podobné články

Osobnosti: Ferdinand Peroutka (211 článků) , Julius Firt (1 článek) , Petr Zenkl (2 články)

Ferdinand Peroutka bude mít v Praze 5 sochu. Stát by mohla blízko domu, kam si pro něj přišli nacisté

 
Novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka bude mít v Praze 5 sochu. Stát by mohla v parku u vily Portheimka na Smíchově nedaleko radnice městské části, uvedla mluvčí Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Šárka Kuželová. Peroutkovi zastupitelé Prahy 5 již udělili čestné občanství. Novinář se dostal do centra pozornosti také kvůli slovům prezidenta Miloše Zemana, který v lednu 2015 hovořil o selhání intelektuálů při nástupu nacismu. Vnučka novináře Terezie Kaslová požaduje po státu za prezidentova slova omluvu.
02.03.2020 11:05 |

podobné články

Osobnosti: Ferdinand Peroutka (211 článků) , Miloš Zeman (24024 článků)

Kauza Peroutkovy vnučky: Hradní právník trvá na výchovném trestu, z prezidenta nelze dělat trhací kalendář

 
Právník Marek Nespala se v Českém rozhlase důrazně opřel do vnučky Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslové a popsal, proč by měla být výchovně potrestána. Prý ji v minulosti upozorňoval, že nemá prezidenta žalovat, ale ona ho neposlechla. A teď by za to měla pocítit nějakou sankci. Osobně je prý navíc přesvědčen, že sám Peroutka by žalobu nepodal. Jak na to přišel? Nahlédněte.
27.01.2020 21:15 |

podobné články

Osobnosti: Ferdinand Peroutka (211 článků)

Zaplaťte náklady na právníky! Kauza Peroutka nekončí. Zeman chce „vychovat“ Kaslovou

 
Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová podala odvolání proti rozsudku, který zamítl její žalobu na stát kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu jejího děda. Na dotaz ČTK to sdělila místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná. Odvolal se i prezident jakožto vedlejší účastník sporu, a to kvůli tomu, že mu soud přiznal jen deset procent z požadovaných nákladů na právní zastoupení. ČTK to řekl prezidentův advokát Marek Nespala.
25.01.2020 18:51 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (24024 článků) , Ferdinand Peroutka (211 článků)

Kopnout Ovčáčka do p*dele? Jako Goebbels, stojí v listu, který vedl Ferdinand Peroutka

 
Osoba Jiřího Ovčáčka na některé lidi působí jako červený hadr na býka. V pořadu Pro a Proti se střetl s Jiřím Růžičkou, senátorem za Prahu 6. Růžička argumentuje, že bezpečnostní opatření na Pražském hradě jsou přehnaná. Jiří Ovčáček namítal, že jsou nutná a „taková je doba“. Přidal příklady z jiných evropských měst a pamětihodností. Ale jeho slova zřejmě rozlítila Davida Bartoně ze serveru Přítomnost.cz., protože sepsal krátkou glosu s názvem: „Proč nekopnout Ovčáčka do prdele?“
21.01.2019 12:06 |

podobné články

Osobnosti: Ferdinand Peroutka (211 článků) , David Růžička (4 články) , Jiří David (117 článků) , David Růžička (4 články)

Jiří Ovčáček už nehledá Peroutkův článek. Ale studiem jeho doby došel k tomuto varování pro dnešní společnost

 
Časopis Reflex přinesl interview s člověkem, do kterého se kritici a odmítači prezidenta Zemana trefují již dlouho. Není to nikdo jiný než prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Témata byla různá, od nedostatku satiry přes Ferdinanda Peroutku až po vyhozený věnec na Národní třídě. A Ovčáček také varoval před fašismem: „Byli to lidé z tzv. vyšších vrstev, kteří podlehli fašismu. Byli to lékaři, právníci, kteří už v té době začali přijímat protižidovské zákony. Byli to někteří studenti filozofické fakulty, kteří zavázali smyčku kolem krku busty TGM. Nepodceňujme tyto věci.“
03.01.2019 20:30 |

podobné články

Osobnosti: Ferdinand Peroutka (211 článků) , Jiří Zeman (1243 článků)

Babiš v Itálii citoval Komenského. Experti výrok o migraci marně hledají

 
Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý zaletěl do Itálie hájit protiimigrační politiku české vlády. Jako argument, proč uprchlíky nepřijímat, tam mimo jiné použil údajný výrok Jana Amose Komenského o tom, jak řešením migrace není přesidlování národů, ale jejich vzdělávání. Jenže učitel národů podle odborníků nikdy nic podobného neřekl, všiml si web Aktuálně.cz. Premiér podle nich účelově smíchal několik jeho myšlenek, které byly platné v 17. století a nyní postrádají kontext. Prezident Miloš Zeman zas v minulosti tvrdil, že novinář Ferdinand Peroutka napsal článek Hitler je gentleman.
29.08.2018 17:55 |

podobné články

Osobnosti: Ferdinand Peroutka (211 článků) , Andrej Babiš (18926 článků) , Miloš Zeman (24024 článků)

ČT: Hrad už po zrušení verdiktů v kauze Peroutka nečelí exekuci

 
Obvodní soud pro Prahu 1 zastavil exekuci, které čelila prezidentská kancelář kvůli nerespektování verdiktu v kauze výroků prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi. Upozornila na to dnes Česká televize (ČT). Krok přišel poté, co Nejvyšší soud zrušil rozsudky, které Hradu ukládaly, aby se za část výroků omluvil Peroutkově vnučce Terezii Kaslové. Obvodní soud bude o celém sporu rozhodovat znovu.
16.07.2018 21:45 |

podobné články

Osobnosti: Ferdinand Peroutka (211 článků) , Miloš Zeman (24024 článků)

Jak zastavit prezidenta, když uráží lidi?

 
Spor kolem výroků prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi působí dojmem, že když vás urazí hlava státu, nemáte šanci dosáhnout toho, aby se vám také omluvila. Ve skutečnosti ale celá věc není tak nesmyslná, jak se může zdát.
31.05.2018 20:00 |

podobné články

Osobnosti: Ferdinand Peroutka (211 článků) , Miloš Zeman (24024 článků)

Novinář Josef Klíma odmítá převzít státní vyznamenání od Miloše Zemana. Nedělá prý republice dobrou reklamu

 
Novinář a spisovatel Josef Klíma by od prezidenta Miloše Zemana nepřijal státní vyznamenání, na které ho navrhli poslanci. Odmítavý postoj zdůvodnil mimo jiné prezidentovým napadáním žurnalistů a útokem hlavy státu na novináře Ferdinanda Peroutku. Klíma to řekl serveru Seznam Zprávy.
27.05.2018 16:55 |

podobné články

Osobnosti: Ferdinand Peroutka (211 článků) , Josef Klíma (215 článků) , Miloš Zeman (24024 článků)

Klíma vystartoval proti Zemanovi. Metál od něj by i kvůli Peroutkovi nepřijal

 
Poslanci navrhli novináře a spisovatele Josefa Klímu na státní vyznamenání. Toho sice nominace potěšila, ale vyznamenání by si z rukou prezidenta Miloše Zemana nepřevzal. Svůj postoj zdůvodňuje Zemanovými výpady proti žurnalistům a jeho útokem na novináře Ferdinanda Peroutku. Svůj postoj Klíma uvedl pro web Seznam Zprávy.
27.05.2018 16:45 |

podobné články

Osobnosti: Ferdinand Peroutka (211 článků) , Josef Klíma (215 článků) , Miloš Zeman (24024 článků)

Právník Hradu si u kauzy Peroutka mne ruce. Ze sporu se vyvlékl

 
Rozhodnutí Nejvyššího soudu v otázce sporu o výroky Miloše Zemana o spisovateli Ferdinandu Peroutkovi označil právník Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Marek Nespala za satisfakci a úspěch prezidentské kanceláře. Soud podle něj dal KPR za pravdu a vyhověl dovolání v tom, že kancelář prezidenta neměla v tomto sporu vystupovat. Nespala to ve čtvrtek řekl ČTK. Další postup podle něj bude záležet na obvodním soudu a zejména na vnučce Peroutky Terezii Kaslové, která KPR zažalovala. Kaslová řekla, že se chce o dalším postupu poradit s právníky.
24.05.2018 15:50 |

podobné články

Osobnosti: Ferdinand Peroutka (211 článků) , Miloš Zeman (24024 článků)

Zeman udělal nebývalý krok. Přiznal chybu kvůli citaci Peroutkova článku

 
Prezident Miloš Zeman považuje za chybu, že citoval článek novináře Ferdinanda Peroutky, který se nemůže najít. U jiných Peroutkových článků by podle něj problém nevznikl. Jako příklad uvedl článek „Češi, Němci a židé“, který je podle Zemana „odporně antisemitský“. Podle Zemana byl Peroutka bezesporu velký novinář, který ale v určité fázi podlehl nacistické ideologii. „To je dokázáno právě jeho články jak z druhé republiky, tak z protektorátu,“ uvedl ve středu Zeman na Žofínském fóru.
23.05.2018 15:45 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (24024 článků) , Ferdinand Peroutka (211 článků)

Nejvyšší soud nařídil kvůli sporu Zemana o Peroutkovi nové projednání

 
Nejvyšší soud (NS) vrátil spor o omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu novináře Ferdinanda Peroutky Obvodnímu soudu pro Prahu 1 k novému projednání. ČTK to dnes řekla Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. NS výsledek zatím nezveřejnil. Činí tak až ve chvíli, kdy je rozsudek doručen účastníkům sporu.
22.05.2018 21:30 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (24024 článků) , Ferdinand Peroutka (211 článků)

Kauza Peroutka: Rozhodnutí v červnu

 
Výroky prezidenta Miloše Zemana (73) o novináři Ferdinandu Peroutkovi včera řešil Nejvyšší soud. Své závěry zveřejní v červnu.
18.05.2018 10:20 |

podobné články

Osobnosti: Ferdinand Peroutka (211 článků) , Miloš Zeman (24024 článků)
« Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Další »