Článek

Zvítězili jsme nad deltou, hlásí viroložka. Další koronavirovou vlnu Izrael nečeká

 
Izraeli se podařilo porazit variantu koronaviru delta a lze očekávat, že se epidemická situace v zemi zklidní aspoň na půl roku. Podle listu The Times of Israel to uvedla přední izraelská viroložka Rivka Abulafiaová-Lapidová. Pokles v počtech nových případů koronavirové nákazy přitom přičetla tomu, že třetí posilující dávku vakcíny proti covidu-19 obdržely už miliony Izraelců.
13.10.2021 19:30 |

podobné články

Osobnosti: Israel Israel (18 článků)
Podobné články

Česko riskuje novou vlnu? Bez sekvenování vzorků jsme slepí, varuje viroložka

 
Česko rozvolňuje, v pondělí 24. května přijde další porce novinek včetně otevření hotelů a penzionů či návratu zbylých žáků do škol bez rotací. A Češi s očekáváním vyhlíží volnější léto. S rozvolněním jdou však ruku v ruce i jisté obavy - nestihne zatím neproočkovanou zemi další vlna? Viroložka Ruth Tachezy upozorňuje na nutnost tzv. sekvenování. Testování vzorků nakažených a odhalování nových mutací a variant viru. Pro zvládnutí pandemie je klíčové a bez něj hrozí, že bude stát slepý, podotýká. Jenže se současným přístupem k sekvenování jsme další vlně blíž, varuje. A podobně mluví i další odborníci.
22.05.2021 05:15 |

podobné články

Viroložka Soňa Peková: Letos do zahraničí nejezděte

 
Aniž by se o to snažila, stala se viroložka Soňa Peková přes noc doslova koronavirovou celebritou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ji na začátku pandemie veřejně obvinil, že se při nešikovném odběru vzorku od pacienta sama nakazila. Za omyl se později omluvil, přesto zůstalo jméno viroložky od té doby ve veřejném prostoru. Peková se v rozhovoru pro Novinky svěřila, jak svou popularitu vnímá. A řeč byla i o rizicích spojených s dovolenou v zahraničí.
10.06.2020 09:55 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1611 článků) , Adam Vojtěch (1246 článků)

Nakažených Čechů přibývá, viroložka promluvila: Tímhle prochází pacient s koronavirem

 
Stále není důvod k panice, ale lhostejnost je také špatná. Tak se staví k šířící se nákaze koronavirem uznávaná viroložka Ruth Tachezy. Česko má zatím 40 nemocných, každým dnem přibývají další. Vláda zakázala akce nad 100 lidí a zavřela všechny školy. Jak je o ně postaráno v českých nemocničních zařízeních? I na to odpovídá Tachezy v rozhovoru pro eXtra.cz.
10.03.2020 12:46 |

podobné články

Viroložka Soňa Peková je obžalovaná za podvod: Hrozí jí deset let odnětí svobody

 
Známá viroložka Soňa Peková, podnikatel Roman Janoušek a další tři lidé se chystají před soud kvůli finančním machinacím ve firmě Chambon. Podle informací přijali vysoké částky peněz od zdravotních pojišťoven. Na ty ale podle všeho neměla laboratoř právo. Známá lékařka nyní čelí obžalobě a od soudu může odejít s pouty přímo do vězení.
28.08.2020 15:35 |

podobné články

Západonilská horečka mohla být v ČR i dříve, jen ji lékaři neodhalili, soudí viroložka

 
Ačkoliv lékaři evidují zatím pouze dva případy lidí, kteří se v tuzemsku nakazili západonilskou horečkou, nemusí to nutně znamenat, že se zde onemocnění rozšířilo až nyní. Jak připomněla viroložka Hana Zelená ze Zdravotního ústavu v Ostravě, nemuselo se v minulosti podařit nákazu odhalit.
02.10.2018 14:32 |

podobné články

Česká viroložka o koronaviru: Věřím, že nákaza může zmizet s příchodem jara

 
Koronavirus nazvaný Covid-19, který se v únoru z Číny rozšířil i do Evropy, děsí svět. Ačkoliv počet nakažených i obětí se každým dnem zvedá, je možné, že k poklesu stačí jen změna ročního období. Stejně jako například chřipka, i nová nemoc je virové onemocnění, které může s oteplením ztratit na síle. Pro eXtra.cz o tom promluvila viroložka Ruth Tachezy.
27.02.2020 15:21 |

podobné články

V Česku byl potvrzen koronavirus: Viroložka řekla, jak se nenakazit a čím nahradit roušku

 
Česko potvrdilo 1. března 3 případy koronaviru, lidé si dělají zásoby potravin a vykoupili respirátory i dezinfekce. Taková panika není namístě, uklidňuje uznávaná viroložka Ruth Tachezy. Ve velkém rozhovoru pro eXtra.cz radí, jak se nákaze spolehlivě vyhnout a co dalšího se dá preventivně dělat, když není po ruce rouška.
27.02.2020 19:01 |

podobné články

Čínská viroložka vyšetřovala koronavirus. Ve strachu o život utekla do USA

 
Čínská viroložka Li-Meng Jen (36) na počátku roku 2020 dostala tajný úkol od svého nadřízeného, měla nashromáždit co nejvíce důkazů o novém koronaviru, který vypukl v čínském městě Wu-chan. To, co objevila, vedlo k jejímu útěku ze země. V Číně nechala rodinu, přátele i kariéru, ve strachu o život se jí podařilo dostat do Spojených států, kde se podle vlastních slov „ukrývá na bezpečném místě“. Našla důkazy o tom, jak se čínské úřady pokoušejí nákazu utajit, jak ignorují varování jejích kolegů o tom, že koronavirus se evidentně šíří mezi lidmi. V obavách, že ji Peking „nechá zmizet“, raději odjela. Její příběh přinesl list Daily Mail.
16.08.2020 17:35 |

podobné články

Viroložka po útěku z Číny: Koronavirus je uměle vyrobený. Světové kapacity nepřesvědčila

 
Čínská viroložka Li-Meng Jen (36) v dubnu utekla do Spojených států a před časem slíbila zveřejnit důkazy o tom, že byl koronavirus uměle vytvořen v čínských laboratořích. Vědkyně dostála svému slibu a na webu Zenodo publikovala své závěry. Podle ní Číňané stvořili smrtící koronavirus manipulací genetického materiálu jiných virů. Světoví experti dlouho čekali na důkazy, které Jen v Číně posbírala, z její předložené zprávy, o níž se domnívali, že potvrdí jejich domněnky o vzniku koronaviru, jsou však zklamaní. „Vše je nepodložené a neprůkazné,“ stěžují si. Zprávu přinesl list Daily Mail.
16.09.2020 21:45 |

podobné články

Přední viroložka: Boj s koronavirem bude maraton. Roušky neodložíme nejméně dva roky

 
Přední španělská viroložka Margarita del Valová promluvila o současné situaci v Evropě, kde mnoho států včetně Česka čelí masivnímu přírůstku nakažených kvůli podzimní vlně koronaviru a kvůli které musí zavádět přísné restrikce. Podle del Valové se svět musí připravit na „koronavirový“ maraton, konkrétně roušky se prý budou nosit nejméně dva roky. Zprávu přinesl list Daily Mail.
09.10.2020 21:00 |

podobné články

Viroložka Tachezy o nových mutacích i cestách za hranice: „Důvod k obavám máme“

 
Pandemie je v Česku na mírném ústupu. Přesto viroložka Ruth Tachezy vyzývá k opatrnosti, trpělivosti a pokoře. Nové varianty koronaviru by totiž ještě mohly náš návrat do „normálu“ zkomplikovat a oddálit. V pořadu Epicentrum mimo jiné uvedla,  že by zpřísnila zejména podmínky návratu ze zahraničí.
08.04.2021 05:20 |

podobné články

Rozpuštěná skupina odborníků: Od premiéra přišly podpásovky, stěžuje si viroložka Tachezy

 
Ministerstvo zdravotnictví ukončilo spolupráci s poradní skupinou MeSES, která radila s postupem během boje s pandemií koronaviru i s rozvolňováním. Jedním ze členů byla i viroložka Ruth Tachezy, která Blesk Zprávám řekla, že se jejich skupina sice zpočátku dočkala vyslyšení, ale později také podpásovek.
19.05.2021 10:50 |

podobné články

MeSES? Pomoct Česku byla naše občanská povinnost, říká viroložka Tachezy

 
Viroložka Tachezy má za to, že vláda rozpustila mezioborovou skupinu MeSES, protože se rozhodla jít pohodlnější cestou. Sama ale nelituje, že nabídla státu pomoc. Ona i její kolegové to prý považovali za svou občanskou povinnost. Jako odbornice vládě doporučila testovat žáky i v září a prozradila, kdo se proti covidu bude muset očkovat pravidelně.
22.05.2021 09:20 |

podobné články

Osobnosti: Ona Ona (197 článků) , Sam Sam (500 článků)

Epicentrum: Viroložka Tachezy o protilátkách proti covidu. Dokazují bezinfekčnost?

 
Uznat či neuznat množství protilátek v krvi jako důkaz bezinfekčnosti je tématem, které v posledních dnech rozvířilo vášnivou debatu nejen mezi politiky, odborníky, ale také v rámci široké veřejnosti. Co to přesně protilátky jsou, jaké známe druhy? Jaká hladina představuje dostatečnou ochranu? Nejen na tyto otázky odpovídala ve středečním Epicentru viroložka a vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, Ruth Tachezy.
11.08.2021 14:50 |

podobné články

Hamas se rozmyslel a navrhl příměří, Izrael odmítl

 
Izrael v neděli odmítl návrh palestinckého hnutí Hamas na prodloužení humanitárního příměří. Ještě v sobotu však samotný Izrael navrhoval prodloužit klid zbraní, Hamas však tento návrh ignoroval a zahájil ostřelování . Sedmidenní příměří navrhl také americký ministr zahraničí John Kerry, i to však Izrael odmítl.
27.07.2014 16:10 |

podobné články

Osobnosti: John Kerry (174 článků) , John Kerry (149 článků)

Klid zbraní v Gaze: Izrael se po dvou dnech bojů domluvil s islamisty na příměří

 
Izrael a radikální palestinská skupina Islámský džihád se dohodly na příměří v Pásmu Gazy a jejím okolí. S odvoláním na mluvčího palestinské skupiny o tom informovala agentura AP. Izrael informaci zatím nepotvrdil. Podle médií příměří začalo platit v 5:30 místního času (4:30 SEČ). Několik hodin před tím zahynulo při izraelském útoku na Pásmo Gazy šest lidí. Bilance útoků proti radikálům v Pásmu Gazy, které Izrael zahájil v úterý, tak stoupla na 32 mrtvých a téměř sto zraněných.
14.11.2019 06:55 |

podobné články

Konzervativní strana: Izrael má právo se bránit

 
Konzervativní strana vyzývá země Evropské unie i EU jako celek, aby byla zastavena jakákoli finanční pomoc palestinským organizacím. * Konzervativní strana odsuzuje veškeré pokusy o bojkot Státu Izrael a vyzývá vlády zemí Západu, aby organizacím, které k takovému bojkotu vyzývají, odmítly jakoukoli veřejnou podporu, předně samozřejmě finanční. * Je třeba přesunout velvyslanectví České republiky ve Státě Izrael do Jeruzaléma. Ostatně soudíme, že je třeba pozvat Stát Izrael do NATO.
19.05.2021 11:40 |

podobné články

Viroložka Ruth Tachezy: Kdy skončí koronavirová epidemie a kdy Covid-19 zmizí

 
Zdá se, že v České republice se podařilo dostat koronavirovou epidemii pod kontrolu a vláda proto postupně rozvolňuje opatření. Všechny ale napadá otázka, jestli koronavirus vůbec někdy zmizí. Zeptali jsme se tedy odbornice Ruth Tachezy, jak vývoj koronavirové situace vidí a kdy virus zmizí.
01.05.2020 07:00 |

podobné články

Ztrátu kontroly nad šířením koronaviru hlásí Jižní Korea. Izrael zvažuje uzavření hranic

 
Kromě Číny se již koronavirus šíří nekontrolovaně i v Jižní Koreji, Itálie hlásí dokonce 79 nakažených. Izrael zvažuje možnost uzavřít hranice pro cizince. Píše o tom server Novinky.cz.
23.02.2020 10:30 |

podobné články