Článek

Zprošťující verdikt neznamená chybu žalobce, ohradil se šéf Unie státních zástupců

 
Šéf Unie státních zástupců Zdeněk Matula se důrazně ohradil proti výrokům některých politiků o vyvození osobní odpovědnosti žalobců dozorujících kauzu údajného zneužití Vojenského zpravodajství. ČTK řekl, že státní zástupce má povinnost podat obžalobu, i když je její výsledek nejistý. Zprošťující rozsudek tak podle něj nutně neznamená, že žalobce udělal chybu.
29.05.2015 17:36 |

podobné články

Podobné články

Za osvobození Nagyové přece nemůžeme, brání se žalobci

 
Kritika, která se snesla na hlavy žalobců kvůli případu Jany Nečasové, není na místě, tvrdí šéf Unie státních zástupců Zdeněk Matula. Zprošťující rozsudek podle jeho slov ještě neznamená, že se žalobce dopustil chyby, když zahájil stíhání současné manželky expremiéra Petra Nečase. 
29.05.2015 17:21 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9280 článků) , Jana Nagyová (1549 článků) , Jana Nagyová (1542 článků)

Sehnalová (ČSSD): Být proevropský neznamená být nekritický

 
Rozhovor ministra zahraničí Zaorálka pro Hospodářské noviny vyvolal řadu reakcí, včetně samotného autora, který se ohradil proti dezinterpretaci některých svých výroků. Být proevropský neznamená být nekritický a neznamená ani zavírat oči před problémy, se kterými se Evropská unie potýká a které jsou různým způsobem symbolizovány v různých částech Evropy.
22.03.2017 13:40 |

podobné články

Důvody pro odvolání Pospíšila jsou nepřesvědčivé, říkají státní zástupci

 
Unie státních zástupců považuje důvody, kterými premiér Petr Nečas (ODS) vysvětlil dnešní odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), za nepřesvědčivé. Znepokojuje ji, že ministr nestihl rozhodnout o návrhu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana jmenovat do funkce šéfky Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) ústeckou žalobkyni a předsedkyni unie Lenku Bradáčovou. Vadí jí také, že vláda doposud neschválila Pospíšilem předložený věcný záměr nového zákona o státním zastupitelství. ČTK to dnes sdělil výkonný výbor Unie státních zástupců.
27.06.2012 16:15 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Pospíšil (1882 článků) , Jiří Pospíšil (1882 článků) , Petr Nečas (9280 článků) , Pavel Nečas (446 článků) , Jiří Zeman (1135 článků)

Šéfem Unie státních zástupců se stal Lata, vystřídal Matulu

 
Novým prezidentem Unie státních zástupců se stal Jan Lata z Nejvyššího státního zastupitelství. Po svém zvolení zkritizoval snahy některých politiků o omezení pravomocí veřejných žalobců. ČTK o tom v tiskové zprávě informoval člen výkonného výboru unie Ondřej Šťastný.
01.04.2017 17:55 |

podobné články

Osobnosti: Jan Šťastný (35 článků)

Válka gangů, zhodnotil John situaci na zastupitelství

 
Předseda Věcí veřejných (VV) Radek John dnes vývoj sporu státních zástupců komentoval slovy, že současná situace okolo státních zastupitelství už není válkou státních zástupců, ale připomíná válku gangů. Šéf poslaneckého klubu opoziční ČSSD Jeroným Tejc podotkl, že v nynější zoufalé situaci sklízí ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) jen plody toho, co sám zasel.
24.02.2012 18:05 |

podobné články

Osobnosti: Radek John (2465 článků) , Jiří Pospíšil (1882 článků) , Jeroným Tejc (662 článků) , Jiří Pospíšil (1882 článků)

Žalobce Nagyové: Verdikt je nezákonný, chystám se na druhé kolo

 
Státní zástupce Rostislav Bajger považuje rozsudek zprošťující Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, a tři vojenské důstojníky obžaloby ze zneužití tajné služby za nezákonný. Hlavní líčení podle něj důkazy proti obžalobě nepřineslo.
29.05.2015 14:15 |

podobné články

Osobnosti: Jana Nagyová (1549 článků) , Jana Nagyová (1542 článků)

Snížení platů státních zástupců bylo zákonné, rozhodl Ústavní soud

 
Ústavní soud (ÚS) ve čtvrtek odmítl, že by snížení příjmů státních zástupců v roce 2010 nebylo v souladu s Ústavou. Vláda Jana Fischera kvůli úsporným opatřením vzala žalobcům z mezd čtyři procenta. Ustanovení zákona bylo dočasné, platilo do konce roku 2010. Verdikt ÚS oznámil jeho předseda Pavel Rychetský.
14.07.2011 09:50 |

podobné články

Osobnosti: Jan Fischer (1746 článků)

Zprošťující verdikt v případu znásilnění šestileté je pravomocný

 
Obavy z dalších soudních jednání už nemusí mít dvojice z Plzeňska, kterou letos v květnu Krajský soud v Plzni zprostil obžaloby ze znásilnění šestiletého dítěte. Osvobozující verdikt je nyní pravomocný, v případu se podle zjištění ČTK neodvolal ani státní zástupce ani obžalovaní.
28.06.2010 12:00 |

podobné články

Za smrt dvou školáků zlínští úředníci nemohou, rozhodl soud

 
Okresní soud ve Zlíně vynesl ve středu verdikt v kauze pádu stromu, který před dvěma roky zabil v centru Zlína dva dvanáctileté školáky. Na lavici obžalovaných usedli tři úředníci zlínského magistrátu a od soudkyně Jitky Macháňové si vyslechli zprošťující verdikt.
24.02.2011 15:05 |

podobné články

Zprošťující verdikt v kauze Nečesaný: Kritika soudů i policie

 
Celkem 95 stran a bezmála 300 bodů odůvodnění má rozsudek, který s konečnou platností osvobodil loni v listopadu Lukáše Nečesaného (26). Muž byl předtím třikrát odsouzen na 13 let za loupežné přepadení kadeřnice Ludmily B. v Hořicích. Dva roky si i odseděl... Verdikt Krajského soudu v Hradci Králové kritizuje práci soudů i policejních vyšetřovatelů.
20.03.2018 08:10 |

podobné články

Peake dnes slíbila nový tým státních zástupců, kteří budou potírat korupci, návrh je však zatím v plenkách

 
Koaliční skupina pro reformu justice a státních zastupitelství se ve čtvrtek sejde s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Představitelé vlády by s ním měli diskutovat o vytvoření týmu státních zástupců, kteří by se specializovali na velké korupční případy a závažnou kriminalitu.
23.10.2011 16:25 |

podobné články

Neveřejná schůzka ve Špindlu: Marek Benda napadl přítomného Ištvana

 
MF Dnes píše o zasedání ústavně právního výboru sněmovny ve Špindlerově Mlýně. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (za ANO) si tam údajně chtěla otestovat podporu chystaného zákona o státních zastupitelstvích. Jenže neuspěla ani u státních zástupců, ani u politiků. Exministr spravedlnosti z ODS Pavel Blažek situaci zhodnotil tak, že se zvětšila skupina osob, které se obávají zvýšení nezávislosti státních zástupců. Návrh, který se chystá státní zástupce spíše omezit, ostře kritizovala pražská vrchní státní zástupkyně Bradáčová.
05.09.2014 08:31 |

podobné články

Osobnosti: Marek Benda (520 článků) , Pavel Blažek (551 článků) , Helena Válková (343 článků) , Pavel Marek (192 článků) , Pavel Marek (208 článků) , Marek Blažek (5 článků)

Nejvyšší správní soud rozhodne spor vrcholných státních zástupců

 
Vrchní státní zástupce v Praze Vlastimil Rampula na straně jedné a plzeňská krajská státní zástupkyně Marie Poláková s prezidentkou Unie státních zástupců Lenkou Bradáčovou na straně druhé. To jsou hlavní aktéři sporu, který hýbe celou soustavou státního zastupitelství. Podle Polákové s Bradáčovou totiž hrozí nebezpečí, že by žalobci mohli být trestáni svými nadřízenými za jiný právní názor.
13.10.2011 16:30 |

podobné články

Vydržte pane Ištvane, slušní lidé jsou za vámi. Na podporu vrchního žalobce se podepisuje petice

 
ParlamentníListy.cz obdržely informaci, že vzniká petice na podporu žalobce Iva Ištvana. Podpořit chce jeho boj proti korupci. Petice vznikla i proto, že se objevují hlasy kritizující postup státních zástupců a policie v kauze Nagyová. Zpochybněn byl průběh zatýkání a expremiér Nečas tvrdí, že jde o vykonstruovaný politický proces.
13.07.2013 12:25 |

podobné články

Krejčířův žalobce nadával na policisty. Bradáčová ho sesadila

 
V týmu elitních pražských státních zástupců specializovaných na tu nejzávažnější hospodářskou kriminalitu a korupční delikty musel podle zjištění Práva skončit dlouholetý žalobce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře Vladimír Trýzna.
21.08.2015 14:59 |

podobné články

Osobnosti: Radovan Krejčíř (719 článků)

Rampula s Grygárkem oficiálně rezignovali na posty státních zástupců

 
Bývalý šéf pražského vrchní státního zastupitelství (VSZ) Vlastimil Rampula a jeho náměstek Libor Grygárek v pátek rezignovali na funkce státních zástupců. Uvedl to server Respekt.cz a potvrdila to mluvčí ministerstva Petra Hrubá. Rampula v polovině června musel odejít z čela VSZ. Nejvyšší správní soud dal za pravdu exministrovi Jiřímu Pospíšilovi (ODS), který ho loni odvolal. Grygárek od té doby státní zastupitelství vede.
02.07.2012 13:35 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Pospíšil (1882 článků) , Jiří Pospíšil (1882 článků) , Vlasta Hrubá (5 článků)

EU zavádí společného prokurátora, příliš se o tom nemluví. Pelikán hlasoval pro, Jourová už plánuje, co všechno nám bude moci provádět

 
EU schválila nový unijní úřad, takzvaného Evropského žalobce. Má především zamezit zneužívání peněz a korupci. Evropský žalobce se má napříč členskými zeměmi zaměřit na podvody, kvůli kterým přichází Evropská unie až o desítky miliard eur ročně. Vznik nového úřadu však nevítají všichni čeští politici s nadšením a například Polsko, Maďarsko, Nizozemí či Švédsko se této spolupráce vyvarují. Česká republika se však k dalším 19 zemím, které pravomoci žalobce schválili, připojila.
14.10.2017 15:25 |

podobné články

Evropská unie zavádí Úřad evropského veřejného žalobce

 
Na Radě pro spravedlnost a vnitro, která se konala dne 12. října 2017, ministři spravedlnosti zemí Evropské unie vyslovili finální souhlas se zřízením Úřadu evropského veřejné žalobce (EPPO). Ten bude fungovat jako jednotný orgán zřízený mimo stávající unijní orgány ve všech dvaceti členských státech, které se budou účastnit posílené spolupráce. Úřad by měl vyšetřovat a stíhat za určitých podmínek trestné činy poškozující finanční zájmy Evropské unie. Evropský parlament odsouhlasil zřízení úřadu již 5. října 2017.
12.10.2017 17:30 |

podobné články

Bárta využil imunity, nechal se zprostit viny a rozjíždí další boj proti kmotrům

 
Pražský městský soud dnes potvrdil zprošťující rozsudek v trestní kauze předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a poslance Jaroslava Škárky. Nevyhověl odvolání státního zastupitelství, které politiky vinilo z podplácení a z přijetí úplatku. Dnešní rozhodnutí je pravomocné, žalobce Vladimír Hackl však plánuje iniciovat dovolání v neprospěch obou politiků. Bárta novinářům řekl, že je očištěn a chce bojovat proti kmotrům. 
26.03.2013 12:20 |

podobné články

Osobnosti: Vít Bárta (2830 článků)