Článek

Zlomový týden: Omikron má v Česku navrch, prozradí ho i chrapot. Co od něj můžeme čekat?

 
Rychlost, s jakou se varianta covidu omikron šíří, přirovnal ministr zdravotnictví Vlastmil Válek (61, TOP 09) k plamenometu. Podle jeho odhadů od konce týdne míra nákaz v Česku rapidně vzroste. Odborníci radí, že právě teď je nejvyšší čas pojistit se třetí dávkou očkování.
10.01.2022 05:05 |

podobné články

Podobné články

Omikron může do měsíce v Evropě převládnout! JAR hlásí případy opakované nákazy

 
Varianta koronaviru nazvaná omikron se nově potvrdila i v metropolitní Francii, oznámily dnes místní úřady s tím, že nakažený muž se před týdnem vrátil z Nigérie, žije nedaleko Paříže a nebyl očkovaný. Dosud Francie zaznamenala jen jeden případ varianty omikron, a to v zámořském území Réunion v Indickém oceánu. První případ varianty omikron dnes oznámilo také Řecko. Varianta omikron může během několika měsíců představovat více než polovinu všech případů nákazy v Evropě, uvedla evropská agentura ECDC.
02.12.2021 14:20 |

podobné články

Omikron by mohl vytlačit ostatní varianty, míní český vědec. Ukončí pandemii?

 
Jeden ze scénářů dalšího vývoje pandemie covidu-19 počítá s tím, že varianta omikron vytlačí všechny ostatní varianty a z pandemie se stane „něco jako chřipka“. Důvodem, proč je omikron asi třikrát nakažlivější než dosud převládající varianta delta, je mimo jiné to, že má nakažený více viru v horních cestách dýchacích a snadněji nakazí někoho dalšího. V rozhovoru, který ČTK poskytla Akademie věd ČR (AV ČR), to řekl Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Také podle něj omikron v Česku během několik dnů převládne, nejpozději se tak stane příští týden.
06.01.2022 17:40 |

podobné články

Šup. A je pryč. Omikron se projevil a Prymula bude jen koukat

 
V lednu se předpokládá, že v Česku převládne varianta omikron, kterou odborníci jako profesor Prymula s napětím sledují a obávají se, zda i při nízké nebezpečnosti nezahltí nemocnice. Na sklonku minulého roku pak byla zveřejněna studie z Jihoafrické republiky, z města, kde byl omikron zachycen poprvé. Epidemie tam vyvrcholila za čtyři týdny. A i v nejhorším byla lůžka v nemocnici obsazená jen napůl oproti poslední vlně. Omikron je podle dat méně nebezpečný i v jiných ohledech.
03.01.2022 13:20 |

podobné články

Covid, nebo nachlazení? Omikronu předchází chrapot a noční pocení, v ČR řádí i jiné viry

 
Něco na vás leze? Jak poznat, zda se o vás pokouší covid, nebo jen obyčejná viróza? Vědci dali dohromady několik příznaků, které doprovázejí právě omikron.
20.02.2022 05:10 |

podobné články

Tvar obličej o vás prozradí mnohem víc, než jste si mysleli! I to, jaká jste osobnost

 
Nejen to, jak se vyjadřujete nebo jak chodíte, ale i samotný obličej o vás prozradí více, než byste si mysleli. Nejen vaše mimika, ale především tvar obličeje prozradí, jaký jste člověk a jakou osobnost v sobě skrýváte. Co o vás prozradí vaše tvář?
17.11.2018 10:00 |

podobné články

Taxikář s koronavirem jezdil v Praze, nikdo neví, kde se nakazil. „Zlomový případ,“ varuje Prymula

 
Jedním z dosavadních 38 nakažených novým koronavirem je v Česku i pražský taxikář. V Událostech, komentářích to uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Hygienici se teď snaží najít všechny klienty, které vezl, což je ale velmi obtížné. Jedná se o zlomový případ tzv. komunitního šíření nákazy. Podle něj je načase vážně uvažovat o rušení některých veřejných akcí.
09.03.2020 23:20 |

podobné články

Omikron hrozí, Evropa utahuje šrouby. V Česku vláda dává zelenou večírkům, odborníci zuří

 
Mutace omikron? Evropa zpřísňuje, Česko rozvolňuje. Tak to alespoň vypadá. Nizozemsko vyhlásilo přísný lockdown, Velká Británie se na něj chystá. V Česku se zatím ruší nouzový stav a s ním i jedno z mála omezení. Vědci z Učené společnosti kabinet přitom žádají o prodloužení nouzového stavu a protiepidemických opatření, napsali to v otevřeném dopisu premiérovi Petru Fialovi (ODS), jak uvedla ČTK. Podle Fialy je možné opatření dělat jinými prostředky v souladu s pandemickým zákonem. O případných dalších opatřeních chce kabinet jednat 29. prosince na základě čerstvých dat o variantě omikron z Velké Británie.
20.12.2021 05:15 |

podobné články

Omikron v Česku: Denně se nakazí až 200 tisíc lidí, varuje výrobce testů. Kdy nastane vrchol?

 
Zapomeňte na pár desítek případů. Nová varianta covidu omikron už je v Česku zodpovědná za polovinu všech pozitivních záchytů v zemi. Množství nakažených lidí se navíc zdvojnásobuje každé dva až tři dny, takže na konci ledna můžeme mít až 200 tisíc osob nakažených omikronem v Česku denně. Tvrdí to výrobce PCR testů Diana Biotechnologies, který své sady dodává do řady předních laboratoří v Česku. Český Státní zdravotní ústav (SZÚ) však odmítá, že by případů omikronu už byla polovina, podle něj k tomu může docházet maximálně lokálně.
06.01.2022 13:50 |

podobné články

Osobnosti: Diana Diana (227 článků)

Mutace omikron se „zakusuje“ do Evropy: Vedle Česka ji hlásí i Rakušané, Němci nebo Britové

 
Rakousko dnes potvrdilo první případ varianty koronaviru omikron na svém území, objevila se ve zkoumaném vzorku v Tyrolsku. Šest případů oznámila rovněž skotská vláda. Celkem 13 případů varianty omikron ohlásilo také Portugalsko, všechny souvisí s hráči a zaměstnanci lisabonského fotbalového týmu Belenenses, uvedla agentura Reuters. Z evropských zemí mají své případy také Belgie, Itálie, Dánsko nebo Německo. A první případ této mutace se dnes potvrdil také v Česku u ženy z Liberce. Novou variantu koronaviru poprvé identifikovali minulý týden v Jihoafrické republice, Světová zdravotnická organizace (WHO) ji označila za znepokojivou.
29.11.2021 18:15 |

podobné články

Nakažlivější varianta covidu XE už je v Česku. Mutace se potvrdila u ženy z Prahy

 
V Česku se potvrdil výskyt kombinované varianty dvou typů omikron BA.1 a BA.2 označované jako XE. O záchytu vzorku v Národní referenční laboratoři (NRL) dnes Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval v tiskové zprávě. Kombinace má být asi o deset procent nakažlivější než původní omikron. Od nejstarší varianty koronaviru z čínského Wuchanu, která se v ČR prokázala poprvé v březnu 2020, je každá další nová varianta nakažlivější. Postupně už převládly varianty alfa, delta, omikron a subvarianta omikronu BA.2.
07.04.2022 15:20 |

podobné články

ZLOMOVÝ rok! Nejvíce vydělávájí auditoři. AŽ 250 tisíc

 
Rok 2010 byl pro trh práce v České republice zlomový, poprvé od roku 2008 byl zaznamenán v některých oborech růst platů.
17.02.2011 14:05 |

podobné články

Havlův Žantovský: Zlomový bod pro Trumpa. Může odejít jako opovrhovaný prezident

 
V sedmi desítkách měst Spojených států vypukly nepokoje. Naštvaní obyvatelé vyrazili do ulic poté, co černoch George Floyd zemřel po použití násilí ze strany strážců zákona. Prezident Donald Trump vyzval k tvrdému postupu vůči demonstrantům. Podle ředitele Knihovny Václava Havla Michaela Žantovského jde o zlomový moment v kariéře Donalda Trumpa. Americký publicista Erik Best přidal kousavou poznámku na adresu CNN Prima News.
02.06.2020 13:15 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (6268 článků) , Donald Trump (5849 článků) , George Best (4 články) , George George (844 článků)

Omikron u nich byl dřív, než tušili? Nizozemci připustili dřívější nález nové mutace

 
Varianta koronaviru omikron se v Nizozemsku objevila o týden dříve, než se dosud předpokládalo. Nepřivezli ji až cestující z Jihoafrické republiky, oznámil dnes nizozemský zdravotní úřad RIVM. Zdravotníci vzorky odebrali 19. a 23. listopadu, kvůli abnormalitám na takzvaném spike proteinu je laboratoř v pondělí předala RIVM. Ten dnes potvrdil, že se jedná o variantu omikron, o které se dosud předpokládalo, že se do Nizozemska dostala právě z JAR.
30.11.2021 12:50 |

podobné články

V USA už převažuje omikron. Mutaci koronaviru stačilo k nadvládě nad deltou 14 dní

 
Ve Spojených státech začala převažovat varianta omikron. Připadá na ni 73 procent nových případů zaznamenaných za poslední týden, uvedlo v pondělí Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Dosud v zemi převažovala varianta delta. Texas ohlásil první úmrtí v souvislosti s variantou omikron, informovala agentura Reuters.
21.12.2021 12:00 |

podobné články

Osobnosti: Texas Texas (191 článků)

Fungují antigenní testy na omikron? Viroložka Tachezy popsala, co všechno zatím víme

 
Mírné zděšení vyvolala minulý týden zpráva amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Některé antigenní samotesty podle ní nemusí být až tolik efektivní při zachycování nové varianty viru SARS-CoV-2 omikron. Má to být kvůli velkému množství specifických mutací, které tato varianta obsahuje. Brněnský neurobiolog Omar Šerý rovněž naznačil, že až dvě třetiny lidí pozitivních na omikron zůstanou antigenními testy nezachyceny. Řítíme se do maléru? Podle viroložky a členky skupiny MeSES Ruth Tachezy dat zatím existuje málo, žádnou katastrofu ale nenaznačují. Upozorňuje také, že kvalitní antigenní testy budou u zachycování očekávané nálože omikronu klíčové.
06.01.2022 05:15 |

podobné články

Omikron se objevil i v Praze a středních Čechách? A Vojtěch chce prodloužit pandemický zákon

 
V Česku jsou nad rámec hlášení z Liberce a Jihomoravského kraje ještě další dvě podezření na nákazu novou variantou koronaviru omikron. Jedno pochází z Prahy a další ze Středočeského kraje, řekla dnes na tiskové konferenci hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Definitivně potvrzený ale omikron i nadále zůstává pouze u dvou osob z Liberce. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes mluvil také o pandemickém zákonu, resort chce jeho platnost prodloužit minimálně o rok.
09.12.2021 18:45 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1782 článků) , Adam Vojtěch (1379 článků)

MeSES: Stanovisko k variantě omikron

 
Mezioborová skupina pro epidemické situace dnes vydala stanovisko k variantě omikron. MeSES upozorňuje, že i přes malý počet prokázaných případů se již varianta šíří komunitně, a skutečných případů jsou spíše stovky. „Spolehlivě podchytit šířené nové varianty nějakou dobu trvá. V získaných výsledcích vidíme stav epidemie v minulosti, tedy před několika dny či před týdnem. Pokud se omikron v Česku šíří podobně dobře jako v jiných evropských zemích, a není důvod si myslet, že tomu tak není, tak skutečně nakažených je několikanásobek a jejich počet se bude rychle zvyšovat,” upozorňuje imunolog Zdeněk Hel.
16.12.2021 13:40 |

podobné články

„Šmejd od Pfizeru. Zastaralý.“ Záchrana? TV hvězda spláče

 
V Česku stále panují obavy z varianty omikron. Imunolog Václav Hořejší říká, že Česko bude variantou zahlceno a jediné, co pomůže, je třetí dávka očkování. S tím ovšem nesouhlasí imunolog Jiří Šinkora, podle kterého při variantě omikron zapracují T-lymfocyty. Tedy u těch, kteří již covidem prošli. Na „zastaralý šmejd od Pfizeru“ tak budou podle něho muset spoléhat pouze senioři. Ovšem omikron se chová „konzervativně“, tedy cílí hlavně na horní cesty dýchací, místo aby pronikal hlouběji.
05.01.2022 07:30 |

podobné články

MeSES: Stanovisko k variantě omikron

 
Mezioborová skupina pro epidemické situace dnes vydala aktualizaci stanoviska k variantě omikron. Zpráva konstatuje, že již v tomto týdnu získala varianta omikron v Česku převahu.
08.01.2022 09:55 |

podobné články