Článek

Ženy mají v přechylování příjmení jasno: Otázka koncovky -ová vyvolala horečné diskuze

 
Ženy by měly mít možnost zvolit si nepřechýlené příjmení. Návrh podpořil sněmovní výbor. Vláda ale nesouhlasí, podle ní je přechylování charakteristickým rysem českého jazyka. Sněmovna o úpravě bude hlasovat zřejmě na přelomu května a června. České ženy měly možnost hlasovat na sociálních sítích eXtra.cz, zda jsou pro nebo proti. A jak se zdá, většina dam má jasno.
17.05.2020 14:50 |

podobné články

Podobné články

Ženy by se mohly rozhodnout pro příjmení bez -ová bez podmínek

 
Měly by mít ženy možnost rozhodnout se, jestli chtějí příjmení bez koncovky -ová, aniž by musely úřadům vysvětlovat proč? Už po několikáté se tím zabývají poslanci, tentokrát na návrh Pirátů. Podle jejich poslance Ondřeje Profanta jsou současné podmínky diskriminující a šikanující. Návrhem, který podpořil výbor pro veřejnou správu, se budou zákonodárci zabývat zřejmě na přelomu května a června. Podporu mu zatím přislíbili pouze lidovci a Piráti.
18.05.2020 15:15 |

podobné články

Politici ODS brojí proti koncovce -ová

 
Bude se v budoucnu v Česku psát a mluvit nejen o Sereně Williams a Karolíně Peake, ale třeba i o Janě Novák? Politici táhnou proti přechylování ženských jmen. Jako první rozvířil vody prezidentský kandidát ODS a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, když se ostře vyslovil proti přechylování cizích ženských jmen v televizi.
23.08.2012 06:00 |

podobné články

Osobnosti: Přemysl Sobotka (478 článků) , Serena Williams (304 článků) , Karolína Peake (1613 článků)

Paní Novák a paní Svoboda. Češky si zřejmě budou moci vybrat nepřechýlenou formu příjmení

 
Ženy v Česku si zřejmě budou moci zvolit nepřechýlenou formu svého příjmení bez omezujících podmínek. Sněmovní výbor pro veřejnou správu to doporučil upravit v novele zákona o matrikách navzdory odmítavému postoji vlády, podle níž k tomu není věcný důvod a přechylování příjmení je charakteristickým rysem českého mluvnického systému. Dolní komora o úpravě rozhodne asi na přelomu května a června. Pokud změna projde, setkáme se třeba s paní Novák nebo paní Svoboda, což patří mezi nejčastější příjmení v Česku.
14.05.2020 19:10 |

podobné články

Červíčková (ANO): Ženská příjmení bez -ová: jste pro nebo proti?

 
Komentář na facebookovém profilu k přechylování ženských příjmení
24.05.2020 21:00 |

podobné články

Revoluce na Slovensku: Ženy mohou přijít o koncovku "–OVÁ"

 
Pro české a slovenské ženy je koncovka –ová přirozená. Přesto na Slovensku plánují změnu a slovenské ženy zřejmě o koncovku přijdou.
26.08.2012 08:30 |

podobné články

Žena může být Novák, doporučuje sněmovní výbor. Pirát má radost, osvobodí prý manželky od lži

 
České ženy si budou moci vybrat, zda budou chtít nepřechýlené příjmení. Sněmovní výbor pro veřejnou správu to doporučil upravit v novele zákona o matrikách, i přes odmítavý postoj vlády. Ta především poukazuje na fakt, že ke změně není věcný důvod a přechylování příjmení je charakteristickou součástí českého jazyka. Podle poslance Pirátů Ondřeje Profanta současný právní stav nutí ženy ke lži. Měly by mít možnost se rozhodnout podle sebe.
14.05.2020 21:15 |

podobné články

Osobnosti: Ondřej Novák (50 článků) , Ondřej Novák (50 článků)

Oliva: Přechylování cizích ženských jmen je kulturní problém bez dobrého řešení

 
Ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva se ve čtvrtek na chatu se čtenáři Novinek pokusil mimo jiné objasnit dlouho se táhnoucí spory kolem přechylování cizích ženských jmen do češtiny. Podle něj se v tomto případě jedná o střet kultur, ze kterého nemůže vzejít jasný vítěz, jelikož argumenty pro i proti jsou stejně dobré.
11.08.2011 15:20 |

podobné články

Přechylování nemá v 21. století místo, tvrdí jazyková lektorka

 
Angelina Jolie, nebo Jolieová? Kateřina Nash, nebo Nashová? Jazyková lektorka Jana Postlerová (73) má jasný názor na to, jak by se mělo přistupovat k přechylování ženských jmen!
31.08.2016 12:00 |

podobné články

Osobnosti: Angelina Jolie (2168 článků) , Jana Postlerová (43 článků) , Kateřina Nash (3 články)

Jiří Baťa: Vilma Suchá-Houska. Hloupé, směšné, že? I to je u nás možné

 
Tato poznámka se týká tzv. přechylování jmen u žen, tedy ženské jméno s koncovkou -ová. Tuto problematiku mi připomněl start nového ročníku SP v biatlonu, nebo také SP ve sjezdovém lyžování, SP v rychlobruslení, kde se to různými jmény jen hemží.
11.12.2019 18:55 |

podobné články

Jiří Baťa: Vilma Suchá-Houska. Hloupé, směšné, že? I to je u nás možné

 
Tato poznámka se týká tzv. přechylování jmen u žen, tedy ženské jméno s koncovkou -ová. Tuto problematiku mi připomněl start nového ročníku SP v biatlonu, nebo také SP ve sjezdovém lyžování, SP v rychlobruslení, kde se to různými jmény jen hemží.
11.12.2019 23:55 |

podobné články

Rihanna připravuje nové CD The Wait Is Ova

 
21-letá zpěvačka Rihanna se plně soustředí na nahrávání jejího nového CD, který by mělo být zveřejněno již 23.listopadu 2009. Po předchozích úspěšných CD jako je např. Good girl gone bad, A girl like me nebo Music of the sun, se do její diskografie zařadí nové , připravované CD, které nese název “The Wait Is Ova”. 23.listopadu [...]
17.10.2009 07:00 |

podobné články

Osobnosti: Rihanna (884 článků)

Dcera Paľa Habery: Proč nechce nosit otcovo příjmení?

 
Není zvykem, že se ženy svého slavného příjmení, kterým už jsou ve společnosti dobře zapsány, dobrovolně vzdávají. Navíc v případě příjmení jednoho z nejslavnějších slovenských zpěváků je to obzvláště s podivem. Stydí se snad Zuzana Haberová (30) za příjmení svého otce?
19.10.2015 05:15 |

podobné články

Jména Češek musí končit na –ová či –á!

 
Žena, nebo muž? Chceme-li se řídit podle příjmení, v poslední době stále častěji musíme tápat. Smetana není muž, ale moderátorka Emma Smetana (24), podobně na tom jsme i u jiných známých tváří, třeba modelek Romany Jákl Vítové (35) či Petry Štekl Faltýnové (34), které si nechaly do občanky napsat příjmení svých manželů nepřechýlené.
03.02.2013 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Romana Jákl Vítová (93 článků) , Emma Smetana (491 článků) , Petra Faltýnová (700 článků)

Zjistěte, kolik lidí v ČR má stejné příjmení a kde bydlí!

 
Zajímavou službu nabízí jeden internetový portál. Můžete si zjistit, kolik lidí nosí stejné příjmení jako vy Na serveru http://www.kdejsme.cz/ najdete nejen četnost svého příjmení, ale i další zajímavosti. Jako například žebříček nejfrekventovanějších příjmení. Asi nikoho nepřekvapí, že vedou Novák – Nováková
02.06.2011 16:30 |

podobné články

Ondřej Brzobohatý si změnil příjmení na Gregor. Je to kvůli práci, říká

 
Hudebník Ondřej Brzobohatý (33) si vzal matčino příjmení a je z něj Gregor. Příjmení Brzobohatý se ale nevzdal nadobro, protože jej má rád a váží si ho. Nyní je tedy celým jménem Ondřej Brzobohatý Gregor. Ke změně příjmení se rozhodl kvůli práci v zahraničí.
22.06.2016 14:10 |

podobné články

Osobnosti: Ondřej Brzobohatý (637 článků)

Silvestr má příjmení po manželce, Veronika si ho zdvojila: Proč porušili českou tradici?

 
I když je zvykem, že po sňatku přebírá žena příjmení po muži, objevují se v Česku také jiné varianty. Veronika se například rozhodla si příjmení zdvojit. Silvestr si zase vzal příjmení své nastávající. Proč k tomuto kroku přistoupili? A jak často se v Česku podobným způsobem „porušuje“ tradice?
01.09.2017 06:10 |

podobné články

Nepřechýlená příjmení pro muže i ženy? Dnešní společnost to prý žádá. Pirát představil svou úpravu zákona

 
Zřejmě se přiblížil konec doby, kdy bylo možné poznat podle příjmení, zda jde o ženu či muže. Sněmovní výbor pro veřejnou správu doporučil Sněmovně schválit novelu zákona o matrikách, podle které by si ženy mohly zvolit nepřechýlenou podobu svého příjmení. Dnes je to sice možné, ale pouze za splnění určitých podmínek, jako je například jiná národnost, nebo život v cizině. Hostem internetové televize DVTV byl spoluautor této novely, poslanec Pirátů Ondřej Profant.
17.05.2020 12:25 |

podobné články

Gregorová má o změně příjmení syna jasno: Radek by mu to schválil!

 
Změna příjmení Ondřeje Brzobohatého na Ondřeje Gregora vyvolala u veřejnosti nespočet otázek. Proč? Na co? Co by na to řekl jeho tatínek, legendární herec Radoslav Brzobohatý (†79), kdyby ještě žil?! To prozradila Ondřejova maminka Hana Gregorová (63)...
21.10.2016 11:40 |

podobné články

Osobnosti: Radoslav Brzobohatý (195 článků) , Ondřej Brzobohatý (637 článků) , Hana Gregorová (492 článků)

Pěvkyně Andrea Kalivodová: Manželovo příjmení si přidám ke svému

 
Pro ženy pohybující se v showbyznysu není před svatbou snadné rozhodnutí, zda přijmou manželovo příjmení. Jejich jméno je značkou, kterou léta budovaly a vzdát se jí znamená komplikace v kariéře. Pěvkyně Andrea Kalivodová (36) to vyřešila tak, že si nechá příjmení obě.
19.05.2014 14:30 |

podobné články