Článek

Zeman chce další důkazy o zapojení GRU ve Vrběticích. Podezření je podle něj vážné

 
Podle prezidenta Miloše Zemana neexistují důkazy ani svědectví Bezpečnostní informační služby (BIS), že by ruští agenti byli ve vrbětickém areálu. Řekl to v neděli v mimořádném televizním projevu. Zároveň však podpořil plné vyšetření případu s tím, že dosud předložená podezření jsou velmi vážná.
25.04.2021 11:15 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26008 článků)
Podobné články

Nepřátelství, terorismus: Politici volají kvůli zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích po rázném kroku

 
Nepřátelský akt Ruska a státní terorismus. Tak hodnotí čeští politici informace o zapojení ruské vojenské rozvědky GRU do tragického výbuchu ve Vrběticích v roce 2014. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by mělo Česko iniciovat summit Evropské unie. Podobně to udělala Velká Británie po otravě dvojitého agenta Sergeje Skripala novičokem v roce 2018. Oba případy se prolínají, podle českých tajných služeb jsou totiž z výbuchu ve Vrběticích podezřelí stejní dva agenti.
17.04.2021 21:40 |

podobné články

Policie hledá kvůli výbuchu ve Vrběticích agenty ruské GRU. Otrávili i Skripala

 
Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) rozjela pátrání. Hledá dva muže, kteří se v říjnu 2014 pohybovali na území České republiky. Prokazovali se ruskými pasy a využívali nejméně dvě identity. Podle fotografií jde o podezřelé z otravy bývalého dvojitého agenta Skripala a jeho dcery Julije v Británii v roce 2018. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér a ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu na večerní tiskové konferenci oznámili, že existuje důvodné podezření ze zapojení důstojníků ruské tajné služby GRU do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014.
17.04.2021 20:45 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23173 článků) , Jan Hamáček (3247 článků)

Vrbětice i další špinavá práce. Analytici řekli, čeho jsou schopní agenti ruské GRU

 
Analytici stanice BBC se zaměřili na působení ruské zpravodajské služby GRU, která na sebe v posledních dnech upoutala pozornost zvláště kvůli svému působení v České republice. Agenti rozvědky byli českých bezpečnostních složek zapojeni do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Mělo jít dokonce o stejné členy GRU, kteří potom v březnu 2018 v Británii otrávili někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala. Experti BBC se zaměřili na to, jak ruská rozvědka ve světě funguje a čeho všeho je schopná dosáhnout.
20.04.2021 15:05 |

podobné články

Na útok ve Vrběticích dohlížel generál GRU! Rusové prý nasadili elitní komando

 
Za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v říjnu 2014, při kterém zemřeli dva čeští občané, bylo nejméně šest agentů ruské vojenské rozvědky GRU. Patří mezi ně i velitel komanda 29155, jehož členové mimo území Ruska provádějí násilné akce. Zjistila to mezinárodní investigativní skupina Bellingcat ve spolupráci s Respektem, který v úterý výsledky zveřejnil na webu. Česká vláda v sobotu oznámila, že za výbuchem stáli dva agenti GRU.
20.04.2021 16:30 |

podobné články

Akci ve Vrběticích vedl generál GRU: Agent Čepiga má k němu blízko, byl na svatbě jeho dcery

 
Za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v říjnu 2014, při kterém zemřeli dva čeští občané, bylo nejméně šest agentů ruské vojenské rozvědky GRU. Patří mezi ně i velitel komanda 29155, jehož členové mimo území Ruska provádějí násilné akce. Zjistila to mezinárodní investigativní skupina Bellingcat ve spolupráci s Respektem, který výsledky zveřejnil na webu. Česká vláda v sobotu oznámila, že za výbuchem stáli dva agenti GRU.
21.04.2021 22:30 |

podobné články

Babiš: Do výbuchu ve Vrběticích byli zapojeni ruští agenti, 18 jich bude vyhoštěno

 
České bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Novinářům to dnes večer řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Z Česka bude kvůli tomu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. ČR musí opustit do 48 hodin, uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je nyní pověřen i řízením ministerstva zahraničí.
18.04.2021 06:25 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23173 článků) , Jan Hamáček (3247 článků)

Neexistují důkazy? Česko je pro smích, glosují Zemanův projev u sousedů

 
Prezident Miloš Zeman se postaral o to, že Česko je terčem posměchu, napsal slovenský list Pravda v reakci na výroky hlavy českého státu o kauze výbuchů v muničním skladě ve Vrběticích v roce 2014. Zeman uvedl, že neexistují důkazy ani svědectví, že by ruští agenti v areálu byli. Právě důvodným podezřením ze zapojení agentů ruské tajné služby GRU do zmíněných explozí představitelé české vlády zdůvodnili vyhoštění 18 pracovníků ruského velvyslanectví, což vyústilo v diplomatickou roztržku mezi Prahou a Moskvou. Vyjádření Zemana týden po propuknutí kauzy zaznamenala i další slovenská média.
26.04.2021 11:20 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26008 článků)

Jiří Baťa: Silné indicie jsou, nezpochybnitelné a usvědčující důkazy však chybí

 
Po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích jsme se dočkali dalšího, neméně velkého výbuchu sdělením představitelů vlády, že výbuch ve Vrběticích byl konečně objasněn. Co je však zásadní a hlavní, že výbuch mají na svědomí ruští agenti z GRU! Tato zpráva co do mohutnosti a efektu výbuchu je mnohonásobně větší, než samotný výbuch ve Vrběticích! No aby ne!
19.04.2021 09:35 |

podobné články

„Materiálu tam bylo mnohem víc.“ Starostu Vrbětic šokuje zapojení Ruska do exploze v areálu

 
Za nečekanou a šokující zprávu považuje starosta Vlachovic na Zlínsku Zdeněk Hověžák zjištění českých bezpečnostních složek, podle nichž je důvodné podezření na zapojení příslušníků ruské vojenské tajné služby GRU do výbuchu v muničním areálu v nedalekých Vrběticích v roce 2014. Vrbětice jsou částí obce Vlachovice. Mohutná exploze tehdy vyděsila místní obyvatele a na několik let ovlivnila život v okolních obcích. Na rozsáhlém území bylo třeba zlikvidovat výbuchem rozmetanou munici a místní lidé žili v neustálých obavách z dalších explozí.
18.04.2021 11:45 |

podobné články

Babiš: Rusko bylo zapojeno do výbuchu ve Vrběticích

 
Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že existuje důvodné podezření ze zapojení důstojníků ruské tajné služby GRU do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích.
17.04.2021 19:35 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23173 článků) , Jan Hamáček (3247 článků)

Výbor: Důkazy jsou jasné, z ruské ambasády musí odejít téměř všichni

 
Poslanci branného výboru Sněmovny považují důkazy tajných služeb a policejních vyšetřovatelů výbuchu ve Vrběticích za natolik přesvědčivé, že není pochyb o zapojení agentů ruské vojenské rozvědky GRU. Výbor proto přijal usnesení, v kterém žádá Ruskou federaci o omluvu a uhrazení škod způsobených výbuchem a také náhrady rodinám dvou Čechů, kteří při výbuchu zemřeli.
20.04.2021 11:40 |

podobné články

Žalobce Zeman: Výbuchy ve Vrběticích neprověřujeme jako teroristický útok

 
Z pohledu právní klasifikace nejsou výbuchy ve Vrběticích teroristickým útokem. V úterý to uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Doplnil, že termín státní terorismus právo nezná a je čistě na politické reprezentaci, jak jednání dvojice příslušníků ruské GRU, které vedlo k výbuchům ve Vrběticích, označovat.
20.04.2021 12:10 |

podobné články

Slováci sepsuli Zemana: Svým projevem zesměšnil Česko a nahrál Rusům

 
Prezident Miloš Zeman se postaral o to, že Česko je terčem posměchu, napsal dnes slovenský list Pravda v reakci na výroky hlavy českého státu o kauze výbuchů v muničním skladě ve Vrběticích v roce 2014. Zeman uvedl, že neexistují důkazy ani svědectví, že by ruští agenti v areálu byli. Právě důvodným podezřením ze zapojení agentů ruské tajné služby GRU do zmíněných explozí představitelé české vlády zdůvodnili vyhoštění 18 pracovníků ruského velvyslanectví, což vyústilo v diplomatickou roztržku mezi Prahou a Moskvou. Vyjádření Zemana týden po propuknutí kauzy zaznamenala i další slovenská média.
26.04.2021 10:50 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26008 článků)

Pátrání po ruských agentech: GRU se bála, aby se české zbraně nedostaly na Ukrajinu a do Sýrie?

 
Dva mrtví, stovky evakuovaných, obří škody a šest let dlouhý zásah hasičů, který nemá v historii Česka obdoby. Takové byly následky výbuchů v muničním areálu v roce 2014 ve Vrběticích na Zlínsku. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) za ním stojí agenti ruské tajné služby GRU. Ti navíc byli zapojeni i do otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala o čtyři roky později. Proč byly jejich cílem Vrbětice? Roli v tom mohly hrát zbraně určené pro Ukrajinu či povstalce v Sýrii. Česká republika vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb.
18.04.2021 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23173 článků)

Útok ve Vrběticích vedl generál z GRU: Jednoho z agentů pak pozval na svatbu dcery

 
Podle zjištění investigativní skupiny Bellingcat měl na útok na muniční sklad ve Vrběticích v říjnu roku 2014 v Česku osobně dohlížet velitel obávané jednotky 29155 Andrej V. Averjanov. Jak dokazují již dříve zveřejněné fotografie, generálmajor ruské tajné služby GRU se svými podřízenými nemá jen pracovní vztahy. Agent Anatolij Čepiga, který měl ve výbuchu českého muničního skladu také prsty, byl totiž v roce 2017 na svatbě jeho dcery.
21.04.2021 14:15 |

podobné články

Šok. Akce pod falešnou vlajkou? Jako razie u Nečase, když šlo o Temelín... Už se rozjíždějí otázky a spekulace

 
Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu večer oznámil, že existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské tajné služby GRU do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích. Z Česka kvůli tomu bude vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Režisér David Martínek vyzývá, aby česká kontrarozvědka zveřejnila důkazy, které má k dispozici a aby je podrobila mediální analýze. Právník Pavel Hasenkopf zvedá výstražně ukazováček a připomíná, co předcházelo pádu Nečasovy vlády.
18.04.2021 07:50 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23173 článků) , Pavel Nečas (454 článků) , David David (982 článků) , David David (742 článků)

Zaorálek o Vrběticích: Zásadní průlom přišel v březnu. Kriminalisty mátly fotky Rusů

 
Žádné pochybnosti o zapojení agentů ruské vojenské rozvědky GRU do výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích nemá ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Razantní odpověď Česka na kroky ruské strany je podle něj v pořádku. Jeho přáním podle vlastních slov je, aby Česká republika vystupovala jednotně, řekl v rozhovoru pro zpravodajský web E15.
25.04.2021 17:35 |

podobné články

Osobnosti: Lubomír Zaorálek (2813 článků)

Laudát (KAN): Čin agentů GRU ve Vrběticích v roce 2014 je aktem státního terorismu

 
Klub angažovaných nestraníků ke kauze GRU ve Vrběticích
21.04.2021 10:30 |

podobné články

Proč ve Vrběticích zemřeli dva tátové? Operace ruských agentů měla podrýt vládu na Ukrajině

 
Proč museli ve Vrběticích zemřít dva tátové od rodin, zaměstnanci společnosti Imex Vratislav Havránek a Luděk Petřík? Mezinárodní investigativní skupina Bellingcat ve spolupráci s českým týdeníkem Respekt a ruským investigativním online deníkem The Insider Russia představila analýzu působení ruské vojenské rozvědky GRU a jejích operací v Česku a Bulharsku. Měly vést k podkopání ukrajinské vlády. Investigativci se zajímali hlavně o činnost jednotky GRU známé pod číselným označením 29155.
27.04.2021 16:35 |

podobné články