Článek

Zelenskyj navštívil osvobozený Cherson, EU spustila misi pro výcvik ukrajinských vojáků

 
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes přijel do Chersonu na jihu země, odkud se před několika dny stáhla ruská vojska. „Postupujeme,“ řekl Zelenskyj ukrajinským vojákům v Chersonu. „Jsme připraveni na mír, mír pro celou naši zemi,“ uvedl. Poděkoval Severoatlantické alianci a dalším spojencům, které Ukrajinu ve válce s Ruskem podporují. Obrovský posun podle něho znamenaly dodávky raketometů HIMARS ze Spojených států.  Zelenskyj strávil v Chersonu asi 30 minut, pak zase odjel.
14.11.2022 11:55 |

podobné články

Podobné články

Teď jde Ukrajině o všechno. Cherson: Fakta bez řečí. Co hrozí

 
Na jihu Ukrajiny se schyluje k protiofenzivě, která má za cíl dobýt strategicky položené město Cherson. Podle současných zpráv francouzské France24 však zatím nemá Ukrajina palebnou převahu. „Opravdu nemáme dost dělostřelectva, když na ně vystřelíme osmkrát, oni na nás 48krát. Zatím mají v dělostřelectvu převahu,“ řekl francouzským reportérům jeden z ukrajinských vojáků. Podle vojenského analytika Franze-Stefana Gadyho přitom Ukrajině půjde o hodně. Pokud by protiofenziva selhala, nejenže by se to podepsalo na morálce ukrajinských vojsk, na Západě by to vrhlo stín na smysluplnost podpory Ukrajiny.
26.07.2022 08:15 |

podobné články

Armáda ČR: Velitel mise EUTM na inspekci výcviku v Gao

 
Výcvik malijských vojáků běží na plné obrátky na několika místech v Mali najednou. Před završením českého velení misi v Mali se povedlo zrealizovat také stěžejní výcvik Malijců na obrněných vozidlech Typhoon v tisíc kilometrů vzdáleném Gao. Gradující výcvik nedávno navštívil velitel mise EUTM brigádní generál František Ridzák.
08.01.2021 22:15 |

podobné články

Osobnosti: Gao Gao (5 článků)

Osvobozený Cherson: Davy lidí vítají ukrajinské vojáky. V ulicích ale přesto číhá ruská hrozba

 
Cherson osvobozen, ukrajinští vojáci vstupují do města, donedávna okupovaného Rusy, obyvatelé vítají ukrajinské vojáky v centru města a vyvěšují žlutomodré vlajky, oznámila ukrajinská vojenská rozvědka. Ruští představitelé však vzkazují, že ještě není konec. Dle mluvčí ukrajinské armády „se mnozí ruští vojáci převlékli do civilu a ukrývají se v Chersonu“.
12.11.2022 10:10 |

podobné články

Zelenskyj navštívil osvobozený Izjum: Pouze vpřed a k vítězství

 
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil město Izjum, které ukrajinská armáda dobyla minulý týden při své ofenzivě v Charkovské oblasti. Zúčastnil se tam vztyčování ukrajinské vlajky a poděkoval přítomným vojákům.
14.09.2022 14:00 |

podobné články

Ukrajinští vojáci se účastní výcviku v ČR, náklady činí téměř miliardu

 
Výcvik ukrajinských vojáků v České republice by se měl do konce příštího roku uskutečnit v pěti čtyřtýdenních turnusech, každého se může zúčastnit až 800 vojáků. Na dnešním zasedání souhlas s pobytem a výcvikem vojáků vyslovila vláda, oznámila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Návrh předloží oběma komorám parlamentu. První cyklus se uskuteční letos. Celkové náklady na výcvik v ČR se odhadují na 975 milionů korun.
16.11.2022 19:10 |

podobné články

Osobnosti: Jana Černochová (864 článků)

Senátoři odsouhlasili plán zahraničních misí

 
Plán zahraničních misí českých vojáků pro příští rok schválil po Sněmovně bez problémů také Senát. Vládní návrh počítá zejména s nasazením až 550 vojáků v misi KFOR v Kosovu a až 535 vojáků v misi ISAF v Afghánistánu. Jejich vyslání podpořilo 64 z 69 přítomných senátorů, dva byli proti.
17.06.2009 13:10 |

podobné články

Desítky mrtvých vojáků na Ukrajině. Zbraně všem, kdo chtějí bojovat, hlásí Zelenskyj

 
Ukrajina přerušuje diplomatické vztahy s Ruskem, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poté, co ruská vojska ráno napadla jeho zemi. Podle ukrajinské hlavy státu utrpěl nepřítel vážné ztráty. Prezident dále podle agentury Reuters vyzval všechny Ukrajince, kteří jsou připraveni bránit vlast před ruskými silami, aby se přihlásili - slíbil zbraně všem, kdo o ně stojí. Zelenskyj také apeloval na občany, aby darovali krev. Již nyní je přitom jasné, že padlo i mnoho ukrajinských vojáků - momentálně se uvádí přes 40 bětí.
24.02.2022 11:25 |

podobné články

A je to tady. USA oficiálně plánují výcvik ukrajinských vojáků

 
Američané budou od března cvičit ukrajinskou armádu k boji proti separatistům. Během návštěvy základny NATO v polském Štětíně to prohlásil velitel amerických pozemních jednotek v Evropě, generálporučík Ben Hodges. Informoval o tom server iDnes.cz s tím, že podle agentury Reuters bude mít jeden americký prapor za úkol výcvik tří ukrajinských.
11.02.2015 17:31 |

podobné články

Ukrajinci prý útočí na Cherson, Rusové na východě

 
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém nočním projevu promluvil o útoku na doněcké město Chasiv Jar. Ruské rakety tady dopadly na obytné domy. Server americké zpravodajské televize CNN přinesl k útoku další informace. Zůstalo po něm nejméně 15 mrtvých. Ukrajinci mezitím hlásí úspěšný úder na okupovaný Cherson.
11.07.2022 08:30 |

podobné články

Zelenskyj po masakru vyrazil do Buče: Genocida! Viníky si najde armáda, vzkazuje

 
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil město Buča, v němž podle ukrajinských úřadů ruští vojáci zabili stovky civilistů. Informuje o tom ruskojazyčná verze serveru BBC. Zelenskyj znovu obvinil Rusko z válečných zločinů a řekl, že Ukrajina najde viníky zvěrstev v kyjevském regionu.
04.04.2022 16:30 |

podobné články

Volodymyr Zelenskyj zavítal mezi vojáky bojující u Bachmutu a odsoudil útok v Záporoží

 
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navštívil vojáky na přední bojové linii poblíž ukrajinského Bachmutu, který Ukrajina už měsíce brání proti intenzivním ruským útokům. Zelenskyj o své cestě informoval v  příspěvku  na sociálních sítích, v němž také ocenil hrdinství ukrajinských bojovníků. Na twitteru upozornil na útok v Záporoží, kde ruská raketa zasáhla panelový dům. Útok si podle prvních zpráv vyžádal nejméně jednoho mrtvého a 25 zraněných.
22.03.2023 13:50 |

podobné články

Sněmovna hladce schválila zahraniční mise

 
Plán zahraničních misí české armády na příští rok v úterý bez problémů prošel Sněmovnou a míří do Senátu. Materiál počítá s počtem až 550 vojáků v misi KFOR v Kosovu a až 535 vojáků v misi ISAF v Afghánistánu. Pro návrh hlasovalo 122 poslanců, 29 bylo proti. Návrh podpořila i většina zákonodárců ČSSD, kteří měli k působení českých vojáků výhrady.
16.06.2009 15:20 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (3331 článků)

Cherson se raduje. Zelenskyj ale ukázal jinam: Doněcká oblast, tam je to peklo

 
Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského lidé v Chersonu stále oslavují fakt, že se dočkali návratu ukrajinských vojáků. Dočkali se ho i přesto, že se Rusové chvástali, že město už nikdy nepustí ze svých dobyvačných spárů. Přidal i varování, před čím by se všichni Ukrajinci měli mít na pozoru. Poděkoval také těm vojákům, kteří se nadále brání v Doněcké oblasti, protože tam prý Rusové vytvořili peklo na zemi.
13.11.2022 11:10 |

podobné články

Výcvik 2 týdny. Mizérie. Ukrajinci od Bachmutu vykřikli do světa

 
Prezident Zelenskyj a vojenské velení Ukrajiny se Bachmutu zřejmě ještě nechce vzdát. Ovšem podmínky pro vojáky ve městě jsou hrozné. A to i podle ukrajinských médií, se kterými hovořili. Není munice pro minomety, ukrajinská bojová vozidla jsou v týlu, jeden ruský vojenský transportér s kulometem si mohl po Bachmutu klidně jezdit měsíc. A vojáci samotní prý měli na výcvik jen 14 dní. Pak je v noci dovezli do Bachmutu a ráno už je čekala bitva. Šance se z ní vrátit jsou mizerné.
07.03.2023 09:20 |

podobné články

Ministerstvo obrany: Vláda schválila působení AČR v zahraničních operacích a výcvik ukrajinských vojáků na území ČR

 
Vláda na svém středečním jednání schválila mandát na působení Armády ČR na území členských států EU, v Iráku, Kuvajtu a Kosovu do roku 2024 a také vyslovila souhlas s pobytem a výcvikem ukrajinských vojáků na území ČR.
16.11.2022 18:00 |

podobné články

Ukrajinští vojáci v ČR: Lidé bombardují Senát emaily. Foldyna udeřil ve Sněmovně: Pokrytci!

 
Poslanci dnes souhlasili s výcvikem ukrajinských vojáků. Do konce příštího roku by se mělo podle vládního podkladu konat pět čtyřtýdenních turnusů, každého by se mohlo zúčastnit až 800 ukrajinských vojáků. Návrh musejí ještě posoudit senátoři. Schvalovat by jej měli ve čtvrtek. Senátor Václav Láska oznámil, že udělá vše, aby výcvik podpořil, na tento krok země je podle svých slov náležitě hrdý, jeho vyjádření bylo reakcí na záplavu zpráv od nesouhlasících občanů. Jeho příspěvek rozdělil internet.
29.11.2022 20:15 |

podobné články

Vrtulníkový výcvik vojáků za 52 milionů. Není zbytečný?

 
Modernizované vojenské helikoptéry Mi-171š se z Afghánistánu vrací do vlasti, přestože se nejméně rok do neklidné země nevrátí, česká armáda dál utrácí miliony za výcvik pilotů pro případné afghánské mise. Tento Výcvik přitom může stát až 52 milionů korun.
29.10.2011 09:55 |

podobné články

V zajetí může být přes 2500 ukrajinských vojáků, kteří bránili Azovstal, řekl Zelenskyj

 
V Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny může být drženo v zajetí přes 2500 ukrajinských vojáků, kteří bránili mariupolské železárny a ocelárny Azovstal.
07.06.2022 11:20 |

podobné články

Na Ukrajině dál umírají lidé, od pondělí prý zahynulo devět vojáků a desítky rebelů

 
Za posledních 24 hodin padlo na východní Ukrajině v bojích s proruskými separatisty devět ukrajinských vojáků a 29 jich utrpělo zranění. Podle ukrajinských médií o tom dnes informoval mluvčí generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil Vladyslav Selezňov. Pokud jde o ztráty na druhé straně, armádní mluvčí Andrij Lysenko uvedl, že v pondělí bylo zabito 60 povstalců a zraněno dalších zhruba 300.
27.01.2015 17:32 |

podobné články