Článek

Ze zavřených galerií: GASK a vizionářský scénograf Josef Svoboda

 
Další z výstavních síní, kterou chceme představit v nepravidelném seriálu Ze zavřených galerií, je Galerie středočeského kraje GASK. Ta má kromě jiného pro své návštěvníky připravenou výstavu světově uznávaného českého scénografa Josefa Svobody, od jehož narození loni v květnu uplynulo sto let.
14.02.2021 07:00 |

podobné články

Osobnosti: Josef Svoboda (168 článků)
Podobné články

Středověkou iluminaci si můžete zdarma prohlédnout v GASK do neděle

 
Středočeská galerie v Kutné Hoře (GASK) nabízí od tohoto pátku do neděle 16. ledna možnost zdarma zhlédnout unikátní středověkou iluminaci. Ta bude vystavena u příležitosti prvního výročí jejího zakoupení. GASK také nově nabízí návštěvníkům každé úterý vstup do galerie za symbolický poplatek 1 Kč.
12.01.2011 10:10 |

podobné články

Scénograf Jaroslav Svoboda: Dekorace Českého lva se na místě sestaví jako velká stavebnice

 
Výsledek jeho práce budou mít hosté i televizní diváci galavečeru Český lev po celou dobu před očima. Je tím, kdo dodá jevištnímu prostoru Dvořákovy síně v Rudolfinu slavnostní kabát. Kabát ušitý na míru a promyšlený do nejmenšího detailu. Malíř a scénograf Jaroslav Svoboda promluvil nejen o tom, jak vzniká scéna pro Českého lva.
27.02.2016 11:55 |

podobné články

Osobnosti: Jaroslav Svoboda (125 článků)

Ve věku 78 let náhle zemřel scénograf a malíř Jaroslav Malina

 
Ve věku 78 let náhle zemřel v Českých Budějovicích malíř, scénograf, kostýmní výtvarník, grafik a pedagog Jaroslav Malina. ČTK to dnes oznámila jeho rodina. Malinova tvorba zahrnovala realizace pro činohru, operu, loutkové divadlo, film a televizi. Doma i v zahraničí vytvořil přes 400 scénických výprav. Podle rodiny zemřel výtvarník nečekaně uprostřed příprav výstavy svých maleb z posledních pěti let. Přestože byl Malina uznávaným scénografem, věnoval se především malování. "Kresba je výrazový prostředek, který dokáže velice jednoduchou, lapidární formou vyjádřit podstatné," uvedl. Jeho díla jsou zastoupena v řadě galerií, představil je na více než 30 samostatných výstavách.
16.05.2016 14:10 |

podobné články

Kutnohorská GASK vystaví Warholovu dvojitou Monu Lisu, pak Hirsta

 
Souborné dílo současného britského kontroverzního umělce Damiena Hirsta proslulého svým „žralokem v akváriu“ bude k vidění v kutnohorské galerii GASK až od prosince tohoto roku.
13.10.2010 10:20 |

podobné články

Osobnosti: Mona Mona (56 článků)

Česká taktika v galerii GASK: já nic, já muzikant!

 
Před rokem se Galerie Středočeského kraje (GASK) otevírala s ambicí stát se respektovanou institucí, ideálně s přeshraniční reputací. Což se bezpochyby podařilo bývalému řediteli Janu Třeštíkovi, který se mezinárodně "proslavil" účastí v případu nelegálního pokusu o vývoz vzácného obrazu od Pabla Picassa.
11.05.2011 09:15 |

podobné články

Začala přehlídka současného umění v GASK

 
V Galerii Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře se otevřela o víkendu přehlídka současného umění nazvaná Images for Images, Umělci pro Tichého a Tichý pro umělce.
08.04.2013 14:15 |

podobné články

Scénograf Petr Hloušek z Brna slaví úspěchy na Broadwayi

 
Před pár dny se z New Yorku vrátil scénograf Městského divadla Brno Petr Hloušek, který má za sebou úspěšnou premiéru muzikálového představení Revoluce v lokti malíře nábytku Ragnara Agnarssona (Revolution in the Elbow of Ragnar Agnarsson Furniture Painter).
04.09.2014 12:21 |

podobné články

Zemřel scénograf filmů Jáchyme, hoď ho do stroje a Král Ubu Jindřich Goetz

 
Ve věku 76 let zemřel v noci na dnešek filmový architekt a bývalý rektor Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku Jindřich Goetz. Ve své kariéře se podílel jako scénograf na zhruba 120 českých filmech.
09.03.2016 16:20 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Ondříček (69 článků)

Ve věku 76 let zemřel filmový scénograf Jindřich Goetz

 
Ve věku 76 let zemřel v noci na středu filmový architekt a bývalý rektor Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku Jindřich Goetz. Informovala o tom filmová publicistka a pedagožka školy Milica Pechánková. Jindřich Goetz se jako scénograf podílel na zhruba 120 českých filmech.
09.03.2016 16:40 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Ondříček (69 článků)

Zemřel malíř a scénograf Jaroslav Malina

 
Malíř, scénograf, grafik a pedagog Jaroslav Malina zemřel nečekaně v sobotu 14. května v Českých Budějovicích ve věku 78 let. Uprostřed příprav na výstavu svých obrazů podlehl srdečnímu infarktu, který ho postihl na jeho chalupě v jihočeské Chomoutově Lhotě, kde v posledních letech žil a tvořil.
16.05.2016 15:45 |

podobné články

Kendy z Básníků Matásek truchlí: Zemřel mu otec, slavný scénograf!

 
Herec David Matásek (54), známý z filmového cyklu o Básnících či seriálu Polda, truchlí. Ve věku 73 let totiž v úterý zemřel jeho otec, slavný scénograf a loutkář Petr Matásek.
26.07.2017 17:10 |

podobné články

Osobnosti: David Matásek (136 článků)

Výstava Profese scénograf. Proměny scénické výpravy ve sbírkách Národního muzea

 
Pro všechny, kteří by rádi nahlédli do výtvarné sbírky Divadelního oddělení Národního muzea, bude k vidění v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích jedinečná výstava s názvem Profese scénograf. Proměny scénické výpravy ve sbírkách Národního muzea.
29.11.2018 20:55 |

podobné články

Zemřel herec Čestmír Řanda ml. (✝60): Co stojí za jeho náhlou smrtí?

 
Herec a scénograf Čestmír Řanda ml. zemřel. Bylo mu 60 let. O jeho smrti informoval na Facebooku spisovatel a hercův kamarád Jan Bauer. „Dnes odpoledne zemřel v Liberci můj dobrý kamarád, herec, scénograf, producent a výtvarník Čestmír Řanda ml. Stále to ještě nemohu pochopit a je mi to moc líto,“ napsal Bauer.
11.05.2020 19:25 |

podobné články

Osobnosti: Jan Bauer (80 článků) , Jan Bauer (80 článků) , Jan Bauer (80 článků) , Jan Bauer (42 článků)

Ze zavřených galerií: NO - GO v Kampusu Hybernská se nejspíš návštěvníků nedočká

 
Deník Právo ve svém nepravidelném seriálu článků nahlíží do zavřených galerií, v nichž nainstalované výstavy čekají na okamžik, kdy se zmírní vládní protikoronavirová opatření a budou na ně moci přijít návštěvníci.
29.01.2021 12:17 |

podobné články

Ze zavřených galerií: V Hollaru vystavují jubilanti

 
Galerie Hollar v Praze je další výstavní síní, o níž Právo ve svém seriálu Ze zavřených galerií informuje. Od 7. ledna do konce března je tam instalována výstava nazvaná Jubilanti Hollaru. Její kurátorkou je Jana Šindelová a představena jsou díla členů Sdružení českých umělců grafiků Hollar, kteří v letošním roce oslavují kulatá a půlkulatá životní jubilea.
25.02.2021 16:40 |

podobné články

Festival GASK Artfest 09 potěší příznivce alternativní kultury

 
Zejména příznivce alternativní kultury potěší multižánrový festival GASK Artfest 09, který se uskuteční v Kutné Hoře od 31. července do 9. srpna. Program akce oživí nádvoří Jezuitské koleje v těsném sousedství gotického chrámu sv. Barbory, stejně jako ulice a náměstí starobylého města. Festival má tři části - hudební, filmovou a výtvarnou.
29.07.2009 09:05 |

podobné články

Umění není jenom okolo nás, ale přímo v nás

 
V květnu bude v prostorách Jezuitské koleji v Kutné Hoře otevřena nová galerie – GASK. Kromě výstavních aktivit si galerie klade za cíl rozšířit mezi veřejností povědomost o současném umění mezi běžnou veřejností. K tomu má pomoci GASKtour využívající patrový autobus. Právě to tomto unikátním projektu jsme si povídali s vedoucím lektorského oddělení GASK Ondřejem Horákem.
13.04.2010 07:30 |

podobné články

Osobnosti: Ondřej Horák (9 článků)

Vzácná kutnohorská iluminace bude k vidění už jen pár dní

 
Poslední možnost zhlédnout unikátní středověkou iluminaci nabízí do 8. srpna kutnohorská galerie GASK. Vzácné dílo s motivem těžby a zpracování stříbra pochází přímo z Kutné Hory z období 15. století a v budoucnu se stane součástí rozsáhlé výstavy věnované Jagelloncům, kterou GASK připravuje na rok 2012.
23.07.2010 13:20 |

podobné články

Výstava Damiena Hirsta v kutnohorské GASK se posouvá na jaro

 
Dlouho očekávaná výstava britského umělce Damiena Hirsta, kterou již řadu měsíců chystá Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře, se opět posouvá. Novým termínem má být jaro příštího roku, potvrdil Právu pověřený ředitel galerie Jan Třeštík.
27.12.2010 10:45 |

podobné články