Článek

Zdravotníci jsou vyčerpaní. Každé úmrtí nesou velmi těžce, říká primář infekčního oddělení

 
Koronavirová situace v Česku je bezútěšná. Počty nově nakažených sice příliš nerostou, ale ani neklesají, podobné je to i s množstvím hospitalizovaných pacientů v nemocnicích. Ti ale podle primáře infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavla Dlouhého nejsou tím nejzávažnějším problémem. Vrásky na čele mu totiž přidává hlavně nedostatek zdravotníků. "Museli jsme zapojit sestřičky a lékaře, kteří v životě nic takového nedělali, třeba se až dosud nikdy nestarali o infekčního pacienta s těžkým zápalem plic. Pocházejí z gynekologie, psychiatrie, onkologie či traumatologie," vysvětluje Dlouhý.
11.02.2021 07:31 |

podobné články

Podobné články

Mutace covidu nejsou strašidelné zombie, uklidňuje primář infekčního oddělení

 
Téměř všichni odborníci se shodují, že očkování je jediným řešením, jak ukončit pandemii koronaviru. Věří v to i primář infekčního oddělení Krajské zdravotní v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý. "V okamžiku, kdy jsem se dozvěděl, že kvůli opožděným dodávkám od výrobců bude očkování trvat mnohem déle, než bylo v plánu, tak jsem se málem zhroutil," říká lékař. Zároveň ale věří, že situaci už nijak výrazně nezkomplikují nové mutace covidu a v létě bychom si tak mohli konečně alespoň trochu odpočinout.
13.02.2021 07:30 |

podobné články

Tři vyléčení z Ústí: Viru se zbavili sami, popsal primář infekčního oddělení

 
Do nemocnice se dostali o několik dní později než první Čech nakažený koronavirem. Přesto už jsou v pořádku doma a zcela zdraví. Primář ústeckého infekčního oddělení Pavel Dlouhý popsal jejich léčbu.
18.03.2020 16:35 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Čech (161 článků)

Covid šetří důchody? Nechci slyšet. Primář vzkazuje do Prahy. Lidi se mu propadají před očima

 
ROZHOVOR „My na izolačních odděleních nemocnic vidíme těžké stavy, vidíme úmrtí, jsme svědky nepříjemné ruské rulety, která si bez větších pravidel vybírá své oběti, a proto vždy budeme stát na straně těch, jež hledají zbraně pro omezení pandemie, která dokáže ukrást to nejcennější, co máme, tedy zdraví,“ uvedl pro ParlamentniListy.cz Petr Kümpel, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě a předseda Akreditační komise infekčního lékařství při Ministerstvu zdravotnictví ČR.
19.11.2020 08:45 |

podobné články

Žloutenka u 12 lidí z jednoho paneláku vyvolala v Ústí obavy z nákazy

 
Dvanáct lidí z jednoho panelového domu v ústecké čtvrti Krásné Březno obývaného sociálně slabými leží na izolaci infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice. Nakazili se žloutenkou typu A známou jako nemoc špinavých rukou. Právu to ve čtvrtek sdělil primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý s tím, že část nakažených nemá skoro žádné potíže, lékaři je v karanténě izolovali jen proto, aby žloutenku nešířili dál.
29.10.2009 16:35 |

podobné články

Neděsme lidi, covid zvládáme, řekla primářka infekčního oddělení Bulovky

 
Zdravotníci se musí chovat racionálně a být připraveni, že nápor nemocných zvládnou, řekla Právu primářka infekčního oddělení pražské Nemocnice na Bulovce Hana Roháčová.
25.10.2020 05:25 |

podobné články

Epicentrum: S primářem infekčního oddělení o roku s covidem, prvních pacientech i plných nemocnicích

 
Česko se s novým typem koronaviru potýká už rok. Situace se ale nijak nelepší - právě naopak. Stali jsme se jednou z vůbec nejpostiženějších zemí světa a kapacita nemocnic je na hraně. Nejen o extrémní zátěži na zdravotníky byla řeč v Epicentru Blesku s lékařem, na jehož oddělení se léčili vůbec první covidoví pacienti u nás - primářem infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavlem Dlouhým.
23.02.2021 15:05 |

podobné články

V čem jsou Rusové dobří. Primář za vakcínu Sputnik nastavil vlastní kůži

 
„Vakcína Sputnik V je velmi podobná vakcíně AstraZeneca, jde rovněž o velmi dobře vymyšlenou vakcínu, kdy úsek mRNA koronaviru je zakomponován do adenoviru. Virologové v Rusku mají s vývojem tohoto typu vakcín modifikovaných adenovirů dlouhodobé, ne-li nejdelší zkušenosti,“ sdělil ParlamentnímListům.cz primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel. Ruským výrobkem se sám rád nechá očkovat.
09.02.2021 11:45 |

podobné články

„Na ventilátoru přežije sotva půlka lidí“. Lékařům z první linie už jen potlesk nestačí

 
Před podceňováním nemoci covid-19 varovali na sociálních sítích lékaři infekčních oddělení několika nemocnic. Požádali vládu, aby zajistila dostatek léku Remdesivir, a lékaře, kteří se nespecializují na infekční nemoci, aby nekomentovali závažnost koronavirové pandemie. Prohlášení zveřejnili dva vedoucí lékaři JIP infekčních oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a Fakultní nemocnice Ostrava, Hynek Bartoš a Jiří Sagan, a primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Aleš Chrdle. Podle nich potlesk jako výraz vděku z první vlny už tentokrát stačit nebude.
06.10.2020 12:55 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Hynek (43 článků)

Třináctiletý kluk utekl z infekčního oddělení nemocnice! Neviděli jste ho?

 
Po třináctiletém Davidu Richtovi z Opavy, který v neděli utekl z infekčního oddělení opavské Slezské nemocnice, pátrá policie. Chlapec se měl v pondělí vrátit do Dětského výchovného ústavu v Bohumíně, informovala policejní mluvčí Dagmar Schindlerová.
07.11.2011 13:35 |

podobné články

Nemocnice České Budějovice: Své ano si řekli na JIPce Infekčního oddělení

 
V českobudějovické nemocnici se minulý týden udála velice nestandardní událost. Přímo na jednotce intenzivní péče Infekčního oddělení v sobotu proběhl svatební obřad. Své ano si řekli pacient v závažném, ale stabilizovaném stavu, a jeho snoubenka. Oddávajícím byl nemocniční kaplan, svědky ošetřující lékař a sestra ve službě.
24.05.2018 17:15 |

podobné články

V Opavě razantně přibylo případů krvácivé horečky, může to souviset s hraboši

 
Již šest případů nebezpečné hantavirózy řešili zdravotníci Slezské nemocnice v Opavě za poslední půlrok v Opavě. Choroba patřící mezi krvácivé horečky se na člověka přenáší od drobných hlodavců. Nemocnice dává nárůst počtu onemocnění do souvislosti s přemnoženými hraboši, uvedl ve středu primář infekčního oddělení Petr Kümpel.
22.01.2020 12:35 |

podobné články

Jak překonat problémy s alkoholem během Vánoc? Primář radí

 
Vánoční večírky jsou velkým rizikem pro lidi, kteří bojují se závislostí na alkoholu. Primář oddělení závislostí Všeobecné fakultní nemocnice Petr Popov jim radí, aby z oslav včas odešli. Pokud okolí o jejich problému s alkoholem ví, omluvu pochopí. Když to lidé kolem nevědí, stačí říci, že dnes pít nebudou. Výmluvy primář nedoporučuje, člověk se jen zaplete do lží, ze kterých se těžko dostává.
17.12.2011 12:15 |

podobné články

Primář Uherskohradišťské nemocnice má koronavirus, zavřeli celé oddělení

 
Primář neurologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice měl ve čtvrtek dopoledne pozitivní test na koronavirus. Vedení nemocnice oddělení ještě během dne uzavřelo. Do domácí karantény hygienici poslali pět lékařů a čtrnáct zdravotních sester a dalších nelékařských pracovníků.
26.03.2020 16:40 |

podobné články

Nejezděte do lázní, je to sebevražda: Primář, který vyléčil první nakažené, varuje seniory

 
Lidé a zejména senioři by podle primáře Pavla Dlouhého z infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice neměli využívat voucher a jezdit do lázní. Je to téměř sebevražda, řekl portálu iDNES.cz. Zmínil hlavně Františkovy Lázně, ve kterých se nakazilo přes 200 lidí. Na infekčním oddělení v Ústí nyní leží 35 pacientů, jejich průměrný věk je 72 let. Podle Dlouhého ti, co zemřeli, se nakazili v lázních. V jednom případě se jednalo o manželský pár ve věku 82 a 88 let. Varování je na místě i podle ministra zdtavotnictví Romana Prymuly (za ANO).
25.09.2020 16:30 |

podobné články

Odporný byznys na Slovensku: Zdravotníci úmrtí nenahlašují lékaři, ale pohřební službě

 
Na Slovensku se vyskytl zvláštní druh byznysu, kdy zdravotníci, kteří jsou do něj zapleteni, úmrtí pacienta nenahlásí lékaři, ale zavolají rovnou pohřební službu. Takto zdravotníci si vydělávají nelegálními úplatky, do tohoto kšeftu tak nejsou zapleteni jen oni, ale také zaměstnanci pohřebních služeb.
21.02.2020 21:01 |

podobné články

Lázně jsou bezpečné, nakazíte se spíš v obchodě, říká svaz. Prymula radí zůstat doma

 
V lázních je podle Svazu léčebných lázní ČR menší riziko nákazy koronavirem než třeba v obchodě či škole. Svaz, který se snaží přilákat české klienty po omezení cestování z Německa, to dnes uvedl v tiskovém prohlášení. ČTK to řekl prezident svazu Eduard Bláha. Primář Pavel Dlouhý z infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice naopak portálu iDNES.cz řekl, že lidé by neměli využívat vouchery a jezdit do lázní, protože je to sebevražda. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) Blesk Zprávám řekl, že toto doporučení je namístě.
27.09.2020 16:50 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Roman (327 článků) , Pavel Bláha (6 článků)

Lékař Pavel Dlouhý bije na poplach: Vraťme děti do škol, pácháme nedozírné škody

 
Kvalitní vzdělání by mělo být prioritou. Toho se ale studentům v poslední době nedostává, jelikož distanční výuka není ani zdaleka tak efektivní jako prezenční. I proto řada odborníků volá po otevření alespoň prvního stupně základních škol. Tento názor zastává také primář infekčního oddělení Krajské zdravotní v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý. "Mrzí mě, že se neustále hovoří o zavřených hospodách, ale nikdo neřeší, že jsou děti doma a dlouhé hodiny na sociálních sítích, učni se nenaučí hoblovat, děcka na střední škole se nepřipraví na vysokou, vysokoškoláci se nedostanou do laboratoří a na praxi," říká renomovaný lékař.
18.02.2021 07:01 |

podobné články

Primář-psycholog: Šojdrová nás vydírala. Že je někdo dobrý umělec, neznamená, že je moudrý. Elity, bojte se, protože lidé...

 
ROZHOVOR „Citové vydírání to bylo zcela jistě. Ve smyslu těžké manipulace. Toto je těžce manipulativní chování, kdy jedinec, v tomto případě politik, řekne, pokud vy se nezachováte tak, jak mně se líbí, tak jste špatní. Je to čistě jenom o tom, jestli druhá strana se nechá vydírat, nebo ne. Čili když si klademe otázku, jestli jsme špatní, když toto nevykonáme, to už je zlé. To už jsme naskočili na ten mechanismus manipulace,“ říká ke kaze „sirotci“ v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Jiří Brančík, primář psychologického oddělení Vojenské nemocnice v Brně. Vyjadřuje se i k ostrým výrokům některých umělců, či proč to takzvaní elitáři při volbách schytávají.
03.10.2018 12:22 |

podobné články

Tadeášek (†4 měs.) měl zemřít na syndrom náhlého úmrtí kojence: Lékařka řekla, proč je tak zrádný!

 
Syndrom náhlého úmrtí kojenců je skutečný postrach všech rodičů. Podle vedoucí lékařky oddělení fyziologických novorozenců Neonatologického oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze Markéty Lukšové jde o náhlé a neočekávané úmrtí dítěte do jednoho roku věku, u kterého se ani po provedené pitvě nepodaří nalézt příčinu úmrtí. Předběžné výsledky policejního vyšetřování ukázaly, že stojí také za smrtí Tadeáška (†4 měsíce) z Mělnicka.
08.06.2020 12:00 |

podobné články