Článek

Zdechovský (KDU-ČSL): Petiční výbor požaduje vyřešení sporu o důl Turów do šesti měsíců

 
Petiční výbor Evropského parlamentu dnes projednal petici 13 000 občanů z Liberecka, kteří protestují proti neúměrnému rozšíření a pokračování intenzivní těžby v polském dolu Turów v těsné blízkosti českých hranic. Už nyní se region potýká kvůli příliš hluboké těžbě s nedostatkem pitné vody, hrozí ale, že o vodu úplně přijde 30 000 občanů.
14.07.2020 17:35 |

podobné články

Podobné články

Zdechovský (KDU-ČSL): Europoslanci podpoří boj proti rozšíření polského dolu Turów

 
Na česko-polsko-německém trojmezí, na území Polské republiky, se nachází hnědouhelný důl Turów. Těžba jeho ložiska měla skončit k 30. 4. 2020. Polská strana ale dělá vše proto, aby rozšířila těžbu až do roku 2044 na 30 km2 a 330 metrů pod úroveň okolního terénu, což bude mít prokazatelný negativní dopad na životní prostředí v okolí a hladinu podzemních vod.
03.02.2020 15:15 |

podobné články

Zdechovský (KDU-ČSL): Europoslanci chtějí přitvrdit v boji proti rozšíření dolu Turów

 
Polské orgány ke konci března veřejně oznámily rozhodnutí o prodloužení těžební licence pro důl Turów, ačkoliv ani českým, německým nebo polským ekologických organizacím nakonec nebylo přiznáno právo účastnit se tohoto řízení. Nikdo tak nemohl řízení regulérně napadnout, což je podle skupiny deseti europoslanců naprosto nepřijatelné jednání.
04.04.2020 16:45 |

podobné články

Polsko odmítá příkaz soudu EU zavřít důl Turów

 
Polsko odmítne splnit předběžné opatření Soudního dvora Evropské unie, podle něhož má okamžitě uzavřít hnědouhelný důl Turów, který dlouhodobě kritizuje Česká republika. Uvedla to dnes poslankyně Evropského parlamentu Anna Zalewská z polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).
24.05.2021 12:05 |

podobné články

Poláci pění kvůli unijnímu zákazu pro důl Turów: Těžbu nezastavíme, vzkázali Babišovi

 
Polsko začne s Českou republikou jednat o dalším osudu hnědouhelného dolu Turów, řekl premiér Mateusz Morawiecki. Varšava by měla na příkaz Soudního dvora EU tento důl okamžitě zavřít, premiér ale soudní rozhodnutí označil za velmi nebezpečné z hlediska možných ekologických hrozeb. První jednání mezi Českem a Polskem se odehrálo v pondělí v podvečer, země podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasila s návrhem řešení dolu. Pak ale překvapil Morawiecki, který oznámil Andreji Babišovi (ANO), že Polsko těžbu nezastaví.
24.05.2021 15:30 |

podobné články

Osobnosti: Mateusz Mateusz (19 článků)

Zdechovský (KDU-ČSL): Dětí odebrané v Norsku musí být vráceny matce

 
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pokračuje ve svém úsilí o navrácení dětí Evy Michalákové, které jí byly bezdůvodně odebrány v Norsku. Ve středu dal Zdechovský svůj zájem o vyřešení tohoto případu najevo podpisem petice za umožnění návratu dětí zpět k vlastní matce.
03.12.2014 07:26 |

podobné články

Zdechovský (KDU-ČSL): EU nechce nechat občany Liberecka na holičkách

 
Předseda Evropského parlamentu David Sassoli pomůže vyvinout tlak na polské úřady ohledně protiprávního prodloužení těžby v dole Turów na česko-německo-polském trojmezí. Slíbil to v odpovědi na dopis deseti europoslanců ze začátku dubna. Také potvrdil, že by se Petiční výbor parlamentu měl prioritně zabývat peticí 13 000 občanů z Liberecka hned při svém nejbližším jednání.
11.05.2020 10:45 |

podobné články

Osobnosti: David David (971 článků) , David David (733 článků)

Zelení: Petice proti polskému dolu Turów dostala v europarlamentu zelenou

 
Petici proti rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów bude projednávána přednostně. Rozhodl tak petiční výbor Evropského parlamentu.
26.02.2020 10:51 |

podobné články

Zelení: Povede těžba na polském dole Turów k mezinárodní žalobě?

 
Petiční výbor evropského parlamentu začal projednávat žádost mnoha tisíc občanů z Libereckého kraje, kteří se obávají toho, že je pokračování těžby na dole Turów připraví o vodu.
15.07.2020 18:10 |

podobné články

Brabec se zlobí. Češi nechtějí, aby Poláci rozšířili u hranic důl Turów

 
České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.
15.11.2019 20:10 |

podobné články

Česko uspělo ve sporu o důl Turow, soud nařídil Polsku zastavit těžbu

 
Polsko by mělo okamžitě přerušit těžbu v hnědouhelném povrchovém dole Turów v bezprostřední blízkosti českých hranic. Soudní dvůr EU o tom rozhodl na základě návrhu ČR. V pátek to oznámil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).
21.05.2021 12:30 |

podobné články

Češi uspěli v boji s Poláky: Sporný hnědouhelný důl Turów musí okamžitě zastavit těžbu

 
Polsko musí okamžitě zastavit těžbu v uhelném dole Turów, kterou dlouhodobě kritizuje Česká republika. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr Evropské unie, který tak vyhověl české žádosti o vydání předběžného opatření. Zákaz těžby bude platit až do vynesení konečného rozsudku v tomto sporu, oznámil soud.
21.05.2021 13:15 |

podobné články

Ministerstvo životního prostředí: Nezákonné rozšíření dolu Turów před Evropskou komisí

 
ČR se aktivně brání nezákonnému rozšíření dolu Turów. Ministerstva životního prostředí a zahraničních věcí společně odeslala 30. září 2020 podnět pro porušení unijního práva Polskou republikou kvůli prodloužení a rozšíření povolení těžební činnosti v dole Turów k Evropské komisi. Včera v dopoledních hodinách proto v Bruselu proběhlo první jednání mezi zástupci České republiky, Polska a Evropské komise.
14.11.2020 19:36 |

podobné články

Ramzer (ODS): V kauze Turów podporujeme dohodu mezi Českem a Polskem

 
Dnes probíhá zatím poslední jednání expertních týmů vlád Česka a Polska s ohledem na zákaz těžby uhlí v polském dole Turów, který těsně sousedí s hranicí na území Libereckého kraje. Cílem již několikáté schůzky je vyjednání podmínek, za kterých vláda ČR, krajská a místní samospráva budou polské vládě a státní polské energetické společnosti PGE tolerovat pokračování těžby uhlí v dolu Turów.
13.07.2021 14:20 |

podobné články

Činnost veřejné ochránkyně práv v roce 2016 projedná petiční výbor

 
Petiční výbor Poslanecké sněmovny dnes projedná Výroční zprávu veřejné ochránkyně práv za rok 2016. Projednávání zprávy za účasti ombudsmanky Anny Šabatové je na programu od 15:30. Následně se bude výbor věnovat také novele antidiskriminačního zákona.
02.05.2017 14:05 |

podobné články

Osobnosti: Anna Šabatová (516 článků)

OKD: Unikátní logistická akce mezi závody Důl Karviná a Důl ČSM

 
Mimořádně logisticky náročná a unikátní stěhovací akce proběhne od 20. do 22. června mezi závody Důl Karviná a Důl ČSM.
21.06.2014 19:55 |

podobné články

Balcarová (Piráti): Polský důl Turów bere Česku vodu a ničí přírodu

 
Kauzu Turów, tedy rozšiřování povrchového dolu v blízkosti českých hranic, jsme na poslaneckém Výboru pro životní prostředí projednávali již od listopadu roku 2019. Polsko prodloužením a rozšířením povolení těžební činnosti bez řádného projednání vlivů na území a obyvatelstvo porušuje platnou evropskou legislativu.
01.10.2020 19:25 |

podobné články

Peksa (Piráti): Rok od zahájení nelegální těžby v dole Turów. Evropská komise to zpackala

 
V sobotu 1. května to bude jeden rok od chvíle, kdy polská společnost PGE začala nelegálně provozovat hnědouhelný důl Turów – a to navzdory potvrzení Evropské komise o tom, že licence dolu porušuje nejméně dva zákony EU.
01.05.2021 11:50 |

podobné články

Hejtman Půta: Evropský soudní dvůr rozhodl, Poláci by měli důl Turów zavřít

 
Prohlášení hejtmana Libereckého kraje Martina Půty k rozhodnutí Evropského soudního dvora o pozastavení těžby v dole Turów
21.05.2021 12:50 |

podobné články

Onderka (ČSSD): Důl Turów končí i bez české žaloby

 
Evropský soudní dvůr přikázal Polsku přerušit těžbu v hnědouhelném dole Turów na dohled českých hranic. Varšavská vláda oznámila, že rozsudek nebude respektovat. Polští přátelé ale budou muset vzít na vědomí, že hnědé uhlí končí.
28.05.2021 06:40 |

podobné články