Článek

Závislost na alkoholu, závislost na sítích... S Jindřichem Vobořilem o čůču, pařbě a občankách u kasy

 
V Česku dostane sedmnáctiletá dívka v přímém televizním přenosu nalité šampaňské, zatímco v Německu by se nic takového nestalo. I proto se držíme stabilně v popředí žebříčku podle spotřeby alkoholu na osobu, která ale v poslední době klesá v celé Evropě. „Ukázalo se, že je to díky zásadní změně stylu života. Mladí lidé jsou každý den v průměru čtyři hodiny na sociálních sítích, tak se poněkud omezilo pobývání s partou, chození do hospody a pařba,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
18.05.2023 17:20 |

podobné články

Podobné články

Policie realizuje největší celorepublikovou akci ALKOHOL

 
Ředitel pořádkové policie plk. Martin Hrinko společně s národním protidrogovým koordinátorem Mgr. Jindřichem Vobořilem, Pg. Dip. dnes tiskovou konferencí zahájili sérii celostátních kontrol zakázaného prodeje alkoholu mladistvým. Policie ČR tak ve spolupráci s Odborem protidrogové politiky Úřadu Vlády ČR, Českou obchodní inspekcí, Ministerstvem obchodu a průmyslu a dalšími institucemi zkontroluje stovky českých barů a restaurací.
05.10.2015 14:21 |

podobné články

Osobnosti: Martin Hrinko (6 článků)

Dětské holdování návykovým látkám ovlivňují hlavně rodiče, tvrdí Arnoštová

 
Ministerstvo zdravotnictví vytáhlo do boje s nelichotivými počty Čechů závislých na alkoholu, tabáku nebo jiných návykových látkách. Náměstkyně ministerstva zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD) spolu s národním protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem představila akční plán, který má pomoci v příštích letech snížit počet závislých. V rozhovoru pro Blesk.cz přiblížila, co obsahuje.
19.01.2016 12:10 |

podobné články

Policisté se zaměří na hazard, alkohol, drogy u dětí v období letních prázdnin

 
První náměstek policejního prezidenta brig. gen. Martin Vondrášek společně s republikovou koordinátorkou prevence kriminality pplk. Zuzanou Pidrmanovou, ředitelem odboru dohledu Generálního ředitelství cel plk. Petrem Müllerem a s národním protidrogovým koordinátorem Mgr. Jindřichem Vobořilem, Pg. Dip. dnes tiskovou konferencí zahájil preventivní akci zaměřenou na zákaz prodeje a podávání alkoholu, cigaret, nelegálních drog a dodržování zákazu hazardního hraní dětí.
27.06.2017 17:10 |

podobné články

Osobnosti: Martin Müller (7 článků) , Martin Müller (12 článků) , Martin Müller (12 článků)

Premiér Andrej Babiš navštíví v Praze služby pro drogově závislé

 
Premiér vlády v demisi Andrej Babiš (ANO) navštíví spolu s národním protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem v Praze služby pro drogově závislé. Prohlédne si kontaktní centrum pro drogově závislé na Smíchově, ambulanci pro závislé na hazardu v Žitné ulici, terénní program u sanitky poblíž Národního muzea a nové centrum pro prevenci závislostí dětí a mladistvých na Lhotce.
16.03.2018 06:15 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (25895 článků)

Premiér Babiš navštíví adiktologická centra

 
V pátek 16. března 2018 navštíví předseda vlády Andrej Babiš centra, která se zaměřují na adiktologické služby. Spolu s národním protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem zavítají např. do Kontaktního centra a do ambulance specializující se na pomoc lidem závislým na hazardu.
16.03.2018 09:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (25895 článků)

Filmové premiéry: Království lesních strážců, Pařba na třetí a Poslední zima

 
Americký animovaný 3D film Království lesních strážců je dobrodružná komedie o věčném souboji dobra a zla. Pařba na třetí je po Pařbě v Las Vegas a Pařbě v Bangkoku poslední díl komediální série. Belgicko-švýcarsko-francouzský film Poslední zima je příběhem muže, který je odhodlán udržet svůj život a majetek za každou cenu.
30.05.2013 14:25 |

podobné články

Po pařbě mu nepomáhá nic: Bývalý Muž roku trpí i několik dní, rozhodně si z něj příklad neberte

 
Skleničce se rozhodně nevyhýbá, i když je to fitness trenér a sportovec. Muž roku 2016 Josef Kůrka ovšem to, jak by měl zapařit bez následků, stále ještě nevychytal. "Po pařbě je mi vždycky špatně dva nebo i tři dny," řekl Super.cz.
01.01.2021 06:05 |

podobné články

Premiér Sobotka se setkal s velkovévodou Jindřichem I. Lucemburským

 
Předseda vlády Bohuslav Sobotka se v sobotu 14. května v rezidenci velvyslankyně Lucemburského velkovévodství v ČR setkal na snídani s velkovévodou Jindřichem I. Lucemburským.
14.05.2016 14:20 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9581 článků)

Shaggy v Praze: ujíždí na playstationu a babském cucu!

 
PRAHA – Už za týden vystoupí v modřanském Freestyle parku hvězda reggae Shaggy. A jeho požadavky na realizační tým jsou opravdu zajímavé.
13.07.2009 17:15 |

podobné články

Osobnosti: Shaggy (5 článků)

Tydýt Lukáš Pavlásek o sexu svých rodičů: Na svět jsem přišel díky "čuču"

 
Že ale tenhle sympaťák toho stihne! Je hvězdou stand-up pořadů, jako je třeba Na stojáka, hraje ve filmech, píše knihy i scénář k seriálu, tančil ve StarDance… Jenom na vaření nebo rychlé pojídání knedlíků prý Lukáš Pavlásek (40) nestačí!
15.12.2019 05:35 |

podobné články

Osobnosti: Lukáš Pavlásek (286 článků)

Test Blesku: Hrozí vám závislost na alkoholu?

 
Blíží se Vánoce, firemní večírky, rodinné sešlosti a nakonec Silvestr. Málokterý z těchto slavnostních dnů se obejde bez alkoholu. A na sklenku lahodného moku si člověk velmi rychle zvykne. Může takhle nevinně vzniknout závislost na alkoholu?
10.12.2009 23:25 |

podobné články

Medik radí - 6. díl - Jak přestat kouřit

 
S menším zpožděním, kvůli mému zdravotnímu stavu, je tu další díl "Medik radí". Dnešní díl měl být o tom, jak přestat kouřit, ale rozhodl jsem se, že Vám povím i o kouření obecně. To znamená, že zde uvedu i možné následky a nějakou statistiku. Doufám, že se Vám článek bude líbit. Co to vlastně kouření je? Kouření je vdechování tabákového kouře, jímž se do organismu dostává více než 2000 různých chemických látek schopných dalších reakcí, které mají mnohdy významné účinky na lidský organismus. Kouření je zařazeno jako nemoc pod diagnozou F-17(drogová závislost). Když nahlédneme do hrozivé statistiky, máme o další důvod víc, proč přestat kouřit. V České republice umírá každý rok asi 100 000 osob. Z tohoto počtu téměř 23 000 na nemoci způsobené kouřením. Kouření je příčinou úmrtí 60 lidí denně. Důsledky kouření jsou všeobecně známé a zasahují prakticky do všech odvětví medicíny. Patří sem rakovina plic, rakovina dýchacích cest a dutiny ústní a to i rtu, jazyka, hrtanu, hltanu, jícnu, žaludku, močového měchýře, slinivky, krve, prsů. Z dalších nemocí pak emfyzém plic (vymizení mezisklípkových sept), nedokrvenost srdce (ischemická choroba srdeční), častější výskyt infarktu myokardu, ateroskleróza obecně, Buergerova choroba, snížená fertilita (plodnost) a schopnost erekce, choroby trávicího ústrojí (např. vředy), zhoršený sluch, vliv na psychiku - kuřáci jsou častěji v depresi, kuřák onemocní roztroušenou sklerózou (sclerosis multiplex) 3× častěji než nekuřák a mnoho dalších nemocí. Přitom přestat kouřit je velmi obtížné. Jedná se především o drogovou závislost na nikotinu. Nejdůležitější pro začátek je rozhodnutí nekouřit, mít motiv a vůli změnit svůj „životní styl“. Pouze 3 ze 100 kuřáků dokáže s kouřením přestat bez pomoci odborníka. Neexistuje návod jak přestat s kouřením, každý kuřák reaguje na jinou léčbu, někomu pomůžou jen nikotinové náplasti, někdo musí přestat naráz. Kuřák potřebuje především vyřešit svou psychosociální závislost. Fyzickou závislost lze, alespoň dočasně, odstranit podáváním nikotinu. Ovšem jinou formou než vykouřenou cigaretou. Tuto možnost poskytují různé léky, které v současnosti může předepsat kterýkoliv lékař. Je to sice nákladné, ale když si to spočítáme, tak léčba pomocí Nicorette stojí asi 4150 Kč za 3 měsíce. Přitom by kuřák při dávce 20 cig/den za tři měsíce zaplatil 4350 Kč. V konečném důsledku tedy ušetří asi 200 Kč a po třech měsících je po závislosti. Pak už záleží na každém jednotlivci. -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
04.08.2009 09:40 |

podobné články

Skupina Gen 2000 vydala Blues posledního pražského upíra

 
Skupina Gen fungovala na počátku osmdesátých let. V roce 2000 ji její členové začali oživovat a na scénu se vrátila pod rozšířeným jménem Gen 2000. Se zpěvákem Jindrou Vobořilem jsme se bavili o kapele i o jeho dalších hudeních zkušenostech.
21.05.2009 10:05 |

podobné články

František (†12) chtěl uprchnout do Německa: Zastřelil se před zraky pohraničníka!

 
Tragická událost se stala začátkem května roku 1967. Školák František Mühlbauer, kterému bylo teprve dvanáct let, se společně s kamarádem Karlem Vobořilem rozhodli prchnout do Západního Německa. Byli ovšem chyceni pohraničníkem, přímo před jeho očima se František zastřelil.
26.05.2021 20:35 |

podobné články

Elton John, Bono Vox, Tina Turner, Freddie Mercury, Lenin... Proč si změnili jméno?

 
PRAHA – Mnoho známých tváří, ale mnoho neznámých jmen v občankách a cestovních pasech. Spousta celebrit používá pseudonymy. Důvod? Potřebují, aby jejich jméno bylo dobře vyslovitelné a zapamatovatelné. I když – někteří mají i jiné důvody…
29.04.2009 09:30 |

podobné články

Osobnosti: Tina Turner (151 článků) , Freddie Mercury (297 článků) , Elton John (570 článků) , Bono Vox (52 článků)

Policie obvinila členy Ztohoven kvůli změněným fotkám v občankách

 
Pražští policisté obvinili dvanáct členů výtvarné skupiny Ztohoven, kteří na své občanské průkazy použili pozměněné fotografie. Začali je stíhat pro poškozování cizích práv, za což jim v případě odsouzení hrozí až dvouletý trest vězení.
10.01.2011 16:55 |

podobné články

Nesvéprávnost v občankách nebude. Komunisté nadávají na kolegy

 
Poslanecká sněmovna zamítla zákon, jimž chtěli komunisté změnit některé údaje v občanských průkazech. Jedná se především o údaje o nesvéprávnosti, které zákon o registrech, který sněmovna schválila před prázdninami, na občanských průkazech ruší. Sněmovna zákon zamítla, protože koalice ve sněmovně nepřijímá opoziční návrhy.
26.10.2011 19:40 |

podobné články

Velký rádce Aha!: 10 otázek a odpovědío nových občankách!

 
Končí vám platnost občanky, měníte trvalé bydliště? Oženili jste se, nebo pojedete s dítětem do zahraničí? Potom si připravte pevné nervy! Od začátku roku totiž musíte žádat o zcela nový typ občanského průkazu.
06.02.2012 12:05 |

podobné články

Messi, Beckham, Maradona i mrtvý Best v jednom týmu? To není vtip!

 
Messi, Maradona, Zidane, Beckham a dokonce i mrtvý George Best v jednom týmu pod vedením Josého Mourinha a sira Alexe Fergusona? To není vtip! Tahle jména by přilákala diváky na kterémkoli stadionu světa . Problém je jen v tom, že podle obličejů byste hráče FC Farnborough nepoznali. Velká jména nesou jen na zádech... a v občankách. Tak si přál sponzor!
15.08.2013 13:15 |

podobné články

Osobnosti: George Best (4 články) , Alex Ferguson (105 článků) , Alex Ferguson (106 článků)