Článek

Zástupkyně ombudsmana Šimůnková kritizuje zásah proti „Floydovi z Teplic“. Měli mu sundat pouta a resuscitovat

 
Zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková se domnívá, že policie chybovala při červnovém zákroku v Teplicích, po kterém zemřel muž – Rom. O zprávě o prověřování okolností případu a těchto závěrech píše server Novinky.cz.
13.12.2021 16:45 |

podobné články

Podobné články

Vyšetřete smrt Roma v Teplicích, zahřmělo ze Štrasburku. I zástupkyně ombudsmana Šimunková se dala do díla

 
Mezinárodní organizace Rada Evropy vyzývá k „bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření“ smrti zfetovaného Roma v Teplicích, který krátce po policejním zákroku, během něhož agresivně napadal policisty, zemřel. „Záběry pořízené v Teplicích, ukazující zákrok policie proti Romovi, který později zemřel v sanitce, jsou znepokojující a vyvolávají mnoho otázek ohledně okolností tohoto tragického incidentu,“ zní z organizace k případu muže, jenž podle pitevní zprávy zemřel z důvodu předávkování drogami amfetaminové řady. Věci se chce chopit i zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková.
23.06.2021 18:30 |

podobné články

Tři chyby policie před smrtí Stanislava T. (†46) v Teplicích? Mluví o nich zástupkyně ombudsmana Šimůnková

 
Zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková si myslí, že policisté v případě Roma Stanislava T. z Teplic chybovali. Muž zemřel poté, co byl policisty zajištěn, choval se podle nich totiž agresivně. Policii dávali lidé za vinu, že zemřel vlivem klečení na krku, a případ také silně rezonoval v zahraničí. Z pitevní zprávy vyplynulo, že muž zemřel kvůli intoxikaci pervitinem.
13.12.2021 17:55 |

podobné články

Nesmíte říkat „blázen, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

 
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se domnívá, že by některé výrazy mohly pro svoji nevhodnost zmizet. Jde jí například o slova hluchý či vozíčkář. Píše o tom server iDnes.cz. "Tento nesmyslný ideologický útok na český jazyk nic nepřináší. Je hloupý, zbytečný a navíc směšný," domnívá se v té souvislosti právník a akademik Tomáš Tyl.
05.06.2020 08:25 |

podobné články

Ombudsman: Ústecký krajský policejní ředitel nepřijal opatření navržená zástupkyní ombudsmana

 
Zástupkyně ombudsmana v závěrečném stanovisku požadovala, aby policejní ředitel Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje znovu vyhodnotil zákrok policistů proti muži v Teplicích v červnu loňského roku a při hodnocení zohlednil závěry jejího šetření. Policie ovšem trvala na svých původních závěrech, přestože šetření zástupkyně ombudsmana poukázalo například na zásadní rozpory ve výpovědích záchranářů a zasahujících policistů. Zástupkyně ombudsmana se proto obrátila na Policejní prezidium coby nadřízený úřad a o svých zjištěních informovala policejního prezidenta.
03.05.2022 15:05 |

podobné články

Zmocněnkyni Šimunkovou sesadili. Ve Strakovce ale zůstane dál

 
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková byla dnes odvolána z pozice šéfky sekce pro lidská práva na Úřadu vlády. Podle mluvčí vlády Šimůnková nedodržovala pravidla. Šimůnková řekla, že do dneška žádným výtkám ke své práci nečelila, uvedené důvody svého odvolání považuje za zástupné, ve středu by měla jednat s premiérem. Ve funkci zmocněnkyně ale Šimůnková zůstane. Vedením sekce byl pověřen šéf Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.
15.10.2013 19:40 |

podobné články

Kancelář ombudsmana k době koronaviru: Cizinci neměli dostatek čerstvého vzduchu

 
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se domnívá, že v době pandemie koronaviru byli představitelé některých institucí příliš přísní k seniorům, k vězňům i k dětem – protože až příliš omezili jejich kontakt s nejbližšími. Píše to server Novinky.cz poté, co Šimůnková zkontrolovala 12 zařízení v Česku.
02.08.2020 20:45 |

podobné články

Zástupkyně ombudsmana kritizuje moc přísná karanténní opatření. V zařízení pro cizince neměli dostatek čerstvého vzduchu

 
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se domnívá, že některá zařízení byla kvůli riziku koronaviru izolovaná až příliš. Podle jejích slov také pracovníkům chyběly relevantní informace a metodické vedení. Píše to server Týden.cz.
30.07.2020 13:05 |

podobné články

Zástupkyně ombudsmana se zastala batolete: Místo do dětského domova půjde k matce do vězení

 
Nepěknou vyhlídku dětství stráveného v dětském domově před sebou měla 17měsíční holčička, jejíž matka dostala 3,5 roku vězení. Její otec tragicky zemřel a nikdo jiný z příbuzných se o ni nemohl postarat. Batolete se ale zastala zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková, podle které má dítě právo být se svou matkou, i když je to ve vězení.
13.10.2020 05:40 |

podobné články

Zástupkyně ombudsmana se obrátila na ministra zdravotnictví ohledně testování žáků

 
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se obrátila na ministra zdravotnictví ve věci testování žáků základních škol. V dopise vyjádřila své pochybnosti ohledně frekvence testování, místa testování, využití antigenních testů a otázky testování dětí s postižením. Požádala ministra o jeho vyjádření.
23.04.2021 21:35 |

podobné články

Smrt Stanislava (†45) v Teplicích už má mezinárodní rozměr! Rada Evropy chce vyšetřování, zabývá se jí premiér i zástupkyně ombudsmana

 
Případ smrti Roma Stanislava (†45) v Teplicích po policejním zákroku získal už mezinárodní rozměr. Rada Evropy vyzvala k nezávislému vyšetření incidentu. Na místo tragédie dorazily stovky lidí, aby mrtvému vyjádřili úctu zapálením svíčky. K neštěstí se vyjádřil i český premiér a zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková.
23.06.2021 16:00 |

podobné články

Názor dětí na léčbu i hospitalizaci je důležitý, vzkazuje lékařům zástupkyně ombudsmana

 
Nemocnice s dětskými psychiatrickými odděleními v Česku se rozcházejí v tom, jak při rozhodování o léčbě a hospitalizaci přistupují k názorům samotných dětí. Někdy podíl dětí na rozhodování zanedbávají, uvedla ve čtvrtek v tiskové zprávě zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková. Vydala proto doporučení, které by mělo práva dítěte posílit a sjednotit postup zdravotníků.
12.08.2021 14:15 |

podobné články

Dívka natočila brutální zatčení George Floyda (†46) a trpí výčitkami: „Měla jsem udělat víc“

 
Dívka, která loni natočila na mobilní telefon policejní zásah proti černochovi Georgi Floydovi v americké Minnesotě, si vyčítá, že neudělala víc pro jeho záchranu. Podle stanice BBC to řekla coby svědek před soudem v druhý den procesu s bývalým policistou Derekem Chauvinem, který Floydovi klečel v květnu roku 2020 devět minut na krku, než zatýkaný podle zveřejněného videa ztratil vědomí a posléze zemřel v nemocnici.
31.03.2021 08:35 |

podobné články

Osobnosti: George George (846 článků)

Ombudsman: Zástupkyně pomohla ženě omezené ve svéprávnosti získat občanský průkaz

 
Žena s intelektovým postižením se na veřejného ochránce práv obrátila, když veřejný opatrovník – starosta obce, ve které žije – odmítl vyhovět jejímu přání získat občanský průkaz. Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková v rámci svěřené agendy práv osob se zdravotním postižením starostu upozornila, že opatrovník by měl vždy jednat v zájmu opatrovance a podobně razantní krok jako nepodání žádosti o občanský průkaz by měl řádně odůvodnit. To se podle zástupkyně veřejného ochránce práv ale v tomto případě nestalo. Po vydání zprávy o šetření opatrovník o vydání občanského průkazu pro opatrovankyni požádal. Na základě závěrečného stanoviska jí pak občanský průkaz i předal.
16.04.2022 19:25 |

podobné články

Ombudsman: Monika Šimůnková se zúčastnila konference o inkluzivním vzdělávání

 
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se zúčastnila konference o inkluzivním vzdělávání, která se konala ve středu 11. března na kanadském velvyslanectví v Praze. Ve svém úvodním příspěvku shrnula svůj názor na aktuální situaci v oblasti inkluze, tedy vzdělávání, které zohledňuje na jedné straně individuální potřeby a jedinečnost každého dítěte a zároveň se snaží všechny děti v maximálně možné míře a kvalitě vzdělávat společně. Zmínila také výzkumy a doporučení předchozích ombudsmanů Pavla Varvařovského a Anny Šabatové, které se týkaly především kvality vzdělávání romských dětí a existence segregovaných škol.
19.03.2020 20:16 |

podobné články

Osobnosti: Anna Šabatová (526 článků)

Šimůnková: Opatření za pandemie u dětí byla až přehnaná

 
Nadmíru přísní byli v době pandemie koronaviru představitelé některých institucí k seniorům, vězňům i dětem. Až příliš totiž omezili jejich kontakt s nejbližšími. Zjistila to zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková kontrolou dvanácti zařízení v Česku, v nichž jsou lidé omezeni na pohybu.
02.08.2020 15:25 |

podobné články

Veřejný ochránce práv: Monika Šimůnková žádá poslance, aby podpořili zákon o odškodnění nezákonně sterilizovaných žen

 
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková žádá poslance, aby projednali a podpořili zákon o odškodnění nezákonně sterilizovaných žen.
24.10.2020 08:45 |

podobné články

Zástupkyně veřejného ochránce práv kritizuje laxní přístup státu k ochraně zranitelných dospělých osob

 
Chybějící komplexní zákon o podpůrných opatřeních, neefektivní kontrola opatrovníků a nejasné pravomoci obcí při výkonu opatrovnictví — to jsou hlavní problémy, na které upozornila zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková v Senátu u kulatého stolu k problematice veřejného opatrovnictví. Ten pořádal senátní Výbor pro sociální politiku.
03.07.2021 18:55 |

podobné články

Křivé nařčení v Břeclavi poškodilo slušné Romy, zdůrazňuje Šimůnková

 
Případ smyšleného napadení v Břeclavi poškodil slušné Romy i ty, kteří se zabývají začleňováním vyloučených obyvatel. Veřejnost by proto v budoucnu měla k podobným informacím přistupovat obezřetně. V tiskovém prohlášení to uvedla zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Reagovala tak na kauzu kolem zraněného patnáctiletého hocha, který si vymyslel napadení Romy, a posléze se ukázalo, že se zranil sám. Šimůnková také ocenila omluvu všem Romům od chlapcovy matky.
25.05.2012 17:10 |

podobné články

Tohle on napsal, navíc o víkendu. Bylo to jak ledová sprcha... Šimůnková znovu tvrdě zaútočila na Křečka

 
Když byla ombudsmankou Anna Šabatová a jejím zástupcem Stanislav Křeček, nejednou se mezi nimi rozhořel spor, který řešili i na veřejnosti. Teď je z Křečka ombudsman, jeho zástupkyní je Monika Šimůnková a spory v úřadu znovu plápolají jako letní požár na vyschlé louce za žhavého srpnového odpoledne. Šimůnková tvrdí, že Křeček jedná zcela v rozporu se zákonem o veřejném ochránci práv, když se nechce zabývat přítomností otců u porodu.
23.04.2020 21:50 |

podobné články

Osobnosti: Anna Šabatová (526 článků) , Stanislav Křeček (582 článků)