Článek

Zástupci Česka a Polska dnes mají jednat o situaci kolem dolu Turów

 
Zástupci Česka a Polska dnes mají jednat o situaci kolem hnědouhelného dolu Turów. Další rozhovory se pak mají uskutečnit také v příštím týdnu. ČTK to řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Polští vyjednávači podle polského tisku zvažují zrušení dnešní cesty do Prahy. Podle Česka důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole Turów.
24.09.2021 07:00 |

podobné články

Podobné články

Polský premiér dorazil do Prahy. S Fialou podepsal dohodu o řešení vlivu těžby v Turówě

 
Do Prahy dnes přijel polský premiér Mateusz Morawiecki. Úřad vlády ráno oznámil, že bude jednat s předsedou české vlády Petrem Fialou (ODS) o bilaterální spolupráci. Podle neoficiálních informací ČTK mají premiéři obou sousedních zemí podepsat smlouvu o podmínkách těžby v polském hnědouhelném dole Turów u českých hranic, kvůli němuž vede Praha s Varšavou spor. Polská tisková agentura PAP napsala, že vyjednávači obou zemí se ohledně dolu Turów dohodli a ve středu večer dohodu schválila polská vláda. Po jednání premiér Fiala oznámil, že s polským ministerským předsedou dnes podepsali mezistátní dohodu o řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dole Turów.
03.02.2022 10:00 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (5074 článků) , Mateusz Mateusz (56 článků)

Ministerstvo životního prostředí: Nezákonné rozšíření dolu Turów před Evropskou komisí

 
ČR se aktivně brání nezákonnému rozšíření dolu Turów. Ministerstva životního prostředí a zahraničních věcí společně odeslala 30. září 2020 podnět pro porušení unijního práva Polskou republikou kvůli prodloužení a rozšíření povolení těžební činnosti v dole Turów k Evropské komisi. Včera v dopoledních hodinách proto v Bruselu proběhlo první jednání mezi zástupci České republiky, Polska a Evropské komise.
14.11.2020 19:36 |

podobné články

Ramzer (ODS): V kauze Turów podporujeme dohodu mezi Českem a Polskem

 
Dnes probíhá zatím poslední jednání expertních týmů vlád Česka a Polska s ohledem na zákaz těžby uhlí v polském dole Turów, který těsně sousedí s hranicí na území Libereckého kraje. Cílem již několikáté schůzky je vyjednání podmínek, za kterých vláda ČR, krajská a místní samospráva budou polské vládě a státní polské energetické společnosti PGE tolerovat pokračování těžby uhlí v dolu Turów.
13.07.2021 14:20 |

podobné články

Brabec: Česko pošle nesouhlasné stanovisko k rozšíření dolu Turów

 
Česká republika pošle příští týden nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Zároveň doplní další podmínky týkající se ochrany vody a ovzduší a hluku pro případ, že by polská strana chtěla i přes český nesouhlas v záměru pokračovat. ČTK a televizi Prima to dnes po jednání s libereckým hejtmanem Martinem Půtou (Starostové pro Liberecký kraj) a starosty obcí v regionu řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
08.11.2019 19:20 |

podobné články

Osobnosti: Richard Brabec (474 článků)

Brabec: Česko pošle nesouhlasné stanovisko k rozšíření dolu Turów

 
Česká republika pošle příští týden nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Zároveň doplní další podmínky týkající se ochrany vody a ovzduší a hluku pro případ, že by polská strana chtěla i přes český nesouhlas v záměru pokračovat. ČTK a televizi Prima to dnes po jednání s libereckým hejtmanem Martinem Půtou (Starostové pro Liberecký kraj) a starosty obcí v regionu řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
09.11.2019 00:20 |

podobné články

Osobnosti: Richard Brabec (474 článků)

Sobotka s polskou premiérkou diskutoval o plynovodu Stork II i o dole Turów

 
Předsedové vlád Česka a Polska dnes při bilaterálním jednání v Polsku podepsali další memorandum o pokračování projektu plynovodu Stork II. Novinářům to v závěru dnešního jednání se svou polskou kolegyní Beatou Szydlovou řekl český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Od Polska také v příštím roce očekává, že předloží potřebnou dokumentaci ohledně plánovaného rozšíření hnědouhelného dolu Turów.
12.12.2016 19:05 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9580 článků)

Jednání o polském dole Turów se zásadně posunula, řekl ministr Brabec

 
Vyjednávání zástupců Polska a Česka o situaci kolem polského hnědouhelného dolu Turów se zásadně posunulo, řekl ČTK v noci po středeční schůzce se svým polským protějškem Michalem Kurtykou český ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podle něj se podařilo najít shodu na dalších otázkách a věří v konečnou dlouhodobou dohodu. Podle Českého rozhlasu se obě strany domluvily na technických řešeních. Ta mají asi bránit poklesu vody na české straně.
30.09.2021 06:00 |

podobné články

Osobnosti: Richard Brabec (474 článků)

ČR vydala nesouhlasné stanovisko k rozšíření polského dolu Turów

 
České ministerstvo životního prostředí dnes vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to dnes oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.
15.11.2019 21:50 |

podobné články

Polský důl, český pr*ser! Šli jsme až na okraj dolu Turów a tam se schovávali jako běženci z Afghánistánu

 
Totální odmítnutí polského dolu Turów, ale i úvahy o tom, že jednání o něm česká strana podcenila. To jsme se dozvěděli na česko-polských hranicích. Pak jsme se vydali až na okraj obrovské jámy a zažili tam své. V jednom z názorů zaznělo, že součástí zeleného údělu je i zavření dolu a Poláci se po právu brání.
16.11.2021 08:10 |

podobné články

Vysává Čechům vodu: Brabec pošle Polákům nesouhlas s rozšířením dolu Turów

 
Česká republika pošle příští týden nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Zároveň doplní další podmínky týkající se ochrany vody a ovzduší a hluku pro případ, že by polská strana chtěla i přes český nesouhlas v záměru pokračovat. ČTK a televizi Prima to v pátek po jednání s libereckým hejtmanem Martinem Půtou (Starostové pro Liberecký kraj) a starosty obcí v regionu řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
08.11.2019 19:20 |

podobné články

Osobnosti: Richard Brabec (474 článků)

Ekologové podali stížnost k Evropské komisi na dohodu o dolu Turów

 
Ekologické organizace Greenpeace a Bund Sachsen a Sousedský spolek Uhelná podaly stížnost k Evropské komisi kvůli česko-polské dohodě o dolu Turów. Dohoda nevyřešila negativní dopady pokračující těžby uhlí, uvedly dnes Greenpeace a expertní organizace Frank Bold v tiskové zprávě. Podle stěžovatelů vlivem provozu dolu nadále vznikají škody na životním prostředí a dohoda brání podat žalobu k Soudnímu dvoru EU.
25.10.2022 10:30 |

podobné články

Polský důl Turów: Zásadně jsme se posunuli, hlásí ministr Brabec

 
Vyjednávání zástupců Polska a Česka o situaci kolem polského hnědouhelného dolu Turów se zásadně posunulo, oznámil v noci po středeční schůzce se svým polským protějškem Michalem Kurtykou ČTK český ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
30.09.2021 06:35 |

podobné články

Osobnosti: Richard Brabec (474 článků)

Varšava již Česku převedla 45 milionů eur za Turów, uvedla polská ministryně

 
Polsko dnes Česku převedlo náhradu 45 milionů eur (zhruba 1,08 miliardy korun) za škody způsobené těžbou v dole Turów. Televizi Polsat News to řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. Podle ní tak Varšava učinila hned poté, co premiéři České republiky a Polska podepsali mezistátní dohodu o řešení vlivu těžební činnosti. Češi podle Moskwové již obdrželi i potvrzení o převodu.
04.02.2022 06:30 |

podobné články

Židek (Piráti): Měření prachu v okolí dolu Turów pokračují. V loňském roce nedošlo k překročení limitů

 
Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou.
19.01.2023 23:10 |

podobné články

Poláci pění kvůli unijnímu zákazu pro důl Turów: Těžbu nezastavíme, vzkázali Babišovi

 
Polsko začne s Českou republikou jednat o dalším osudu hnědouhelného dolu Turów, řekl premiér Mateusz Morawiecki. Varšava by měla na příkaz Soudního dvora EU tento důl okamžitě zavřít, premiér ale soudní rozhodnutí označil za velmi nebezpečné z hlediska možných ekologických hrozeb. První jednání mezi Českem a Polskem se odehrálo v pondělí v podvečer, země podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasila s návrhem řešení dolu. Pak ale překvapil Morawiecki, který oznámil Andreji Babišovi (ANO), že Polsko těžbu nezastaví.
24.05.2021 15:30 |

podobné články

Osobnosti: Mateusz Mateusz (56 článků)

Žalobu na Polsko kvůli dolu Turów Česká republika nestáhne, řekl Babiš

 
Česká republika nestáhne žalobu na Polsko, kterou podala k Soudnímu dvoru EU kvůli rozšíření hnědouhelného dolu Turów. Novinářům v Bruselu to dnes řekl premiér Andrej Babiš.
25.05.2021 12:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (25785 článků)

Spor o Turów: Češi chtějí, aby smlouva platila ještě 5 let po ukončení provozu dolu

 
Ve sporu mezi Českem a Polskem ohledně těžby v dole Turów česká strana chce, aby smlouva platila ještě pět let po ukončení provozu dolu. Píšou to dnešní Hospodářské noviny, které mají český návrh smlouvy k dispozici. Smlouva zajišťuje například dohled nad tím, jak těžba dopadá na zásoby pitné vody na českém území. Jednání o smlouvě skončila bez dohody minulý týden ve čtvrtek v noci.
05.10.2021 09:30 |

podobné články

Česko podá na Polsko žalobu kvůli dolu Turów, chce zastavit těžbu

 
Česká republika podá na přelomu února a března žalobu na Polsko v souvislosti s rozšiřováním těžby hnědouhelného dolu Turów. Bude požadovat zastavení těžby. Rozhodla o tom dnes vláda.
22.02.2021 17:50 |

podobné články

„Nejsme nepřátelé místních horníků.“ Aktivisté demonstrují za ukončení těžby v dole Turów

 
Několik desítek aktivistů z Česka, Německa i Polska se dnes sešlo u brány polského hnědouhelného dolu Turów.
15.01.2022 12:30 |

podobné články