Článek

Zásobníky plynu v Česku budou naplněné nejméně z 80 procent, informoval Síkela

 
Zásobníky plynu v České republice budou před topnou sezonou naplněné nejméně z 80 procent. Mimořádným opatřením o tom rozhodl ministr průmyslu a obchodu (MPO) Jozef Síkela.
28.04.2022 17:50 |

podobné články

Podobné články

Naplnit zásobníky plynu, nařídil Síkela. Aby nenastal šok kvůli Rusku

 
Zásobníky plynu v České republice před topnou sezónou naplnit nejméně z 80 procent. Mimořádným opatřením o tom rozhodl ministr průmyslu a obchodu (MPO) Jozef Síkela (za STAN), píše Echo24.cz.
28.04.2022 21:15 |

podobné články

Plyn z LNG terminálu prodlouží spotřebu v ČR až o dva měsíce

 
Plyn z terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku prodlouží spotřebu plynu v ČR o jeden a půl až dva měsíce. Zásobníky plynu v ČR jsou nyní plné zhruba ze 77 procent, plyn v nich by pokryl spotřebu zhruba do ledna. S využitím plynu z LNG terminálu by tak ČR vydržela zřejmě až do března. Počítá se také s tím, že bude fungovat takzvaná evropská solidarita. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Stát podle něj nyní musí získat LNG, které zatím nemá zajištěn. Roční spotřeba plynu v ČR činí asi 9,4 miliardy metrů krychlových plynu, z Ruska podle Síkely jde zhruba 98 procent spotřebovaného plynu.
19.07.2022 18:45 |

podobné články

Bureš (ODS): Zásobníky jsou plynem naplněny už z osmdesáti procent

 
Česká republika má zásobníky plynu naplněné už přes osmdesát procent. Jejich plnění v posledních týdnech probíhá velmi intenzivně a nejrychleji v celé Evropě. Podle poslance Jana Bureše ale dlouhodobě nejde jen o cenu plynu, ale také o oblast bezpečnosti. Oceňuje proto probíhající rozhovory s Polskem.
02.08.2022 16:25 |

podobné články

Osobnosti: Jan Bureš (451 článků)

Komu šly ty prachy za plyn? Síkela po tiskovce čelí podezření

 
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se chlubí, jak na rozdíl od svého předchůdce naplňuje zásobníky plynem. A vyčítá Babišově vládě, že pro energetickou nezávislost nic neudělala. „Třeba oproti loňskému vývoji za mého energeticky nebezpečného předchůdce je nárůst vyšší o více než 5000 %,“ vymezil se proti Karlu Havlíčkovi. Ovšem přišly hned dvě připomínky. Totiž že zásobníky plynu v ČR vystačí jen pro spotřebu domácností, ale už ne pro průmysl. A hlavně, že plyn, který stát nakoupil, byl ještě dražší, než za kolik se prodává na trhu. Otázkou prý je, komu šla provize.
17.05.2022 14:30 |

podobné články

Solidarita v EU? Mrazivé odhady. Mnoho zemí bude i s plnými zásobníky plynu v krizi

 
Česko nedávno skrze premiéra Petra Fialu (ODS) oznámilo, že má zásobníky plynu již naplněné nejméně na 80 %. Pozornost v této souvislosti vzbudily země, které již měly ve svých zásobnících naplněno více kapacity dříve – jak se ale ukazuje – často tyto zásoby pokryjí jen velmi úzkou část jejich spotřeby. Problémy může mít sousední Polsko, ale také Německo, které s Českem a s dalšími zeměmi uzavřelo dohodu o vzájemné pomoci. Berlínu hrozí, že bude muset omezit plyn i pro domácnosti.
26.07.2022 18:55 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (3873 článků)

V zásobnících je miliarda metrů krychlových plynu, 30 procent kapacit, řekl Síkela

 
Zásobníky plynu v České republice jsou naplněny z 30 procent, což je k 1. květnu historické maximum. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
01.05.2022 14:30 |

podobné články

Vypínání plynu lidem. „Peklo.“ U Moravce jasné slovo

 
Ruská federace dnes hraje vabank, přerušení dodávek ruských paliv může přijít nečekaně, upozornil v Otázkách Václava Moravce na ČT24 ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Česko prý intenzivně plní zásobníky plynu, aby bylo připraveno. Opřel se ostře do expremiéra Andreje Babiše, že chrlí rady, ale problematice dostatečně nerozumí. „Mám dokonce pochybnosti, zda ví, že se plyn píše s tvrdým ‚y‘,“ rýpl do expremiéra. Vypínání plynu domácnostem nicméně v žádném případě nehrozí, slíbil jasně Síkela.
01.05.2022 14:05 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24591 článků)

Ministr Síkela: Při nedostatku plynu novela umožní ponechat v provozu uhelné elektrárny

 
Dodávky plynu do České republiky jsou v současné době stabilní a bez výpadků. Tuzemské zásobníky jsou naplněny ze 66 procent, je v nich 2,22 miliardy metrů krychlových plynu. Nelze ale vyloučit, že se dodávky ruského plynu do ČR omezí nebo úplně přeruší.
26.06.2022 14:05 |

podobné články

RWE se podařilo s předstihem naplnit podzemní zásobníky plynu

 
Společnost RWE naplnila před nadcházející topnou sezonou všechny své podzemní zásobníky zemního plynu. Učinila tak o měsíc dříve, než bývá obvyklé. Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) je díky tomu Česká republika významně připravena na možná rizika v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Ministr to řekl v úterý na setkání se zástupci RWE u kavernového zásobníku v Hájích na Příbramsku. Přerušení dodávek plynu z Ruska podle Mládka není v současnosti pravděpodobné, nelze ho ovšem vyloučit.
09.09.2014 17:56 |

podobné články

Síkela odhaduje náklady na úsporný energetický tarif mezi 16 až 24 miliardami korun

 
Náklady státního rozpočtu na úsporný energetický tarif, který by měl ulevit českým domácnostem od vysokých cen elektřiny a plynu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) odhaduje mezi 16 až 24 miliardami korun. Lidé by mohli mít část spotřeby levnější o 15 až 20 procent. Síkela to dnes sdělil ČTK. Podrobné informace k úlevám českým občanům kvůli drahým energiím poskytl v dnešním rozhovoru pro Právo.
28.05.2022 21:15 |

podobné články

Pálíme plyn na elektřinu na vývoz. Že nám ho někdo dá? Zlý odhad

 
Premiér Petr Fiala chce jednak naplnit plynové zásobníky, ale spoléhá také na solidaritu, tedy že ti, kdo plyn mají, se o něj v zimě podělí. Nedávno se pochlubil, že české zásobníky jsou už na 80 % kapacity, což je prý rekordní úroveň. Jeho slova ovšem rozporuje předseda spolku Konec Uhlí – Nová energie Vladimír Budinský, který upozorňuje, že ČR stále pálí plyn, aby byla elektřina pro Rakousko a Německo. Varoval také, že na polskou ani německou solidaritou nelze spoléhat, Poláci mají zásobníky plné, ale malé, Němcům se nedaří plnit. A rekordní úroveň? V roce 2020 byla ještě vyšší.
02.08.2022 09:40 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (3873 článků)

Ministr Havlíček: Zásobníky zemního plynu jsou připraveny na zimu

 
Tuzemské zásobníky zemního plynu jsou nyní naplněny z 93 až 95 procent a připraveny na zimu. A to i přesto, že z nich kvůli chladnějšímu počasí bylo nutné čerpat již během září. Novinářům to na dnešním setkání se zástupci skupiny innogy u kavernového zásobníku v Hájích na Příbramsku řekl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). Zprávu přinesla ČTK.
02.10.2017 14:10 |

podobné články

„Fialův“ plyn v zásobnících patří Němcům. My ho máme na 5 dní, zjistily noviny

 
Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr průmyslu za STAN Jozef Síkela tvrdí, že Česko už má naplněny zásobníky plynu na 80 procent a je připraveno na zimu i v případě, že Rusko zcela přeruší tok plynu do EU. Jenže pokud přijde opravdu tuhá zima, realita může být zcela jiná. Už proto, že plyn uložený v českých zásobnících často nepatří Česku, nýbrž zahraničním firmám.
02.08.2022 11:45 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (3873 článků)

Neděláme dost? Síkela položil na stůl čísla. Pravda o českém plynu

 
Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) a exministr průmyslu za ANO Karel Havlíček se do sebe tvrdě pustili kvůli dodávkám plynu do Česka. Havlíček obviňoval Vondru, že vláda pětikoalice v čele s Petrem Fialou (ODS) nedělá dost pro zajištění dodávek plynu do Česka. A současný ministr průmyslu za STAN Josef Síkela dal najevo, že už se na podobné výpady nemůže dívat a položil na stůl čísla. „Těch lživých poplašných zpráv šířených mým předchůdcem už bylo dost,“ zdůraznil.
29.04.2022 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (3873 článků) , Alexandr Vondra (1346 článků) , Karel Fiala (217 článků) , Karel Fiala (141 článků)

Síkela ohlásil, co by se muselo provést, kdyby Rusové neobnovili dodávky plynu

 
Rusko od pondělí pozastavilo na deset dní přepravu plynu do Evropy plynovodem Nord Stream 1 kvůli údržbě potrubí. V případě, pokud své dodávky plynu do Evropy poté neobnoví, bude nutné změnit platné regulační stupně a přijmout nová pravidla, uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v rozhovoru pro Radiožurnál. Píší o tom Novinky.cz.
17.07.2022 13:55 |

podobné články

ERÚ: Konzultační proces ke strategii EU pro LNG a zásobníky plynu začal

 
Energetický regulační úřad informuje účastníky trhu s plynem, že Evropská komise zahájila veřejný konzultační proces k problematice strategie EU pro LNG a zásobníky plynu.
02.08.2015 18:36 |

podobné články

Ruský plyn jedině za rubly: Putin podepsal klíčový dekret, Síkela svolal krizový štáb

 
Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, podle kterého musejí zahraniční kupci od pátku platit za ruský plyn v rublech. Prohlásil rovněž, že pokud se platby neuskuteční, budou smlouvy o dodávkách plynu pozastaveny. „K nákupu ruského zemního plynu si musejí otevřít rublové účty v ruských bankách. Z těchto účtů se budou uskutečňovat platby za dodaný plyn,“ citovala Putina agentura Reuters. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) kvůli možné krizi na pátek svolal krizový štáb.
31.03.2022 16:30 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (4507 článků)

Rublem platit nebudeme! Síkela kvůli plynu z Ruska svolal krizový štáb

 
Česká republika má zásoby plynu přibližně na jeden měsíc, zásoby ropy a ropných produktů na více než 90 dní. V současnou chvíli jsou veškeré dodávky energií stabilní, uvedl dnes po jednání krizového štábu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Tisková konference byla bez dotazů novinářů. Firmy z Evropské unie budou podle ministra pokračovat v platbách za energie Rusku v té méně, ve které byly kontrakty sjednány, a jakékoliv jednostranné změny budou považovány za porušení těchto smluv.
01.04.2022 10:35 |

podobné články

Síkela: Zdědili jsme plynové zásobníky v nejnižším stavu za 5 let

 
Vláda Andreje Babiše byla energeticky velmi nebezpečnou vládou, poznamenal na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). „Když nám předávala vládu, tak stav plynových zásobníků byl na nejnižší úrovni za posledních pět let,“ dodal také.
16.05.2022 14:55 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24591 článků)