Článek

Zasáhl ho román Šikmý kostel, tak stvořil píseň

 
Románová kronika Šikmý kostel od spisovatelky Karin Lednické, která zatím ve dvou dílech popisuje zánik staré Karviné kvůli těžbě uhlí, zasáhla i karvinského muzikanta Jana Vargu. Dílo ho zavalilo tolika pocity, že je potřeboval vyjádřit písní. A tak vznikl song Ztracené město, kterým hudební uskupení Nazdar! děkuje za vznik knih.
10.07.2021 13:00 |

podobné články

Podobné články

Knihou roku se stal Šikmý kostel

 
Román Šikmý kostel spisovatelky Karin Lednické vyhrál ve druhém ročníku čtenářské ankety Kniha roku, jejímž vyhlašovatelem je Nadační fond Čtení tě mění. Cena za celoživotní dílo byla udělena spisovateli Pavlu Kohoutovi, kterému začátkem listopadu vyjde nová kniha Přítoky románů.
15.10.2020 10:50 |

podobné články

Podcast: Šikmý kostel Karin Lednické podruhé odhaluje tajemství minulosti

 
Kdo loni nečetl ‚Lednickou‘, jako by v knižním světě neexistoval. Její románová ‚kronika ztraceného města‘ Karwiné, nazvaná Šikmý kostel, letos pokračuje druhým dílem. A opět je strhující.
20.02.2021 05:15 |

podobné články

Moravskoslezský kraj: Musíte je vidět. Šikmý kostel nebo třeba břidlicový důl získaly cenu cestovního ruchu

 
Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje upozorňují na výjimečná místa, osobnosti či počiny v cestovním ruchu. Ve druhém ročníku soutěže zabodovali v pěti kategoriích například Flascharův důl v Odrách, malebné lázeňské městečko Karlova Studánka, Šikmý kostel v Karviné nebo meandry řeky Odry. V soutěži rozhodovali odborníci i veřejnost.
16.05.2021 09:50 |

podobné články

Moravskoslezský kraj: Musíte je vidět. Šikmý kostel nebo třeba břidlicový důl získaly cenu cestovního ruchu

 
Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje upozorňují na výjimečná místa, osobnosti či počiny v cestovním ruchu. Ve druhém ročníku soutěže zabodovali v pěti kategoriích například Flascharův důl v Odrách, malebné lázeňské městečko Karlova Studánka, Šikmý kostel v Karviné nebo meandry řeky Odry. V soutěži rozhodovali odborníci i veřejnost.
16.05.2021 22:10 |

podobné články

V Karviné mají unikátní šikmý kostel

 
Unikát, který u nás nemá obdoby, si do konce září můžete prohlédnout v Karviné. Jde o kostel svatého Petra z Alkantry, který je vlivem poddolování celý nahnutý.
04.09.2010 22:30 |

podobné články

Kostel sv. Šimona a Judy bude mít v majetku pražský symfonický orchestr. Město ho koupilo za 100 milionů

 
Pražský kostel sv. Šimona a Judy na Starém Městě bude mít ve svém majetku Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, který se tak o něj bude starat. Město jej zanese do jeho zřizovací listiny. Kostel město koupilo od Českomoravské provincie Hospitálského řádu svatého Jana z Boha - Milosrdných bratří. Za památku magistrát zaplatil 99,99 milionu korun. Kostel nyní slouží jako koncertní scéna FOK.
08.03.2021 15:30 |

podobné články

Varnsdorf zachraňuje chátrající kostel

 
Rozsáhlou opravou prochází Červený kostel ve Varnsdorfu. Kostel byl od 60. let minulého století nevyužívaný a postupně chátral. Město ho získalo před čtyřmi lety, nyní ho rekonstruuje. Radnice chce kostel plně využívat zhruba za dva roky, měly by se v něm pořádat koncerty a výstavy, využíván by mohl být i jako obřadní síň.
03.11.2019 22:55 |

podobné články

Třicetiletý student z Brna se vydává za Ovčáčka. Chce tím prý odhalit ruské pozadí prezidentova týmu

 
Stvořil falešný profil Jiřího Ovčáčka na sociální síti, který sledují desítky tisíc lidí. Stejně tak stvořil falešný profil ambasády Ruské federace na sociální síti facebook a ten také v krátkém čase začaly sledovat na dva tisíce lidí. Ruská ambasáda si na počínání autora postěžovala. Server Aktuálně.cz vedl rozhovor s brněnským vysokoškolským studentem, který oba uvedené profily stvořil.
14.04.2017 21:40 |

podobné články

RECENZE: Dechberoucí vzpomínka na polozapomenuté časy

 
Karin Lednická představuje v debutovém románu Šikmý kostel zapomenutou část našich dějin. A to zvlášť poutavým a silným příběhem. Kniha strhne od prvních stránek, kdy se společně s karvinskými ženami vydáváme na cestu do Věličky pro sůl.
21.03.2020 10:10 |

podobné články

Itálie má svou šikmou věž v Pise, Česko šikmý kostel v Karviné

 
Zajímají vás architektonické rarity? Rádi byste naživo spatřili šikmou věž v Pise, ale koronavirová situace vám to neumožňuje? Nevadí. I v Česku je rarita, která se svým sklonem a pohnutou historií vyrovná této známé věži.
18.09.2020 07:00 |

podobné články

RECENZE: Šikmý kostel 2. Krajinou zasypanou uhelným prachem

 
První díl románové kroniky Karin Lednické bral dech, druhý díl ho naopak dodává. Řádně se nadechuje, aby mohl přeskočit nastavenou laťku prvního dějství. Do toho druhého se vřítí s rozběhem a pořádným odrazem.
31.01.2021 15:40 |

podobné články

Krkoška (ANO): Ceny cestovního ruchu mají turismus podpořit a povzbudit všechny jeho aktéry

 
Musíte je vidět. Šikmý kostel nebo třeba břidlicový důl získaly Cenu cestovního ruchu.
22.05.2021 21:35 |

podobné články

Obyvatelé Karviné bojují peticí za záchranu šikmého kostela

 
Obyvatelé Karviné a okolí jsou znepokojeni situací kolem plánované výstavby v historicky a památkově cenné lokalitě karvinského Starého Města, kde stojí i proslulý šikmý kostel sv. Petra z Alkantary. Spolek Stará Karviná proto spustil petici za záchranu tohoto území.
28.07.2021 09:45 |

podobné články

Na Barrandově vysvětil Duka nový kostel. Vybavil ho sochař kontroverzního Mariánského sloupu Váňa

 
Již před druhou světovou válkou si obyvatele Barrandova přáli mít nový stánek Boží. Museli na něj však čekat více než devadesát let. V neděli dopoledne kostel Krista Spasitele na Barrandově vysvětil kardinál Dominik Duka. Praha má tak nový kostel po více než deseti letech. Na jeho výzdobě se podílel i Petr Váňa, který letos vztyčil na Staroměstském náměstí Mariánský sloup, na němž několik let pracoval.
22.11.2020 12:10 |

podobné články

Osobnosti: Dominik Duka (1095 článků)

Rumuni postaví pravoslavný kostel v Mostě ještě letos

 
Kostel rumunské pravoslavné církve bude stát v Mostě ještě letos. Rumunská velvyslankyně v Praze Daniela Gitmanová ve čtvrtek potvrdila, že stavbaři rozebraný kostel dopraví do Mostu koncem září, jeho smontování bude trvat čtyři až šest týdnů, řekla novinářům náměstkyně mosteckého primátora Hana Jeníčková.
08.05.2010 17:50 |

podobné články

Vše je možné! Pronajměte si pojízdný kostel

 
V jižním Srbsku se nyní mohou konat svatby přímo v soukromé zahradě. Nově si tu totiž lze pronajmout pravoslavný kostel. Pětitunový kostel se převáží na vysokozdvižné plošině.
31.01.2012 20:15 |

podobné články

Kostel sv. Jakuba v Přepeří má nové zvony. Pokřtít je přišla Klausová i Zeman

 
Kostel sv. Jakuba v Přepeří na Turnovsku přišel během dvou světových válek o své zvony. Dnes se ve vesnici po desítkách let znovu rozezní. Kostel se dočkal dvou nových zvonů – Veroniky a Marie.
03.11.2012 19:25 |

podobné články

Nebesa plesají! Křesťanský kostel v Illinois vypadá na Google Earth jako obří penis

 
Ten nahoře se ale musí pěkně červenat. Na nový křesťanský "kostel":http://www.extra.cz/proklety-kostel-v-rakousku-zamorily-mraky-much-zrejme-bude-strzen v Dixonu státu Illinois je shora opravdu zajímavý pohled. Stavba vypadá zezdola zcela normálně, z nebe ale připomíná mužský pohlavní úd. Věc je o to vtipnější, že svatostánek hnutí Christian Science používá heslo "Povstaň".
03.11.2013 15:56 |

podobné články

Kostel na Zelené hoře církev dostane zpět

 
Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou dostane zpět církev. Národní kulturní památku zapsanou na seznamu UNESCO vydá v rámci restitucí Národní památkový ústav, který má poutní kostel od slavného barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho ve své správě. ČTK to dnes řekla mluvčí NPÚ Simona Juračková.
25.06.2014 11:10 |

podobné články