Článek

Zákeřné encefalitidy v Česku výrazně přibylo. Sezona zdaleka neskončila, varují experti

 
Čeští hygienici zaznamenali za září 2021 celkem 107 případů klíšťové encefalitidy. Loni jich přitom ve stejném měsíci bylo jen 77. Vyplývá to z údajů zveřejněných Státním zdravotním ústavem (SZÚ). I přes toto meziroční srovnání je zatím celkový počet případů zaznamenaný v roce 2021 o čtvrtinu nižší než v roce 2020. Nejvíce nemocných je ve věku 40 až 70 let. Letošní sezona klíšťat ale nekončí a rozdíl se může ještě snížit.
11.10.2021 16:45 |

podobné články

Podobné články

Sezona klíšťat neskončila, varují experti. Zákeřná encefalitida hrozí až do listopadu

 
Čekají nás slunečné dny, babí léto je v plném proudu. Odborníci varují, že mnoho lidí si myslí, že s blížícím se podzimem slábne aktivita klíšťat. Opak je pravdou. Jejich sezóna je sice ohraničená počasím, to je pro ně ale i v následujících měsících stále příznivé. Venku panuje přiměřená vlhkost a teploty zpravidla neklesají pod 5 stupňů. Právě proto zaznamenali loni hygienici 31 % případů klíšťové encefalitidy po celé republice až mezi zářím a koncem prosince. V Praze a v Libereckém kraji to byla dokonce polovina. Lidé by neměli zapomínat, že vedle očkování proti covidu-19 je třeba se očkovat i proti klíšťové encefalitidě.
05.09.2021 05:05 |

podobné články

Na Čechy útočí infikovaná klíšťata. Případů encefalitidy dramaticky přibývá, lidé se neočkují

 
Ke konci června bylo v tuzemsku pouze 158 zaznamenaných případů klíšťové encefalitidy, za červenec počet narostl o 208, tedy o více než 130%. Za srpen pak přibylo dalších 222 případů (60% dosavadního počtu), nejvíce se jich objevilo v Jihomoravském a Zlínském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Období klíšťové encefalitidy neskončí jen tak, klíšťata jsou totiž aktivní až do doby, kdy teplota klesne pod 5 °C.
03.09.2020 16:15 |

podobné články

Na jihu Čech přibývá klíšťové encefalitidy

 
Lidé by si měli dávat velký pozor na klíšťata. Hygienici evidují už šestnáct případů klíšťové encefalitidy, což je dvakrát více, než tomu bylo ve stejném období loňského roku. Jen v minulém týdnu přibylo šest případů.
17.06.2020 07:45 |

podobné články

Pozor při výletech do přírody: Klíšťové encefalitidy na jihu Čech značně přibylo

 
Hygienici na jihu Čech letos zaznamenali 92 případů klíšťové encefalitidy. Je to o 47 více než ve stejném období loni. V posledním týdnu se nárůst případů mírně snížil, když hygienici zaregistrovali pět nových případů. ČTK to v pátek řekla ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
15.08.2020 10:00 |

podobné články

Čechy válcují klíšťata: Loni výrazně přibylo encefalitidy i boreliózy

 
Loni výrazně přibylo lidí, kteří onemocněli chorobami přenášenými klíšťaty. Klíšťovou encefalitidu mělo 565 lidí, což je o 210 více než o rok dříve, lymskou boreliózu lékaři zaznamenali ve 4694 případech, což je meziroční nárůst o 1781. Vyplývá to z předběžných dat, které ČTK poskytl Jan Kynčl z Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu. Data podle Kynčla nejsou definitivní, pokud se ale budou měnit, pak jen minimálně.
23.03.2017 15:35 |

podobné články

Klíště si nevybírá, loni zabilo 5 lidí: Nechte se očkovat právě teď!

 
Tomio Okamura, Martin Bursík, Alice Nellis nebo Anna K. Ti všichni měli štěstí, že zákeřnou nemoc, kterou přenášejí klíšťata, porazili. Parazité jsou zdrojem hned dvou smrtelně vážných nemocí – boreliózy, která se dá vyléčit, a encefalitidy, proti které existuje očkování. Jenže Češi se očkovat nenechávají, a proto v posledních 10 letech držíme v Evropě ostudné první místo v počtu případů klíšťové encefalitidy.
06.03.2012 05:45 |

podobné články

Osobnosti: Anna K (213 článků) , Alice Nellis (124 článků) , Martin Bursík (320 článků) , Tomio Okamura (2687 článků)

EPIDEMIE ENCEFALITIDY ÚTOČÍ. Letos už zemřelo 118 dětí

 
Encefalitida přenášená komáry si už letos v Indii vyžádala smrt nejméně 118 dětí a odborníci se obávají, že s časným nástupem monzunových dešťů se země musí připravit na jednu z nejhorších epidemií této nemoci za poslední desetiletí. Počet obětí by mohl dosáhnout tisícovky, uvedl doktor R.N. Singh z indické neziskové organizace Hnutí za vymýcení encefalitidy. Zvláště ohrožené jsou chudé oblasti na severu Indie.
19.06.2013 09:20 |

podobné články

Osobnosti: Singh (25 článků)

ČR drží stále nelichotivé prvenství v počtu případů klíšťové encefalitidy v rámci EU

 
V loňském roce u nás bylo zaznamenáno 625 případů klíšťové encefalitidy, dva lidé dokonce na následky tohoto onemocnění zemřeli[1].
04.03.2014 17:35 |

podobné články

Jedinou opravdu účinnou prevencí před virem klíšťově encefalitidy je očkování

 
Pamatujete-li si, že jste v nedávné době měli vy nebo vaši blízcí přisáté klíště, měli byste se mít na pozoru a neopomíjet i zdánlivě banální zdravotní obtíže, může se totiž jednat o nebezpečné onemocnění způsobené virem klíšťové encefalitidy (dále KE). Tato nemoc se přenáší nejčastěji kousnutím klíštěte, zaznamenány však byly i případy, kde se člověk virem KE nakazil pozřením nepasterizovaného zvířecího mléka.
24.04.2014 17:35 |

podobné články

Ministerstvo zdravotnictví: Aktivita klíšťat je letos nadprůměrná

 
Aktivita klíšťat je v letošním roce díky teplé zimě nadprůměrně vysoká. Chceme-li v létě vyrazit do přírody, velmi pravděpodobně se kontaktu s tímto roztočem nevyhneme. Klíště je přitom známé především jako přenašeč nejrůznějších infekcí, nejčastěji boreliózy a klíšťové encefalitidy. Nejvyšší počet případů klíšťové encefalitidy dlouhodobě hlásí Jihočeský kraj a Vysočina. Ministerstvo zdravotnictví, které data o výskytu těchto onemocnění pečlivě sleduje, proto vydává souhrn doporučení, jak se před klíšťaty chránit.
16.07.2016 07:35 |

podobné články

Klíšťata útočí i z mléka! Loni bylo na jižní Moravě nejvíce encefalitidy za poslední roky!

 
Pokud pijete mléko, dávejte si výhradně to pasterizované. Hygienici upozorňují, že se v syrovém mléce poměrně často vyskytují zárodky klíšťové encefalitidy a ta dokáže zabít až každého padesátého nakaženého.
31.03.2017 14:55 |

podobné články

Klíšťata berou jižní Moravu útokem: Je tu dvojnásobný počet encefalitidy než loni

 
Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje zaznamenala k polovině října dvojnásobný počet případů klíšťové encefalitidy oproti stejnému období loňského roku. Encefalitida může skončit i úmrtím. Není proti ní lék, lidé se však mohou nechat očkovat.
18.10.2018 14:00 |

podobné články

Vysílali jsme: Česko na špičce klíšťové encefalitidy. Jak se můžeme chránit?

 
Čtyřmilimetrový zabiják, klíště obecné. Tento malý příbuzný pavouků bývá častým přenašečem nebezpečných nemocí, které mohou způsobit až fatální zdravotní následky. Proč se Česko již dlouhodobě nachází na špičce statistiky výskytu klíšťové encefalitidy v Evropské unii, o léčbě i o možnostech prevence byla řeč v Epicentru Blesku s lékařkou z Kliniky infekčních nemocí 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Na Bulovce, Ditou Smíškovou.
08.07.2020 14:55 |

podobné články

KHS Jihočeského kraje: 57 potvrzených případů klíšťové encefalitidy, 170 lymeské borelióz

 
V končícím 36. týdnu bylo na území Jihočeského kraje potvrzeno 5 nových případů klíšťové encefalitidy a 12 lymeské boreliózy. Pro víkend a další dny je předpověď aktivity klíšťat na pětistupňové škále po dlouhé době pouze na druhém, mírném stupni rizika.
11.09.2021 09:40 |

podobné články

Klíště můžete chytnout i v zimě. Encefalitidy v Česku výrazně přibylo, i kvůli houbám

 
To, že venku příležitostně sněží a blíží se Vánoce, neznamená, že klíšťata si dala pohov. Kousnout vás mohou i během zimního období, záleží na teplotě. Pokud je nad 5 stupňů Celsia, jsou aktivní a riziko hrozí. Do Česka přitom míří vysoké teploty, v pátek má být až 12 stupňů Celsia. Je to jeden z důvodů, proč není radno zanedbávat očkování proti klíšťové encefalitidě, pro které je nyní nejvyšší čas. Že Češi stále nejsou dostatečně proočkováni, ukazují čísla – letos bude počet nakažených podle všeho velmi vysoký.
19.12.2019 06:15 |

podobné články

Brno May Days vol.4 – 2012

 
Pro některé sezona neskončila ani v zimě, pro nekteré právě začíná. Nová longboardová sezona a taky dalši Brno Maydays vol. 4 jsou tu. Věřim, že se naše rodina opět rozrostla a tak jste očekávani v hojném počtu. Letošní plán se nebude o mnoho lišit od předchozích, ale něco se přece jen změnilo. Nový organizátor, nová [...]
03.05.2012 11:15 |

podobné články

Zloději ve dne v noci chodějí i pro vaše kolo! 6 rad, jak ho zapezpečit!

 
Sezóna lyží a snowboardů skončila, sezóna cyklistická začíná. Aby vám ale také neskončila předčasně, poradíme, jak si můžete svoje kolo zabezpečit před krádeží.
23.03.2017 09:45 |

podobné články

Epidemie covidu-19 neskončila. Podle premiéra vývoj v Praze nevypadá dobře

 
Epidemie covidu-19 v Česku podle premiéra Andreje Babiše ještě neskončila. Její vývoj v Praze podle něj v současnosti nevypadá příznivě.
29.06.2021 11:25 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23520 článků)

Z Benátek nad Jizerou na mistrovství světa. Jsou to nádherné zážitky, užívá si „kytarista“ Vitásek

 
Tohle jméno znali do mistrovství světa jen hokejoví experti. Aby také ne, vždyť reprezentační obránce Ondřej Vitásek začínal sezonu v prvoligových Benátkách nad Jizerou, v extralize odehrál pouhých 51 zápasů a s Libercem vypadl už v předkole play off. Pro 23letého hráče tím ale sezona neskončila. Kouč národního týmu Vladimír Růžička jej zařadil mezi „své“ překvapivé nováčky.
11.05.2014 15:45 |

podobné články

Osobnosti: Vladimír Růžička (343 článků) , Vladimír Růžička (339 článků) , Ondřej Vitásek (1 článek)