Článek

Zákaz klecových chovů bude od roku 2027, odklepli poslanci

 
Kontroverzní zákon o zákazu klecového chovu prošel Poslaneckou sněmovnou. Platit by měl od roku 2027. Podpořily to všechny poslanecké kluby až na vládní hnutí ANO. Pro zvedli ruku i poslanci sociálních demokratů, i když ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) byl proti. Středečnímu hlasování předcházela více než roční debata. Ta byla místy velmi vyostřená.
16.09.2020 12:50 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Toman (175 článků)
Podobné články

Štěstí slípek a dražší vejce? Poslanci schválili zákaz klecových chovů, Toman byl proti

 
Část Česka bojuje za šťastnější slepice. Ve středu poslanci definitivně schválili zákaz klecových chovů, skončit by měl do roku 2027. Slepice mají doposud v tzv. obohacených klecích prostor o velikosti papírové A4, a právě to se nelíbí ochráncům zvířat, ale i některým poslancům, podmínky chovu kritizoval i premiér Andrej Babiš (ANO). Navzdory slibům se proti zákazu postavil ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Stejně tak se pro zákaz vyslovil jediný poslanec vládního ANO, ostatní poslanci nejsilnějšího klubu se buď zdrželi, nebo byli proti. Zákaz by měl udělat nejen šťastnější slípky, ale mohl by přinést i dražší vejce, podle některých propočtů bychom za jeden kus mohli dávat i 11 korun.
16.09.2020 05:45 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (19397 článků)

Pošvář (Piráti): Sněmovní výbory nepodpořily zrušení klecových chovů

 
Pirátští poslanci se dnes na Zemědělském výboru a na Výboru pro životní prostředí snažili prosadit pozměňovací návrhy ve věci klecových chovů, mrzačení křídel mláďat ptáků a vázných ustájení, které by nasměrovaly české zemědělství do 21. století. Zcela zásadní návrh zrušení klecových chovů však díky hlasování hnutí ANO ani jedním z výborů neprošel.
19.02.2020 19:01 |

podobné články

Obránci zvířat: Poslanci ANO potopili zákaz klecových chovů slepic, Babiš čelí veřejné výzvě

 
Klíčovým zemědělským výborem neprošel pozměňovací návrh, který by umožnil úplný zákaz klecových chovů slepic na území ČR. Proti hlasovali všichni poslanci hnutí ANO, poslanci ostatních stran zákaz většinou podpořili.
21.02.2020 09:21 |

podobné články

Obránci zvířat: Poslanci navrhují zákaz klecových chovů slepic

 
Skupina poslanců z vládního i opozičního tábora společně ohlásila předložení pozměňovacího návrhu k novele zákona na ochranu zvířat, který by vedl k úplnému zákazu klecových chovů slepic od roku 2027.
19.12.2019 20:20 |

podobné články

Obránci zvířat: Poslanci navrhují zákaz klecových chovů slepic

 
Skupina poslanců z vládního i opozičního tábora společně ohlásila předložení pozměňovacího návrhu k novele zákona na ochranu zvířat, který by vedl k úplnému zákazu klecových chovů slepic od roku 2027.
20.12.2019 06:25 |

podobné články

Sněmovnu čeká bitva o zákaz klecových chovů slepic

 
Sněmovnu čeká bitva o zákaz klecových chovů slepic, který chce část vládních i opozičních poslanců v čele s Piráty v zákoně o ochraně zvířat. Proti zákazu se postavil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD), podle něhož by to znevýhodnilo české drůbežáře ve prospěch dovozců z cizích zemí. Zákaz by tak podle jeho odpůrců měl smysl v případě, pokud by k němu přistoupila celá EU. Poslanci o zákazu rozhodnou zřejmě za dva týdny.
04.06.2020 06:35 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Toman (175 článků)

Obránci zvířat: Tři čtvrtiny Čechů chtějí zákaz klecových chovů slepic

 
Celých 86 % Čechů si myslí, že v klecových chovech nejsou pro slepice vyhovující podmínky. Tři ze čtyř respondentů (73 %) dokonce požadují úplný zákaz chovu slepic v klecích. Takový zákaz již několik let platí např. v Rakousku a už brzy v Německu. Česko by tak dohnalo své sousedy. Tato zjištění a mnohá další přináší výzkum veřejného mínění spolku OBRAZ - Obránci zvířat, který provedla agentura Median.
08.08.2018 15:15 |

podobné články

Pražské tramvaje v obležení slepičích masek: Aktivisté upozorňovali na život nosnic v klecových chovech

 
Aktivisté ve škraboškách a kostýmech slepic ze spolku Obraz - Obránci zvířat vyrazili v pondělí 20. srpna do pražských tramvají, aby přiblížili životy nosnic v klecových chovech.  Svou trasu zakončí u sídla prodejní skupiny COOP, která se podle nich zatím nezavázala k omezení odběru vajec z klecových chovů.
20.08.2018 11:55 |

podobné články

„Narovnat se bylo luxus.“ Lidé se na protest proti klecovému chovu zavírají do klece, poslanci rozhodnou o zákazu

 
Již více než týden se na Malostranském náměstí koná protest, který má přimět poslance, aby podpořili zákaz klecových chovů. Dobrovolníci se sami zavřeli do klece, aby si vyzkoušeli, jak žijí statisíce slepic ve velkochovech. Sedí tam doslova pod okny poslanců za každého počasí a pro mnohé je to silný zážizek. Sněmovna by o zákazu tohoto pro mnoho lidí již nepřijatelném způsobu chovu měla rozhodnout v pátek.
19.06.2020 09:45 |

podobné články

Obránci zvířat: Pár dní staré záběry z klecí odhalují slepičí utrpení

 
Opelichané slepice namačkané v malé drátěné kleci jedna na druhé, mrtvé slepičí tělo ležící na drátech oklovávané živou slepicí. I takový pohled se naskytl sledujícím nového videa s jen několik dnů starými záběry z českých klecových chovů. Spolek OBRAZ – Obránci zvířat toto video vypustil na své sociální sítě, připomíná tak poslancům, kteří o zákazu klecových chovů budou rozhodovat už tuto středu, jaké životní podmínky mají zhruba čtyři miliony českých slepic.
15.09.2020 11:50 |

podobné články

Ministr Toman: Nejsem proti zákazu klecového chovu slepic, musí ale být racionální

 
Diskuze kolem možného ukončení klecového chovu slepic musí mít racionální základ. Pokud nezačne zákaz platit ve všech evropských zemích současně a nebude regulovaný i dovoz ze třetích zemí, pak je z hlediska prospěchu pro zvířata zbytečný. Je o tom přesvědčený ministr zemědělství Miroslav Toman. Podle něj by nepromyšlené ukončení klecových chovů zhoršilo konkurenceschopnost našich zemědělců.
20.02.2020 12:21 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Toman (175 článků)

Drůbežárny tiskly na vajíčka dražší kabát, šokuje reportáž. „Nemožné,“ tvrdí komora

 
Reportáž České televize odhalila, že některé drůbežárny tisknou na vajíčka špatné údaje o chovu a vejce z klecových chovů opatřují číslovkou 2 - tedy tou, která patří na vejce z podestýlky. Chovatelé se ale brání, podle nich jde o manipulaci a nic takového není možné, kvůli evidenci. Za stranu drůbežáren se postavila i Státní veterinární správa, která zde provedla kontrolu. Kauza ale zarezonovala veřejností a vyvolala obavy o kvalitu zboží, které si lidé v obchodech kupují. Přispívá také k debatě o zákonu, který by měl do roku 2027 vymýtit klecové chovy v Česku.
18.06.2020 16:15 |

podobné články

Prachař i Mottlová skončili za mřížemi, chtějí zákaz klecových chovů slepic

 
Za slepice a jejich lepší životy se staví i slavné osobnosti. Do klece se nechali zavřít herec Jakub Prachař, umělkyně Léna Brauner, herečky Barbora Mottlová a Hana Vagnerová či zpěvák Ben Cristovao. V klipu na sociálních sítích vyzvali veřejnost k apelu na poslance a jejich hlasování pro zákaz klecového chovu.
10.09.2020 10:25 |

podobné články

Osobnosti: Jakub Prachař (1079 článků) , Barbora Mottlová (193 článků) , Hana Vagnerová (126 článků) , Ben Cristovao (491 článků)

Konec utrpení v klecích? Poslanci chtějí zakázat brutální chov slepic, Toman je proti

 
Sněmovnu čeká bitva o zákaz klecových chovů slepic, který chce část vládních i opozičních poslanců v čele s Piráty v zákoně o ochraně zvířat. Proti zákazu se dnes postavil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD), podle něhož by to znevýhodnilo české drůbežáře ve prospěch dovozců z cizích zemí. Zákaz by tak podle jeho odpůrců měl smysl v případě, pokud by k němu přistoupila celá EU. Poslanci o zákazu rozhodnou zřejmě za dva týdny.
03.06.2020 21:00 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Toman (175 článků)

Po odhalení hrůzných podmínek chovu slepic končí řetězce s vejci z klecí

 
Se slibem ukončení prodeje vajec z klecových chovů nosnic do roku 2025 se připojily k Tesku, Lidlu a Globusu další řetězce - Kaufland, Penny Market a Billa. Ahold uvedl, že ke stejnému závazku přistoupil již dříve. ČTK to dnes oznámili zástupci řetězců. Rohlík.cz již dříve sdělil, že je přestane prodávat od konce roku 2019.
22.06.2018 17:40 |

podobné články

Piráti: Sněmovna podpořila zákaz klecového chovu slepic

 
Poslanecká sněmovna dnes schválila pozměňovací návrh o zákazu klecového chovu slepic od roku 2027.
17.09.2020 09:50 |

podobné články

Králíci zavření v klecích: EU přišla s výtkou. Český expert zmínil hrozící problémy

 
Zatímco Sněmovnu v červenci čeká řešení situace kolem klecových chovů slepic, klecové systémy se využívají i u jiných domácích zvířat. Pro chov králíků přitom dle expertů  z EU nejsou zcela ideální. Omezují zvířatům pohyb a tím zhoršují jejich životní podmínky. Tvrdí to Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), který se snažil zjistit, jaký způsob chovu je pro králíky nejlepší. Docent Lukáš Zita z České zemědělské univerzity (ČZU) upozorňuje, že každý systém má svá pozitiva i negativa, určit jednoznačného vítěze nelze. Co ale požadují zákazníci, se podle něj často neshoduje s tím, co zvířatům skutečně vyhovuje.
04.07.2020 07:50 |

podobné články

Poslanci odklepli bonus pro dohodáře

 
Sněmovna v pátek kývla na vládní návrh na kompenzační bonus pro osoby pracující na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) a na dohodu o provedení práce (DPP). Od státu by tak mohly získat příspěvek ve výši 350 korun denně, a to za období od 12. března do 8. června. Maximálně by tak mohly dostat 31 150 korun. Poslanci odklepli návrh v úvodním kole, a tudíž nyní míří do Senátu.
10.07.2020 10:10 |

podobné články

„Frankensteinovy“ slípky z Česka nezmizí. Výbory zákaz klecí „zamázly“, ochránci šokovali videem

 
Sněmovní výbory neposvětily pozměňovací návrh novely zákona na ochranu zvířat, který by v ČR zakázal klecové chovy slepic. Nyní zákon poputuje do Sněmovny. Poslanci se tak mohou rozhodnout, jestli kývnou na zákaz, který by klece z ČR dostal do roku 2027, nebo dají na výbory. Proti návrhu je především hnutí ANO. Premiér Andrej Babiš (ANO) se přitom nechal opakovaně slyšet, že má rád zvířata a udělá vše proti týrání. Přijetí návrhu blokují především peníze. Poslanci se obávají vlivu na chovatele i spotřebitele. Experti pak tasili čísla. Ta mimo jiné říkají, že bude vejce stát i 10 korun, či že bude přechod na neklecové chovy stát 8 miliard. Ochránci zvířat se rozhodli bojovat i drsným videem, které poskytli Blesk Zprávám.
19.02.2020 21:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (19397 článků)