Článek

Žádné neregistrované vakcíny nepotřebujeme, říká biochemik Trnka. Neumíme rozvést ani ty, co už máme

 
Biochemik Jan Trnka v rámci komentáře k české očkovací strategii zdůrazňuje, že nepotřebujeme žádné neregistrované vakcíny, o které se zasazuje například prezident a premiér. „Neměli bychom se dostávat do situací, kdy budeme říkat, že potřebujeme neschválené léky,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz s tím, že hlavní je řešit distribuci očkovacích látek, které již máme.
05.03.2021 08:55 |

podobné články

Podobné články

Žádné neregistrované vakcíny nepotřebujeme, říká biochemik Trnka. Neumíme rozvézt ani ty, co už máme

 
Biochemik Jan Trnka v rámci komentáře k české očkovací strategii zdůrazňuje, že nepotřebujeme žádné neregistrované vakcíny, o které se zasazuje například prezident a premiér. „Neměli bychom se dostávat do situací, kdy budeme říkat, že potřebujeme neschválené léky,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz s tím, že hlavní je řešit distribuci očkovacích látek, které již máme.
05.03.2021 09:25 |

podobné články

Vlivný ředitel pražského magistrátu Trnka rezignoval

 
Vlivný ředitel pražského magistrátu Martin Trnka v závěru roku skončí. Dnes rezignoval na svou funkci, sdělil důvěryhodný zdroj z vedení Prahy. Trnka se funkce vzdal několik dní poté, co primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) oznámil, že ho chce odvolat. Dlouholetý šéf Trnka podle něj pochybil, když podepsal zakázku za půl miliardy korun. Trnka na magistrátu působí bezmála dvacet let, od roku 2002 jej vede. Vyjádření ředitele se zjišťuje.
16.12.2013 17:45 |

podobné články

Osobnosti: Tomáš Hudeček (669 článků)

Kolektivní imunita? Na tu prodělalo covid málo lidí, říká biochemik Trnka

 
Biochemik a lékař Jan Trnka z Centra pro modelování biologických a společenských procesů BISOP v rozhovoru pro Právo popsal, co čekat od nové mutace koronaviru a jak se s ní vypořádat. Podle něj už zbývá málo času.
01.02.2021 13:30 |

podobné články

Nakažených je o statisíce víc, vláda sleduje špatná čísla, varuje biochemik Trnka

 
V Česku je o stovky tisíc nakažených s covidem víc, než je oficiálně známo! Tvrdí to alespoň biochemik Jan Trnka (42). Podle něj je zapotřebí sledovat úplně jiná data a veřejnost přimět k nošení roušek a větší poslušnosti.
15.10.2020 05:20 |

podobné články

Vlivný ředitel pražského magistrátu Trnka rezignoval

 
Ředitel pražského magistrátu Martin Trnka v závěru roku skončí. V pondělí rezignoval na svou funkci. Trnka se jí vzdal několik dní poté, co primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) oznámil, že ho chce odvolat. Dlouholetý šéf Trnka podle něj pochybil, když podepsal zakázku za půl miliardy korun.
16.12.2013 19:00 |

podobné články

Osobnosti: Tomáš Hudeček (669 článků)

Docent Trnka: COVID? Budou se zavírat hospody, vynucovat roušky. Vláda důvěru ztratila

 
Člen iniciativy Model antiCOVID-19 Jan Trnka poskytl webu A2larm rozhovor o koronaviru. Leckde prý máme nové poznatky, jinde však toho moc nového nevíme. Bavlněné roušky mají funguvat skvěle. „Ale třeba elastické návlekové rukávy to naopak ještě zhoršují, protože relativně velké kapénky se roztříští na spoustu malých, které doletí ještě dál. U roušek tedy záleží i na materiálu,“ zhodnotil Trnka. Vláda sice první vlnu zvládla, ale od té doby neudělala údajně skoro nic. „Bude se muset vynucovat, aby se nosily roušky a zavíraly hospody. Důvěru už vláda ztratila,“ myslí si.
14.09.2020 14:10 |

podobné články

Velebný (ČSSD): Obchod se zbraněmi není prasárna, ale obchod

 
Jsou věci, které umíme, a jsou věci, které neumíme. Neumíme například pěstovat banány, neumíme těžit zlato a neumíme zařídit světový mír. Zato u některých věcí, které umíme docela slušně, si děláme sami sobě zbytečné překážky. Třeba u obchodu se zbraněmi.
28.05.2013 14:35 |

podobné články

Vakcíny proti koronaviru? Jsou skvělé! Biochemik Konvalinka jásá. Ale také varuje...

 
Biochemik Jan Konvalinka má za to, že vakcíny proti koronaviru se podařilo vyvinout úžasně rychle. Považuje je za skvělé, neboť nemají téměř žádné vedlejší účinky. Současně ale připomíná, že by nás tento skvělý úspěch lidského mozku neměl ukolébat v pocitu bezpečí. Konvalinka varuje, že dříve či později světem proletí horší varianta chřipky. Bude to zlé. Lidé by se proto měli chránit, a pokud mají např. rýmu, mají nosit respirátory, i když to zrovna nebude nařizovat vláda.
05.06.2021 09:05 |

podobné články

Rozvolnění do Vánoc není pravděpodobné, tvrdí lékař Trnka

 
Lékař, biochemik a člen analytického Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP) Jan Trnka v rozhovoru pro Právo popsal možný vývoj koronakrize.
10.11.2020 03:30 |

podobné články

Vědec bez servítků: Povinné očkování proti covidu? Je to na stole

 
Biochemik Jan Trnka si myslí, že povinné očkování by se mělo začít diskutovat. Zjišťování protilátek není žádnou jistotou. „V tuhle chvíli nedokážeme laboratorně změřit parametry a říct, že tenhle člověk je v pohodě,“ míní Trnka. A že optimální strategií by byl „zero covid“, kdy by se počet případů držel na malých počtech.
16.07.2021 16:00 |

podobné články

Primátor Hudeček zřejmě odvolá vlivného ředitele pražského magistrátu kvůli pochybení

 
Vlivný ředitel pražského magistrátu Martin Trnka patrně skončí ve své funkci. Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) ho chce odvolat. Dlouholetý šéf Trnka podle něj pochybil, když podepsal zakázku za půl miliardy korun. Trnka na magistátu působí bezmála dvacet let, od roku 2002 jej vede. Vyjádření ředitele ČTK zjišťuje. 
12.12.2013 09:15 |

podobné články

Osobnosti: Tomáš Hudeček (669 článků)

Vlivný šéf magistrátu skončí, pochybil v zakázce za půl miliardy

 
Vlivný ředitel pražského magistrátu Martin Trnka patrně skončí ve své funkci. Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) ho chce odvolat. Dlouholetý šéf Trnka podle něj pochybil, když podepsal zakázku za půl miliardy korun. Trnka na magistrátu působí bezmála dvacet let, od roku 2002 jej vede.
12.12.2013 10:30 |

podobné články

Osobnosti: Tomáš Hudeček (669 článků)

Konec testů zdarma: Špatný nápad z více důvodů, míní expert. Maďar Vojtěchův návrh hájí

 
Epidemiolog Rastislav Maďar kvituje záměr ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby od září již nebyly veřejnosti dostupné covidové testy zdarma tak, jako jsou nyní (4 antigenní testy měsíčně + 2 PCR testy k tomu). Maďar v tom vidí snahu motivovat lidi k očkování. A aby bezdůvodně neodmítali vakcíny. Biochemik Jan Trnka však pro iRozhlas.cz nápad kritizoval.
13.07.2021 18:25 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1487 článků)

Zveřejněný počet nakažených neodpovídá realitě. To číslo je ještě děsivější, nestíháme trasovat a testovat, varuje biochemik

 
Čísla nově diagnostikovaných osob s infekcí koronavirem stále stoupají. Ve středu přibylo více než pět tisíc nových případů. Biochemik Jan Konvalinka v Českém rozhlase však varoval, že to je mnohem horší, než co ukazují čísla. „Máme kolem 20 tisíc testů maximálně a máme záchyt 20-25 %. To znamená, že až 25 % lidí, kteří přicházejí na testy, jsou pozitivní. Čili nám nutně musí utíkat několikanásobek těch, které nestíháme otrasovat a nestačíme otestovat,“ upozornil docent. V Německu i jinde to je prý kolem čtyř procent.
08.10.2020 22:22 |

podobné články

Nemusíme poklonkovat ani Západu, ani Rusům a už vůbec ne Číňanům. Jejich investice nepotřebujeme a neměli bychom je vítat, tvrdí ekonom Pavel Kohout

 
ROZHOVOR Česko má již nezanedbatelné kapitálové zdroje – české domácnosti mají dnes na bankovních účtech přes 2300 miliard korun – a nemusíme se tedy poníženě klanět Západu. Máme i podnikatele, zkušené manažery, obchodníky a vůbec jsme od roku 1990 zásadně pokročili. Nemusíme poklonkovat ani Západu, ani Rusům a už vůbec ne Číňanům. Jejich investice nepotřebujeme a neměli bychom je vítat. Zahraničních investic máme v této ekonomice nadměrné množství. To tvrdí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz ekonom Pavel Kohout, mimo jiné autor publikace Investiční strategie pro třetí tisíciletí.
26.08.2017 20:00 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Kohout (252 článků)

Třetí vakcína a doba temna. Konvalinka hasí nadšení Čechů. Ve světě to vře

 
Zatímco čeští ministři vyhlížejí návrat k normálu už letos v září, biochemik Jan Konvalinka tato nadějná očekávání hasí. Většina světa prý směřuje do velmi temného období. „Je iluzorní představa, že postavíme zeď a virus sem nepustíme,“ uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus biochemik Jan Konvalinka s tím, že máme očekávat další mutace.
14.05.2021 10:30 |

podobné články

Koledujeme si o malér, burcuje biochemik Konvalinka. Začalo se rozvolňovat, přitom mezi lidmi je pořád velká nálož

 
Rozvolňování opatření přijatých kvůli šíření onemocnění covid-19 přišlo ve chvíli příliš velké virové nálože v obyvatelstvu, říká biochemik Jan Konvalinka pro Český rozhlas Plus. Česko by se mělo připravit na stoupající čísla nakažených a do týdne nárůst počtu hospitalizovaných. „Koledujeme si o malér. Čísla jsou znervózňující. Budeme to muset znovu zavřít,“ dodává s tím, že vládní nařízení jsou velmi zmatená, což má za následek jejich nedodržování.
11.12.2020 07:56 |

podobné články

„Johnsona za přístup k epidemii obdivuji. Očkování má znamenat svobodu!" říká biochemik Hostomský

 
Evropská unie má plně naočkováno 200 milionů lidí, jsou i země, kde se očkují lidé povinně, byť třeba jen zdravotníci. Česká vláda dává podle premiéra Andreje Babiše (ANO) přednost přesvědčování před povinností. Ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Zdeněk Hostomský v pořadu Interview ČT24 velmi chválil přístup ke covidu Velké Británie, kde byla zrušena de facto všechna protiepidemická opatření. „Ten přístup je mi strašně sympatický, Borise Johnsona za to obdivuji. Věřme, že očkování znamená svobodu,“ vyzval biochemik, podle kterého by očkovaní měli mít privilegia dělat téměř cokoliv.
22.07.2021 20:20 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (22523 článků)

Na častější tornáda se musíme připravit, varuje klimatolog Trnka

 
Na četnější výskyt tornád v České republice bychom se měli připravit, říká v rozhovoru pro Novinky.cz prof. Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a profesor Mendelovy univerzity v Brně. V minulosti tornádo pustošilo i centrum Brna, zmínky o něm se vyskytují i v Kosmově kronice. Se změnou klimatu ale budou extrémní jevy častější.
25.06.2021 15:45 |

podobné články