Článek

Začalo čištění budějovických škol od azbestu

 
Pracovníci ve speciálních ochranných oblecích a rouškách na obličeji, vytyčená kontrolovaná pásma, speciální odsávací přístroje s filtry. Tak to nyní vypadá v komplexu tří základních škol na českobudějovickém sídlišti Máj. Začala zde vlastní sanace zdraví nebezpečného azbestu.
26.01.2012 23:15 |

podobné články

Podobné články

Jak nejlépe vyčistit koberec – 3 tipy na čištění

 
Do většího úklidu se pouštíme několikrát v roce. Jsou to především Vánoce, jarní úklid, a pak různé události, kdy se sejde u nás doma větší počet hostů a chceme mít pěkně čisto. Takový větší úklid se netýká pouze třídění oblečení, mytí oken, utírání prachu, ale i praní koberců. Protože na každý koberec platí jiná technika čištění, společně si je dnes probereme. Suchý způsob čištění koberců Suchý způsob patří patrně k nejvíce používaným a nejoblíbenějším. Pro tento způsob čištění koberců, existují speciální vysavače i přípravky. K nejběžnějším značkám patří například Vorwerk. První krok je společný, jako u čištění na mokro. Nejdříve koberec pořádně vyluxujeme. Zmiňovaný lux má vysokorychlostní rotující kartáče, jež vyluxují i hluboko usazený prach včetně roztočů. Vhodný je také na čištění matrací. Vřele je doporučován alergikům, astmatikům a tam, kde se chovají domácí mazlíčci. Jakmile pořádně vyluxujeme, posypeme koberec suchým čističem bílé barvy. Následně si vyměníme nástavec na vysavači, který „zaklepe“ poprašek hluboko do vláken koberce. Přibližně po hodině působení se znovu nástavec vymění a důkladně vyluxujeme. Barvy na koberci ihned prokouknou. Koberec je oproti mokrému čištění ihned použitelný. Ne všechny typy koberců se totiž mohou čistit na mokrý způsob – je dobré zjistit tyto informace u prodejce. Mokrý způsob čištění koberců Jak jsme již výše zmínili, před praním koberec nejprve pořádně vyluxujme, klidně i vyklepeme. V opačném případě prach nasaje vodu a klesne dolů. Nahoře pak bude koberec působit čistě, ale nečistoty v něm obsažené zůstanou. Na vyklepaný či vyluxovaný koberec se nanese určená chemikálie pro daný typ koberce. Dále pak čistíme vodním vysavačem. Někdy se čistící přípravek dává přímo do nádržky a společně s vodou aplikuje na koberec. Vodní čistič na koberce se dá koupit nebo za poplatek vypůjčit. Mokrý způsob praní koberce patří mezi účinnější, ale vhodný není pro každý typ materiálu. Než koberec pořádně vyschne, budete muset být trpěliví. Je vhodné... Čtěte více Příspěvek Jak nejlépe vyčistit koberec – 3 tipy na čištění pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
11.05.2016 03:15 |

podobné články

Dobeš píše školám. Kvůli azbestu

 
Ministr školství Josef Dobeš (VV) obesílá šest tisíc škol kvůli výskytu azbestu v budovách; postiženým objektům nabídne finanční pomoc. Dobeš řekl, že když bude takových škol víc, požádá vládu o mimořádné peníze, "jako by šlo o povodně". V několika základních školách v Českých Budějovicích a v Praze bylo v posledních dnech zjištěno zvýšené množství škodlivého azbestu, jenž pochází z panelů hojně používaných při výstavbě v 70. a 80. letech.
30.11.2011 18:30 |

podobné články

MŠMT: Kvůli azbestu byl zahájen státní zdravotní dozor

 
V souvislosti s možným výskytem nebezpečného azbestu v budovách škol obdrželo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy informaci od hlavního hygienika ČR Michaela Víta, že už tento týden byla zahájena dotazníková akce jako první etapa státního zdravotního dozoru. Akce by měla detailně zmapovat stav objektů, které vytipovala Česká školní inspekce vzhledem k azbestu jako rizikové.
24.12.2011 19:10 |

podobné články

Sanace budějovických azbestových škol je zatím v nedohlednu

 
Sanace dvou základních škol na největším českobudějovickém sídlišti Máj, kde se během jejich rekonstrukce i po ní objevily ve vzduchu mikročástice minerálních vláken a azbestu, je zatím v nedohlednu. Konkrétní termín, kdy začne, nebyl při čtvrtečním jednání zastupitelů na dotazy opozice náměstek primátora Kamil Calta (TOP 09) schopen uvést.
15.12.2011 13:25 |

podobné články

Soutěž s Bleskem pro ženy o 5x ultrazvukovou čističku

 
Emporio UC12-1001 s nerezovou vanou má velmi přehledný LCD displej s možností nastavení 5-ti časových intervalů s vysoce čistícím výkonným efektem 50W / 43kHz a spoustou příslušenství pro správné čištění. Čištění ultrazvukem je nejdůkladnější způsob intenzivního odstranění nečistot z vodotěsných materiálů všeho druhu. Princip čištění spočívá v rychlém kmitání čistící kapaliny s velmi vysokým kmitočtem 43KHz. Tím se uvolní i nejmenší částečky nečistot na těch nejméně přístupných místech. Čističku lze používat především na čištění šperků.
29.10.2012 00:15 |

podobné články

Čištění grilu rychle a jednoduše

 
Milovníkům dobrého jídla a hlavně toho z grilu začíná právě teď sezóna. Není nad to, posedět si s přáteli a s rodinou nad sklenkou dobrého vína a pochutnávat si přitom na nějaké vlastnoručně ugrilované dobrotě. Grilování je nejen o jídle, ale především o uvolnění a pohodě, kterou nám může pokazit snad jen představa z jeho následného čištění. A ruku na srdce, kdo z nás se na to vrhne okamžitě po tom, co se z roštu stáhne poslední kus masa? Moc nás nebude. O to je ale pak čištění horší. Pokud však vlastníte některé grily od Campingazu nemusí už pro vás být čištění noční můrou.
23.05.2016 00:05 |

podobné články

Příprava na jaro se zimním počasím v zádech. V Praze začalo celoměstské blokové čištění ulic

 
V pražké metropoli dnes i přes sněžení začalo každoroční blokové čištění ulic, bude pokračovat podle plánu. ČTK to sdělila mluvčí městské Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. V tomto týdnu vyčistí stroje a pracovníci úklidových čet mezi 08:00 a 15:00 ulice v Praze 2, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 15, 16 a 17, následně přijdou na řadu zbylé části města. Řidiči musí v době čištění ve své ulici přeparkovat auta.
06.04.2021 13:30 |

podobné články

Osobnosti: Barbora Lišková (60 článků)

Problémy s azbestem mohou mít stovky škol po celém Česku

 
Problémy s nadlimitními hodnotami minerálních a azbestových vláken, které naměřil při rekonstrukci dvou základních škol s 1100 žáky na českobudějovickém sídlišti Máj zdravotnický ústav, mohou mít stovky škol v ČR. V obou budějovických školách se už od pondělí nevyučuje.
28.11.2011 20:45 |

podobné články

UZAVŘELI ŠKOLY! Kvůli nebezpečnému azbestu

 
Tři základní školy v Českých Budějovicích budou od pondělí kvůli nálezu azbestu uzavřeny, rozhodlo o tom vedení města na základě měření Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Informoval o tom v sobotu primátor města Juraj Thoma (Občané pro Budějovice).
26.11.2011 12:00 |

podobné články

Chládek: Ministře Dobeši, kontrola azbestu ve školách vyžaduje seriózní měření, ne pouhý dotazník!

 
Média v posledních dnech informovala o tom, že se na některých školách vyskytuje nebezpečné množství azbestu, který byl používán v dřívější době při jejich stavbě.
17.12.2011 18:15 |

podobné články

Na Brněnsku zavřeli školu kvůli azbestu, žáci chodí na faru a na obecní úřad

 
Dva dny měly ředitelské volno více než dvě stovky žáků ZŠ a MŠ Želešice na Brněnsku. Nyní se učí v náhradní škole, na faře a v budově obecního úřadu. Škola je zavřena kvůli azbestu.
14.12.2016 10:35 |

podobné články

Kino Art je plné azbestu! Otevření se odkládá o měsíce, odstraňování bude stát 2,5 milionu

 
Téměř tři miliony korun bude stát likvidace azbestu v kině Art v Brně. Na jeho přítomnost se přišlo při rekonstrukci. Posune se tak i termín otevření, který byl plánovaný na letošní podzim.
23.08.2017 15:40 |

podobné články

Španělský sál už je bez azbestu a voní dřevem

 
Ve Španělském sále na Pražském hradě se od poloviny února činí řemeslníci. Vyměňují dřevěnou podlahu a zbavují sál nebezpečného azbestu. Z velké části už mají hotovo a největším reprezentačním prostorem Hradu se line vůně čerstvého dřeva.
14.08.2020 13:00 |

podobné články

Komplikace při opravě InterContinentalu: Našlo se 35 tun nebezpečného azbestu! Míří k likvidaci

 
Rekonstrukce pražského hotelu InterContinental, která začala v březnu, odhalila 35 tun zdraví nebezpečného a nyní již zakázaného azbestu, informovala firma Metrostav, která rekonstrukci pro majitele hotelu provádí. Firma nyní stavební prvky obsahující azbest při zachování všech bezpečnostních opatření převáží na specializované pracoviště k likvidaci. Podle zástupců firmy v okolí stavby nehrozí žádné nebezpečí, což potvrzují i měření přítomnosti látky v ovzduší.
25.05.2021 12:30 |

podobné články

Lidi v okolí hotelu InterContinental znepokojuje demontáž 35 tun azbestu

 
Demontáž mnoha tun nebezpečného azbestu použitého pod fasádou bývalého hotelu InterContinental znepokojuje okolní obyvatele. Dodavatel stavby, Metrostav i hlavní město sice tvrdí, že práce běží podle hygienických předpisů, ale místní lidé jsou svědky něčeho jiného.
25.05.2021 19:45 |

podobné články

V dubnu zahajuje TSK blokové čištění ulic

 
Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK) zahajuje 4. dubna blokové čištění komunikací. Jedná se o celkový strojní a ruční úklid ulic po zimním období. Pro podrobné informace nabízí TSK službu, která včas informuje řidiče o blokovém čištění v jejich lokalitě a to nejen na www.tsk-praha.cz, ale mohou vám zprávy chodit přímo do vašeho e-mailu po zaregistrování na TSK-INFO.
25.03.2016 10:00 |

podobné články

Nový zákon při čištění ulic: Když vám odtáhnou auto, musí ho pak vrátit na stejné místo

 
Začíná čištění ulic a řidiči musí svá auta přeparkovat, aby nepřekážela. Jenže ne všichni s autem odjedou, a tak se pak stane, že auto zůstane stát na silnici a překáží v čištění.
12.05.2016 10:15 |

podobné články

Jak pečovat o chrup – zásady správné ústní hygieny

 
Jak pečovat o chrup, aby byl náš úsměv dokonalý a zoubky nám tak zářily na dálku? Co zabrání nevábně vonícímu dechu a čím předejdeme zubním kazům? Jak se vyhnout zubnímu kameni a co nám pomůže proti bolesti dásní? Na to se dnes společně podíváme, tak si následující řádky nenechte ujít! Jak pečovat o chrup se děti učí již ve školce, bohužel ale mnoho dospělých neví, jak správně na to. Často tak starost o ústní dutinu podceňují a následně se diví, že jejich dech dvakrát nevoní, na zubech se jim tvoří povlak, mají zubní kazy a k tomu všemu už jim možná nějaký ten zoubek dokonce i chybí! Jak pečovat o chrup Každý z nás touží po úsměvu, který dokáže upoutat na dálku. Zářivé bílé zuby a vonící dech – to je ta pravá kombinace, která nás na člověku dokáže upoutat. Jak tohoto stavu docílit? Jak čistit? Možná vám jako malým dětem maminka vtloukala do hlavy, že je nutné čistit si zuby 2x denně a to ráno a večer. Ačkoli odborníci a reklamy na zubní pasty nabádají k čištění zubů po každém jídle, ne každý na to má čas a je pravda, že ne každému by se chtělo po každém dlabanci hned letět do koupelny a drhnout si ústa mentolem. Čištění zubů před spaním ale nepodceňujte, protože v noci zbytky potravin zůstávají přes noc na zubech, což se vám ráno odvděčí nevábným dechem. Jak dlouho čistit? Možná si i vy vybavíte onu povinnost čistit si zuby minimálně 3 minuty, kdy to u řady lidí dosáhlo takového extrému, že si k čištění zubů nastavovali i minutku. Věřte nebo ne, ale povídačky o třech minutách důsledného drhnutí zubů kartáčkem jsou jen fámy, protože vůbec nezáleží na tom, jak dlouho si zuby čistíte, ale především jak si je čistíte! Jaký používat kartáček? Bez zubního... Čtěte více Příspěvek Jak pečovat o chrup – zásady správné ústní hygieny pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
22.11.2016 06:20 |

podobné články

Noční můra každé kuchařky: Ženě z Chrudimi se při čištění zapnul tyčový mixér

 
První zásadou čištění elektrických kuchyňských přístrojů s ostrou čepelí je jejich odpojení od elektřiny. Bohužel se tím neřídila žena z Chrudimska, která utrpěla velmi vážná poranění ruky - při čištění tyčového mixéru se přístroj zapnul a břit se jí zakousl do prstů...
04.06.2018 14:15 |

podobné články