Článek

Zabíjel i v Česku. „Požírač mozku“ je vedle koronaviru další hrozbou na Floridě

 
Spojené státy patří mezi země, které mají nejvíce nakažených koronavirem. Ve státě Florida jich za jeden den přibylo rekordních 15 tisíc. Nyní se stát, kde má své luxusní sídlo Mar-a-Lago i prezident Donald Trump, musí potýkat s další smrtící hrozbou. Úřady podle portálu BBC vyzvaly místní, aby se vyvarovali kontaktu vody z vodovodu či dalších zdrojů s nosními dutinami. Na Floridě byl potvrzen případ napadení organismem s latinským názvem Naegleria fowleri. Prvokovi se lidově přezdívá „požírač mozku“. Žije ve vodě a vzácně napadá člověka. Nejrozsáhlejší epidemii způsobil v 60. letech minulého století v Československu, kdy mu podlehlo 16 obětí, mezi kterými byly i děti.
12.07.2020 18:00 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (5685 článků)
Podobné články

Zapomněli jste cizí jazyk? Omyl! Stopa v mozku je patrná i po letech

 
Mateřský jazyk, i když je zapomenutý a v dospělosti nepoužívaný, je v mozku člověka trvale zapsán. Stopa v mozku je patrná na magnetické rezonanci i po řadě let. Novorozenec si v mozku tvoří záznamy podle toho, co slyší kolem sebe. A i když je později třeba adoptován a jeho jazykové zázemí se zcela změní, stopy v mozku zůstanou.
24.11.2014 18:00 |

podobné články

Mozkožrout zabíjel na Ústecku i děti. 16 mrtvých spojovala návštěva bazénu

 
Už tři plavci podlehli na Floridě miniaturnímu živočichovi, čtvrtý nakažený bojuje o život. Organismus s latinským názvem Naegleria fowleri žije ve vodě a vzácně napadá i člověka. Dostane se do nosní dutiny a postihuje mozek, kde ničí mozkovou tkáň. Způsobuje halucinace, kóma a smrt. Záhadný prvok už zabíjel i v tehdejším Československu. V 60. letech minulého století si vyžádal 16 obětí v Ústí nad Labem, mezi kterými byly i děti.
19.08.2016 14:30 |

podobné články

Nemocnice Na Homolce: Co dokáže současná neurochirurgie? Dozvíme se na Týdnu mozku

 
Na programu 18. ročníku Týdne mozku, tradičního cyklu popularizačních přednášek a besed o mozku, který právě v těchto dnech probíhá v Praze v budově Akademie věd ČR na Národní třídě, bude také přednáška nazvaná Jak bezpečně do mozku aneb moderní trendy v mikroneurochirurgii. Zajímavosti z oblasti současné neurochirurgie v ní laické veřejnosti přiblíží primář Neurochirurgického oddělení Nemocnice Na Homolce MUDr. Jan Klener. Přednáška začíná ve čtvrtek 17. března ve 14:00 hodin.
17.03.2016 13:40 |

podobné články

Vážný otřes hlavy a jiná zranění mozku zvyšují riziko sebevraždy

 
Údery do hlavy poškozují nervovou tkáň v mozku. Fotbalisté, ragbisté a boxeři mají prokazatelně poškozenější bílou hmotu v mozku než osoby, které nemusejí snášet časté údery do hlavy. Ale i běžná veřejnost může trpět otřesy mozku při pádu z kola či na lyžích, zranění při práci či autonehodách. Podle dánských neurologů přitom rány do hlavy souvisejí se zvýšením rizika sebevraždy. A ochrana hlavy helmou při jízdě na kole a práci je tedy také prevencí sebevražd.
17.08.2018 15:30 |

podobné články

BLAMÁŽ: Žralok – požírač rukou stále ŽIJE! Zabili jiné predátory

 
Turisté v Rudém moři u egyptských břehů stále nemohou být v bezpečí. Egypťané totiž odchytili jiné žraloky, než predátora, na kterého měli políčeno.
05.12.2010 10:25 |

podobné články

Největší záhady Česka: Děsivý požírač mrtvých

 
Stalo se to někdy kolem roku 1005 na divokém, skalnatém a velice řídce osídleném území severovýchodních Čech. Skupina vystrašených vesničanů vyhledala uhlíře Truta, který žil osaměle v lesích, a obrátila se na něj jako na »znalce« se svým problémem: cosi během noci rozrývá hroby na jejich hřbitůvku, vyhrabává těla nebožtíků a odvléká je pryč.
19.08.2011 12:05 |

podobné články

Nejhorší lidožrouti v dějinách: Požírač obličejů z Mysore

 
Medvěd pyskatý patří k menším druhům medvědů. I on však dokáže být pro člověka smrtelně nebezpečný - jak dokazuje příběh o zabijákovi z...
20.08.2012 00:05 |

podobné články

ZÁHADY ČESKA: Po stopách požírače mrtvých

 
V bohatě zalesněném podhůří Krkonoš, v oblasti bohaté na přírodní krásy i historické zajímavosti leží město Trutnov. Nikdo by neřekl, že tohle krásné, malebné městečko plné divoké přírody ukrývá jednu z největších záhad Česka. Lesy nedaleko Trutnova totiž obýval děsivý požírač nebožtíků. Ještěr se silnými drápy děsil pozůstalé. Vydejte se s námi vzhůru za tajemnem.
20.12.2018 07:05 |

podobné články

Mrtvých po hurikánu Michael strmě přibývá. Jen na Floridě zabil 16 lidí

 
Hurikán Michael si na Floridě vyžádal šestnáct mrtvých, oznámily dnes místní úřady. Počet obětí ničivého živlu, který postihl před týdnem jihovýchod Spojených států, se tak na Floridě oproti pondělním údajům zdvojnásobil. Celková bilance hurikánu podle agentury AP nyní dosahuje 26 mrtvých ve státech Florida, Virginie, Georgia a Severní Karolína.
16.10.2018 22:20 |

podobné články

Osobnosti: Michael Michael (1663 článků)

Koronavirus není hrozbou, trvá na svém Klaus. Zmínil manipulace i důsledky „skryté v šeru“

 
Dosavadní průběh epidemie nového koronaviru naznačuje, že covid-19 není svými zdravotními důsledky takovou hrozbou, jak byl a je líčen. V prohlášení to uvedl bývalý prezident Václav Klaus a lidé z jeho institutu. Epidemie podle nich odchází bez jasných příčin a důvodem nejsou jen přijatá restriktivní opatření. Za nebezpečnější než samotnou pandemii pro budoucnost považují sílu dnešního státu a snadnost mediální manipulace.
05.05.2020 16:15 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (10363 článků)

Stan, který zabíjel na festivalu Pohoda, nebyl v pořádku

 
Plachta stanu, který loni zabíjel na hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně, nebyla náležitě zajištěna a stan měl další konstrukční chyby. Uvedl to deník Sme s odvoláním na Ústav soudního inženýrství Žilinské univerzity, který posuzoval stav stanu.
26.01.2010 09:55 |

podobné články

V ulicích Tbilisi zabíjel tygr. Všichni si byli jistí, že je mrtvý

 
Po utonutí tří zaměstnanců gruzínské zoologické zahrady je tady další tragédie. V centru Tbilisi zabíjel bílý tygr. Chovatelé ho přitom před obědem hledali v jeho kleci. Všichni si byli jistí, že při záplavě zemřel.
17.06.2015 14:55 |

podobné články

Džihádista zabíjel v Londýně, na svobodu se dostali i jeho komplicové

 
Devět džihádistů plánovalo bombové útoky na londýnskou burzu a další cíle, v roce 2012 je soud všechny poslal do vězení. Patřili do nepojmenované teroristické buňky inspirované Al-Káidou. Sedm z nich už pustili na svobodu. Mezi nimi byl i Usman Khan, jenž v pátek zabíjel v Londýně a policisté ho zastřelili. Trest si odpykávají už pouze dva z nebezpečných džihádistů, přičemž jeden z nich se do vězení vrátil po propuštění za jiný trestný čin.
01.12.2019 15:45 |

podobné články

Džihádista zabíjel v Londýně, na svobodu se dostali i jeho komplicové

 
Devět džihádistů plánovalo bombové útoky na londýnskou burzu a další cíle, v roce 2012 je soud všechny poslal do vězení. Patřili do nepojmenované teroristické buňky inspirované Al-Káidou. Sedm z nich už pustili na svobodu. Mezi nimi byl i Usman Khan, jenž v pátek zabíjel v Londýně a policisté ho zastřelili. Trest si odpykávají už pouze dva z nebezpečných džihádistů, přičemž jeden z nich se do vězení vrátil po propuštění za jiný trestný čin.
01.12.2019 15:50 |

podobné články

Vysílali jsme: Novinky o koronaviru v Česku od náměstka Prymuly i Babiše

 
V Česku je potvrzeno 19 případů nákazy novým typem koronaviru. Nejprve oznámil nové tři případy na odpolední tiskové konferenci Úřadu vlády premiér Andrej Babiš (ANO, později přidala další tři hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová. Večer jeden dodal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Od půlnoci na sobotu platí pro všechny, kdo se vracejí z Itálie, povinná 14denní karanténa, a to pod hrozbou až třímilionové pokuty.
06.03.2020 14:45 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21740 článků)

VIDEO: Pacient během operace mozku hrál na kytaru

 
Devětatřicetiletý hudebník Brad Carter musel podstoupit operaci mozku. Při ní mu implantovali stimulátor, který mu má pomoct s léčbou třesoucích se rukou. Během zákroku hrál na kytaru, aby lékaři sledovali jeho reflexy. Další články k tématu: Epilepsii utlumila až operace mozku. Záchvaty už skoro nemám
30.05.2013 11:45 |

podobné články

Osobnosti: Brad Carter (2 články)

Epidemiolog o parazitovi, který zabíjel! Hrozí nákaza ze slimáka i v Česku?

 
Celý svět zaujal případ mladého ragbisty Samma Ballarda (†28), který krutě zaplatil za hloupou klukovinu! Poté, co snědl obyčejného slimáka, u něj došlo k poškození mozku a následnému ochrnutí. Hrozí podobné neštěstí i v Česku? Ptali jsme se docenta Rastislava Maďara z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity.
06.11.2018 13:20 |

podobné články

Ubodání u Brna: Ukradli mu květiny, zabíjel!

 
AKTUALIZOVÁNO: Policie dopadla muže, který v neděli ve Střelicích na Brněnsku ubodal na zastávce muže. Je to bývalý voják. Blesk.cz zjistil, proč muž zabíjel!
06.10.2009 13:25 |

podobné články

Muž se popálil při explozi, když zabíjel pavouka

 
Osmadvacetiletý muž z Clactonu v britském hrabství Essex utrpěl v pondělí popáleniny při explozi, kterou způsobil, když zabíjel pavouka. Informoval o tom deník The Daily Telegraph.
31.08.2010 19:20 |

podobné články