Článek

Za extrémní srážky v Německu může nehybná tlaková níže Bernd

 
Deště v Severním Porýní-Vestfálsku a Porýní-Falci, které způsobily povodně i sesuvy půdy a připravily o život desítky lidí, přepisovaly historické tabulky srážkových rekordů.
16.07.2021 15:40 |

podobné články

Podobné články

Předpověď počasí: Meteorologové varují před náledím, sněžit bude i nadále

 
Do střední Evropy se z Britských ostrovů rozšíří tlaková výše. V noci na pondělí a ráno bude ještě počasí u nás ovlivňovat výšková tlaková níže nad Rakouskem. V průběhu příštího týdne se bude po většinu období nad střední Evropou udržovat tlaková výše, po jejíž zadní straně k nám bude proudit ve vyšších vrstvách atmosféry teplý vzduch od jihu. Ačkoliv přijde mírné oteplení, sněžit nepřestane. Jaké bude počasí v novém lednovém týdnu?
20.01.2020 07:01 |

podobné články

Do Česka dorazil první sníh, bílo je na Šumavě i v Krušných horách. U sousedů čekají metrovou nadílku

 
Předpověď meteorologů se naplnila, do Česka dorazil v sobotu ráno první sníh letošního podzimu. Sněžilo v nejvyšších polohách na Šumavě a v Krušných horách. Počasí v Česku ovlivňuje tlaková níže Xyla, která přináší místy vydatné a trvalé srážky a kolem které proudí do střední Evropy studený a vlhký vzduch od severozápadu. Za posledních 24 hodin ojediněle napršelo více než je zářijový dlouhodobý normál, například na stanici Valašská Senice 64 mm, Rožnov pod Radhoštěm 59 mm a Valašské Meziříčí 58 mm. V reakci na vydatné srážky dochází k vzestupům hladin řek na Zlínsku a v Moravskoslezském kraji. Bystřička v povodí Bečvy dosáhla 2. SPA. Srážky budou slábnout a ustávat během sobotního odpoledne od jihovýchodu, v západní části území musíme se srážkami počítat až do večera. Do té doby naprší v západní polovině území až kolem 20 mm. Povodňová situace by se ale už zhoršovat neměla.
26.09.2020 10:00 |

podobné články

Začátek týdne bude větrný s přízemními mrazíky. Pak se oteplí, sledujte radar Blesku

 
Tlaková níže přinesla během prvního květnového víkendu srážky na celé území Česka – místy se jednalo o vydatné srážky se srážkovými úhrny i přes 30 mm, ojediněle přes 40 mm a na Pomezních boudách v Krkonoších spadlo 62 mm. Na vrcholcích hor se navíc déšť, kvůli studenému severnímu proudění a ochlazení, měnil na sněžení. Například na stanici Praha-Běchovice za první květnový víkend spadlo 42 mm, což je 61% květnového srážkového normálu. Také první pracovní květnový týden bude bohatý na srážky – od úterý do pátku budou přes Česko přecházet frontální systémy.
03.05.2021 05:40 |

podobné články

Z Balkánu se na nás tlačí tlaková níže Fery: Zasype nás 25 cm sněhu!

 
Po nečekaně bílých Velikonocích dostaneme další sněhový zásah! Během dnešního dne a v noci napadne až 25 cm nové bílé duchny! Tu bude mít na svědomí tlaková níže Fery, která se drží nad Balkánským poloostrovem.
03.04.2013 12:15 |

podobné články

Z Balkánu se na nás tlačí tlaková níže Fery: Zasype nás 25 cm sněhu!

 
Po nečekaně bílých Velikonocích dostaneme další sněhový zásah! Během dnešního dne a v noci napadne až 25 cm nové bílé duchny! Tu bude mít na svědomí tlaková níže Fery, která se drží nad Balkánským poloostrovem.
05.04.2013 08:02 |

podobné články

Eliška (3) vypadá jako živá panenka! Často se dusí, nebrečí a je nehybná

 
Malá Eliška nemá lehký život. Vypadá jako živá panenka, je nehybná a tichá. Narodila se totiž s kombinovaným postižením, epilepsií a spasticitou, která způsobuje svalové napětí. Eliška se často dusí a její rodina prosí o jakoukoliv finanční částku, aby mohla zajistit pro jejich dcerku bezpečnější cestu do nemocnic.
27.07.2021 10:10 |

podobné články

Na Česko se ženou srážky, sněžení na horách má být vydatné

 
Česko se musí připravit na vydatné srážky, které budou ve vyšších polohách sněhové. Na území republiky je začátkem týdne přinese tlaková níže postupující ze západního Středomoří, upozornil v sobotu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
27.02.2016 12:15 |

podobné články

Předpověď počasí: Dávejte si pozor! Českem prolétne...

 
Nad západní Evropou tlaková níže, nad Ruskem tlaková výše. A mezi nimi Česko, kde bude zítra pořádně foukat.
22.11.2019 05:15 |

podobné články

Za současné povodně mohou střih větru a nepohyblivá tlaková níže

 
Současné povodně na severní Moravě a ve Slezsku jsou způsobeny trvalými srážkami z rozsáhlé tlakové níže ve východní Evropě, která má střed nad Ukrajinou. Zasahuje ale i nad východní část České republiky. Silné deště způsobuje ještě střih větru.
17.05.2010 16:25 |

podobné články

Proč vytrvale prší? Nad střední Evropou sedí tlaková níže

 
Co se stalo v atmosféře, že střední Evropu včetně Česka sužují záplavy a třeba ve Finsku jsou vedra a padají teplotní rekordy? Podle meteorologů způsobily vytrvalé deště tlakové níže, které se téměř nepohybují z místa.
04.06.2013 04:15 |

podobné články

Extrémní srážky. Na Kolínsku napršelo během tří hodin 120 mm

 
Víkendové srážkové úhrny na některých místech Česka překonaly úhrny běžné za celý červen. A někde výrazně. V Konárovicích na Kolínsku napršelo o víkendu 151 mm srážek, z toho 120 mm během tří hodin v neděli. Celkem v obci v neděli spadlo 129 milimetrů srážek. Podle Dagmar Honsové z Meteopressu byly bouřky i srážky extrémní.
15.06.2020 08:15 |

podobné články

Extrémní srážky v Česku vystřídají tropy, v pátek bude až 34 °C. Sledujte radar Blesku

 
Extrémní srážky v Moravskoslezském kraji zvedaly hladiny řek. Nejvyšší srážkové úhrny za 24 hodin spadly na Lysé hoře, bylo jich 90 mm. Jenže nyní se ke slovu opět hlásí tropy. Od čtvrtka bude do Česka proudit velmi teplý vzduch od jihozápadu. V pátek budou nejvyšší odpolední teploty kulminovat až na 34 °C. Bude to nejteplejší den do konce prázdnin a zřejmě i do konce letošního roku.
20.08.2020 05:30 |

podobné články

Na hory se vrátil sníh, oteplí se za týden

 
Do českých hor se v sobotu vrátilo zimní počasí se sněžením. Příliv chladného vzduchu od severu doprovází tlaková níže, na které se vyskytují srážky.
10.04.2010 17:45 |

podobné články

Týden bude relativně teplý, ale i deštivý

 
V první polovině týdne bude počasí v České republice ovlivňovat tlaková níže, která přinese četnější srážky, které mohou být na vrcholcích hor i smíšené. V závěru týdne se vrátí inverzní charakter počasí s nízkou oblačností, řekla Novinkám Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.
17.11.2014 13:46 |

podobné články

Osobnosti: Dagmar Honsová (1131 článků)

Nebe se zatáhne, teploty zase porostou

 
V první polovině pracovního týdne ještě bude počasí v Česku jakžtakž připomínat zimu, od středy ale začnou teploty opět stoupat. Ke slovu se totiž přihlásí tlaková níže se středem nad centrálním Středomořím, řekla v pondělí Novinkám Dagmar Honsová z Meteopressu. Pro českou kotlinu to znamená vedle přílivu teplejšího vzduchu také větší oblačnost a srážky.
19.01.2015 09:02 |

podobné články

Osobnosti: Dagmar Honsová (1131 článků)

Benjamin přinesl do hor téměř půl metru sněhu za dva dny. Sněžit bude do pátku

 
Srážky na celém území přinesla do Česka tlaková níže Benjamin, která postupovala přes Skandinávii a Polsko. Ve středu dorazí na Moravu a do Slezska. Na horách se postarala o vydatné sněžení: za posledních 48 hodin napadlo například v Orlických horách až 46 centrimetrů, v Jizerských horách 45 centimetrů. Vydatné sněžení v horských oblastech na severu a severozápadě území očekáváme také ještě během středy a čtvrtka – to napadne dalších až 25 centimetrů a sněžit bude také o víkendu. Podle meteorologů hrozí minimálně do pátku tvorba sněhových jazyků a závějí.
09.01.2019 08:35 |

podobné články

Na Česko udeří bouřky s lijáky. A znovu hrozí i povodně, sledujte radar Blesku

 
Od čtvrtka opět zasáhnou Česko vydatné srážky a ojediněle i bouřky. Očekáváme, že se denní srážkové úhrny budou zastavovat až na 60 mm, kvůli nasycení půdy vodou z víkendových dešťů tak opět hrozí rozvodnění toků. Počasí u nás stále ovlivňuje tlaková níže se středem nad jihovýchodní Evropou, kterou bude střídat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu až počátkem příštího týdne. Proto bude od čtvrtka do konce týdne na území Česka převládat velká oblačnost s deštěm, přeháňkami a ojediněle bouřkami.
17.06.2020 06:05 |

podobné články

Týdenní předpověď počasí: Konečně vysvitne slunce a s ním přijdou tropy

 
Poslední týdny se Česko potýkalo s vydatnými dešti, bouřemi a na některých místech dokonce bleskovými povodněmi. Tomu učiní přítrž tlaková níže, díky které bude ubývat oblačnost a ustanou i srážky. Těšit se tak můžete na teplejší dny plné slunce a nebe bez mráčku.
22.06.2020 07:05 |

podobné články

Osobnosti: Tomu Tomu (221 článků)

Do Česka se žene silný vichr. Bouře Kirsten „utne“ teplé počasí, sledujte radar Blesku

 
Už během úterý počasí nad Velkou Británií začne ovlivňovat hluboká oblast nízkého tlaku vzduchu, kterou Němci nazvali Kirsten, a přinese tam nárazy větru o rychlosti 90-120 km/h a místy i vydatné srážky. Tato tlaková níže bude postupovat dále přes Severní moře a Dánsko a zesílení větru očekávají v celé západní Evropě.
25.08.2020 06:20 |

podobné články