Článek

Z živnostenského rejstříku má zmizet bydliště podnikatelů

 
Z živnostenského rejstříku by mělo zmizet bydliště a místo pobytu podnikatelů, tyto údaje mají být neveřejné. U podnikatelů, kteří ukončili činnost, mají údaje z rejstříku zmizet po čtyřech letech. Podnikatelům by také měla klesnout administrativní zátěž ve vztahu k živnostenským úřadům. Počítá s tím novela živnostenského zákona z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), kterou ve středu projedná vláda.
14.01.2014 10:15 |

podobné články

Podobné články

ÚOOÚ: Zveřejňování osobních údajů ze živnostenského rejstříku

 
Omezení rozsahu zveřejňovaných osobních údajů v živnostenském rejstříku se týká i těch, kteří je ze živnostenského rejstříku přebírají.
05.02.2015 15:10 |

podobné články

Z živnostenského rejstříku zřejmě zmizí bydliště podnikatelů

 
Živnostenský rejstřík zřejmě od příštího roku nebude obsahovat údaje o bydlišti a místě pobytu živnostníků. Tyto údaje mají patřit mezi neveřejné. Počítá s tím vládní novela živnostenského zákona, kterou dnes sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování. Poslanci v předloze pouze zpřesní rozsah údajů, které mají být neveřejné.
30.04.2014 13:35 |

podobné články

MPO: Informační systém Registru živnostenského podnikání slaví 10 let

 
V dubnu letošního roku je to přesně 10 let od zahájení provozu informačního systému Registru živnostenského podnikání na všech živnostenských úřadech v České republice. Registr za dobu své existence významně přispěl ke snížení administrativní zátěže podnikatelů a k elektronizaci a zvýšení efektivity výkonu veřejné správy. Ministerstvo průmyslu a obchodu tak již 10 let bezchybně spravuje Registr živnostenského oprávnění.
08.04.2016 08:40 |

podobné články

ÚCL: Aktualizace údajů v leteckém rejstříku v souvislosti s přeměnou občanských sdružení na spolky

 
Vzhledem k přeměnám občanských sdružení na spolky a související povinností změny názvu na základě zákona číslo 89/2012 Sb., občanský zákoník, Úřad pro civilní letectví pro účely aktualizace údajů v leteckém rejstříku upozorňuje subjekty, které změnily právní formu z občanských sdružení na spolky a zároveň splnily povinnost upravit svůj název tak, aby byl v souladu s požadavky § 216 občanského zákoníku, že související aktualizaci údajů v leteckém rejstříku lze v těchto případech provést bez nutnosti hradit správní poplatek za změnu údajů zapisovaných do leteckého rejstříku.?
24.12.2016 20:55 |

podobné články

Z obchodního rejstříku zmizí rodná čísla, pro podnikatele však přibudou povinnosti

 
Z výčtu údajů, které jsou povinně zveřejňovány v obchodním rejstříku, zřejmě brzy zmizí rodné číslo. Z návrhu novely obchodního zákoníku, kterou by ve středu měla projednat vláda, plyne, že rodná čísla by mohla z rejstříku zmizet od července letošního roku.
28.02.2011 21:30 |

podobné články

Vláda neprojednala novelu živnostenského zákona

 
Vláda dnes neprojednala návrh novely živnostenského zákona, která má dál snížit administrativní zátěž podnikatelů a ušetřit jim více než čtvrt miliardy korun. Po jednání vlády to novinářům řekla místopředsedkyně vlády Karolína Peake, podle které by tento materiál měl vládě znovu předložit nový ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Ve funkci dnes Kuba vystřídal Martina Kocourka, který podal demisi kvůli aféře kolem podezřelého přesunu peněz na účet své matky.
16.11.2011 12:30 |

podobné články

Osobnosti: Karolína Peake (1613 článků) , Martin Kuba (398 článků)

MPO: Ocenění za nejlepší zákon roku 2014 získala novela živnostenského zákona z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu

 
Podnikatelé ocenili novelu živnostenského zákona jako nejlepší legislativní počin pro podnikatelské prostředí a vynesli ji na první místo v anketě Zákon roku 2014. Díky této novele se povedlo zrušit povinnost živnostníků opakovaně dokládat živnostenskému úřadu doklady, které již byly v minulosti některému doloženy, a zvýšila se také ochrana soukromí podnikatelů.
04.06.2015 17:06 |

podobné články

Trvalé bydliště na radnici bude vyznačeno v občanském průkazu

 
Lidé, kteří mají trvalé bydliště na radnicích, budou mít nově tento údaj vyznačován v občanských průkazech. Změnu přinesla novela o evidenci obyvatel, která dnes nabývá účinnosti. Předloha také ponechá trvalé bydliště mezi povinnými informacemi v průkazu. Podle dosavadní úpravy si obyvatelé mohli vybrat, zda bydliště v průkazu chtějí mít, nebo ne.
01.06.2017 06:40 |

podobné články

Máte trvalé bydliště na radnici? Od teď se to každý dozví z vaší občanky

 
Lidé, kteří mají trvalé bydliště na radnicích, budou mít nově tento údaj vyznačován v občanských průkazech. Změnu přinesla novela o evidenci obyvatel, která dnes nabývá účinnosti. Předloha také ponechá trvalé bydliště mezi povinnými informacemi v průkazu. Podle dosavadní úpravy si obyvatelé mohli vybrat, zda bydliště v průkazu chtějí mít, nebo ne.
01.06.2017 08:50 |

podobné články

Výpis z rejstříku trestů nabízí novou službu

 
Při výpisu z rejstříku trestů je žadatelům k dispozici nová funkcionalita, která se týká informací z evidence Rejstříku trestů členských států EU.
19.05.2012 21:45 |

podobné články

Vláda projedná zákon, který sjednocuje zápis do rejstříků

 
Obchodní společnosti, družstva, spolky, ústavy, nadace či společenství vlastníků jednotek se v budoucnu budou zapisovat do povinných veřejných rejstříků podle jediného zákona. Takzvaný rejstříkový zákon, který ve středu projedná vláda, sjednocuje doposud roztříštěnou právní úpravu a ministerstvo spravedlnosti si od něj slibuje také zrychlení zápisů do veřejných rejstříků. Nově je totiž budou moci provádět nejen krajské soudy, ale také notáři.
01.04.2013 11:45 |

podobné články

Vláda se bude zabývat novelou živnostenského zákona

 
Vláda ve středu projedná novelu živnostenského zákona, která má podnikatelům díky nižší administrativní zátěži ušetřit přes čtvrt miliardy korun. Podle ministerstva průmyslu a obchodu, které novelu připravilo, se například rozšíří nabídka služeb centrálních registračních míst a výrazně se zjednoduší administrativa při stěhování, informuje ČTK.
16.11.2011 06:50 |

podobné články

Urban (ČSSD): Pomoc živnostníkům (ale ne za každou cenu)

 
Nejlepší na novele živnostenského zákona (právě putuje druhým čtením v Poslanecké sněmovně) je, že by byly všechny podklady pro vydání živnostenského oprávnění ukládány na jednom místě.
05.03.2014 11:30 |

podobné články

Urban (ČSSD): Pomoc živnostníkům - ale ne za každou cenu

 
Nejlepší na novele živnostenského zákona (právě putuje druhým čtením v Poslanecké sněmovně) je, že by byly všechny podklady pro vydání živnostenského oprávnění ukládány na jednom místě. Kdyby potřeboval živnostník nebo firma oprávnění nové, bude možné využít starších listin, pokud jsou v platnosti skutečnosti v nich zachycené. Skvělá věc.
11.03.2014 07:40 |

podobné články

MPO k informačnímu systému Registr živnostenského podnikání

 
V poslední době byly publikovány v některých médiích zkreslené a nepravdivé informace o informačním systému Registr živnostenského podnikání (IS RŽP). Považujeme proto za vhodné uvést tyto informace na pravou míru a poskytnout veřejnosti alespoň základní údaje o tomto informačním systému.
22.01.2017 12:55 |

podobné články

Babišova EET se rozjíždí: Účtenky už posílá přes 2 tisíce podnikatelů

 
Do pondělních 20:00 se do pilotního provozu elektronické evidence tržeb (EET) přihlásilo 2396 podnikatelů, kteří zaslali 241.000 účtenek. ČTK to sdělila mluvčí Finanční správy Petra Petlachová. Finanční správa začala ukládat údaje o tržbách podnikatelů, kteří se k ní dobrovolně připojí, 1. listopadu. Evidence tržeb pak bude v ostrém provozu spuštěna 1. prosince pro hotely a restaurace a měla by se týkat zhruba 40.000 podnikatelů.
08.11.2016 14:50 |

podobné články

Nová ministryně hájila Babiše za čerpání dotací. Urážka podnikatelů, míní Kalousek

 
Opoziční politici kritizují vyjádření ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové (za ANO), která v rozhovoru pro DVTV ke své účasti ve vládě vedené trestně stíhaným Andrejem Babišem (ANO) uvedla, že podobně jako on se při žádostech o dotace chovala „velká většina podnikatelů“. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek na Twitteru píše o urážce podnikatelů, místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka o šílené argumentaci. Podnikatelů se zastal také místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček.
28.07.2018 19:30 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (14086 článků) , Jan Skopeček (239 článků) , Miroslav Kalousek (6554 článků) , Marian Jurečka (631 článků)

Vyvíjí neviditelný plášť. Už nechali zmizet kočku, rybičku i tužku!

 
Už nechali zmizet kočku, zlatou rybičku, nebo tužku. Čínští vědci intenzivně pracují na neviditelném plášti a už ohlásili první úspěchy. Jednomu z týmů se totiž podařilo nechat zmizet několik předmětů a zvířat.
20.12.2014 18:54 |

podobné články

Zesnulý muž ohlásil změnu bydliště, nyní bydlí dva metry pod zemí

 
Osmaosmdesátiletý Němec oznámil v regionálních novinách změnu svého bydliště. Jakkoli se to může zdát jako obyčejné oznámení, Karl Albrecht tak přesto ve čtvrtek vzbudil pozornost celostátních médií. Adresu svého nového bydliště totiž umístil dva metry pod zem.
12.05.2012 11:00 |

podobné články

Osobnosti: Karl Albrecht (5 článků)