Článek
Podobné články

Co zbitého tlumočníka zachránilo před smrtí? Veterán z Afghánistánu o pomoci i alibismu vlády

 
I když z Kábulu odletěla už dvě vládní letadla s evakuovanými Čechy a jejich spolupracovníky, v Afghánistánu stále čekají na pomoc další. Laxní jednání vlády v tomto ohledu je cílem kritiky řady spolků, které se těmto lidem snaží pomoci, ale i opozice. Ani ta ovšem podle slov bývalého příslušníka speciální jednotky Vojenské policie (SOG) Lumíra Němce pro řešení situace mnoho neudělala. Tlumočník, kterého Tálibán zajal, brutálně zbil a propustil, měl velké štěstí, že přežil.
17.08.2021 12:45 |

podobné články

Letadla s evakuovanými Čechy přistála v Praze, přivítal je Vondra

 
AKTUALIZOVÁNO. Dvě vojenská letadla s lidmi evakuovanými z Japonska dnes přistála na armádním letišti v pražských Kbelích. Speciály přivezly více než 100 lidí, kteří využili možnost odletět ze země postižené následky zemětřesení a vlnou cunami.
17.03.2011 07:55 |

podobné články

Do Číny odletělo letadlo pro další materiál, čeká se na miliony respirátorů a roušek

 
První letadlo Smartwings ve čtvrtek odletělo z Česka do Číny pro zdravotnický materiál. Dopravce vyšle postupně sedm letadel do dvou čínských měst. Informoval o tom ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Ochranné zdravotnické pomůcky by měla do Česka přivézt i další letadla, od pátku by měla přivážet několik milionů respirátorů a roušek a další stovky tun zdravotnického materiálu.
19.03.2020 08:50 |

podobné články

Do Kábulu poletí první komerční let od ovládnutí Talibánem, vyrazí z pákistánské metropole

 
První komerční let do Kábulu po ovládnutí Afghánistánu islamistickým hnutím Tálibán spojí v pondělí afghánské hlavní město s pákistánskou metropolí Islámábád, oznámily pákistánské aerolinie PIA. Veškeré civilní lety do Kábulu byly přerušeny 15. srpna poté, co moc v zemi převzal Tálibán. Podle letecké společnosti je o první letecké spojení do Kábulu zájem zejména mezi humanitárními pracovníky a novináři, uvedla agentura AFP.
11.09.2021 13:50 |

podobné články

Chaos na letišti v Kábulu pokračuje: Nizozemský speciál musel odletět prázdný!

 
Nizozemské armádní letadlo odletělo dnes v noci z Kábulu bez jediné evakuované osoby na palubě. Vojákům se nepodařilo z Afghánistánu nikoho odvézt kvůli chaosu, který panuje na mezinárodním letišti. Vojenský stroj odletěl úplně prázdný, uvedla ministryně zahraničí Sigrid Kaagová.
18.08.2021 10:45 |

podobné články

Američané stopli příjem Afghánců kvůli spalničkám. A z Kábulu odletělo další letadlo

 
Další let katarských aerolinií Qatar Airways v pátek přepravil z afghánského Kábulu do katarského Dauhá 156 lidí, informovala televize Al-Džazíra. Jde o druhý podobný let od doby, kdy se na konci srpna z Afghánistánu definitivně stáhly americké síly a správu kábulského letiště převzalo islamistické hnutí Tálibán. Podle oznámení Bílého domu bylo na palubě 19 amerických občanů. Francouzská tisková agentura AFP dříve uvedla, že letem cestovalo také 49 Francouzů s rodinami. Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová v pátek navíc uvedla, že lety s uprchlíky z Afghánistánu do Spojených států byly dočasně pozastaveny kvůli čtyřem případům spalniček.
10.09.2021 22:25 |

podobné články

Problémy s evakuací: Němci přepravili v letounu jen 7 osob z Kábulu, přiznala ministryně

 
Německá armáda prvním evakuačním letem z Kábulu do uzbecké metropole Taškentu přepravila v noci na dnešek sedm lidí, ačkoli kapacita vojenského stroje je 114 míst. Německé ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že nebyla kvůli chaotické a vyhrocené bezpečnostní situaci jiná možnost. Německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová dnes řekla, že odletět mohl jen ten, komu se v pondělí podařilo i přes chaos na letiště dostat. Německo chce další osoby z Afghánistánu dostat leteckým mostem mezi Kábulem a Taškentem, evakuace ale vázne. Afghánistán včetně Kábulu v posledních dnech rychle ovládlo islamistické hnutí Tálibán, na což západní země reagují překotnou snahou evakuovat své občany a spolupracovníky.
17.08.2021 12:00 |

podobné články

Zasedl místo mámě s dítětem! Student zachráněný z Kábulu, co zažil dovolenou v nejnebezpečnější zemi světa, to schytal za sobeckost

 
Mladý Brit Miles Routledge (22), který hlupácky odcestoval do Kábulu, jelikož chtěl zažít dovolenou v nejnebezpečnější zemi světa, to pořádně schytává na sociálních sítích. Angličanovi se sice podařilo se evakuovat z města obsazeného Tálibánem, ale kvůli své sobeckosti mohl ohrozit další lidi, kteří se zoufale snaží dostat pryč z radikály ovládaného pekla. Letadla s evakuovanými Afghánci totiž praskají ve švech.
18.08.2021 11:35 |

podobné články

Tlumočníci se v Kábulu schovávali u letiště, pak čekali na záchranu: Děti kolabovaly!

 
Schovávání se, nekonečné čekání před branou letiště a nejistota, zda se to vůbec vyplatí. To teď zažívají tlumočníci, kteří pomáhali Česku v Afghánistánu. Z celkem devíti si armáda vyzvedla jen čtyři. Při čekání navíc zkolabovaly i dvě děti, pět rodin na místě zůstává... Úřady společně s armádou ale nespecifikují, kdo všechno je na palubě, situace je tak nepřehledná a není přesně jasné, kolik tlumočníku z Kábulu odletělo.
17.08.2021 16:20 |

podobné články

Vysílali jsme: Generál Pavel o evakuaci Čechů z Kábulu. Věří v dialog s Tálibánem?

 
Situace v Afghánistánu se dramaticky komplikuje a předčila očekávání i těch nejpesimističtějších pozorovatelů. V neděli Tálibán vstoupil do metropole Kábul a z města, které zachvátil chaos, se snaží uprchnout tisíce lidí. Povstalci postupují zemí bez jakéhokoli odporu ze strany armády a bezpečnostních složek. Tálibánští bojovníci ovládli prezidentský palác a prezident Ašraf Ghaní uprchl i se svými poradci do Tádžikistánu. Dnes krátce po šesté hodině ranní přistálo v Praze první české vojenské letadlo se 46 Čechy a místními spolupracovníky s rodinami. To byla témata pondělního Epicentra Blesku s armádním generálem ve výslužbě Petrem Pavlem.
16.08.2021 10:50 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pavel (841 článků)

Letuška dostala na palubě hysterický záchvat, že letadlo spadne

 
O pořádný rozruch se postarala letuška při pátečním letu společnosti American Airlines z Dalasu do Chicaga. Těsně před startem totiž začala křičet do palubního mikrofonu, že letadlo má technické potíže a že může spadnout. Hysterickou ženu nakonec vyvedla policie a letadlo odletělo s téměř jeden a půl hodinovým zpožděním, informovala agentura Reuters.
12.03.2012 06:10 |

podobné články

Z Nepálu přiletěla skupina Čechů, vítalo je pivo i šampaňské

 
Letadlo, které do Nepálu přivezlo tým českých záchranářů, se dnes vrátilo do Prahy s 45 Čechy a dalšími občany Evropské unie evakuovanými kvůli zemětřesení. Na letišti na ně čekala zhruba padesátka příbuzných.
30.04.2015 20:25 |

podobné články

Tálibán povolil první komerční let z Kábulu: Z Afghánistánu chtějí odjet hlavně novináři

 
V Kábulu dnes přistál první komerční let od chvíle, kdy se moci v Afghánistánu v srpnu ujalo radikální islamistické hnutí Tálibán. Zajistily ho pákistánské aerolinie (PIA), o příletu podle agentury Reuters informoval jejich mluvčí. Přítomnost letadla PIA na dráze v Kábulu potvrdil také místní reportér agentury AFP a zveřejnil fotografii. Na palubě podle něj bylo asi deset cestujících.
13.09.2021 09:55 |

podobné články

Do Soči odletělo dalších 18 českých olympioniků

 
Dalších 18 českých sportovců a 20 členů realizačních týmů dnes odletělo do dějiště olympijských her v Soči. Připojí se tak k první části výpravy, která do ruského letoviska zamířila minulý týden ve čtvrtek. 
04.02.2014 09:35 |

podobné články

U Kábulu se zřítilo letadlo se zásobami pro NATO

 
U afghánské metropole Kábulu v úterý spadlo civilní nákladní letadlo, na jehož palubě byly zásoby pro vojska NATO. Oznámilo to afghánské ministerstvo civilního letectví.
12.10.2010 19:25 |

podobné články

Hořký konec: Letadlo s posledními vojáky USA odletělo, v Kábulu zní oslavná střelba

 
Z Afghánistánu dnes v noci odletěli poslední američtí vojáci. Agentuře Reuters to potvrdil generál Frank McKenzie, který velí americkým silám na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM). Na palubě posledního amerického letadla, které odstartovalo z kábulského mezinárodního letiště, byl podle něj také velvyslanec Zalmay Khalilzad.
30.08.2021 23:25 |

podobné články

V Praze přistál další evakuační letoun z Kábulu, přivezl 87 lidí

 
Český evakuační speciál z Afghánistánu přistál po půl jedenácté v noci v Praze. Z Kábulu přivezl dalších 87 lidí včetně velvyslance Jiřího Balouna. Mezi českými vojáky a afghánskými spolupracovníky české armády byli také dva Poláci
17.08.2021 22:45 |

podobné články

Pilot speciálu popsal evakuaci z kábulského letiště

 
Na letišti v Kábulu vládne chaos, přistává se tam bez radaru. Řekl to pilot, který řídil druhý speciál, jenž evakuoval z Kábulu české občany a afghánské spolupracovníky.
18.08.2021 18:45 |

podobné články

Hrozné. Šel k tálibáncům s ukrytou pistolí. Hrozilo, že se někdo odpálí. Čech, který zachránil „naše“ z Kábulu, promluvil

 
Šéf jednotky české vojenské policie KAMBA poskytl po nejnáročnější operaci svého života rozhovor serveru iROZHLAS.cz. Hovořil o tom, jak musel za brány vojenského letiště v Kábulu, aby zachránil afghánské spolupracovníky. Do bezpečí jich dostal na 130, s tálibánci jednal s ukrytou pistolí.
25.08.2021 16:30 |

podobné články