Článek

WSJ: Česko nakupuje munici pro Ukrajinu i od spojenců Ruska

 
Česko využívá kontakty z období studené války při shánění tolik potřebné munice pro Ukrajinu. V době zablokované zbrojní pomoci ze Spojených států, pomalého nárůstu výroby munice na Západě a tenčících se zásob ukrajinské armády nakupuje Praha i od zemí, které vystupují jako spojenci Moskvy.  Uvedl  to dnes americký list The Wall Street Journal (WSJ).
19.03.2024 10:45 |

podobné články

Podobné články

Česko zřejmě dodalo na Ukrajinu starší tanky. Černochová i armáda mlží

 
Česká republika poslala na Ukrajinu více než desítku modernizovaných tanků sovětské výroby T-72M, napsal list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na představitele českého ministerstva obrany. Neoficiální informace, že ČR poslala Ukrajině několik desítek starších tanků T-72 a bojových vozidel pěchoty (BVP), předtím česká armáda ani ministryně obrany Jana Černochová (ODS) nepotvrdily s odůvodněním, že z bezpečnostních důvodů nelze dodávky specifikovat. WSJ původně o dodávce tanků informoval s odvoláním na náměstka ministryně obrany Tomáše Kopečného, později jeho jméno ze zprávy vypustil. Resort obrany popřel informaci, že by náměstek listu dodávku tanků potvrdil.
05.04.2022 16:00 |

podobné články

Osobnosti: Jana Černochová (975 článků)

Na Němce už moc. Ale v Česku jásají. USA posílají Ukrajině velice ošklivou zbraň

 
Německo zásadně odmítlo zaslání kazetové munice na Ukrajinu. Jedná se o munici, která je odsuzována za zabíjení a mrzačení civilistů. Úmluvu o zákazu kazetové munice podepsalo v roce 2008 přes 100 zemí včetně Německa. Ministryně zahraničních věcí Annalena Bearbocková proto sdělila, že Německo se touto úmluvou hodlá řídit. USA úmluvou vázané nejsou, zaslání munice na Ukrajinu je tak „aktivně zvažováno“. Kazetovou munici dále používá jak ruská, tak ukrajinská armáda. Europoslanec Tomáš Zdechovský příslib USA o zaslání munice Ukrajině uvítal. Odborník na mezinárodní právo Pavel Hasenkopf však informoval, že v ČR je i jen podpora této munice trestná.
07.07.2023 17:45 |

podobné články

Už i Sobotka nakupuje dárky na internetu. E-shopy využívá stále více domácností

 
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nakupuje vánoční dárky na internetu. V pořadu Blesk.cz Ptám se, pane premiére potvrdil rostoucí trend, kdy se Češi nechtějí mačkat v přeplněných nákupních centrech a raději vybírají dárky z pohodlí domova. Co přesně premiér pořídil za dárky, neprozradil, ale podle statistik se před Vánoci v e-shopech nakupuje hlavně elektronika a móda. Pozor ale kdy dárky objednáváte, nemusí totiž dorazit pod stromek včas.
16.12.2015 05:55 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9582 článků)

Bidene, zaplať! Pro Ukrajinu sice munici sehnali, teď ale dochází jinde

 
Český prezident Petr Pavel v únoru spustil iniciativu nákupu granátů pro Ukrajinu mimo EU a český premiér Petr Fiala (ODS) oznámil, že se podařilo sehnat prostředky na prvních 300 tisíc granátů z celkových 800 tisíc. Mezitím se však ukazuje, že munici by uvítal i Izrael, který od 7. října 2023 bojuje s teroristy palestinského hnutí Hamás a v pásmu Gazy rozsévá zkázu. A zdá se, že bude potřeba rychle sehnat rakety i na boj s Húsíi v Rudém moři, kteří ohrožují nemalou část světového obchodu.
16.03.2024 09:05 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (6333 článků) , Petr Pavel (2851 článků) , Pavel Fiala (368 článků)

Granáty pro Ukrajinu. Proč byl plán zveřejněn? Profesor Drulák tuší

 
Podle politologa a bývalého velvyslance ve Francii Petra Druláka nedává příliš smysl publicita kolem české iniciativy získání munice pro Ukrajinu. „Je potřeba si uvážit, co tedy děláme: sháníme reálně munici, nebo chceme mást Rusko? A jedno jde proti druhému. Pokud sháníme reálně munici, měli bychom to dělat v utajení a až pak se pochlubit výsledkem,“ komentoval v pořadu K Věci na CNN Prima NEWS. Vyjádřil se také k pozadí teroristického útoku na koncertní síň Crocus City Hall u Moskvy.
05.04.2024 21:35 |

podobné články

Z areálu ve Vrběticích byla odvezena první vyskladněná munice

 
První kamion s vyskladněnou municí dnes odpoledne vyjel z areálu s muničními sklady ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku, kde loni vybuchly dva muniční sklady. Kamion se zbožím společnosti Excalibur Army opustil bránu areálu po 17:00, provázela jej policejní dodávka. Policie začala vyskladňovat munici a výzbrojní materiál ze skladu společnosti dnes ráno. Mluvčí Excalibur Army Andrej Čírtek neuvedl množství vyskladněné munice ani kam bude odvezena. Nejde o munici pro sklad v Květné na Svitavsku, ale je určena pro zákazníka, přeprava je v režii Excalibur Army, řekl. Zástupci firmy odvezli materiál poté, co byl zkontrolován. Informuje o tom ČTK.
02.02.2015 20:27 |

podobné články

Lipavský o možné válce na Ukrajině: Jsme připraveni na nejhorší scénář. Česko pošle munici

 
Česká republika je připravena i na nejhorší scénář vývoje na Ukrajině, řekl dnes ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Česko je podle něj připraveno podpořit případné sankce proti Rusku. Zdůraznil potřebu zachování komunikace. Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) Česko věří v mírové zakončení krize. Domnívá se, že není v zájmu Ruska situaci eskalovat. Černochová na tiskové konferenci potvrdila, že Česká republika daruje Ukrajině dělostřeleckou munici ráže 152 milimetrů.
21.01.2022 18:10 |

podobné články

Osobnosti: Jana Černochová (975 článků)

Terorista z Vídně sháněl munici už v létě: Varovali jsme Rakušany, říká slovenská policie. Mezi zraněnými je i Slovenka

 
Rakouský terorista Kujtim Fejzulai měl kontakty na Slovensku a pokoušel se tam zakoupit střelivo do zbraně, které v pondělí použil během masakru ve Vídni. Podle Slováků ovšem neuspěl a munici pro svůj kalašnikov si nakonec opatřil jinde. Informaci o tom, že se Fejzulai pokoušel sehnat munici, měla předat slovenská strana Rakušanům už v létě. Mezi zraněnými je i občanska Slovenska.
04.11.2020 12:55 |

podobné články

Podle HRW používá ukrajinská armáda, a nejspíše i povstalci, zakázanou kazetovou munici

 
Ukrajinská armáda na východní Ukrajině používá kazetovou munici, zakázanou ve více než stovce zemí světa, a to i k ostřelování hlavní bašty proruských separatistů, Doněcku. Naznačují to důkazy shromážděné mezinárodní organizací na ochranu lidských práv se sídlem v New Yorku, Human Rights Watch (HRW). Podle ní kazetovou munici nejspíše používají i povstalci. Ukrajinská armáda obvinění popřela, povstalci se dosud nevyjádřili.
21.10.2014 14:35 |

podobné články

Z Vrbětic odvezli poslední munici

 
Z areálu ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku ve středu odjel poslední kamión s municí. Vyklízení areálu, kde vloni vybuchly dva sklady s municí, začalo v lednu. Za tu dobu odvezlo materiál celkem 547 kamiónů.
23.12.2015 11:40 |

podobné články

Z Vrbětic odjel poslední kamion s municí, bylo jich celkem 547

 
Poslední kamion s municí dnes odjel z areálu ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku, ve kterém loni vybuchly dva sklady s municí. Letos v lednu začalo vyskladňování areálu, celkem z něj bylo vyvezeno 547 kamionů se zbrojním materiálem. Do Vrbětic dnes přijeli také premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD).
23.12.2015 12:01 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9582 článků) , Milan Chovanec (1427 článků)

Z Vrbětic muselo 547 kamionů s municí. Před Štědrým dnem odjel poslední

 
Poslední kamion s municí odjel 23. prosince z areálu ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku, ve kterém loni vybuchly dva sklady s municí. Letos v lednu začalo vyskladňování areálu, celkem z něj bylo vyvezeno 547 kamionů se zbrojním materiálem, uvedlo ministerstvo vnitra. Do Vrbětic ve středu přijeli také premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD).
23.12.2015 14:10 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9582 článků) , Milan Chovanec (1427 článků)

Děti vytáhly při rybaření v Radíkově munici a rozbušky: K velikonočnímu úlovku přijeli pyrotechnici

 
Řadu nábojů, pěchotní munici i cvičný minový rozněcovač vytáhla v pondělí na udice s magnetem skupinka dětí, která si hrála u rybníka v Radíkově u Olomouce. Munici na místě zneškodnili přivolaní pyrotechnici, nikomu se nic nestalo. V úterý se pyrotechnici na místo vrátili a vylovili ještě další náboje, řekla dnes ČTK mluvčí olomoucké policie Marie Štrbáková.
30.03.2016 12:55 |

podobné články

Přes Česko na Ukrajinu. 3,8 miliardy za řeckou munici, napsali Řekové. A Ukrajinci se toho chytli

 
Kde se vezme munice pro Ukrajinu? To je otázka, na kterou je mnohem méně odpovědí, než na otázku, kdo na ni poskytne peníze. Část by mohla být z Řecka. Řecký server iEidiseis totiž včera napsal, že se vyskladňuje munice řecké armády pro Ukrajinu, a že zapojena bude Česká republika. Hovoří se o částce 3,8 miliardy korun. Zprávu už převzala ukrajinská média.
02.04.2024 12:15 |

podobné články

USA útočí na Sýrii. Na Asada kašlou

 
Spojené státy povedou nálety na obranu svých spojenců v Sýrii bez ohledu na to, že by to mohlo ohrozit syrskou armádu. Až dosud se přitom Američané střetu s vojskem syrského prezidenta Bašára Asada vyhýbali. Nový pokyn vydal podle listu The Wall Street Journal (WSJ) prezident Barack Obama. Ochrana se týká prvních absolventů amerického výcviku, kteří nyní přicházejí do Sýrie a narazili už na islámské radikály. Rusko plán kritizovalo.
03.08.2015 13:36 |

podobné články

Osobnosti: Barack Obama (2518 článků)

Komunikace skřípá: Pentagon ohlásil nová letadla pro Ukrajinu. Ta tvrdí něco jiného

 
Ukrajinská armáda popírá, že by od spojenců dostala nová bojová letadla, jak uvedl mluvčí Pentagonu Johny Kirby. Píše to server Novinky.cz s tím, že Ukrajinci uvádějí, že od spojenců dostali náhradní díly a součástky do letadel, nikoliv nové stroje.
20.04.2022 17:00 |

podobné články

Osobnosti: Johny Johny (16 článků)

Putinovo eso sestřeleno. Západ upozorňuje na zaostalost ruské armády, ta se vrací k hrubé síle

 
Před jedenácti dny ruský prezident Vladimir Putin nařídil svým vojákům vtrhnout na Ukrajinu. Mezinárodní měnový fond už bije na poplach a varuje, že ruská invaze na Ukrajinu bolestivě dolehne na ekonomiky celého světa. Čínský ministr zahraničí Wang I vyzval Západ, aby bral obavy Ruska o svou bezpečnost vážně. Putin zdůvodňuje invazi na Ukrajinu právě starostí o bezpečnost Ruska. V USA se mezitím hlásí do boje na 3 tisíce dobrovolníků, sdělilo velvyslanectví Ukrajiny ve Washingtonu. BBC zhodnotila stav ruské armády. V Kremlu nebudou rádi.
06.03.2022 08:25 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (5332 článků)

Zbraně pro Ukrajinu – nepůjde to. Koalice by se rozpadla, byl by porušen zákon...

 
Dodávky zbraní na Ukrajinu mají své zádrhele. Jednou ze zemí, které stále ještě vyrábějí takové zbraně, na jaké jsou ukrajinští vojáci zvyklí, je Bulharsko. Jenže zatím je neposkytlo. Má své důvody, dodávka zbraní hrozí, že roztrhne tamní koalici, ať už k ní dojde nebo ne, informuje agentura Bloomberg. Nedávno se německý výrobce obrněnců Rheinmetall nechal slyšet, že by na Ukrajinu odeslal stará BVP Marder. Jenže munici pro tyto vozy vyráběli Švýcaři. A těm jejich zákony nedovolují ji vyvážet do válečných zón.
25.04.2022 13:40 |

podobné články

Den pro Ukrajinu VIDEO

 
Koncerty za Ukrajinu, pochod za Ukrajinu i shomáždění Společně za Ukrajinu. To byl den za Ukrajinu
24.02.2024 19:40 |

podobné články