Článek

Vystrčil: Opětovné vyhlášení nouzového stavu by teď bylo protiústavní

 
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) varoval, že vyhlášení nouzového stavu bezprostředně poté, co prodloužení odmítla Poslanecká sněmovna, by bylo protiústavní. Napsal to v neděli v otevřeném dopise premiérovi.
14.02.2021 12:40 |

podobné články

Podobné články

Neústavní, mají jasno o nouzovém stavu právníci. Vystrčil zvažuje stížnost k soudu

 
 Nové vyhlášení nouzového stavu na základě žádosti hejtmanů na 14 dní v celé ČR je podle ústavního právníka Jana Wintra protiústavní. Fakticky jde podle něj stále o pokračování dosavadního nouzového stavu, které Sněmovna tento týden odmítla. To, že o nouzový stav nyní požádali hejtmani a že ho vláda vyhlásila na 14 dnů, podle Wintra na situaci nic nemění. Za protiústavní považuje krok vlády i odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který na možné obcházení Ústavy vládu upozornil otevřeným dopisem, už podle Aktuálně.cz  sbírá podpisy kolegů pro podání stížnosti k Ústavnímu soudu. Vystrčil poté uvedl, že se stížností prozatím počká, a uvidí, jak bude postupovat Sněmovna.
14.02.2021 13:20 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Kalousek (7294 článků) , Jan Kalousek (14 článků)

Právníci: Nové vyhlášení nouzového stavu je nyní protiústavní

 
Nové vyhlášení nouzového stavu na základě žádosti hejtmanů na 14 dní v celé ČR je podle ústavního právníka Jana Wintra protiústavní. Fakticky jde podle něj stále o pokračování dosavadního nouzového stavu, které Sněmovna tento týden odmítla.
14.02.2021 21:10 |

podobné články

Nouzový stav je podle právníků protiústavní. U soudu je první žaloba a nebude poslední

 
Mnoho právníků považuje vyhlášení nového nouzového stavu bez časové prodlevy od konce předchozího za protiústavní. Česká advokátní komora (ČAK) vnímá takový postup vlády jako nepřijatelný. Na soudu už kvůli tomu je první žaloba. SPD se pokusí vyvolat schůzi Sněmovny ke zrušení nouzového stavu. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že podle analýzy vlády je postup v souladu s ústavou, o ústavnosti nového nouzového stavu je přesvědčen i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Vláda na svém odpoledním zasedání schválila návrh zákona o mimořádných opatřeních, o jehož urychlené projednání ve Sněmovně žádali hejtmani.
15.02.2021 20:51 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (20898 článků) , Jan Hamáček (2563 článků)

Hejtmani za ODS byli dotlačeni Babišem do žádosti o nouzový stav, rozpálil se Vystrčil

 
Předseda Senátu Miloš Vystrčil dal rozhovor serveru Novinky. Opětovné vyhlášení nouzového stavu je podle něj protiústavní. Půjde proti vládě? Babišovi prý vůbec nejde o zdraví občanů a jen dělá politiku. Také se údajně snaží vrazit klín do ODS. Podaří se modrým ptákům znovu se sjednotit? „O Fialovi s Kubou se teď nebavme,“ říká.
15.02.2021 18:05 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Fiala (18 článků)

Okamura: Demoblok se ve věci nouzového stavu chová jako v Kocourkově

 
„Chování demobloku okolo nouzového stavu je podle našeho názoru zbabělé, chaotické, slabošské a proradné. Piráti, ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP09 dohodli s premiérem Babišem, že podpoří prodloužení nouzového stavu, ale báli se hlasovat jen sami za sebe bez SPD a chtěli se za SPD schovat, takže na jednání s premiérem Babišem požadovali jednotné hlasování celé opozice pro podporu prodloužení. Protože SPD zůstala konzistentně na své pozici, že nepodpoří prodloužení nouzového stavu, tak oni se sami bez SPD báli zvednout pro prodloužení ruce, takže po našem odmítavém stanovisku, následně cukli a hlasovali proti prodloužení nouzového stavu,“ hovoří za SPD na Facebooku její předseda Tomio Okamura.
16.02.2021 20:05 |

podobné články

Osobnosti: Tomio Okamura (2469 článků)

Filip se naštval na Babiše kvůli nouzovému stavu

 
V lednu komunisté zvedli ruku pro prodloužení nouzového stavu pod podmínkou, že premiér Andrej Babiš otevře lyžařské areály a postupně i školy. Šéf hnutí ANO Babiš to slíbil a nesplnil. V únoru proto KSČM Babišovi vzkázala, že už pro prodloužení nouzového stavu ruku nezvedne. Sněmovna skutečně pokračování nouzového stavu neschválila, ale Babiš poslance obešel a dohodl se na vyhlášení nouzového stavu s hejtmany. V tu chvíli předseda KSČM Vojtěch Filip vypěnil.
16.02.2021 12:15 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (20898 článků) , Vojtěch Filip (1444 článků)

Pro vyhlášení nouzového stavu není zatím důvod, tvrdí Babiš

 
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí předloží vládě materiál, v němž doporučí, aby do budoucna zvážila kvůli koronaviru vyhlášení nouzového stavu. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) není k vyhlášení nouzového stavu důvod.
02.03.2020 11:51 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (2563 článků)

Hejtmani budou žádat vládu o vyhlášení nouzového stavu

 
Hejtmani budou žádat vládu o vyhlášení nouzového stavu, řekl dnes ČTK moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). Je to podle něj jejich povinností. „ Dikce zákona je jasná, pokud nebezpečí je většího než menšího rozsahu, tak naší povinností je požádat vládu o vyhlášení nouzového stavu, “ řekl Vondrák.
12.02.2021 12:50 |

podobné články

Vystrčil už chystá kvůli nouzovému stavu stížnost k Ústavnímu soudu

 
Vyhlášení nouzového stavu vládou na žádost hejtmanů považuje část opozičních politiků za protiústavní obcházení vůle Poslanecké sněmovny. Předseda Senátu a místopředseda ODS Miloš Vystrčil podle svých slov pro aktuálně.cz už shání senátory, kteří by s ním podali stížnost Ústavnímu soudu. Takovou pravomoc má skupina nejméně deseti senátorů.
15.02.2021 09:45 |

podobné články

Vystrčil (ODS): Opětovné vyhlášení nouzového stavu by nyní bylo protiústavní

 
Otevřený dopis předsedy Senátu Miloše Vystrčila premiérovi Andreji Babišovi a členům vlády
15.02.2021 10:40 |

podobné články

Babiš tlačí na hejtmany: O nouzový stav si musíte říct do večera. A nastínil další plán

 
Nouzový stav by v Česku po neděli mohl platit jen v krajích, které o to požádají vládu. ČTK to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády ale doufá, že kabinet o vyhlášení stavu nouze požádají všichni hejtmani, aby v různých částech republiky neplatila odlišná opatření proti covidu-19. Kabinet má k dispozici analýzu, podle které by opětovné vyhlášení nouzového stavu na základě žádosti krajů nebylo protiústavní, dodal. Hejtmani za ODS už přitom avizovali, že oni nouzový stav žádat nebudou.
13.02.2021 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (20898 článků)

Ve kterých krajích bude platit nouzový stav? Vláda bude jednat s hejtmany

 
Nouzový stav by v Česku po neděli mohl platit jen v krajích, které o to požádají vládu. ČTK to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády ale doufá, že kabinet o vyhlášení stavu nouze požádají všichni hejtmani, aby v různých částech republiky neplatila odlišná opatření proti covidu-19. Kabinet má k dispozici analýzu, podle které by opětovné vyhlášení nouzového stavu na základě žádosti krajů nebylo protiústavní, dodal.
13.02.2021 15:40 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (20898 článků)

Vystrčil: Babiš chtěl ODS rozdělit

 
Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) je opětovné vyhlášení nouzového stavu protiústavní a on je připraven k podání žaloby. Má za to, že premiérovi Andreji Babišovi (ANO) nešlo o dohodu s opozicí, ale sehrál politickou partii. V rozhovoru pro Novinky mluví o možných dopadech na dění uvnitř stran.
15.02.2021 14:30 |

podobné články

Opětovné vyhlášení nouzového stavu: Hřib a Pecková jdou proti ostatním hejtmanům

 
Pokud se něco nezmění, nouzový stav skončí v této zemi po mnoha měsících v noci z neděle na pondělí. Někteří hejtmani však z této představy nejsou nadšeni. Předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS) míní, že někteří poslanci pravděpodobně nevěděli, co činí, když odmítli nouzový stav prodloužit. Hejtman Moravskoslezského kraje za hnutí ANO Ivo Vondrák již oznámil, že je připraven požádat vládu o opětovné prodloužení nouzového stavu. Ale pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti) se tento nápad nelíbí. A není sám.
12.02.2021 16:15 |

podobné články

Osobnosti: Martin Kuba (458 článků)

V pondělí se otevře a... Všechny JIP plné už za 20 dní. Mrazivě z ČT. Hejtmani bijí na poplach

 
Ve čtvrtek Sněmovna odmítla prodloužit nouzový stav. Veřejnost nyní chce vědět, co ji od pondělí čeká. Vláda se v pátek sešla a zatím jediné legislativní řešení, které má na stole, byl vzkaz pro hejtmany, že pokud požádají o vyhlášení nouzového stavu, bude jim vyhověno. V pátečních Událostech, komentářích na ČT24 předseda Asociace krajů a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) uvedl, že mezi hejtmany zatím nepanuje shoda. „Musíme se vyhnout bezvládí, lidé za to zaplatí daň,“ varoval hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) prosazující opětovné vyhlášení nouzového stavu. „Epidemie v rukou premiéra skončí katastrofou,“ namítal poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti), podle nějž se musí udělat revize opatření, která pro řadu lidí znamenají existenční problémy. Velmi se rozčílil kvůli lžím spojeným s převozy pacientů do Německa.
13.02.2021 12:00 |

podobné články

Osobnosti: Martin Kuba (458 článků)

Okamura popsal špínu předcházející neschválení nouzového stavu

 
ROZHOVOR Předseda hnutí SPD Tomio Okamura popsal zákulisí jednání o prodloužení nouzového stavu a proč ho hnutí SPD nepodpořilo. Hnutí SPD totiž dle jeho slov dlouhodobě navrhuje Babišově vládě alternativní reálné pozitivní řešení bez nouzového stavu, které by prospělo všem. Vláda ho ale odmítla. „Opakovaně vládě již od loňského jara navrhujeme, aby provedla novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, aby bylo možné zajistit ochranu ohrožených a rizikových skupin občanů a fungování zdravotního systému bez nutnosti plošného vyhlašování nouzového stavu. Spolu s tím je třeba novelizovat další dva zákony, aby Správa státních hmotných rezerv mohla nakupovat zdravotnický materiál a vojáci mohli pomáhat i ve zdravotních a sociálních zařízeních,“ připomněl Okamura.
14.02.2021 10:15 |

podobné články

Osobnosti: Tomio Okamura (2469 článků)

Babiš se má bavit s opozicí, ne s hejtmany, kritizoval Vystrčil v rádiu

 
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v odpoledním Radiožurnálu zopakoval, že ze Senátu míří k Ústavnímu soudu žaloba na nové vyhlášení nouzového stavu vládou Andreje Babiše. „Já si myslím, že došlo k porušení ústavy a pro Českou republiku je důležité, abychom věděli, zda může vláda některé kroky dělat, nebo nemůže,“ zopakoval Vystrčil a dodal, že místo hejtmanů se má Babiš bavit s opozicí, aby se takové věci vyřešily na půdě Poslanecké sněmovny.
17.02.2021 20:31 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (20898 článků)

„A teď začne anarchie.“ Na Babiše se to sype: Už se to sepisuje proti němu

 
A teď nastane anarchie, zaznělo po novém vyhlášení nouzového stavu vládou Andreje Babiše, které někteří odborníci považují za protiústavní. Podání k Ústavnímu soudu dle předsedy Senátu Vystrčila zvažuje horní komora Parlamentu, stejně tak se chce angažovat advokátka a exministryně Daniela Kovářová. Zrušení nouzového stavu navrhne Sněmovně poslanec Lubomír Volný, přihlásil se i další advokát Norbert Naxera. To komunistický poslanec Zdeněk Ondráček ve čtvrtek rovnou prohlásil, že vyhlásí-li vláda nouzový stav poté, co ho Sněmovna odmítla prodloužit, bude rovnou podávat trestní oznámení.
15.02.2021 08:30 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (20898 článků) , Daniela Kovářová (233 článků) , Daniel Volný (3 články)

„Absolutně protiústavní,“ tvrdí o jarním zavření hranic Rychetský. Obul se do Babiše i Zemana

 
Jarní uzavření hranic pro vycestování z České republiky, k němuž přistoupila vláda na začátku pandemie koronaviru, bylo podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského absolutně protiústavní. Řekl to dnes v rozhovoru pro Českou televizi. Kabinet Andreje Babiše (ANO) dočasně zavřel hranice od 16. března po vyhlášení prvního nouzového stavu. Zakázal tehdy nejen vstup cizinců do země, ale také výjezd českých občanů do zahraničí.
29.11.2020 22:00 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (20898 článků) , Pavel Rychetský (137 článků)