Článek

Výsledek sankcí: Rusko za ropu dostává víc, než kolik ho stojí Ukrajina

 
I přes tvrdé sankce mnoha zemí se Rusko těší díky rostoucím cenám ropy a plynu příjmům z nerostných surovin natolik vysokým, že mu kompenzují pokles objemu, který zaznamenalo po zahájení invaze na Ukrajinu. Podle studie finského Centra pro výzkum energetiky a čistého ovzduší příjmy z ruského vývozu fosilních paliv převyšují částku, kterou země vynakládá na válku na Ukrajině. Novou strategii na zkrocení příjmů Ruska tak nyní představuje americká ministryně financí Janet Yellenová. Pomoci by podle ní mělo zastropování cen ruské ropy od USA a Evropy.
17.06.2022 11:25 |

podobné články

Osobnosti: Janet Yellenová (11 článků)
Podobné články

Ukrajina vyděsila EU i Rusko. Bude moci zastavit plyn a ropu pro Evropu

 
Ukrajina schválila v prvním čtení zákon o sankcí proti Rusku. Mimo sankcí ovšem bude moci zakázat přelety přes své území, zmrazení účtů i zastavení tranzitu energetických surovin. To je ovšem problém, protože případné zastavení plynovodů i ropovodů odstřihlo Rusko od příjmu a Evropu od energie. Ukrajina také vydala novou "černou listinu" na které je přes 170 lidí a skoro 70 firem.
12.08.2014 14:10 |

podobné články

Ropa se slevou, nabídlo Rusko. Indie nadšeně bere

 
Prodej ropy a zemního plynu je hlavním příjmem státního rozpočtu Ruské federace. A zatímco Evropská unie odebírá ruský plyn, zájem o ruskou ropu klesl. Kvůli ruskému vpádu na Ukrajinu. Rusové byli nuceni ropu zlevnit, ale i tak naráželi na hradbu nejistoty, zda je vhodné ruskou ropu kupovat. Teď by se ale situace mohla změnit. O nákupu ruské ropy totiž uvažuje Indie.
14.03.2022 12:20 |

podobné články

Z lidských exkrementů lze vyrábět ropu

 
Američtí vědci přišli na to, jak vyrobit ropu z lidských splašků. Výkaly a moč promění díky hydrotermálnímu zkapalnění v surovou biologickou ropu, kterou lze rafinovat stejně jako tu těženou z hlubších vrstev zemské kůry. Rafinací tak lze získat palivo a další deriváty ropy.
15.11.2016 14:00 |

podobné články

Indie kupuje ruskou ropu jako nikdy. Pak ji s marží přeprodává do Evropy

 
Indické rafinerie masivně nakupují ropu z Ruska. Té je na trhu přebytek, když nejde do Evropy, která se snaží zbavit své závislosti na ruských fosilních palivech. Toho využívá Indie; oproti světovým cenám levnou ropu ve velkém kupuje, zpracovává a poté draze reexportuje do Evropy. Tento obchod běží už od jara, ale v posledních týdnech nabral na intenzitě. Píše o tom Echo24.cz.
25.06.2022 21:45 |

podobné články

Kapři, vypusťte si rybník! Francie chce, aby cena ropy šla dolů, těžaři mají trestat Rusko

 
Velkým problémem sankcí, které byly a budou uvaleny na Rusko v důsledku jeho agrese na Ukrajině, je fakt, že jejich následky nedopadají jen na cílovou zemi, tedy Rusko, ale poškozují také země, které jsou součástí bloku, jenž sankce vyhlašuje. Předsednická země EU Francie na to upozornila na summitu G7, který se konal tento víkend v Alpách. A padl návrh, aby země vyvážející ropu omezili cenu této suroviny, aby zkrouhly ruské zisky.
27.06.2022 10:40 |

podobné články

Spojené státy zavádějí další sankce vůči Íránu. Ropu prodávat nepřestaneme, vzkázal Rúhání

 
Írán bude prodávat svou ropu a hodlá porušovat sankce, které proti němu obnovily Spojené státy. Na setkání s ekonomy, které přenášela íránská televize, to v pondělí řekl íránský prezident Hasan Rúhání. Dnes vstoupila v platnost druhá sada sankcí, jež zahrnuje ropný, bankovní a dopravní sektor.
05.11.2018 09:00 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (5854 článků)

Ekonomové přiznávají: Pokud Evropa přestane odebírat plyn a ropu, Rusku to moc neublíží

 
Pokud Evropská unie přistoupí k radikálnímu omezení nakupovaného množství ruského plynu a ropu z Ruska přestane odebírat úplně, Moskvě to nijak moc neublíží, tvrdí trojice ekonomů washingtonského think-tanku Centrum pro výzkum hospodářské politiky (CEPR). Model skupiny ekonomů ukazuje, že se kvůli rostoucím cenám surovin a energií ruský přebytek zahraničního obchodu dostane na úrovně téměř jako před válkou i přes zavedení takto tvrdých sankcí. Ekonomické problémy podle nich pocítí hlavně běžní Rusové.
15.04.2022 22:25 |

podobné články

Zaorálkova analýza k Rusku: Hlavní dopad sankcí bude příští rok. A jiný přístup k Ukrajině...

 
Hlavní dopad západních sankcí na Rusko se projeví v průběhu příštího roku, změnu přístupu Moskvy k Ukrajině lze ale očekávat až ve střednědobém horizontu. Konstatuje to zpráva Ministerstva zahraničních věcí k dopadům sankcí EU na Rusko kvůli jeho zasahování do krize na Ukrajině, kterou bude v pondělí projednávat vláda.
14.12.2014 11:06 |

podobné články

Další vlna sankcí? Poškodí jen naše firmy, Rusko je nepocítí, varují odborníci

 
Konflikt, který se odehrává mezi Ruskem a Ukrajinou, se může dotknout i České republiky. Ukrajina volá po zavedení dalších protiruských sankcí. Poškodilo by to jen české firmy a Rusko to nikam nedotlačí, varuje ekonomka Markéta Šichtařová. Ruský trh je pro mnoho českých firem klíčový a už sankcemi platnými od roku 2014 přicházejí podle odborníků o desítky miliard ročně.
28.11.2018 17:35 |

podobné články

Dva tři roky. Petr Fiala došel u ruské ropy k rozhodnutí

 
Evropská unie se chce začít zbavovat své závislosti na dodávkách ruské ropy. Brusel navrhuje její dovoz do půl roku úplně zakázat. Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání kabinetu oznámil, že vláda je připravena embargo na ruskou ropu podpořit za předpokladu, že Česko bude mít navýšenou kapacitu ropovodů, které budou moci ropu odjinud dopravit. „Snažíme se o odklad na dva, tři roky,“ doplnil s tím, že protiruské sankce nesmějí poškodit české občany více, než samotné Rusko.
04.05.2022 18:05 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (3684 článků)

Co se stane, když Putin zavře kohoutek? ROPU máme na 90 dnů, říká Sobotka. Co bude pak?

 
UKRAJINSKÁ KRIZE: Co se stane, když Rusko přestane kvůli krizi na Krymu do České republiky posílat ropu a plyn? Na jak dlouho máme zásoby? Premiér Sobotka ujistil, že tři měsíce vydržíme ze zásob. Co bude pak?
03.03.2014 15:50 |

podobné články

Ruské obilí za íránskou ropu. Moskva a Teherán jednají o obchodu

 
Rusko a Írán, státy, které zároveň čelí západním sankcím, se rozhodly spolupracovat. Aktuálně obě země jednají o dodávkách ruského obilí výměnou za íránskou ropu. Uvedl to člen vedení ruského státního obchodníka s obilím United Grain Company Andrej Gormach. Podrobnosti o obchodu zatím nejsou známy.
09.09.2014 19:36 |

podobné články

Izolujte Rusko. Odpojte ho. Dodejte nám zbraně, žádá Ukrajina

 
Rusko zahájilo útok na Ukrajinu. „Účelem ruské útočné vojenské operace je zničit ukrajinský stát,“ to jsou slova ukrajinského velvyslance v Česku Jevhena P. Perebyjnise na tiskovém brífinku přenášeném ČT24. Ukrajina dle jeho slov bude bojovat, Ukrajina bude klást odpor.
24.02.2022 10:15 |

podobné články

Rusko dle Medveděva dokáže minimalizovat dopad všech sankcí

 
Rusko je schopné minimalizovat dopad všech sankcí, kterým kvůli ukrajinské krizi čelí. V projevu k výroční zprávě o činnosti vlády to dnes ve Státní dumě, tedy dolní parlamentní komoře, prohlásil premiér Dmitrij Medveděv. Sankce, které na Moskvu uvalil Západ, označil ministerský předseda za zvláštní motivaci k tomu, aby Rusko vytvořilo vlastní platební systém. Také řekl, že Evropa „blufuje", když hovoří o dovozu plynu z USA místo z Ruska.
22.04.2014 14:00 |

podobné články

Osobnosti: Dmitrij Medveděv (354 článků)

Rusko si stěžuje: EU rozšířením sankcí jen podpoří teroristy

 
Rozšířením sankcí vůči ruským činitelům a podnikům kvůli roli Ruska v ukrajinské krizi Evropská unie ohrožuje vzájemnou spolupráci v bezpečnostních otázkách. V reakci na dnes zveřejněné rozšíření sankcí EU to uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. EU tak definitivně přešla pod vliv Washingtonu a kyjevských pohádek o dění na Ukrajině a zbavila se alternativního a přitom objektivního zdroje informací, citovala z ministerského prohlášení agentura ITAR-TASS.
26.07.2014 16:30 |

podobné články

Dopad sankcí bude na Úřadu vlády řešit pracovní skupina

 
Na Úřadu vlády se dnes podruhé sejde pracovní skupina pro monitorování dopadu sankcí, které Evropská unie a Rusko zavedly kvůli konfliktu na Ukrajině. Po dnešní schůzce by již měla mít jasnou představu o tom, jaký je přesně rozsah sankcí a na koho se vztahují. Diskutovat má také o možných nových trzích pro české exportéry.
18.08.2014 06:00 |

podobné články

Západ straší Írán znovuzavedením sankcí, pokud nebude poslušný

 
Státy tzv. velké pětky (Spojené státy, Rusko, Británie, Francie, Čína a Německo), které připravují dohodu o jádru s Íránem, zvažují znovuzavedení ekonomických sankcí, pokud by blízkovýchodní země nedodržovala podmínky budoucí smlouvy. Přitom úplně zrušení sankcí ze strany OSN je jednou z podmínek, které Írán přijal výměnou za omezení svého jaderného programu. Výslednou dohodu to může ještě zkomplikovat. 
31.05.2015 12:01 |

podobné články

Probíhá studená válka. Rusko nechce úspěšnou Ukrajinu, říká známý komentátor Lucas

 
Server Aktuálně.cz se zeptal na situaci na ukrajinském Krymu a zájmy Moskvy uznávaného experta na Rusko, komentátora týdeníku The Economist Edwarda Lucase. Ukrajina je podle něj možná v horší krizi než za války v Jugoslávii. Rusko prý chce hlavně docílit toho, aby Ukrajina nebyla úspěšně se rozvíjejícím státem s orientací na Západ. Nepřeje si, aby se stala politicky a ekonomicky úspěšným modelem.
05.03.2014 09:00 |

podobné články

Ukrajina má právo obrátit se na mezinárodní soudy kvůli ruské okupaci

 
Ukrajina se může kvůli ruské invazi na Krym obrátit s žalobou na mezinárodní soudy. V rozhovoru pro agenturu Interfax-Ukrajina to dnes řekl úřadující ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja. Smlouvu o pronájmu sevastopolské námořní základny Rusku, platnou do roku 2042, ale Ukrajina vypovědět nehodlá. 
10.03.2014 20:35 |

podobné články