Článek

Vysílali jsme: Generál Pavel o evakuaci Čechů z Kábulu. Věří v dialog s Tálibánem?

 
Situace v Afghánistánu se dramaticky komplikuje a předčila očekávání i těch nejpesimističtějších pozorovatelů. V neděli Tálibán vstoupil do metropole Kábul a z města, které zachvátil chaos, se snaží uprchnout tisíce lidí. Povstalci postupují zemí bez jakéhokoli odporu ze strany armády a bezpečnostních složek. Tálibánští bojovníci ovládli prezidentský palác a prezident Ašraf Ghaní uprchl i se svými poradci do Tádžikistánu. Dnes krátce po šesté hodině ranní přistálo v Praze první české vojenské letadlo se 46 Čechy a místními spolupracovníky s rodinami. To byla témata pondělního Epicentra Blesku s armádním generálem ve výslužbě Petrem Pavlem.
16.08.2021 10:50 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pavel (841 článků)
Podobné články

Do Kábulu poletí první komerční let od ovládnutí Talibánem, vyrazí z pákistánské metropole

 
První komerční let do Kábulu po ovládnutí Afghánistánu islamistickým hnutím Tálibán spojí v pondělí afghánské hlavní město s pákistánskou metropolí Islámábád, oznámily pákistánské aerolinie PIA. Veškeré civilní lety do Kábulu byly přerušeny 15. srpna poté, co moc v zemi převzal Tálibán. Podle letecké společnosti je o první letecké spojení do Kábulu zájem zejména mezi humanitárními pracovníky a novináři, uvedla agentura AFP.
11.09.2021 13:50 |

podobné články

Generál Pavel o Tálibánu i evakuaci Čechů z Kábulu: Velké zklamání z mise v Afghánistánu!

 
Dvacetiletá mise v Afghánistánu generála Petra Pavla zklamala. O odchodu spojeneckých vojáků, vzestupu Tálibánu i vyjednávání s ním a také překotné evakuaci promluvil někdejší druhý nejvýše postavený muž NATO v Epicentru na Blesk.cz.
16.08.2021 11:40 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pavel (841 článků)

VOJÁK, KTERÝ ŘÍDIL EVAKUACI: S Tálibánem jednal 6 hodin!

 
S rukama nad hlavou a beze zbraně vyjednával s Tálibánci český velitel týmu KAMBA z Vojenské policie. Tato jednotka v Kábulu střežila ambasádu a také řídila evakuaci z Afghánistánu.
26.08.2021 05:05 |

podobné články

Afghánistán: Turecko plné, Írán také. Půjdou do Evropy, ani tanky je nezastaví. Slova přímo z Kábulu

 
Portugalský politik a komentátor Bruno Maçaes se vypravil do afghánské metropole Kábulu, aby zmapoval situaci ve městě, před které se již začíná přesouvat Tálibán. Hrozí prý, že déle než do konce září Kábul nepřečká. Ulice mají být již nyní plné uprchlíků, a zatímco někteří čekají na odlet, většina obyvatel nesouhlasící s Tálibánem míří na hranici s Íránem. Komentátor varuje, že pokud Evropa Teheránu nepomůže, uprchlíci dojdou do ní. Půjde o miliony lidí. „Když je jich dost, nic je nezastaví. Ani tanky,“ varuje jeden z kábulských diplomatů. „Nakonec se to dostane do Evropy. A pak možná padne jedna vláda a pak další a další,“ zní prý v diplomatických kruzích uvnitř Kábulu.
13.08.2021 21:55 |

podobné články

Osobnosti: Bruno Bruno (24 článků) , Bruno Bruno (24 článků)

Češi dolétali, tlumočníci volají o pomoc: Sourozenci v nebezpečí a absurdní situace v Kábulu

 
Třikrát a dost. Česko vyslalo do Kábulu tři evakuační lety - počtvrté se už speciál do vzduchu nevydal, byť v Afghánistánu západní spojenci v evakuacích pokračují. Na paluby se dostaly užší rodiny spolupracovníků Česka, nyní vyvstává však problém s tím, že v Afghánistánu, ovládaném Tálibánem, mají své sourozence či rodiče. A mají o ně přirozeně strach, protože se ví, že spolupracovali se Západem. Předsedkyně Spolku Vlčí máky Miroslava Pašková upozorňuje na to, že problém nyní mají vůbec v tom, aby se v Kábulu dostali na letiště.
25.08.2021 19:35 |

podobné články

Tajná evakuace 1000 lidí z „Orlího hnízda“ u Kábulu: Před Tálibánem uprchli díky CIA

 
Americké CIA se bez povšimnutí podařilo evakuovat přes 1000 Američanů a afghánských spolupracovníků z tajné základny poblíž Kábulu. „Orlí hnízdo“ se těsně před odletem posledních vojenských jednotek z Kábulu stalo obětí řízené demolice, napsal DailyMail. Mluvčí Bílého domu varuje před hrozbou islámského státu. Teroristé by se podle vlády mohli vplížit na soukromé charterové lety a zaútočit na americké zahraniční základny.
05.09.2021 05:05 |

podobné články

Problémy s evakuací: Němci přepravili v letounu jen 7 osob z Kábulu, přiznala ministryně

 
Německá armáda prvním evakuačním letem z Kábulu do uzbecké metropole Taškentu přepravila v noci na dnešek sedm lidí, ačkoli kapacita vojenského stroje je 114 míst. Německé ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že nebyla kvůli chaotické a vyhrocené bezpečnostní situaci jiná možnost. Německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová dnes řekla, že odletět mohl jen ten, komu se v pondělí podařilo i přes chaos na letiště dostat. Německo chce další osoby z Afghánistánu dostat leteckým mostem mezi Kábulem a Taškentem, evakuace ale vázne. Afghánistán včetně Kábulu v posledních dnech rychle ovládlo islamistické hnutí Tálibán, na což západní země reagují překotnou snahou evakuovat své občany a spolupracovníky.
17.08.2021 12:00 |

podobné články

Babiš pro Blesk: Jednali jsme s Tálibánem! Premiér o evakuacích i zoufalství v Kábulu

 
Premiér Andrej Babiš (ANO) promluvil ve středu pro Blesk o probíhajících evakuacích z kábulského letiště poté, co se Tálibán ujal vlády nad Afghánistánem. Babiš vzpomněl hrůzné chvíle, kdy z letadel, jenž do bezpečí přepravují zahraniční diplomaty a jejich spolupracovníky včetně rodin, padali z nebe zoufalí lidé ve snaze dostat se ze země. A popsal aktuální průběh utajované operace, která zahrnovala i vyjednávání s Tálibánem.
18.08.2021 14:40 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24023 článků)

Dvojčátka Asna a Sana (5) se z Kábulu dostala do bezpečí! Tisíce dětí ale takové štěstí nemají

 
Zoufalství Afghánců prchajících před Tálibánem se stupňuje. Jen zlomek z nich věří, že se Západu podaří přesvědčit vůdce radikálního islamistického hnutí, aby povolili pokračování evakuací i po 31. srpnu. Rodina pětiletých dvojčátek Asny a Sany patří mezi ty šťastnější, jejich otec Núragha Hašimí pracoval pro britskou armádu jako tlumočník, jeho dcery už jsou v Británii a rodina může v bezpečí začít svůj nový život. Jenomže tisíce dalších dětí takovou šanci nedostanou, uvedl list Daily Mail.
25.08.2021 05:15 |

podobné články

Velitel o dramatické evakuaci: Hodiny jednání s Tálibánem, ničení dokumentů a lítost nad dětmi

 
Trojici evakuačních letů, které do Česka dopravily necelé dvě stovky vojáků, diplomatů a afghánských spolupracovníků s rodinami, předcházelo dramatické vyjednávání a Tálibánem. Českou operaci vedl velitel elitní jednotky KAMBA vojenské policie. V rozhovoru pro armádní web popsal složité chvíle, které vedly k záchraně tamních lidí, i pocit bezmoci, že nemohli pomoci více lidem, zejména dětem. „Bylo mi jich hrozně líto. Po psychické stránce to byl nejhorší moment. Doma mám malého prcka, a když jsem si představil jeho v téhle situaci, vědět, že ho nemůžu zachránit, bylo to to nejhorší, co můžete jako otec zažít.“
25.08.2021 13:55 |

podobné články

Poslední známý Žid v Afghánistánu odmítl utéci před Tálibánem: Po zachráncích chtěl peníze

 
Zabulon Simantov (62) je obchodník s koberci a šperky, který se narodil v Herátu. Po smrti Jicchaka Leviho v roce 2005 se stal posledním známým Židem v Afghánistánu a v Kábulu spravuje synagogu. V současné době mohl utéci před Tálibánem, jenž se v zemi dostal zpět k moci, nicméně po zachráncích požadoval peníze na splacení dluhů. Když byl odmítnut, rozhodl se v zemi zůstat. Tálibánci ho přitom už jednou do vězení zavřeli, nicméně se tam hádal s Levim, a tak je raději fundamentalisté propustili.
21.08.2021 08:20 |

podobné články

Bez EU by to nešlo, věří generál Pavel. Slavíme 17 let členství, Petr Fiala připomněl zásluhy ODS

 
1. května 2004 se Česká republika stala členskou zemí EU. Na sociální síti Facebook se k tomuto významnému korku v české historii přihlásili generál ve výslužbě Petr Pavel i předseda ODS Petr Fiala. Generál Pavel prohlásil, že je sice k počínání EU někdy kritický, ale přesto nevidí jinou alternativu, jak by si Česko mělo udržet solidní vyjednávací pozici v globalizovaném světě.
01.05.2021 12:35 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (2831 článků) , Petr Pavel (841 článků) , Pavel Fiala (179 článků)

Katastrofa, zpackané stažení a hektická evakuace z Kábulu: Biden selhal, útočí Trumpovci

 
Američtí republikáni kritizují prezidenta Joea Bidena kvůli Afghánistánu. Vůdce senátní menšiny, republikán Mitch McConnell, hovořil o „zpackaném stažení“ Američanů a jejich afghánských spolupracovníků a o „hektické evakuaci“. Podle McConnella je to selhání amerického vedení. Ke kritikům se připojil i bývalý americký prezident Donald Trump, jehož administrativa se k úplnému stažení amerických i aliančních vojsk z Afghánistánu při jednání s Tálibánem zavázala.
16.08.2021 10:15 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (5817 článků) , Joe Biden (665 článků) , Mitch Mitch (8 článků)

S tálibánci jsem jednal šest hodin, popsal český vojenský policista

 
Příslušník vojenské policie, který velel jednotce Kamba, zajišťující ochranu a v posledních dnech evakuaci českých občanů i spolupracovníků z Kábulu, popsal, jak probíhalo šestihodinové jednání s Tálibánem i jaká byla situace na kábulském letišti v době evakuace.
25.08.2021 11:50 |

podobné články

Voják Jan o evakuaci z Kábulu: Hrozilo vysoké riziko a prázdné letadlo. Jak pomohl veliteli?

 
Při dramatických chvílích vyjednávání s Tálibánem člen jednotky Vojenské policie Kamba strach neměl, ten přišel až později. K tálibánskému stanovišti doprovázel svého velitele, který s povstalci dokázal dojednat průchod pro afghánské spolupracovníky českých úřadů. Z odstupu asi 50 metrů ho poté kryl. Po ocenění na pražském Vítkově to vojenský policista Jan řekl novinářům.
10.09.2021 16:10 |

podobné články

Osobnosti: Drama Drama (271 článků)

Poslední úniková cesta před Tálibánem: Afghánci míří houfně na letiště, život sbalili do pár kufrů

 
Podle posledních zpráv z Afghánistánu jsou oddíly radikálního hnutí Tálibán pouhých 11 kilometrů od metropole, jednoho z posledních dvou velkých měst, jež dosud drží vládní jednotky. Tálibán podle agentury AP ovládá už celou provincii Lógar jižně od Kábulu a zajal místní představitele. Dnes večer dobyl také město Mazáre Šaríf na severu. Poslední cestou, jak uniknout před rychle postupujícím islamistickým hnutím, je mezinárodní letiště v Kábulu, kde se tvoří dlouhé fronty lidí, kteří jsou ochotni odletět prakticky kamkoli, popisuje situaci agentura AP.
14.08.2021 21:30 |

podobné články

Zasedl místo mámě s dítětem! Student zachráněný z Kábulu, co zažil dovolenou v nejnebezpečnější zemi světa, to schytal za sobeckost

 
Mladý Brit Miles Routledge (22), který hlupácky odcestoval do Kábulu, jelikož chtěl zažít dovolenou v nejnebezpečnější zemi světa, to pořádně schytává na sociálních sítích. Angličanovi se sice podařilo se evakuovat z města obsazeného Tálibánem, ale kvůli své sobeckosti mohl ohrozit další lidi, kteří se zoufale snaží dostat pryč z radikály ovládaného pekla. Letadla s evakuovanými Afghánci totiž praskají ve švech.
18.08.2021 11:35 |

podobné články

Zákeřný Tálibán rozehnal demonstraci střelbou. V Kábulu vládne chaos

 
Bojovníci afghánského islamistického hnutí Tálibán dnes v centru Kábulu střelbou do vzduchu rozháněli demonstraci několika stovek lidí, kteří protestovali proti vměšování Pákistánu do afghánských záležitostí a zasazovali se za ženská práva. Informoval o tom zpravodajský server BBC News a další světová média. Pákistán je dlouhodobě obviňován z blízkých vztahů s Tálibánem, který se v polovině srpna ujal v Afghánistánu moci.
07.09.2021 15:05 |

podobné články

Najednou nehraje roli, kdo koho volil... Generál Pavel tleská Čechům v karanténě. Ale je tu velké varování

 
Jde nám o život a ukazuje se, co v nás je, komentuje situaci šířící se koronavirové infekce někdejší šéf české armády i vojenského výboru NATO generál Petr Pavel. Sleduje, kolik zodpovědnosti, solidarity, soucitu, ochoty a vůle pomáhat a společně se postavit nebezpečí mezi námi je. „Současné dění ukazuje, že když o něco jde, dokážeme táhnout za jeden provaz,“ konstatuje generál v blogu na serveru Aktuálně.cz a zmiňuje konkrétní příklady. Věří, že z této krize může naše společnost vyjít silnější, než je dnes.
29.03.2020 14:06 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pavel (841 článků)