Článek

Výlet ústavních soudců do sexuologie. Psychiatr dělá jasno o pohlavích a genderech

 
Ústavní soudci se svobodně prohlásili sexuology. Tak komentuje Ivan David, europoslanec SPD ale především dlouholetý psychiatr a ministr zdravotnictví, exkurz právníků z Joštovy ulice do otázek genderu a pohlaví.
15.05.2024 21:40 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Ivan (2941 článků) , David David (1878 článků) , David David (1408 článků) , Ivan Ivan (519 článků)
Podobné články

Pavlovi radí s Ústavním soudem diplomovaný divadelník. A role Rychetského...

 
Začíná výběr ústavních soudců. Prezident Pavel osloví více než dvě desítky institucí, aby kandidáty na ústavní soudce navrhly. Dnes se sejde se senátory, aby prodiskutovali způsob výběru nových ústavních soudců a nejspíše konkrétní kandidáty. V Aby bylo jasno se podívali na složení konzultačního panelu, který má návrhy posuzovat. Klíčovou roli při výběru nových ústavních soudců bude hrát současný předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský i herec Jiří Šesták.
29.03.2023 21:30 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Rychetský (228 článků)

Vláda navrhla srazit čtyři procenta z platů ústavních činitelů

 
Vláda projednala srážky na platech ústavních činitelů. Ti včetně soudců a státních zástupců by měli mít mzdy příští rok o čtyři procenta nižší, shodla se v pondělí vláda. Návrh původně počítal se snížením platů ústavních činitelů až o 20 procent. Návrh na snížení platů poslanců, soudců a dalších činitelů vláda pošle do Sněmovny souběžně s takzvaným Janotovým balíčkem úsporných opatření.
21.09.2009 11:55 |

podobné články

Zeman chce zvýšit platy ústavních soudců na úkor ÚOOÚ

 
Prezident Miloš Zeman by si přál, aby vzrostly platy ústavních soudců, které jsou podle něj nyní nízké. Domnívá se, že by takové zvýšení představovalo ročně asi 7,5 miliónu korun. Navrhuje tuto částku vzít z výdajů na Úřad pro ochranu osobních údajů, ten podle něj nefunguje správně. Řekl to v Senátu před hlasováním o ústavních soudcích.
29.05.2014 15:31 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (28075 článků)

Stafáž, divadlo pro veřejnost. Pavlovo vybírání ústavních soudců budí v branži rozpaky

 
Ústavní soud ČR se pod taktovkou prezidenta Petra Pavla začne pomalu měnit. Novým soudcem a možným příštím předsedou celého tělesa by se mohl stát zkušený soudce Josef Baxa, který se před pár lety dostal do ostrého sporu s exprezidentem Milošem Zemanem. Jen v roce 2023 Pavel ve spolupráci se Senátem obmění 7 ústavních soudců z 15. Pavel ještě před nástupem do funkce prezidenta sliboval, že celý proces výběru soudců bude transparentní, ale podle serveru Česká justice jde možná jen o divadlo pro veřejnost.
14.04.2023 11:50 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (28075 článků) , Petr Pavel (2887 článků) , Pavel Nový (560 článků) , Pavel Nový (404 článků)

Ministři předloží analýzu k verdiktu o platech soudců a politiků

 
Ministr financí a ministryně spravedlnosti a práce mají na příštím jednání vlády předložit analýzu toho, jak se kabinet postaví k nedávnému rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) o platech soudců a ústavních činitelů. Uložila jim to dnes vláda. NS potvrdil, že Ministerstvo práce a sociálních věcí nepoužívá při stanovování platů soudců a zákonodárců správný statistický údaj. Verdikt zřejmě otevírá cestu ke zvýšení jejich platů o několik tisíc korun měsíčně, u soudců nejspíš i zpětně. Informovala o tom dnes ČTK.
28.01.2015 21:08 |

podobné články

Platy ústavních činitelů a soudců se příští rok sníží o 5 procent

 
Poslanecká sněmovna v pátek rozhodla, že se platy ústavních činitelů a soudců sníží od ledna 2011 o pět procent. Soudcům a státním zástupcům bude platová základna snížena pouze na rok, ostatním představitelům státní moci bude zkrácena až do roku 2014.
10.12.2010 10:20 |

podobné články

ON-LINE REPORTÁŽ: Premiér Nečas je pod palbou otázek ústavních soudců

 
Ústavní soud začal v úterý veřejně projednávat stížnost sociálních demokratů namířenou proti škrtům v sociální oblasti. Před plénem ústavních soudců promluví jako svědek premiér Petr Nečas (ODS). Poslanci ČSSD především napadají způsob schválení škrtů, podle nich byl zneužit stav legislativní nouze. Kritizují také fakt, že zákony schválil Senát s pravicovou většinou, ačkoli již bylo po volbách, které daly většinu soc. dem.
08.02.2011 12:15 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9422 článků)

Štěch obdržel od Zemana návrh na jmenování ústavních soudců

 
Předseda horní komory Parlamentu Milan Štěch (ČSSD) obdržel dopis prezidenta Miloše Zemana s návrhy na jmenování ústavních soudců. Zeman navrhuje jmenovat Miladu Tomkovou, Jaroslava Fenyka, Vladimíra Sládečka a Jana Filipa, o nichž už dříve informoval.
29.03.2013 11:35 |

podobné články

Osobnosti: Jan Filip (107 článků) , Milan Štěch (776 článků) , Miloš Zeman (28075 článků) , Jan Filip (100 článků) , Jaroslav Sládeček (10 článků)

Prezident Zeman v pátek jmenuje tři nové ústavní soudce

 
Prezident Miloš Zeman v pátek jmenuje trojici nových ústavních soudců. Miladu Tomkovou, Jaroslava Fenyka a Jana Filipa schválil minulý týden Senát spolu s dalším kandidátem Vladimírem Sládečkem. Toho Zeman jmenuje, až začátkem června skončí funkční období dalšího z ústavních soudců, kterých je nyní jen 12 namísto obvyklých 15.
30.04.2013 16:30 |

podobné články

Osobnosti: Jan Filip (107 článků) , Miloš Zeman (28075 článků) , Jan Filip (100 článků) , Jaroslav Sládeček (10 článků)

Zeman jmenoval trojici nových ústavních soudců

 
Prezident Miloš Zeman v pátek jmenoval trojici nových ústavních soudců. Stali se jimi Milada Tomková, Jaroslav Fenyk a Jan Filip. Tomkovou prezident zároveň jmenoval místopředsedkyní Ústavního soudu. Soudci složili slavnostní slib.
03.05.2013 13:25 |

podobné články

Osobnosti: Jan Filip (107 článků) , Miloš Zeman (28075 článků) , Jan Filip (100 článků)

Platy ústavních soudců možná poměrně výrazně vzrostou

 
Platy ústavních soudců možná výrazně vzrostou. Příslušnou novelu dnes Sněmovna poslala do závěrečného schvalování. Uskuteční se s největší pravděpodobností příští týden.
11.06.2014 11:45 |

podobné články

Sněmovna rozhodne o růstu důchodů a platů ústavních soudců

 
Poslanci by dnes měli rozhodnout o vyšší valorizaci důchodů a o růstu platů ústavních soudců. Na programu je taky schvalování normy, která uzákoní dětské skupiny. K posouzení do Senátu by poslanci mohli poslat rovněž návrh zákona o kybernetické bezpečnosti, který zavede pravidla spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem při předcházení útokům na informační technologie.
18.06.2014 06:35 |

podobné články

Sněmovna rozhodne o růstu důchodů a platů ústavních soudců

 
Poslanci by dnes měli rozhodnout o vyšší valorizaci důchodů a o růstu platů ústavních soudců. Na programu je také schvalování normy, která uzákoní dětské skupiny. K posouzení do Senátu by mohla sněmovna poslat rovněž předlohu, která má díky možným vyšším cenám za výkupy pozemků urychlit výstavbu dopravní infrastruktury.
20.06.2014 06:30 |

podobné články

Sněmovna je pro razantní růst platů ústavních soudců

 
Platy ústavních soudců možná poměrně výrazně vzrostou. Na návrh ústavně právního výboru to dnes schválila sněmovna. Změnu výpočtu platů poslanci přidali do vládní novely zákona o soudech a soudcích, podle níž by měli mít předsedové kolegií Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu pětileté funkční období. Nyní je neomezené. Předloha míří k posouzení do Senátu.
20.06.2014 17:25 |

podobné články

Senát má zvyšovat penze, mzdy ústavních soudců a výkupní ceny půdy

 
Zvýšení valorizace penzí, platů ústavních soudců i cen za výkup pozemků pro stavbu dálnic bude ode dneška schvalovat Senát. Rozhodovat bude také o uzákonění dětských skupin, které jsou alternativou mateřským školkám, nebo o pravidlech pro zajištění kybernetické bezpečnosti.
23.07.2014 06:15 |

podobné články

Pět ústavních soudců prosazovalo zrušení celého zákona o EET

 
Pět ústavních soudců prosazovalo zrušení celého zákona o evidenci tržeb. V elektronické evidenci tržeb (EET) vidí protiústavní zásah do podnikatelského prostředí. Zůstali ale v menšině, soud po hlasování v plénu provedl jen několik změn, píše ČTK.
15.12.2017 11:00 |

podobné články

Ani korunu navíc: Opozice chce zmrazit platy politiků a soudců, stát by ušetřil 5 miliard

 
K návrhu Pirátů na zmrazení platů ústavních činitelů včetně soudců se přidali i poslanci KDU-ČSL a předseda Starostů Vít Rakušan. Stojí to v návrhu novely zákona, který je k dispozici na webu Sněmovny. Návrh by měl státu ušetřit přes půl miliardy korun. Loni šlo na platy ústavních činitelů podle státního závěrečného účtu 5,3 miliardy korun, pro letošní rok to mělo být podle návrhu původního státního rozpočtu 5,8 miliardy korun.
26.08.2020 12:45 |

podobné články

Osobnosti: Vít Rakušan (823 článků)

Babiš chtěl zmrazit platy ústavních činitelů. Vláda to nejspíš odmítne

 
Vláda nejspíše nepodpoří návrh svého předsedy Andreje Babiše (ANO) na zmrazení platů ústavních činitelů včetně soudců pro příští rok na letošní úrovni. Problémem je zásah do odměňování soudců. Je to zřejmé z návrhu stanoviska pro pondělní jednání vlády, které je přístupné na vládním webu, informují Lidovky.
12.06.2021 18:35 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26296 článků)

Vláda schválila snížení platů politiků a soudců

 
AKTUÁLNĚ: Vláda schválila návrh na snížení platů ústavních činitelů včetně soudců a státních zástupců. Podle předloženého návrhu se mají mzdy politiků do roku 2014 snížit oproti současnosti o pět procent. U soudců mají klesnout pouze pro příští rok.
06.10.2010 11:45 |

podobné články