Článek

Vyhoštění diplomaté odletěli do Ruska

 
Osmnáct ruských diplomatů opustilo Českou republiku, kvůli podezření, že jsou příslušníky ruské tajné služby. Vládním speciálem společně s rodinami odletěli navečer kolem půl šesté z Prahy do Moskvy. Dnes večer by se měli z Moskvy do Prahy vrátit čeští diplomaté, které Rusko recipročně vyhostilo ze své země, píší Novinky.
19.04.2021 19:05 |

podobné články

Podobné články

Exministr Svoboda: Vyhoštění diplomaté se už nesmějí do Ruska vrátit. Klaus je mimo

 
Bývalý ministr zahraničí a současný poradce premiéra Andreje Babiše popsal pro Blesk Zprávy, jak v praxi probíhá vyhoštění nežádoucích osob z cizí země. Podle Cyrila Svobody (KDU-ČSL) jde o tvrdou diplomatickou reakci. Zemi musí opustit pod dohledem i rodiny diplomatů včetně dětí. Čas na sbalení je přitom šibeniční. Zaměstnanci ambasády museli urychleně vyklízet byty, rušit docházku dětí do školy a další otázky běžného života. Vyhoštění lidé už se do země jako diplomaté nesmějí vrátit. Podle vicepremiéra a pověřeného ministra zahraničí Jana Hamáčka (ČSSD) je po vyhoštění diplomatů česká ambasáda v Moskvě paralyzovaná. Fungovat rázem přestala ekonomická a politická sekce. V činnosti zůstává jen konzulární činnost.
20.04.2021 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23144 článků) , Cyril Svoboda (412 článků) , Jan Hamáček (3243 článků)

Vyhoštění ruských diplomatů: Moskva mluví o nepřátelském kroku. Slibuje odvetu

 
Dva vyhoštění ruští diplomaté opustí Prahu v neděli. Česko tak rozhodlo kvůli údajné hrozbě českým komunálním politikům jedem ricin. Šéf ruské civilní rozvědky Sergej Naryškin jejich vyhoštění označil za „odpornou a podlou provokací“ ze strany českých úřadů a slibuje odvetu, píše iROZHLAS.cz.
06.06.2020 19:45 |

podobné články

Vyhoštění ruští diplomaté odjeli z ČR, potvrdila ruská ambasáda

 
Tři vyhoštění členové ruského diplomatického personálu odjeli z České republiky v termínu. Českému ministerstvu zahraničních věcí to oficiálně potvrdila ruská ambasáda v Praze, řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva Irena Valentová. Česko Rusy vyhostilo v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii. Londýn z útoku obviňuje Moskvu, která to popírá.
02.04.2018 18:15 |

podobné články

Kdo jsou Rusové vyhoštění kvůli Vrběticím z velvyslanectví v Praze? Prozradily je kufry

 
Česko v pondělí opustilo 18 ruských diplomatů i s rodinami. Ti byli vyhoštěni kvůli možnému zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. Vypovězení diplomaté byli podle českých úřadů napojeni na ruské tajné služby. Kdo přesně se musel vrátit do Ruska, není známé, nicméně několik diplomatů se podařilo identifikovat díky nápisům na jejich zavazadlech, které byly zachyceny v pondělí na ruzyňském letišti před jejich odletem do Moskvy. Z informací Radiožurnálu například vyplývá, že mezi 18 vyhoštěnými ruskými diplomaty je i oficiální vojenský a letecký přidělenec v Praze Viktor Buďjak. Koho dalšího „prozradily“ kufry?
21.04.2021 05:05 |

podobné články

Někteří diplomaté vyhoštění z Moskvy nemají kde bydlet. Ministr jim nabídl Štiřín

 
Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se v pátek setkal s českými diplomaty, kteří byli vyhoštěni z Ruska. Kvůli překotnému vývoji, kdy situace ve vzájemných vztazích eskalovala během několika dní, nemají někteří z navrátilců ani vyřešené ubytování. Podle ministra mohou zatím využít například prostory na zámku ve Štiříně.
23.04.2021 15:50 |

podobné články

Údajní čeští špioni odletěli z Kyjeva, Češi zvažují odvetu

 
Dva čeští diplomaté již odletěli z Ukrajiny, která je vyhostila kvůli údajné špionáži. Řekl to v pondělí mluvčí české diplomacie Vít Kolář. Praha by zřejmě na oplátku mohla vyhostit některého z ukrajinských diplomatů v Praze.
16.05.2011 12:25 |

podobné články

Ahmadínežád v OSN znovu provokoval, západní delegáti odešli

 
Diplomaté Spojených států a dalších západních zemí dnes během projevu íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda opustili sál Valného shromáždění OSN. Američtí diplomaté odešli v okamžiku, kdy prezident označil teroristické útoky na New York a Washington z 11. září 2001 za "záminku" pro americký útok na Irák a Afghánistán. Západní diplomaté je po chvíli následovali.
22.09.2011 22:00 |

podobné články

Lavrov označil vyhoštění ruských špiónů z Česka za "další provokaci"

 
Kvůli podezření ze špionáže ve prospěch Moskvy vyhostila Česká republika dva zaměstnance ruského velvyslanectví v Praze. Právu to potvrdil zdroj z tajných služeb. Vyhoštění označil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov za "další provokaci". Český premiér Jan Fischer odmítl k informaci o vyhoštění na pondělní tiskové konferenci cokoli sdělit. Obdobné kroky doprovázejí většinou odvetná opatření z druhé strany a signalizují napětí v diplomatických vztazích.
17.08.2009 16:40 |

podobné články

Osobnosti: Jan Fischer (1764 článků)

Vyhoštění na dobu neurčitou by mělo jít zvrátit, rozhodl Ústavní soud

 
Trest vyhoštění na dobu neurčitou již řadu let komplikuje život ukrajinskému občanovi, který byl v České republice v roce 1999 odsouzen za loupež. Zatímco dvouletý trest si muž odpykal, vyhoštění zůstává v platnosti a jeho dopady prakticky nelze zmírnit. Muži dal šanci až Ústavní soud (ÚS), který na absurditu právního řádu upozornil.
12.12.2019 11:55 |

podobné články

MZV: Z Ruské federace budou vyhoštěni tři čeští diplomaté

 
Ministerstvo zahraničních věcí ČR bere na vědomí, že Ruská federace dnes v odvetném kroku označila tři české diplomaty působící na zastupitelském úřadě ČR v Moskvě za nežádoucí osoby. Území Ruska musí opustit nejpozději do 5. dubna 2018.
02.04.2018 09:30 |

podobné články

Je tu reakce z Ruska: Absurdní. Praha asi ukazuje solidaritu s Atlantikem. Těžký úder vztahům

 
Po oznámení vyhoštění 18 ruských diplomatů z Česka, kvůli podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014, se z Ruska ozývají výhrůžky o uzavření českého velvyslanectví v Moskvě. Podle agentury Interfax měl nejmenovaný ruský diplomatický zdroj vyhoštění ruských diplomatů okomentovat tím, že se Praha „zřejmě rozhodla zavřít“ své moskevské velvyslanectví. „Nenecháme to jednoznačně bez odpovědi,“ varuje první zástupce ruského předsedy zahraničního výboru.
17.04.2021 22:50 |

podobné články

Američané v Moskvě sbalili kufry. Diplomaté s rodinami odjeli třemi autobusy

 
Američtí diplomaté jsou na cestě z Ruska. Ve čtvrtek ráno zřejmě třemi autobusy odjeli na letiště z americké ambasády v Moskvě. Novináři, kteří před velvyslanectvím čekali na odjezd diplomatů, viděli osoby, které do vozů nakládaly zavazadla. Informovala o tom agentura AP.
05.04.2018 07:25 |

podobné články

Vyhoštění zaměstnanci ruské ambasády odletěli z Prahy

 
Zbylá část vyhoštěných zaměstnanců ruského velvyslanectví dnes po 16:40 odletěla z ruzyňského letiště do Ruska. Do letadla, které zamířilo do Moskvy, nastoupilo odhadem šest až sedm desítek lidí.
31.05.2021 17:45 |

podobné články

Vyhoštění diplomaté z USA dorazili do Ruska. Ti v Česku si teprve „balili věci“

 
Do Moskvy v neděli dorazila dvě letadla převážející ruské diplomaty vyhoštěné ze Spojených států. Na druhé straně pak zaměstnanci amerického konzulátu v Petrohradu v sobotu pozdě večer opustili budovu mise, svěsili americkou vlajku a zamířili domů. Ruští diplomati, které vyhostilo Česko, podle ministerstva zahraničí měli zemi opustit do konce víkendu.
01.04.2018 11:40 |

podobné články

Odveta dokonána: Vyhoštění diplomaté jsou na cestě z Moskvy, včetně šéfky Českého centra

 
Dvojice Čechů vyhoštěných z Ruska už opustila zemi a je na cestě do Česka. Na dotaz ČTK to ve středu uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Moskva vyhostila dva Čechy v reakci na stejný český krok z počátku června. Oba měli čas k opuštění ruského území do dnešní půlnoci.
17.06.2020 15:45 |

podobné články

Marek Kyncl: Británie obvinila Rusko z otrávené bývalého agenta Sergeje Skripala a svět se posunul o krok blíže globálnímu konfliktu

 
PSÁNO PRO PL Včera v odpoledních hodinách vystoupila Britská ministerská předsedkyně Thresa May s obviněním Ruska v otrávení bývalého agenta FSB Sergeje Skripala nervově paralytickým plynem „Novičok“. Podle jejích slov se jedná o napadení Velké Británie zakázanou bojovou látkou. Velká Británie poskytla nejprve Rusku 24 hodinové ultimátum a poté rozhodla o první vlně sankcí, v rámci které bylo rozhodnuto o vyhoštění 23 ruských diplomatů, kteří mají týden na to, aby opustili Velkou Británii. (Vyhoštění takového rozsahu se naposled událo v roce 1985, Velká Británie tehdy vyhostila 31 sovětských diplomatů).
15.03.2018 11:05 |

podobné články

Ruská vládní agentura odsoudila vyhoštění diplomatů z Prahy. Figurují v tom prý zájmy třetích osob

 
Zástupce šéfky ruské vládní agentury Rossotrudničestvo Michail Brjuchanov odsoudil vyhoštění dvou ruských diplomatů v souvislosti s kauzou údajné ruské hrozby českým komunálním politikům jedem ricin přivezeným ruským diplomatem do Prahy. Celou záležitost označil za „spontánní a velmi skandální“, informuje server Lidovky.cz.
08.06.2020 22:10 |

podobné články

Byla to jen zástěrka. Do Moskvy jsem nikdy odletět neplánoval, tvrdí Hamáček

 
Ohlášená cesta vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy pomáhala podle něj k zastření příprav na vyhoštění pracovníků ruské ambasády v Praze z ČR. Hamáček to dnes uvedl na twitteru. Věděl předem, že do Ruska nepoletí, řekl Deníku N. Česká vláda rozhodla o vyhoštění 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze kvůli podezření ze zapojení ruské tajné služby do výbuchů v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014. Premiér Andrej Babiš v ČT Hamáčkovu verzi nepotvrdil.
18.04.2021 19:20 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (3243 článků)

Hamáček: Vyhoštění 20 Čechů naši ambasádu v Rusku paralyzuje

 
Ruská reakce na vyhoštění 18 ruských diplomatů z ambasády v Praze je silnější, než Česká republika očekávala, řekl dnes novinářům vicepremiér a šéf diplomacie Jan Hamáček.
19.04.2021 12:05 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (3243 článků)