Článek

Vrchol šedesátkové elegance končí: Legendární pantograf zvaný „Emilka“ a „žabotlam“ vyjede naposledy

 
Od počátku šedesátých let věrně sloužil v Praze a okolí. Svým designem a uspořádáním prostoru byl legendární pantograf v tehdejší době nadčasový. Dokázal jet sto kilometrů v hodině, nakonec ho ale vystřídal dvojpodlažní CityElephant zvaný „ešus“. Éra „žabotlamů“, jak se pantografům kvůli jejich typickému tvaru čela říká, teď skončí nadobro. V pátek a sobotu 10. a 11. srpna bude poslední šance se svézt.
09.08.2018 16:05 |

podobné články

Podobné články

Předchůdce City Elefantů brzo skončí. „Žabotlamy“ už si najezdily svoje

 
V provozu jsou poslední tři legendární elektrické jednotky zvané „žabotlam, emilka, nebo pantograf“, je to řada vlaků řada 451. Vlak, který jezdí od šedesátých let a na svou dobu byl díky tomu, že je nízkopodlažní, moderní, dalo by se říct přelomový, zřejmě brzo dojezdí. Podle Českých drah je to otázka týdnů, možná měsíců. Každý „šotouš“, který „žabotlam“ ještě nemá vyfocený, by tedy neměl otálet a zdokumentovat si ho. Podle Českých drah může přestat jezdit ze dne na den.
11.11.2017 15:35 |

podobné články

České dráhy: Poslední žabotlam zamíří do sbírek Národního technického muzea

 
Končí éra úspěšných elektrických jednotek řad 451/452, se kterými jsou spojeny přezdívky pantograf, emilka nebo žabotlam(a). V pátek 10. srpna je plánovaný poslední den pravidelného provozu poslední jednotky 451.025-26. V sobotu 11. srpna se vydá na cestu do depozitáře Národního technického muzea v Chomutově.
02.08.2018 17:40 |

podobné články

Končí éra žabotlamů: Na poslední cestu se vydaly po 54 letech

 
Na poslední cestu se v pátek vydala elektrická jednotka řady 451. Znát ji ale budete pod přezdívkou pantograf, či ještě lidověji - žabotlam. Legenda české železnice sloužila přes 50 let.
12.08.2018 16:20 |

podobné články

ČD: Legendární „žabotlama“ se představí v Košicích, v minulosti tam zajišťovala regionální dopravu

 
České dráhy vyšlou na letošní ročník tradičního setkání železničních vozidel v Košicích „Rušňoparáda 2017“ neobvyklého zástupce v podobě muzejní jednotky 451.045/046 přezdívané „emilka“, „pantograf“ nebo také „žabotlama“. Jednotky řady 451 začínaly před 50. lety svou kariéru také na východním Slovensku, kde zajišťovaly regionální osobní dopravu v okolí Košic.
20.04.2017 21:00 |

podobné články

Obrazem z Pebble Beach Concours d’Elegance 2012

 
Slíbili jsme vám krásné fotky z letošního Pebble Beach Concours d'Elegance, takže tady jsou! Kalifornské setkání už dávno není pouze soutěží elegance a příležitostí vydražit si v některé z aukcí svůj vysněný plechový klenot. Akci využívají i prémiové automobilky k prezentacím svých nejnovějších modelů, luxusní značky oděvů, šperků nebo hodinářské společnosti. Je to zkrátka jedna z největších společenských událostí nejen v Kalifornii a v Americe, ale i v celosvětovém měřítku.
20.09.2012 18:55 |

podobné články

Harry Styles v září vyjede na třicet koncertů světového turné

 
Zpěvák Harry Styles k podpoře svého debutového alba sólové dráhy vyjede na světové turné. Live on Tour má zatím devětadvacet termínů a zamíří do USA, Evropy i Asie. Poprvé britskou hvězdu uslyší zpívat bez skupiny One Direction 19. září v San Francisku, naposledy v rámci turné 8. prosince v Tokiu.
05.05.2017 11:30 |

podobné články

Osobnosti: Harry Styles (142 článků) , One Direction (141 článků)

České dráhy: Ostravan znovu potěší příznivce, první květnový den zamíří retro expres z Prahy do Ostravy

 
Po loňské úspěšné podzimní jízdě, která připomněla 70 let od zahájení provozu Ostravanu, se na koleje znovu vrátí oblíbený dobový expres. Vyjede ve státní svátek, v pondělí 1. května, a v jeho čele se tentokrát objeví legendární elektrická lokomotiva E 499.085 „Bobina“. V soupravě budou řazeny vozy 1. a 2. třídy a jídelní vůz. Vlak vyjede v 6:26 z Prahy hlavního nádraží a do stanice Ostrava střed přijede v 10:05. Jízdenky jsou v prodeji od 7. dubna, a to ve všech pokladnách Českých drah.
11.04.2017 15:50 |

podobné články

České dráhy: Ostravan znovu potěší příznivce, retro expres zamíří z Prahy do Ostravy

 
Po loňské úspěšné podzimní jízdě, která připomněla 70 let od zahájení provozu Ostravanu, se na koleje oblíbený dobový expres vrátí znovu. Vyjede ve státní svátek, v pondělí 1. května, a v jeho čele se tentokrát objeví legendární elektrická lokomotiva E 499.085 „Bobina“. V soupravě budou řazeny vozy 1. a 2. třídy a jídelní vůz. Vlak vyjede v 6:26 z Prahy hlavního nádraží a do stanice Ostrava střed přijede v 10:05.
29.04.2017 07:35 |

podobné články

Krásná zpěvačka končí s kariérou: Vyjede na poslední turné

 
Country zpěvačka Shania Twain vyjede na poslední turné svého života. Devětačtyřicetiletá držitelka několika cen Grammy oznámila, že tím ukončí svou koncertní kariéru. Jenže evropští fanoušci mají smůlu. Ačkoli v rámci letošní šňůry odzpívá osmačtyřicet představení, všechna budou jen v USA a Kanadě.
09.03.2015 17:05 |

podobné články

Osobnosti: Shania Twain (20 článků)

Psychedelická mlha a hravý popík

 
Američtí MGMT jsou zvukoví hračičkové a na albu Congratulations se vyřádili, co to dalo. Šedesátkové retro, rozmazaná echa, syntezátory a akustické kytary tvoří roztomile mimoňský vesmírný pop.
21.04.2010 15:20 |

podobné články

Přenosy z Londýna: Sluha dvou pánů v "šedesátkové" verzi i bizarní Stalin

 
Kina Aero, Světozor a Bio Oko opět uvedou v Praze přímé přenosy z divadelních inscenací londýnského Národního divadla. Půjde o adaptaci komedie Sluha dvou pánů Carla Goldoniho, Shakespearovu Komedii omylů a současná dramata (The Kitchen, Collaborators).
08.09.2011 16:35 |

podobné články

Druhá cesta do hlubin Sealovy duše

 
Sealova deska Soul měla velký úspěch. Zpěvák se proto rozhodl znovu vstoupit do „šedesátkové“ řeky, nechat své fanoušky vzpomínat (až na to, že většina jeho fandů si 60. léta nemůže pamatovat) a natočit další várku coververzí ze zlatého fondu černé muziky.
07.11.2011 14:30 |

podobné články

Nezbytné jarní kabátky: Tohle jsou ty nejstylovější!

 
V politice i za okny sice vládne nečas, ale my se už vybavujeme na jaro!  S vlnou šedesátkové inspirace do letošních kolekcí připluly i elegantní lehké kabátky. Aspoň jeden takový by podle nás neměl chybět v žádném šatníku. Jak je nosit?
20.02.2013 07:05 |

podobné články

České dráhy chtějí modernizovat patrové vozy

 
České dráhy vyhlásily nadlimitní veřejnou zakázku na modernizaci 12 patrových vozů řady Bmto. Patrové vozy prodělají podstatnou „omlazovací kůru“, po které budou nasazeny především v rámci Pražské integrované dopravy. Po jejich uvedení do provozu se předpokládá ukončení pravidelného provozu starších elektrických jednotek řady 451 a 452, tzv. pantografů nebo také „žabotlam“.
12.02.2015 15:51 |

podobné články

RECENZE: Důstojné loučení Briana Wilsona

 
Těžko říct, jakou ambici měl Brian Wilson, jedna z klíčových postav slavné šedesátkové skupiny The Beach Boys, se svou aktuální sólovou deskou No Pier Pressure. Na jednu stranu tvrdil, že je jeho poslední, na druhou stranu se rozhodl nevypovědět na ní umělecky mnoho za sebe, ale přijal ve studiu řadu hostů, jejichž vklad písně poznamenal.
27.04.2015 07:00 |

podobné články

Osobnosti: Brian Wilson (13 článků)

Emilka zmizela beze stopy. Neviděli jste ji?

 
Policisté pátrají po jednadvacetileté Emilii Boldezerské z Ostravy. Žena žije přechodně ve Vimperku na Prachaticku a naposledy ji viděli ve středu v Českých Budějovicích.
22.11.2012 09:20 |

podobné články

Tragická nehoda ve Studénce: Malinká Emilka přišla v pendolinu o tátu!

 
Jezdil 500 kilometrů z Mariánských Lázní, kde pracoval, do Ostravy, kde měl přítelkyni Lucii (23) a dcerku Emilku (17 měsíců). Minulý týden je viděl Roman Kobelák (†38) naposledy. Je jednou ze tří obětí pendolina smrti!
31.07.2015 05:15 |

podobné články

Symbol elegance Audrey Hepburnová

 
Její svěží půvab okouzluje z filmového plátna dodnes. Americká herečka Audrey Hepburnová ztělesnila nový typ krásy, její útlý vzhled často řídil vývoj módy a dodnes zůstává nedostižným symbolem elegance, noblesy a oduševnělosti (hovořila plynně sedmi světovými jazyky).
04.05.2010 07:45 |

podobné články

Osobnosti: Audrey Hepburn (59 článků)

Audi Q3: Běžec v kanadách

 
Všechna sportovní užitková vozidla (SUV) se tváří jako svalnatí muži ve smokingu a s kanadami na nohou. Prostě nadupaná elegance, která zvládne lehčí terén, chalupářské cestování s přívěsem a pak vás v neděli večer s nonšalancí hodí do divadla. Všechna SUV od Audi jsou ale víc sportovní než užitková. A nejmenší z nich, Audi Q3, patří v rodince cvalíků od Audi k nejsportovnějším. Na rozmlácených českých silnicích se ale cítí stejně přirozeně jako porsche na asfaltu...Všechna sportovní užitková vozidla (SUV) se tváří jako svalnatí muži ve smokingu a s kanadami na nohou. Prostě nadupaná elegance, která zvládne lehčí terén, chalupářské cestování s přívěsem a pak vás v neděli večer s nonšalancí hodí do divadla. Všechna SUV od Audi jsou ale víc sportovní než užitková. A nejmenší z nich, Audi Q3, patří v rodince cvalíků od Audi k nejsportovnějším. Na rozmlácených českých silnicích se ale cítí stejně přirozeně jako porsche na asfaltu..
25.10.2011 07:10 |

podobné články